"נגמר עידן המכונית הפרטית": תופסים מכונית ברחוב - ומשלמים לפי דקה

עיריית תל אביב הציגה את "אוטו־תל", מערך להשכרת רכב לטווח קצר שיושק בסוף 2017 ■ השירות יהיה זמין למנויים בעלות של כ-50 שקל בחודש, בנוסף לתעריף השכרה שעדיין לא פורסם ■ המערך יכלול 260 מכוניות מיני על 520 חניות שמורות שייצבעו ברחבי העיר - ויבואו על חשבון חניות כחול־לבן

אורן דורי
אורן דורי
רון חולדאי ומיטל להבי בהשקת "אוטו־תל", אתמול
רון חולדאי ומיטל להבי בהשקת "אוטו־תל", אתמולצילום: עופר וקנין
אורן דורי
אורן דורי

עיריית תל אביב הציגה אתמול את מערך שיתוף המכוניות העירוני, שיושק באוקטובר־נובמבר 2017 ויכונה "אוטו־תל". ברחבי העיר יפוזרו 260 מכוניות מיני, שאותן יוכלו להשכיר מנויים רשומים מראש לטווח קצר.

העירייה תעמיד לרשות המערך 520 חניות שמורות ברחבי תל אביב־יפו, כלומר, שתי חניות על כל מכונית. בנוסף, ניתן יהיה לחנות ולאסוף את המכונית בכל מקום חניה מוסדר אחר (כחול־לבן) בעיר. לפי זכיינית ההפעלה של הפרויקט, חברת קאר טו גו מקבוצת שגריר, השילוב בין שתי שיטות החניה של המערך השיתופי הוא הראשון מסוגו בעולם.

המשתמש יוכל לאתר דרך אפליקציה ייעודית לסמארטפון את כלי הרכב הזמינים הקרובים ביותר למיקומו — בתחנות הקבועות וגם ביתר החניות הציבוריות. הכניסה למכונית תתבצע ללא מפתח, באמצעות כרטיס חכם שיחולק לכל משתמש. מנעולי הדלתות של המכונית ייפתחו עם תחילת ההשכרה, שתתבצע דרך האפליקציה או בשיחת טלפון למוקד. תהיה אפשרות לשריין השכרה מראש.

כדי להשתמש בשירות יש צורך בהרשמה, הכוללת תשלום של כ–50 שקל בחודש, נוסף לתעריפי ההשכרה שיחושבו לפי דקה. לכן, השירות ישתלם רק למשתמשים קבועים. תעריפי ההשכרה יהיו אחידים בכל ימות השבוע ובכל שעות היום. התעריף עדיין לא נקבע, אבל הוא מתוכנן להיות זול ב–30%–40% מנסיעה מקבילה במונית, ולמצב את השירות בין מונית לאוטובוס, כשנלקח בחשבון שהנהג עשוי "לבזבז" כמה דקות על מציאת חניה.

החניות שייצבעו ברחבי העיר עבור המכוניות המשותפות יבואו על חשבון חניות כחול־לבן ציבוריות. כ–80 חניות ראשונות יסומנו כבר בחודש וחצי הקרוב, לקראת פיילוט שייערך במארס עם 40 מכוניות ו–500 נסיינים. בעירייה הסבירו בעבר כי הם מעדיפים לא למקם את החניות השמורות בחניונים שברשותם אלא לאורך הרחובות, "בין היתר מכיוון שכניסה ויציאה מחניון עלולה להימשך זמן". החניה תותר גם בקטעי רחוב שהיו שמורים עד כה לתושבי האזור בלבד.

בעירייה כבר נערכים למחאות מצד תושבים שיזעקו על אובדן החניות הנדירות מלכתחילה לרכביהם. ואולם, ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי, מסביר את הרציונל שמאחורי המהלך: "נגמר עידן המכונית הפרטית. אין בכביש מקום לכלי האגואיסטי הזה, והפתרון הוא רק במערכות תחבורה ציבורית ושיתופיות. לקחתי חניות גם כדי לסלול נתיבים לתחבורה ציבורית ושבילי אופניים — וכך נמשיך לעשות.

"אנחנו יוצאים מתוך הנחה, בהתבסס על מערכים דומים בעולם, שכל רכב שיתופי יוריד כארבע מכוניות פרטיות מהכביש. בישראל הפרויקט הזה חשוב שבעתיים, שכן בכ–20% מהימים, ימי שבת וחג, אין תחבורה ציבורית", אמר חולדאי באירוע שנערך אתמול בנושא.

בשלב זה, יתאפשר להחנות את המכוניות ולסיים את ההשכרה בתחומי תל אביב־יפו בלבד. חולדאי מתח ביקורת על משרדי התחבורה והאוצר, שלטענתו מסרבים לראות במערך פרויקט חשוב, להשתתף בו ולסייע להרחיבו לכל גוש דן. עם זאת, בעיריית תל אביב כבר התחילו במגעים עם הרשויות המקומיות השכנות, לרבות רמת גן וגבעתיים, על הרחבת המיזם לגבולותיהן, כפי שנעשה בפרויקט המקביל לאופניים, תל־אופן.

