שביתת אגד בירושלים: פקקי ענק בעיר, נוסעים תקועים ומודיעין מבולבל

350 אלף נוסעי אגד בבירה נותרו אתמול חסרי אונים ■ נהגי החברה נעלו את התחנה המרכזית וחסמו את דרכי הגישה אליה ■ משרד התחבורה זימן את יו"ר הקואופרטיב לשימוע עקב אי־עמידה בתנאי הרישיון והידרדרות ברמת השירות ■ אגד: "הודעת המשרד תמוהה"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חניון אגד בבנייני האומה בירושלים, אתמול
חניון אגד בבנייני האומה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן
אורן דורי
אורן דורי

שביתת אגד בירושלים וסביבתה ל–24 שעות יצרה אתמול כאוס תחבורתי. בימים כתיקונם, כ–350 אלף נוסעים בירושלים מתפזרים ליעדיהם באוטובוסים של אגד. אתמול רבים מהם עשו את דרכם במכוניות פרטיות, וכך נוצרו בשעות הבוקר ואחר הצהריים עומסי תנועה כבדים בעיר. אחרים המתינו כמעט שעה למוניות ספיישל, שלא עמדו בביקושים בשעות הבוקר, או הלכו ברגל קילומטרים. גם קו הרכבת הקלה היה צפוף מהרגיל. מוניות שירות, למרבה הצער, אינן פועלות בירושלים.

השבתת הקווים העירוניים הוכרזה ביום שני על ידי ההסתדרות, אך דבר לא הכין את הנוסעים לירושלים מערים אחרות להפתעה שציפתה להם אתמול. לפי הנהלת אגד, הנהגים השובתים נעלו את התחנה המרכזית בירושלים וחסמו את דרכי הגישה אליה.

לדברי הנוסעים, חסימת התחנה המרכזית בבירה יצרה נתק בין ירושלים לשאר הארץ. ארז, תושב תל אביב שעובד בירושלים, תיאר את המצוקה: "בסביבות השעה 8:00 בבוקר הגעתי לתחנה המרכזית בתל אביב כדי לעלות על הקו לירושלים, וזאת אחרי שבדקתי בערב והבנתי שלא מתוכננים ביטולים בקווים הבין־עירוניים אל ירושלים. אלא שאז התברר שלא כך הדבר, ושיש בעיה להגיע לירושלים. זה פשוט ביזיון.

"עמדתי בתחנה המרכזית ולא היה עם מי לדבר. המודיעין בעצמו לא ידע מה לענות ושררה תחושה של חוסר אונים. אנשים הסתערו על מוניות השירות לירושלים והיה תור ארוך לקראתן, ועוד ביום גשום. זו התנהלות שערורייתית. מילא שובתים, אבל צריך ליידע את הנוסעים מראש כדי שיוכלו להתארגן בהתאם", סיפר ארז.

נוסעים באחת מתחנות הרכבת הקלה, אתמולצילום: אמיל סלמן

לפי אגד, בשל נעילת שערי התחנה המרכזית בשרשראות, האוטובוסים הבין־עירוניים לירושלים נאלצו להוריד את הנוסעים ברחוב יפו ושבו ריקים לנקודות המוצא שלהם, מבלי יכולת להיכנס לתחנה המרכזית ולקלוט נוסעים לכל רחבי הארץ.

בנוסף, ההכרזה על השביתה פחות מ–48 שעות לפני שפרצה, הובילה לכך שנוסעים רבים לא שמעו עליה בזמן, והמתינו לשווא בתחנות האוטובוסים.

מנכ"ל ארגון נוסעי התחבורה הציבורית 15 דקות, גיל יעקב, אמר כי "הנוסעים שחיכו לאוטובוסים שלא הגיעו נפלו קורבן למשחקים פוליטיים של אגד, ההסתדרות ומשרד התחבורה על גבם של הנהגים ושל הנוסעים. חברת אגד, שפגעה בעובדיה ובלקוחותיה, אינה רשאית לקבל פטור ממכרז להפעלת התחבורה הציבורית בירושלים".

אגד "דילגה" על 7.8 מיליון נוסעים

כפי שנחשף אתמול ב–TheMarker, בפגישה סוערת שהתקיימה לפני כשבועיים בין הנהלת אגד לבין משרד התחבורה, התריע ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן, כי לא יהסס להוציא קווים מידי אגד ולהעבירם למתחרים אם החברה לא תשפר את השירות בירושלים באופן מיידי. זאת בעקבות הידרדרות חדה שחלה בחודשים האחרונים ברמת השירות של אגד בבירה. בשל ליקויי השירות בירושלים, ובהם ביטול יציאות של אוטובוסים וחריגות מלוחות הזמנים, החליטו במשרד התחבורה לקנוס את אגד בכמיליון שקל.

אתמול הודיע משרד התחבורה כי חן הזמין לשימוע את יו"ר קואופרטיב אגד, אבי פרידמן, בעקבות אי־עמידת החברה בתנאי הרישיון ורמת השירות לציבור. מנתוני הבקרה של משרד התחבורה עולה כי בשמונת החודשים האחרונים חלה הידרדרות משמעותית ברמת השירות של אגד, בכל הארץ ובאזור ירושלים בפרט.

מהנתונים עולה כי 6% מכלל הנסיעות השנתיות של חברת אגד ברחבי ישראל — כ–7.8 מיליון נסיעות נוסעים — כלל לא בוצעו, בניגוד לתנאי הרישיון. בירושלים לבדה, לא ביצעה אגד כ–2.6 מיליון נסיעות, והנוסעים נאלצו להמתין זמן רב בתחנה עד להגעת האוטובוס הבא. במקביל לקנס על אי־הסדרים בירושלים, משרד התחבורה הודיע לאגד על החלטתו לקזז 9 מיליון שקל מכספי הסובסידיה, בשל אי־עמידה ברמת השירות לנוסע, והודיע על כוונתו להפחית כ–50 מיליון שקלים נוספים בגין אי־ביצוע נסיעות בקווי השירות של החברה בכל הארץ.

מאגד נמסר כי "הודעת משרד התחבורה תמוהה שכן רק באחרונה פירסם המשרד את סיכום נתוני הבקרה התפעולית על מפעילי קווי השירות בישראל לחציון הראשון של 2016, שלפיו אגד ניצבת בצמרת החברות, עם מדדים גבוהים בהרבה מממוצע הארצי של החברות בענף. לכך יש להוסיף את העובדה שמצב הענף ומעמד הנהג הידרדר לשפל חסר תקדים, תוך פגיעה משמעותית בשכר הנהגים, דבר שיצר מחסור של כ–3,000 נהגים בענף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל