כ"ץ ומנדלבליט דנו בהמשך חסימת התחבורה הציבורית בשבת

שר התחבורה והיועץ המשפטי לממשלה נועדו בשבוע שעבר בפורום מצומצם, על רקע הוויכוח הציבורי הגובר בנושא ■ העילה: ניסוח תגובה לעתירה שהוגשה לפני שנה לבג"ץ נגד אי־הפעלת אוטובוסים בימי מנוחה - ושמוסמסה מאז על ידי המדינה ■ הערכות: מנדלבליט יגן על עמדת כ"ץ נגד הפעלת תחבורה נרחבת בשבתות וחגים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל כץ
ישראל כץצילום: ששון תירם
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נועדו בשבוע שעבר לפגישה שעסקה בסוגיה הרגישה של הפעלת תחבורה ציבורית בימי מנוחה — כך נודע ל–TheMarker. הפגישה התקיימה בפורום מצומצם ביותר, ללא גורמי מקצוע, כשאת כ"ץ מלווה רק היועצת המשפטית של משרד התחבורה, מלי סיטון.

הסיבה הרשמית לקיום הפגישה היא הדיון המתקרב בבג"ץ בעתירה שהוגשה לפני כשנה נגד השר כ"ץ, בטענה כי אינו פועל להרחבת שירותי התחבורה הציבורית בשבתות ובימי חג — אף שהחוק מתיר לו זאת, ותוך שהוא פוגע לכאורה בזכויות יסוד.

משרד התחבורה ופרקליטות המדינה מיסמסו את הדיון בעתירה מאז שהוגשה ביולי 2016, לאחר שביקשו לפחות ארבע פעמים לדחות את המועד להגשת תגובתם לעתירה. לבסוף קבע בית המשפט דיון שייערך ב–2 באוגוסט, וחייב את המדינה להגיש את תגובתה לעתירה עד שבועיים לפני כן. להרכב הדנים בעתירה שובצו שופטי בית המשפט העליון חנן מלצר, ניל הנדל ואורי שהם.

לפי הערכות, בפגישתו עם מנדלבליט פרש כ"ץ את משנתו שלפיה אין לחולל שינויים במדיניות שבה נקט משרד התחבורה בעשורים האחרונים, ושבמסגרתה אישר הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת במשורה — בעיקר לשירות ביישובים לא יהודיים, ורק בעקבות בקשות שהופנו על ידי ראשי רשויות מקומיות.

מדיניות זו נומקה על ידי כ"ץ בשמירה על הסדר הסטטוס קוו ההיסטורי, שעליו סיכמה ממשלת ישראל בראשית ימי המדינה מול ראשי המגזר החרדי. ואולם גם תקנות התעבורה שנוסחו בעקבות הסדר זה התירו לשרי התחבורה להרחיב באופן ניכר את שירותי התחבורה הציבורית — בעוד אלה נמנעו מלעשות כן משיקולים פוליטיים.

גורמים בענף התחבורה העריכו בשבוע שעבר כי למרות הוויכוח הציבורי הגובר בסוגיית התחבורה הציבורית בימי מנוחה — מנדלבליט לא יתערב במדיניות משרד התחבורה, ויגן על עמדת כ"ץ בבג"ץ.

אביחי מנדלבליטצילום: אילן אסייג

עמדה זאת צפויה לעורר ביקורת, לאור העובדה שגם בממשלה מודים כי דיון עקרוני בסוגיה הוא בלתי־נמנע לנוכח הזינוק הנמשך בהיקפי הנסועה במשק, ולאור התלות הגוברת בשירותי התחבורה הציבורית לצורך נגישות בסיסית.

לפחות 9 בתי חולים אינם נגישים בשבת

אופן ההפעלה של תחבורה ציבורית בשבתות וחגים מעוגן בחוק בשני מקומות שונים. המוכר שבהם הוא סעיף 386א לתקנות התעבורה, שמפרט באילו מקרים ניתן להפעיל קווי אוטובוסים בימי מנוחה — למשל, בדרך לבתי חולים, ליישובי ספר או ליישובים ערביים.

סעיף זה אף כולל תחולה נרחבת יותר, ומתיר הפעלה של אוטובוסים במקרים שבהם קו השירות נדרש מבחינת ביטחון הציבור, או שהוא "חיוני מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית".

סעיף זה אינו מתקיים, גם בתחולתו הבסיסית והברורה מאליה: לפי העתירה, לפחות תשעה בתי חולים בישראל אינם נגישים למי שאין ברשותו רכב פרטי — וכך גם חסומה הגישה לשורה של יישובים בפריפריה.

אם לא די בכך, שני השיקולים האחרונים בסעיף החוק נותרו על הנייר, היות ששרי התחבורה לדורותיהם לא שקלו את הצורך הביטחוני, התחבורתי, החברתי, או הכלכלי בהפעלת קווי האוטובוסים — אף שלכולם ברור זה שנים כי היעדר תחבורה ציבורית בשבת גורם הפסדים למשק, תורם לגודש בדרכים, מגביר את שיעור תאונות הדרכים הקטלניות ומעמיק את הפגיעה בשכבות החלשות.

סעיף החוק השני שבו מעוגנת הגבלת התחבורה הציבורית בימי מנוחה הוא סעיף 71 לפקודת התעבורה. סעיף זה מסמיך את שר התחבורה "להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל" בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה. כלומר, להתחשב בשיקול הדתי — כשזה לא השיקול הבלעדי — ולהתחשב בו "ככל שניתן", כלומר מבלי שיהיה השיקול הדומיננטי.

לטענת העותרים, שרי התחבורה בחרו להתעלם משיקול הדעת שהונח לפתחם. מפת הקווים שנוסעים בשבתות — 141 קווים פעילים מתוך 331 שקיבלו לכך היתר — נקבעה לפי העתירה באופן שרירותי לגמרי, מבלי שנערכה בחינה מעמיקה ויסודית של צורכי ציבור הנוסעים, תוך פגיעה קשה בזכויות יסוד של תושבים רבים.

בעתירה נכתב: "השמירה על מסורת ישראל — השיקול שמביא שר התחבורה כהסבר למערך התחבורה הקיים — אינה יכולה להיות השיקול היחיד והבלעדי ששוקל משרד התחבורה האמון על צורכי התחבורה של כלל אזרחי ישראל".

"שר התחבורה מסרב להפעיל שיקול דעת"

העתירה לבג"ץ הוגשה בשנה שעברה בשם שבעה אזרחים שנשענים על תחבורה ציבורית באוטובוסים בשל סיבות רפואיות או כלכליות, וכן בידי ח"כ תמר זנדברג (מרצ), התנועה ליהדות מתקדמת והעמותות ישראל חופשית וחדו"ש.

באמצעות עורכות הדין אורלי ארז־לחובסקי ומירי נחמיאס־יסף ביקשו העותרים לתקוף את מדיניות ההקפאה של השר כ"ץ בכל הנוגע להרחבת שירותי התחבורה הציבורית בימי מנוחה. לטענתם, מדובר בהתנהלות בלתי־חוקתית, בלתי־סבירה ושרירותית, שמתעלמת משיקול הדעת שהפקיד החוק בידיו של שר התחבורה כדי להעניק רישיונות להפעלת קווי אוטובוס בימי מנוחה.

"שר התחבורה ומשרדו מסרבים להפעיל את שיקול הדעת, וממאנים להפעיל את הסמכות המסורה להם להפעיל מערך של תחבורה ציבורית בשבת", טענו העותרים, תוך שהם מדגישים כי אינם מבקשים לאמץ את היקפי השירות בתחבורה הציבורית בימי חול גם בשבתות וחגים — אלא למצוא מתכונת מותאמת ליום המנוחה, שתענה על הצרכים החיוניים של האוכלוסייה שאינה מחזיקה ברכב פרטי, או שאינה יכולה לעשות בו שימוש.

העותרים מבקשים מבית המשפט להוציא צו על תנאי, שיורה למשרד התחבורה לערוך בדיקה מקיפה של הצרכים התחבורתיים של תושבי ישראל, וליישם בימי מנוחה מערך תחבורה ציבורית ראוי לבעלי צרכים מיוחדים (קשישים, חולים ואמהות יחידניות) במתכונת שמותאמת ליום המנוחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות