כ"ץ הוביל לפשרה - ומכרזי הרכבת הקלה בגוש דן יופשרו

שר התחבורה קיבל את עמדת נ.ת.ע לגבי הקדמת מכרז האיתות - אך אימץ את עמדת האוצר, שלפיה התיאום בין הקבלנים בפרויקט יבוצע בידי זכיין זר ומנוסה, ולא בידי נ.ת.ע ■ האוצר יתקצב מיידית את תכנון קווי הרכבת הקלה הבאים - הירוק והסגול - בכ–200 מיליון שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שר התחבורה, ישראל כץ, באתר חפירת המנהרות לרכבת הקלה בתל אביב
שר התחבורה, ישראל כץ, באתר חפירת המנהרות לרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חודשים של סכסוך מקצועי קשה, משבר אמון עמוק וחוסר שיתוף פעולה סביב פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן הגיעו ערב פסח לקצם בהסכם פשרה שגיבשו משרד התחבורה, משרד האוצר וחברת נ.ת.ע הממשלתית — בהנחיית שר התחבורה, ישראל כ"ץ.

הפשרה תביא לפרסומם של מכרזי הרכש בפרויקט החל במאי, לחידוש הבקרה השוטפת על הנעשה בו ולתחילת התכנון של שני הקווים הבאים של הרכבת הקלה במטרופולין (הירוק והסגול). במקביל, נ.ת.ע התחייבה להשלים את הקמת הקו הראשון, הקו האדום, עד לאוקטובר 2021, לצד התחייבות משרד האוצר לכסות חריגות תקציביות מחויבות המציאות, שיתבררו בהמשך.

לפי הפשרה, עד ל–15 במאי תפרסם נ.ת.ע מכרז להתקנת מערכות האיתות בקרונות הרכבת ובמסילות — בהיקף משוער של 260 מיליון שקל — כשזה יפוצל ממכרז המערכות האלקטרו־מכניות הענקי שבוטל באחרונה, ותוקצב ב–2.5 מיליארד שקל.

בנ.ת.ע ביקשו לבצע את ההתקשרות בדבר מערכות האיתות בנפרד, ומהר ככל הניתן. הנימוק לכך היה כי המידע על אודות האיתות חיוני עבור ספקית הקרונות לפרויקט, CNR הסינית, כדי לעמוד בלוחות הזמנים הדרושים לצורך אספקת קרונות הרכבת.

בנ.ת.ע ביקשו לפצל גם את יתר העבודות האלקטרו־מכניות לפחות לשני מכרזים (חשמול ותקשורת), כדי לזרז את ההליכים, ואז להסמיך את החברה הממשלתית, או את חברת הייעוץ שלה, PB, כדי לשאת בסמכויות התיאום בין המתקינים (אינטגרציה).

באוצר ובחברת הבקרה מטעם הממשלה, אג'יס הצרפתית, הסתייגו מפיצול המכרזים ומהפיכת נ.ת.ע לאינטגרטור בפרויקט, מפאת היעדר ניסיון בתחום.

בניגוד לפרסומים אחרונים, כ"ץ לא הביע תמיכה בעמדת נ.ת.ע, אלא נקט גישה עניינית, שנועדה להביא לפשרה בין הצדדים. כך הכריע השר כי מכרז האיתות אמנם ייצא לדרך מוקדם ובנפרד, אך יהיה זה המכרז היחיד שיפוצל מפרויקט המערכות. עוד הוחלט כי קבלן האיתות יוכפף לזכיין המערכות, שיהיה גם האינטגרטור בפרויקט — ולא נ.ת.ע.

המכרז המאוחד להתקנת המערכות, החשמול והתקשורת, כך נקבע, ייצא לדרך עד 1 באוגוסט, לכל המאוחר. עוד הוחלט כי נ.ת.ע לא תהיה פטורה ממכרז בכל הנוגע לעבודות האזרחיות בפרויקט המערכות, לא תרחיב התקשרויות קיימות מול קבלני ההנדסה בפרויקט (סולל בונה ודניה סיבוס), ולפיכך תצא למכרזי עבודות חדשים.

באשר לעבודת הבקרה על הפרויקט, שמבוצעות בידי אג'יס, ושמולה ניסתה באחרונה נ.ת.ע להתריס — סוכם על חזרה לשיתוף פעולה מלא בין הצדדים, תוך התחייבות אג'יס לעמידה בלוחות זמנים הדוקים יותר למסירת חוות הדעת המקצועיות.

בתוך כך, כ"ץ הורה לאוצר לתקצב באופן מיידי את מכרזי התכנון המפורט של קווי הרכבת הקלה הבאים בגוש דן, בהיקף משוער של 200 מיליון שקל, שאותם אמורה לנהל נ.ת.ע: הקו הירוק, שיחבר את ראשון לציון וחולון לצפון תל אביב, והקו הסגול, שיחבר בין אור יהודה, דרך תל השומר, לרמת גן ולמרכז תל אביב.

"העבודות להקמת הרכבת נמצאות כיום בעיצומן, וחזון הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב, שרבים הטילו ספק לגביו, נהפך היום למציאות", סיכם כ"ץ.

מכרז ההפעלה לא יידחה פעם נוספת

בשולי הדיון על מכרז המערכות הענקי, נדון בין היתר עתידו של המכרז להפעלת הרכבת הקלה במשך עשר שנותיה הראשונות. לנוכח בקשת המתמודדים הפוטנציאלים, נדחה מועד הגשת ההצעות ל–19 באפריל ונ.ת.ע חוששת למצוא את עצמה בשנית עם שני מתמודדים בלבד.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, חברת הרכבות הגרמנית דויטשה באן שוקלת לפרוש מהמכרז לנוכח אכזבתה מתנאיו. אם תעשה זאת, היא עשויה להותיר את נ.ת.ע מול שתי קבוצות שאותן מובילות חברות האוטובוסים דן ואגד, בלוויית מפעילות רכבות סיניות.

בשלב זה הוחלט בממשלה שלא להתערב בשיקולי נ.ת.ע בניהול המכרז, ולא לדחות פעם נוספת את המועד של הגשת ההצעות במכרז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?