המערך יתבסס על צי של מכוניות יונדאי i10 הקטנות, שזכו במכרז העירייה באוקטובר האחרון. הגרסה שנבחרה מצוידת במנוע בנפח 1.0 ליטר ובתיבת הילוכים אוטומטית. בהמשך תבחן העירייה הוספה של מכוניות גדולות יותר, לשימוש משפחות.

האחראים על המיזם החליטו לא להגביל את משך הנסיעה ל–90 דקות, כפי שהתכוונו בתחילה, ולאפשר השכרה חופשית. ייתכן כי תהיה אפשרות להחנות את המכונית ולהקפיא את הנסיעה, לשלם תעריף מוזל על משך החניה, ואז לשוב לנסוע בה. המשמעות היא שיתאפשר, למשל, לנסוע מתל אביב לפגישה מחוץ לעיר ובחזרה.

תושבי תל אביב יאבדו מקומות חניהצילום: מוטי מילרוד

העירייה מסבסדת 100 מיליון שקל

החזון לטווח הרחוק הוא שכלי הרכב השיתופיים ישכנעו אנשים לוותר על אחזקת רכב פרטי, באופן שיקל על מצוקת הפקקים במטרופולין העמוסה. בשלב ראשון, הפרויקט צפוי לפנות בעיקר לקהל המתניידים במוניות, שיוכלו להפחית את העלויות, אבל יצטרכו לחפש חניה פנויה.

המערך ממומן בתקציב עירוני של כ–100 מיליון שקל למשך עשור, הכולל את רכישת כלי הרכב, תפעול המערך ותחזוקתו. הזכיינית קאר טו גו תדאג להפעלה השוטפת של המערך מול הלקוחות ולטיפול בכלי הרכב, לרבות תדלוקם ושינועם ממקום למקום. בתמורה תקבל קאר טו גו סכום כסף קבוע מהעירייה, שמאפשר לה לזכות בבונוסים, בהתאם להצלחת הפרויקט.

כיום מפעילה החברה המסחרית מערך של כ–200 כלי רכב בכמה נקודות בתל אביב, לצורכי השכרה לטווח קצר עד בינוני. החידוש השיתופי המרכזי בפרויקט החדש הוא בהקצאת החניות העירוניות לטובת המהלך, וכן באפשרות להשאיר את המכונית בכל חניה חוקית בעיר. קאר טו גו צפויה להפעיל גם מערכים שיתופיים דומים בחיפה ובנתניה, שיעשו שימוש במכוניות חשמליות, אבל אותן יתאפשר לאסוף ולהחזיר רק בעמדות קבועות מראש.

בכל רכב יותקן מסך מגע מיוחד המותאם לשימוש, וכולל את פרטי ההשכרה, המחיר ותוכנת הניווט של ווייז ומפת החניות השמורות. נבחנו כמה פתרונות טכנולוגיים, שאם יבשילו יאפשרו לנהג לדעת מרחוק אם החניות השמורות הסמוכות ליעדו פנויות ברגע נתון.

בנוסף, במועד הזמנת הרכב, יידע השוכר מראש כמה דלק יש במיכל של המכונית ולאיזה טווח נסיעה הוא יספיק (מכוניות שכמעט נגמר בהן הדלק לא יופיעו כזמינות להשכרה).

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה בעיר, מיטל להבי, אמרה באירוע: "תל אביב־יפו חלוצה בפיתוח ויישום מדיניות הוליסטית, שמקדמת סל אפשרויות להתניידות אלטרנטיבית והציבור התל אביבי הוא השותף הטבעי והמרכזי שלנו במסע לאימוץ פתרונות תחבורתיים חדשניים. כמו התל־אופן, כך גם האוטו־תל נועד לאפשר כלכלה שיתופית במרחב העירוני, ולנתק את התלות בין הבעלות על מתכת וגלגלים לבין האפשרות של האדם לנוע ממקום למקום. בהיעדר תחבורה ציבורית, השירות יפעל 364 ימים בשנה (למעט יום כיפור), ונפעל לכלול במערך בהמשך גם כלי רכב חשמליים".

לדברי מנכ"ל קאר טו גו, גיל לייזר, מדובר בלא פחות מ"מהפכה תחבורתית שצפויה לצמצם באופן משמעותי את בעיות החניה, זיהום האוויר והשימוש ברכב פרטי בעיר תל אביב־יפו. אנו צופים כי כבר ב–2018 תושבי עיר רבים יאמצו את התרבות החדשה של שיתוף כלי רכב, ונצליח לצמצם מדי חודש באלפי שקלים את הוצאות משק הבית בגין סעיף אחזקת רכב. שיתוף המכוניות כבר אומץ בעולם והצליח להביא לשינוי מהותי, כשיותר מ–5 מיליון משתמשים בשירות".

לייזר הציג מצגת שלפיה מיזם שיתוף הרכב אוטוליב הצרפתי הצליח להוריד ב–20% את האחזקה ברכב פרטי, וב–30% את האחזקה של רכב שני למשפחה. "התוצאות מדברות בעד עצמן — פחות זיהום אוויר, פחות בעיות חניה, פחות נסיעה ברכב פרטי לטובת תחבורה ציבורית וחיסכון כספי משמעותי", סיכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"