גט טקסי עבדה בשירות משרד התחבורה - ובנתה את התיק נגד אובר

כתב אישום נגד אובר: הפעילה הסעות בתל אביב בניגוד לחוק ■ במסגרת החקירה עלו נוסעים סמויים מטעם המשרד על רכבי שירות "אובר נייט" ■ בנוסף הוגש כתב אישום נגד מנהל החברה יוני גריפמן ושישה נהגים פרטיים נוספים בגין הסעות בשכר

אורן דורי
אורן דורי
יוני גריפמן, מנכ"ל
אובר ישראל
יוני גריפמן, מנכ"ל אובר ישראל
אורן דורי
אורן דורי

משרד התחבורה הגיש בימים האחרונים לבית משפט השלום לתעבורה בתל אביב כתב אישום נגד אפליקציית הנסיעות אובר (Uber), בגין הסעת נוסעים בשכר, ללא רישיון ובניגוד לחוק - — כך הודיע אתמול המשרד. כתב האישום הוגש בתום חקירה סמויה וגלויה שהתנהלה במחלקה המשפטית של משרד התחבורה בחצי השנה האחרונה. כחלק מהחקירה, ראשי אובר בישראל שישה מנהגיה נחקרו במחלקה.

כתב האישום נגד אובר הוגש על ידי יחידת התביעות הארצית של משרד התחבורה, לאחר חקירה של כמה חודשים שנערכה על ידי חוקרי אגף הפיקוח והחקירות של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה. במסגרת החקירה עלו נוסעים סמויים מטעם המשרד על כלי רכב של שירות אובר נייט, הפועל באזור תל אביב בכל ערב ומופעל על ידי נהגים פרטיים באמצעות מכוניותיהם. הנוסעים הסמויים תיעדו את הנסיעות בווידאו, בנוסף לתיעוד באמצעות האפליקציה של אובר.

כמו כן, הוגש כתב אישום על הפעלת שירותי הסעות בשכר בניגוד לדין נגד מנהל אובר בישראל, יוני גריפמן, ושישה נהגים שביצעו באמצעות רכבם הסעות פרטיות בשכר. על כתב האישום חתום נציג היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ניר אבירם.

אפליקציית אוברצילום: Kai Pfaffenbach / Reuters

מכתב האישום עולה כי אובר גייסה נהגי כלי רכב פרטיים לצורך הפעלת שירות הסעות פרטיות, ללא רישיון הסעה, תוך שהיא גובה 25% ממחיר כל נסיעה. אובר, מנהלה ונהגי הרכב הפרטי שהסיעו נוסעים בניגוד לחוק מואשמים בשלושה סעיפי אישום מרכזיים: אי־קיום חובת רישיון עיסוק, אי־קיום חובת רישיון הפעלה והסעה של נוסעים בשכר.

בכתב האישום פורטו כמה מקרים שבהם עלו הנוסעים הסמויים מטעם משרד התחבורה על רכבי השירות שבמחלוקת. באחד הערבים בדצמבר אחד הנאשמים — נהג שרשום לשירות אובר נייט — הסיע פקח סמוי ונוסע נוסף מרחוב ארלוזורוב בתל אביב לנמל בעיר. הנהג גבה מהם דמי נסיעה בסך 32.9 שקל — סכום שנמוך מעט מנסיעה מקבילה במונית.

לפי כתב התביעה, הנהג הרוויח 800 שקל בתוך יומיים בסוף שבוע בדצמבר, מאיסוף נוסעים ברכבו הפרטי באמצעות האפליקציה. סכום זה התקבל לאחר שאובר העבירה לחשבונה רבע מההכנסות, והוסיפה לנהג בונוס של 100 שקל.

בתביעה הובאו דוגמות נוספות למקרים שבהם אובר עברה לכאורה על החוק. כך למשל, נהג הסיע ברכבו פקח סמוי ונוסעים נוספים מנמל תל אביב למסוף ארלוזורוב, וגבה מהם 24.6 שקל. נהג נוסף הסיע פקח ונוסע נוסף מרחוב אבן גבירול לנמל תל אביב בתמורה ל–34 שקל.

מי הם אותם נוסעים נוספים המופיעים בכתב האישום לצד הפקחים הסמויים? באופן מעניין, לפחות שניים מהנוסעים הם עובדי המתחרה של אובר בתחום האפליקציות להזמנת מוניות — גט (לשעבר גט טקסי).

בין עדי התביעה המופיעים בכתב האישום נמצאים אנליסט עסקי בגט, ואחראית הנהגים בחברה. מקורות במשרד התחבורה לא הכחישו את הסיוע של גט בחקירה, וטענו כי אין בכך פסול.

"אובר מזלזלת במערכת החוק"

אובר נייט, שהושק בנובמבר, הוא שירות שנתפר במיוחד עבור ישראל, בניסיון לעקוף את החסמים הרגולטוריים. החסמים מונעים את כניסת שירותי התחבורה השיתופית של אובר, הפופולריים במדינות רבות בעולם.

