הפקק בנמלים מייקר את יבוא המכוניות לישראל

תשתיות האחסון בנמלים סתומות ב-77 אלף מכוניות שמשבשות את הפעילות ברציפים ■ ענקית הספנות גרימלדי מאסה בשירות הבעייתי בנמלי אשדוד וחיפה וגזרה עליהם "היטל צפיפות" ■ העלות תגולגל על יבואני הרכב, ואולי גם על הצרכנים

אורן דורי
אורן דורי
נמל אשדוד. כלי הרכב המיובאים מציפים את הרציפים
נמל אשדוד. כלי הרכב המיובאים מציפים את הרציפיםצילום: אלמנטס
אורן דורי
אורן דורי

ענקית הספנות גרימלדי, מהשחקניות הגדולות ביותר ביבוא כלי רכב לישראל, הנחיתה ביום חמישי מהלומה על ענף הרכב המקומי. החברה האיטלקית החליטה להעלות את עלויות ההובלה לנמלי אשדוד וחיפה, לאחר שקצה נפשה מהידרדרות השירות בהם.

גרימלדי הטילה על שעריה הימיים של ישראל "היטל צפיפות", שנועד לכיסוי נזקים שנגרמים לספינותיה כתוצאה מהמתנה בשני הנמלים. ההיטל החדש, שיגולגל ליבואני הרכב ואולי אף לצרכנים, צפוי להעלות ב–1–2 מיליון שקל את דמי התובלה של אוניית גלנוע, הנושאת כלי רכב. שינוע של כל מכונית פרטית יתייקר באופן גורף ב–50 יורו, רכב מסחרי יתייקר ב–100 יורו ומשאיות וכלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) יתייקרו בשיעור של 20% מתעריף ההובלה הנוכחי.

הודעתה של גרימלדי התקבלה לאחר שספינתה עגנה במשך ארבעה ימים רצופים מחוץ לנמל אשדוד לפני שהורשתה לפרוק את כלי הרכב ברציף, בשל ריבוי כלי הרכב המציפים את תשתיות האחסנה בנמל. מקרה זה התרחש לאחר מקרים חוזרים ונשנים של עיכובים ואף הסטת ספינות לנמל חיפה. כיוון שגם השטחים התפעוליים בנמל הצפוני גדושים במכוניות, הפעם נבחנה אפשרות חסרת תקדים כמעט — להפנות את האונייה לנמל פיראוס ביוון.

ככל הידוע, גרימלדי מחזיקה בנתח השוק הגדול ביותר מבין החברות הספורות שמובילות מכוניות לישראל מכיוון מערב — מאירופה וטורקיה (הנתונים הרשמיים אינם מפורסמים). על פי נתוני איגוד יבואני הרכב, 59% מהמכוניות בישראל מיוצרות באירופה ובטורקיה — והן נפרקות בעיקר באשדוד. בשלב זה לא ידוע על חברות ספנות אחרות שמתכוונות ליישר קו עם גרימלדי ולייקר את יבוא המכוניות, אך קיימת דריכות בענף מפני מהלכים מסוג זה.

בינואר יפרסמו יבואני הרכב את המחירונים העדכניים שלהם לצרכן ל–2017. התייקרות של 50–100 יורו לרכב אינה דרמטית במונחי הרווחיות של יבואני הרכב, ומרבית אלו שייפגעו מהיטל הצפיפות צפויים לספוג את הפער. במקביל מתלבטים היבואנים אם לספוג התייקרות אחרת, ב"מיסוי הירוק" של המדינה על קניית רכב. ה"עונש" על הצפיפות בנמלים עלול להכריע את הכף לרעת הצרכן, או להקשיח את הגמישות של היבואנים בכל הנוגע להנחות.

כפי שפורסם ב–TheMarker בשבוע שעבר, לפחות 77 אלף מכוניות חדשות חונות בימים אלה בנמלים. מדובר בשיא של כל הזמנים. כמחצית מהמכוניות — 35 אלף — ממתינות לאיסוף על ידי היבואנים באשדוד. שם, בנמל המרכזי של ישראל, הגיעו כלי הרכב עד לקו המים ממש. הם חונים בין רגלי המנופים ומשבשים את הפעילות ברציפים. מכיוון ששטחי האחסון הגיעו כבר למיצוי מקסימלי, התפתחה תופעה שבה ספינות מחכות בתור מחוץ לנמל, וסופגות עלות המתנה של עשרות אלפי דולרים ביום לספינה.

לפי הערכות עדכניות, מתחילת 2016 ועד סופה ייפרקו בנמלי ישראל כ–350 אלף כלי רכב — גידול של 13.6% לעומת השנה שעברה. ינואר הקרוב צפוי להיות חודש שיא בשוק הרכב, שבמהלכו יימסרו כ–40 אלף מכוניות ללקוחות. אותם לקוחות רכשו את המכוניות בחודשים האחרונים והובטח להם שיקבלו רכב "מודל 2017" — עובדה שהגבירה את צבירת המלאי של היבואנים בנמלים לפני רישומם במכס. אגירת "סוף השנה" הגבירה את צפיפות המכוניות, שהיתה גבוהה ממילא. הצפיפות נובעת, בין היתר, ממחירים נמוכים שמשלמות היבואניות על אחסנת מכוניות בנמלים — שמצדם זוכים בהכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה מדמי תשתית, פריקה ואחסון.

"בקשות נמל אשדוד לשטח נוסף סורבו"

בניסיון לצמצם את צפיפות המכוניות בנמלים, ראש מינהל המכס, אבי ארדיטי, החליט להיענות לבקשת לשכת הספנות להגבלת משך אחסון כלי רכב לפני רישומם במכס והוצאתם מהנמל. החל ביוני 2017 לא יתיר המכס להאריך שהות של כלי רכב בנמל לתקופה של יותר משלושה חודשים. כיום, כ–20% מכלי הרכב בנמלים חונים לתקופה ארוכה משלושה חודשים.

נמל אשדוד, לפני כשבועיים. כלי הרכב מגיעים לקו המיםצילום: ירון כרמי

במכתב ששלח לפני כשבוע למנכ"לי שלושת הנמלים המסחריים, כתב ארדיטי: "ריבוי כלי הרכב המאוחסנים בשטחי הנמל יוצר מצוקת מקום חמורה בנמלים ופוגע בתהליך סחר החוץ וביכולת האכיפה של מינהל המכס".

במכתבו לנמלים בישר ארדיטי על פתרון מסתמן לבעיה: "מתגבשת במשרדי המלצה לשר האוצר לשינוי תקנות המכס באופן שיאפשר פתיחת מסוף עורפי לאחסנת כלי רכב במגמה להקל על הצפיפות בנמלים". כלומר, יימצאו עבור יבואני הרכב שטחי "בונדד" מחוץ לנמל, שבהם ניתן יהיה לאחסן את המכוניות בתום שלושה חודשים מבלי לשלם מכס.

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "חברת נמל אשדוד פנתה במהלך השנה האחרונה לגורמי הרגולציה בבקשה להסדיר את נושא אחסנת המכוניות בנמלים כתוצאה מהגידול הדרמטי ביבוא כלי רכב לישראל, שעלה בעשרות אחוזים. מדובר בענף אשר דורש התארגנות לצורך קליטה ואחסנה של כמות מסיבית של מכוניות בפרקי זמן קצרים, במיוחד לקראת סוף השנה ותחילת שנת דגם חדשה, וכן כתוצאה משינוי כללי המיסוי.

"בענף יבוא הרכב מתקיימת תחרות עזה בין שלושת הנמלים ונדרשת אסדרה, שכן במצב הנוכחי קיים כשל שוק באחסנת המכוניות. חברת נמל אשדוד, עקב מצבה התחרותי והרגולציה הקיימת בנושא ההגבל העסקי, מנועה מלפעול באופן עצמאי. יודגש כי מאז תחילת הרפורמה בנמלים ב–2005 גדלה פעילות הנמל ביותר מ–130%, בעוד השטח שקיבלה החברה להפעלה נשאר כפי שהיה ב–2005. בקשות החברה שהופנו לחברת נמלי ישראל להקצאת שטח נוסף להרחבת הפעילות באופן שיסייע למשק סורבו. בקשות אלו מבוססות על הסכמי המעבר שבהם הוצהר כי יוקצו על ידי חברת נמלי ישראל שטחים נוספים הנדרשים לתפעול הנמל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"