טרמפ ב-15 שקל מנס ציונה לתל אביב: האפליקציה שרוצה לחלץ אתכם מהפקק

מנכ"ל מוביט, ניר ארז, לא מבין מדוע הרשויות בישראל לא משתמשות באפליקציית התחבורה הציבורית שלו כדי לתכנן שכונות וקווי אוטובוס וטוען כי גייס כבר עשרות אלפי משתמשים לשירות הטרמפים של החברה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפליקציית מוביט
אפליקציית מוביטצילום: בלומברג
אורן דורי
אורן דורי

נוסעי התחבורה הציבורית בישראל מכירים היטב את האפליקציה הסלולרית מוביט (Moovit), שעוזרת להם לתכנן את הדרך המהירה ביותר ליעדם באמצעות קווי האוטובוס.

אלא שבחודשיים האחרונים מוביט מבקשת להביא בשורה גם לנהגי המכוניות הפרטיות. החברה החליטה להצטרף לאפליקציות של אובר ושל ווייז, ולהיכנס לנישת הנסיעות המשותפות בתשלום. מוביט השיקה שירות של מעין קארפול (carpool), שמטרתו לשדך בין נהגים לנוסעים מזדמנים, תמורת השתתפות "הטרמפיסטים" בהוצאות הנסיעה.

"בישראל יש מיליוני מקומות ישיבה פנויים במכוניות פרטיות, בכל יום. אם נביט סביב בפקקי הבוקר באיילון, נראה שבכ-90% מהמכוניות יושב רק הנהג. יש כאן משאב שיתופי מטורף שלכאורה היה יכול לפתור את כל בעיית התחבורה, והוא מנוצל ברמה אפס. זה פשוט לא הגיוני - וכאן נכנס לתמונה הקארפול", מסביר מנכ"ל מוביט ואחד ממייסדיה, ניר ארז, בראיון ל-TheMarker. "יש המון אנשים שהיו מוכנים להקטין את ההוצאות שלהם בתמורה לאיסוף נוסעים על הדרך", הוא מסביר את ההיגיון הכלכלי שמאחורי חזון השיתופיות.

אמנם זכות הראשונים לשירות שיתוף רכב מסוג זה שמורה לווייז, אלא שכל אחת מהחברות מתמודדת עם האתגר בצורה הפוכה: בעוד את ווייז רגיל לפתוח רק ציבור הנהגים, במוביט גילו עניין עד כה רק נוסעי התחבורה הציבורית. לטרמפ, מן הסתם, דרושים שני הצדדים.

לא קשה לגייס נהגים שיסכימו לאסוף נוסעים?

"חשבנו שתהיה בעיה, אבל הסתבר שזה פשוט מאוד. יש לנו כבר עשרות אלפי משתמשים שנרשמו כנהגים, תוך חודשיים בלבד. המספרים הפתיעו אותנו לטובה, וזה קריטי, כי אם משתמשים לא ימצאו נסיעה כמה פעמים ברצף, הם יתייאשו ויפסיקו לנסות".

מנכ"ל מוביט, ניר ארז

14 שקל מנס ציונה לתל אביב

בשלב זה ארז פותח את האפליקציה בסמארטפון שלו ומבקש להוכיח שאין לנוסעים קושי למצוא נהג. הראיון מתקיים במשרדי החברה בנס ציונה, וארז מחפש נסיעה לעזריאלי בתל אביב.

על המסך עולות שש הצעות שונות לנסיעות מתאימות בשעות הקרובות, כשהאיסוף מתבצע במרחק הליכה של דקות ספורות מהמשרד. המחיר הנקוב - 14 שקל, דומה לנסיעה ברכבת.

המחיר נקבע כך שנהג לא יכול להרוויח כסף, שכן החוק בישראל לא מאפשר זאת. ההשתתפות היא בדמי הדלק בלבד. נהג שיאסוף שלושה נוסעים בדרך יכסה, בערך, את עלות הדלק המלאה של הנסיעה.

יש לציין ששירותים שיתופיים אחרים, כמו "אובר נייט", משקללים גם את עלות הבלאי ואחזקת הרכב. לכן, התעריף במוביט נמוך יותר - לשמחת הנוסעים, ולאכזבת הנהגים.

בינתיים, מוביט מציעה שתי נסיעות חינם למשתמשים חדשים. אך מה לגבי נסיעה ליעד כמו פתח תקוה? בניסוי הקטן שערכנו אותרו רק שתי הצעות נסיעה בסביבות השעה 6 בערב, שעה שבה אנשים רבים חוזרים מהעבודה.

"אנחנו מאמינים שנצליח במקום שאף אחד אחר לא הצליח בו בינתיים", מכריז ארז. "זה עולם של ביקוש והיצע, ולנו יש ביקוש אינסופי. כל מי שפותח מוביט בבוקר מוכן לנסוע בתחבורה הציבורית, יש לנו את היעד שהוא מבקש - ונסיעה שיתופית במכונית זה שדרוג מבחינתו".

ובכל זאת, שירותי קארפול מתחרים לא תפסו עדיין תאוצה.

"קודם כל, בניגוד לאחרים, אצלנו לא מאפשרים סטייה ממסלול הנסיעה הקבוע של הנהג לצורך איסוף נוסעים. כתפישת עולם, הנהג לא מוכן לזוז במילימטר מהמסלול שלו עבור הנוסעים, גם לא בעבור 20–30 שקל. לכל נהג אנחנו בונים שלושה מסלולי נסיעה שבהם הוא מרבה להשתמש, כמו נסיעה לעבודה או הביתה, ועליהם קובעים נקודות איסוף ופיזור.

"בהמשך נוכל לקשר את הקארפול לשירותי התחבורה הציבורית של מוביט, כך שנוסעים יעלו ויירדו בתחנות מרכזיות, שיקלו על ההגעה ליעד הסופי, במקרה הצורך. הרי אנחנו לא רוצים להיות עוד מפעיל שירותי קארפול שאין לו יתרון להציע".

צילום: דודו בכר

"הרכב האוטונומי יעבוד טוב בישראל"

על מסך המחשב של ארז מוצגת מפת התנועה של ניו יורק בזמן אמת, לפי מעקב (אנונימי) אחר משתמשי מוביט בתחבורה הציבורית האמריקאית. אחד הנוסעים במנהטן מדווח לאפליקציה על איחור של האוטובוס. באוטובוס אחר, נוסע מתריע על תאונת דרכים קלה. לחיצה על העכבר ואנחנו עוברים ללונדון, או למדריד.

מוביט פועלת ב–65 מדינות בעולם, וממפה כמעט 5 מיליון תחנות אוטובוס ורכבת. לפני חודשיים דיווחה מוביט על 45 מיליון משתמשים באפליקציה. בישראל יש לה בסביבות 2 מיליון משתמשים, מאות אלפים מהם משתמשים קבועים מדי יום. החברה יודעת לאן כולם נוסעים, מאיפה ומתי, ואלו תחנות הן העמוסות ביותר. את כל המידע הזה, נוסף לדיווחים בזמן אמת, היא מעבירה למאות רשויות מקומיות בעולם.

"מדובר במכרה זהב עבור הרשויות, והן מתחילות לצרוך אותו", אומר ארז. "באמצעות הדאטה שלנו, יכולים לתכנן נכון יותר את פעילות התחבורה הציבורית. זאת, במקום השיטה הישנה של עריכת סקרי תנועה. הסקרים האלה עולים הרבה מאוד כסף. עורכים אותם פעם בחמש־עשר שנים ולכן הם בדרך כלל לא עדכניים", הוא מוסיף.

אתם מעבירים את המידע גם לרשויות בישראל?

"לא. בישראל לא ביקשו מאתנו את המידע. אנחנו משתפים פעולה בשמחה עם מי שפונה אלינו, אבל קשה לנו לפעול באופן אקטיבי מול הרשויות. בראשית דרכנו, לפני כחמש שנים, הבנו שרשויות רבות בעולם לא התלהבו לשתף פעולה עם גורמים אזרחיים או מסחריים. אבל אני חושב שהצלחנו לשכנע את כולם שאנו מסתדרים בלעדיהם, ושאנחנו יכולים גם לתרום להן רבות. היום, כמעט כל עיר גדולה או מדינה רואה בידע שלנו פתרון תחבורתי.

"השיא קרה השנה, כשנבחרנו לשמש כאפליקציה הרשמית של התחבורה באולימפיאדה בריו. כל תייר שנחת בריו קיבל ספרון עם הכוונה לשימוש במוביט. לא ביקשנו מהברזילאים טובה. זה קרה כי התלבטו בעיריית ריו בין מוביט לגוגל־מפס ואפל־מפס וגילו שאנחנו מספקים את המידע הטוב ביותר לתנועה בעיר. במרכז הבקרה בעיריית ריו התחברו לטכנולוגיה שלנו והציגו על המסכים שלהם את מפת התנועה שלנו. בגרנדה, ספרד, צבעו את האוטובוסים עם הלוגו של מוביט, כדי לעודד אנשים להשתמש בשירות".

