"זה ייגמר באסון" |

איחורים, צפיפות ודילוג על תחנות: קווי התחבורה הציבורית הגרועים בישראל

ארגון נוסעי התחבורה הציבורית, 15 דקות, אסף 1,400 תלונות של נוסעים על 450 קווי אוטובוסים ורכבות - ודירג את הקווים הגרועים בישראל ■ הקו שתיסכל הכי הרבה נוסעים: 90 של מטרופולין בין תל אביב להרצליה פיתוח ■ אגד הוביל במספר התלונות על אי־ביצוע נסיעות בזמן

אורן דורי
אורן דורי
התחנה המרכזית בירושלים
התחנה המרכזית בירושלים. תוכלי להציג את התחבורה הציבורית בחינם כמתנת קורונהצילום: אמיל סלמן
אורן דורי
אורן דורי

דו"ח חדש מציג את דירוג קווי התחבורה הציבורית הגרועים בישראל, לפי תלונות נוסעים שנאספו מתחילת 2017 באמצעות האפליקציה של ארגון הנוסעים 15 דקות. מהדו"ח עולה כי כ–1,400 תלונות התקבלו על כ–450 קווים ברחבי ישראל.

יותר ממחצית התלונות כללו דיווח על הפרה בוטה של תנאי הרישיון שקיבלו מפעילי התחבורה הציבורית. מתוכן, 35% מהתלונות היו על אוטובוסים ורכבות שאיחרו לצאת מתחנת המוצא או שלא יצאו כלל. עוד התבלטה בפילוח, עם 18% מהתלונות, התופעה של אי־עצירת אוטובוסים לנוסעים הממתינים בתחנה — עקב צפיפות באוטובוס או מסיבות אחרות.

שאר התלונות הצביעו בין היתר על שירות חסר ולקוי של התחבורה הציבורית (26%), חוויית נסיעה לא נעימה (7.5%), מידע שגוי או חסר (6.7%) ובעיות תשלום (2.4%).

לפי הדו"ח, הקו שתיסכל הכי הרבה נוסעים הוא קו 90 של חברת מטרופולין, שמסלולו עובר בין תל אביב להרצליה פיתוח. זהו קו בעל ביקוש גבוה ותדירות לא מספקת. עיקר התלונות היו על כך שמטרופולין לא מבצעת את כל נסיעותיה.

במקום השני בדירוג נמצא קו 419 של אגד, שמסלולו עובר בין ירושלים לבית שמש. התלונות על הקו התמקדו באיחורים חריגים ביציאה בשני הכיוונים ובביטול נסיעות. בנוסף, נרשמה עלייה במשך זמן ההמתנה של האוטובוסים בפקקים בכביש 1.

קואופרטיב אגד התבלט בדו"ח באי־ביצוע נסיעות בזמן — פי 3 יותר ממטרופולין ומדן, המפעילים שמדורגים אחריו במדד זה. תלונות דומות נשמעו גם על קו 19 של אגד בירושלים, שדורג שלישי בטבלת הקווים מרובי הליקויים. לפי הדו"ח, קהל היעד של הקו מבקש במשך שנים לתגברו בשל צפיפות רבה, אך אגד אינה מבצעת את נסיעות הקו אפילו בתדירות החלקית שנקבעה על ידי משרד התחבורה.

במקומות הרביעי והחמישי התברגו שני קווים של דן שפועלים במרכז הארץ: קו 7 בין אוניברסיטת תל אביב לבית החולים וולפסון בחולון, וקו 142 בין תל אביב לבת ים. בקווים אלה נרשמו איחורים קבועים בשעות העומס, בין היתר בשל פקקים בסמוך למוקדי עבודות הרכבת הקלה.

כמתואר

קו הרכבת שספג את מרבית התלונות היה הקו הראשי שלרכבת ישראל שעובר בין תל אביב לחיפה, ולנהריה. הנוסעים הלינו על איחורים קבועים, עומס וצפיפות רבה — והעירו כי נדרשת הגברת תדירות והוספת קרונות.

בארגון 15 דקות מצביעים על הפער בין דיווחי הציבור מהשטח, המעידים על ליקויים רבים וחוסר שביעות רצון, לבין נתוני משרד התחבורה, שמצאו בשנה החולפת חריגה זניחה בתפעול של פחות מ–2% בכלל המדדים שנבדקו. בארגון טוענים כי הפער נובע מכך שמשרד התחבורה אינו משתמש דיו בנתוני ה–GPS המותקנים בכל האוטובוסים, אלא בבקרי שטח מעטים באופן מדגמי.

התלונות שהתקבלו התפלגו לפי חלוקה גיאוגרפית של השימוש בתחבורה ציבורית: קרוב לשני שליש במרכז, כרבע בירושלים והשאר בצפון ובדרום.

המרצה איחרה להרצאה במכללה

הדו"ח כולל גם סיפורים אישיים מאחורי המספרים, כפי שהועברו לארגון מהנוסעים המאוכזבים.

שי, הנוסע ברכבת ישראל, מספר: "עליתי בשעה 16:59 בתחנת תל אביב סבידור מרכז לכיוון נהריה. הרכבת היתה מלאה עד אפס מקום, עד כדי כך שאנשים עמדו במעברים, על יד דלת הכניסה, ישבו על השולחנות והכניסו את הילדים למקום שמיועד להכנסת המזוודות — אני רציני לגמרי. ברגע שכבר אי־אפשר היה לנשום, הושארו אנשים על הרציף ובמאמץ סגרו את הדלתות. התחלנו בנסיעה. הרכבת עצרה מספר פעמים על המסילה עד שהגיעה לתחנה הסופית באיחור של 45 דקות. זו אינה הפעם ראשונה שדבר כזה קורה. יום יבוא והדוחק הזה ייגמר באסון".

מיכל, תושבת הדרום, התלוננה על חוסר האמינות במערך קווי השירות, המשבש את סדר יומם של הנוסעים: "אני מרצה במכללת אחווה. האוטובוס היה צריך לצאת ב–14:35. הוא לא הגיע, איש לא הודיע לנוסעים מה קורה. ניגשתי אל הסדרן ב–14:45 והוא אמר לי שהאוטובוס הזה כבר לא יגיע. כמובן שאיחרתי להרצאה והגעתי מתנשפת. באוטובוס היתה רופאה שגם איחרה למטופליה. לא קיבלנו התנצלות או הסבר, והתירוצים על תנועה ועומס אינם מתקבלים כי חיכיתי בתחנה הראשונה של הקו".

אריה דיווח מהשטח: "אני בתחנה כמעט שעה. אף אחד מהקווים לא עצר במחלף מסובים. כולם נסעו על הגשר מעל ופסחו על תחנות. אני בדרכי חזרה מהעבודה, אך את הילד שלי כבר לא אספיק לראות בזמן".

רציף בתחנת רכבת ישראלצילום: דן קינן

ליה מירושלים הוסיפה: "האוטובוס עמוס כל כך עד שקשה אפילו לעמוד. זוהי תופעה שחוזרת על עצמה בשעות העומס, בנוסף לעיכובים רבים בלוח הזמנים".

שמיר ממרכז הארץ, התלונן על מידע מטעה לנוסעים: "בלוח הדיגיטלי שבתחנה מופיע שהקו אמור להגיע. הלוח נתקע למשך כמה דקות ואז מופיע עליו הכיתוב שהאוטובוס יגיע עוד חמש דקות. לאחר מכן שוב מופיע הכיתוב שמודיע על הגעת האוטובוס. כך זה נמשך כבר חצי שעה".

נוסע נוסף עידכן על הידרדרות במערך הקווים ממרכז הארץ לירושלים: "חלה ירידה חדה במספר הקווים שיוצאים מחניון 'חנה וסע' בשפירים לירושלים, וזאת באופן פיראטי וללא דיווח. לוחות זמנים באתרים ובאפליקציות הרלוונטיות אינם מעודכנים. הנהגים מתלוננים על מחסור חמור בכוח אדם. קווים מבוטלים על ימין ועל שמאל והנפגעים הישירים הם כמובן הנוסעים התמימים, שמצפים מחברת התחבורה לעמוד בלוח הזמנים שהיא מפרסמת".