תקנות התעבורה קובעות כי "לא יסיע אדם ולא ירשה לאחר להסיע נוסעים בשכר או בתמורה אחרת". באובר טענו כי התקנות אינן חלות על אובר נייט, שבו לא מוגדרת העברת הכסף בין הנוסע לנהג כשכר אלא כ"השתתפות בהוצאות הנסיעה".

לפי תקנון אובר, בעל רכב פרטי שיצטרף למיזם אובר נייט לא יוכל להרוויח מהסעת הנוסעים, אלא רק להפחית את הוצאות הנסיעה. ואולם התעריף כולל הוצאות אחזקת הרכב שאינן קשורות לנסיעה, לרבות ירידת ערך הרכב. המרכיב של ירידת הערך, כך נראה, משפיע על התעריף לא פחות מהוצאות הדלק והבלאי של הנסיעה עצמה.

בישראל קיימות יוזמות נוספות לתחבורה שיתופית — ובהן יוזמות של האפליקציות ווייז ומוביט, המשדכות טרמפיסטים לנהגים בתמורה להשתתפות בהוצאות הנסיעה. את הפעילות של אותן אפליקציות הגדירו במשרד התחבורה "תחום אפור", שנבדל מהפעילות של אובר. הסיבה: האפליקציות האלה מחברות בין אנשים שנוסעים בכל מקרה באותו כיוון, ואילו באובר הנהג מקבל קריאה מהמוקד ויוצא לאסוף את הנוסע.

"אובר משחקת באופן מלוכלך. מעבר להסעת נוסעים בניגוד לחוק — יש כאן חשד לכסף שחור בסכומים גדולים. הנהגים בשירות אובר נייט רושמים רווחים לא מדווחים של מאות שקלים ביום. התשלום של הנוסע מתבצע בכרטיס האשראי ישירות לאובר והמסלקה היא בחו"ל, ולכן אין מס. הם מזלזלים באינטליגנציה של מערכת החוק בישראל", אמרו מקורות במשרד התחבורה ל–TheMarker במארס.

המקורות הוסיפו אז כי "נראה שגם הנהגים מעלימים מס. אולי חלק מהם אינם מודעים שאסור להסיע נוסעים בשכר, אבל אם הרווחת 500 שקל ביומיים — ברור שלא מדובר רק בהשתתפות בהוצאות הנסיעה כפי שהם טוענים, ושצריך לשלם מס. אולי אנשים התכוונו לפתוח עוסק מורשה, אבל אין ספק שאובר אינה ממוסה. יהיה עצוב מאוד אם בסוף רק הנהגים יחטפו".

מנהל אזור מערב אירופה באובר, טיבו סימפל, אמר בראיון ל–TheMarker שהתפרסם במארס כי "ייתכן שנצטרך לשנות את המודל של השירות בהתאם להחלטות של ממשלת ישראל. אם המשמעות היא ששירות אובר נייט יצטרך להיחסם — זה יהיה חבל מאוד".

"סדר העדיפויות של המשרד מעוות"

בעוד משרד התחבורה מתנגד לכל שינוי רגולטורי שיאפשר לאובר ודומותיה להפעיל שירותים המאפשרים לכל בעל רכב להיות "נהג מונית מזדמן" — גורמים אחרים בממשלה חושבים כי זו טעות למנוע את אפיק התחבורה החדש. כך למשל, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, אמר שלשום בוועידת אשדוד לתחבורה: "אני לא יכול להעריך מתי אובר תיכנס לישראל, אבל זה יקרה. החשש של נהגי המוניות מוצדק, משום שהם שילמו כסף למדינה על מספרי המוניות. אבל טוב יעשו אם יבינו כי העולם משתנה, ועדיף שזה יקרה במשא ומתן, לפני שיהיה מאוחר מדי".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) הגיבה על החקירה הפלילית נגד אובר, ואמרה כי "במקום שמשרד התחבורה יפעל לשפר את התחבורה הציבורית ולהסדיר יוזמות של תחבורה שיתופית, הוא מעדיף לרדוף אחר הנהגים ולהעמידם לדין — רק מפני שהם הפנימו את המאה ה–21 והם מצטרפים למגמת הכלכלה השיתופית שגוברת בכל העולם. זה בדיוק להפך ממה שצריך לעשות. הדבר ממחיש את סדר העדיפויות המעוות של משרד התחבורה".

מאובר נמסר בתגובה: "פיילוט אובר נייט נבנה בהתאם לרגולציה בישראל, בדומה לאפליקציות נוספות שפועלות בשוק הישראלי למטרת החזר הוצאות. ציבור הנוסעים והנהגים בישראל כבר נהנים מהשירות בזמנים שבהם אלטרנטיבות התחבורה מוגבלות, ואובר מחויבת להמשיך לפעול להורדת מחירי הנסיעה בישראל".

מגט סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"