"הרגולטורים צריכים להתחבר לשטח"

"הגיע הזמן שמשרד התחבורה יבצע את תפקידו כרגולטור ויפקח באופן מלא ורציף על שירותי התחבורה הציבורית", אומר מנכ"ל 15 דקות, גיל יעקב. לדבריו, "ההזנחה קיימת בעיקר בתחום תעדוף התשתיות לתחבורה הציבורית, וזאת לצד המחסור בנהגים והיעדר פיקוח שפוגעים ישירות בציבור הנוסעים. כמו כן, הציבור מדווח שאין כתובת אמיתית לפניות ותלונות הציבור במשרד התחבורה. מוקד 15 דקות מעודד את הציבור לדווח ולהתלונן על ליקויים בתחבורה הציבורית בכל האמצעים העומדים לרשותו, לרבות האפליקציה שהשיק הארגון. לציבור יש כוח לשפר את השירות שמגיע לו.

"רק שירות איכותי של תחבורה ציבורית יוכל להיות חלופה לשימוש במכונית הפרטית, והגיע הזמן שמשרד התחבורה יפעל לשיפור השירות באופן מערכתי. אנו קוראים לשר התחבורה ולבכירי המשרד להתחבר לשטח ולנסוע בתחבורה הציבורית לפחות פעם בשבוע", מסכם יעקב.

בתגובה לדו"ח של ארגון 15 דקות מסר דובר אגד, רון רטנר: "ענף התחבורה הציבורית, ואגד בתוכו, מתמודדים זה תקופה ארוכה עם מחסור גדל בנהגים, הנאמד כיום בכ–3,500 נהגים חסרים. המחסור נובע בעיקר מפגיעה מתמשכת במקצוע הנהגות. קיים מחסור במיוחד בנהגים מאזור ירושלים, והדבר יוצר לעתים בעיות בשירות.

"לגבי קו 19, באחרונה סוכם שהחל מהחודש הבא יופעל הקו עם אוטובוסים מפרקיים כדי לתת מענה טוב יותר לצורכי הנוסעים ולעומס בקו זה, תוך שמירה על התדירות הקיימת, וללא צורך בגיוס נהגים נוספים. השינוי מבוצע בתאום ובאישור משרד התחבורה.

מרכזית חוף הכרמלצילום: גיל אליהו

"באשר לקו 419, מדובר בקו שמופעל על ידי חברת פסגות עבור אגד עקב הקשיים בגיוס נהגים בירושלים. אגד זיהה את השירות הלקוי בקו, ולאור חוסר שביעות הרצון של החברה מהמענה הוחלט באחרונה להשיב לידי אגד את תפעול הקו — כך שיופעל באמצעות אוטובוסים ונהגי אגד. השינוי כבר החל להתבצע. אגד נערך באמצעות הקצאת נהגים לטובת קו זה. אנו מאמינים כי שינויים אלה יביאו לשיפור מיידי בשירות בשני הקווים, לטובת ציבור הנוסעים".

ממטרופולין נמסר בתגובה: "בכל הנוגע לתדירות הקווים, מטרופולין פועלת בהתאם להנחיות משרד התחבורה ולפי המלצותיו. יחד עם זאת, בהתייחס לקו 90, ולאור הביקוש הגבוה אליו, הוגשה לאחרונה בקשה מיוחדת לתוספת שירות, במטרה לצמצם את העומסים הגדולים על הקו, כפי שהורגש ביתר שאת בחודש מרץ האחרון.

"במקביל ובנוסף, הוכנסו שינויים רבים בשבועות האחרונים למפת התחבורה הציבורית באזור השרון, והושקע מאמץ ניכר לשיפור השירות, הן באמצעות השקות של קווים חדשים והן באמצעות התאמת הקווים הקיימים לצרכי הנוסעים, לרבות קו 90 עצמו. בחודש האחרון כבר ניתן לראות ולהרגיש את השיפור בשטח, ואנו בטוחים כי גם הציבור חש בו. מטרופולין פועלת במשותף עם ארגוני הצרכנים השונים, לרבות ארגון 15 דקות, על מנת לאתר מוקדי שירות בעייתיים ולטפל בהם כנדרש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"