זה אבסורד שמשרד התחבורה לא משתמש במידע שלכם - ומעדיף לתכנן שינויים בתחבורה הציבורית לפי נתונים שפעמים רבות עדכניים לעשור הקודם.

"אני לא חושב שזה אבסורד. הם פשוט עוד לא הפנימו שכל המידע על ביקושי הנסיעות קיים אצלנו, אולי כי מוביט לא קיימת מספיק שנים. בישראל המידע שלנו מפורט במיוחד ואנחנו נשמח לשתף פעולה, כמו שאנחנו עושים ברחבי העולם.

"בישראל עורכים סקר תנועה מקיף פעם בעשר שנים. בהתבססות עליו, בנו עכשיו שכונה חדשה בנס ציונה. עד שמישהו יבין כמה אנשים צריכים לנסוע מהשכונה, לאן ובאילו שעות - זה עלול לקחת חמש שנים, ועד אז החבורה הציבורית לא תפעל טוב.

"אנחנו יודעים למפות את הכל שבועיים אחרי שהשכונה מאוכלסת ולהגיש את הנתונים תוך יומיים. רואים שיש בישראל מוטיבציה לשיפור התחבורה הציבורית, אבל אני לא יודע לגבי מעשים".

מה אם כך צריכה הממשלה לעשות כדי לפתור את בעיית הפקקים במדינה?

"אנחנו רואים לפי הדאטה שלנו שעומסי התנועה גדלים והולכים. רק השנה עלו על הכבישים כמעט 300 אלף כלי רכב חדשים - והתשתיות לא מסוגלות לעמוד בכך. זו כבר לא שאלה של האם הממשלה רוצה לטפל במצב התחבורה או לא. כשיש גירוד קל ברגל אתה ממשיך ללכת, אבל כשיש כאבים חזקים אתה הולך לטפל בהם, וזה מה שקורה עם התחבורה בישראל.

"ב-10–15 השנים הקרובות, ההתניידות במטרופולין תשתנה יותר מאשר ב-100 השנים האחרונות. היום צורכים תחבורה דרך הסמארטפון - באמצעות מוביט, אובר, גט טקסי וכדומה. לא צריך לנופף למונית ברחוב, או ללכת לתחנה ולראות מתי האוטובוס עובר. אבל התשתיות ואמצעי התחבורה לא השתנו. לפני 100 שנה היו בניו יורק 19 אלף מוניות. היום יש את אותה הכמות.

"עכשיו, המהפכה עוברת לרכב האוטונומי. החוקים ייהפכו לדינמיים. בעידן האוטונומי, אפשר לווסת בין המכוניות את העומס, למשל לקבוע באיזה נתיב בכביש ישתמש הרכב. כשיעלו ציים של עשרות אלפי מכוניות אוטונומיות, יעלה צורך שרשויות מקומיות ינתבו את התנועה, כמו מגדל פיקוח בשדה תעופה. הכוח יעבור לשלטון המקומי. המכוניות האוטונומיות יצטרכו, למשל, לפנות אלפי אנשים מתחנת הרכבת ליעד. יהיה צורך להכשיר מגרשי איסוף והורדה, למשל ליד תחנת השלום בתל אביב".

והיכן תשתלב מוביט בעידן הרכב האוטונומי?

"מי שישלוט בדאטה - ישלוט בעולם התחבורה. מוביט לא תפתח רכב אוטונומי ולא תפעיל תחבורה ציבורית, אבל אנו כן מרכיב חשוב מאוד באינפורמציה ובממשק הצריכה של התחבורה.

"אני חושב שהרכב האוטונומי יעבוד טוב בישראל. יש סיכוי שבארץ הוא ייכנס מהר במיוחד, בגלל המצוקה בכבישים. בעולם יש לאנשים מטרו, רכבות קלות ועוד - בישראל יש פחות אמצעים. העומסים רק מחמירים ולכן יהיה לחץ להכניס את הרכב האוטונומי".

לראשונה: תחנה לאיסוף "נוסעי קארפול" בחניון הנתיב המהיר

תועלת נוספת שעשויה לצמוח לנהגים שינסו את השירות החדש של מוביט, מעבר להשתתפות בהוצאות הדלק, היא נסיעה חינם בנתיב המהיר לתל אביב. נתיב האגרה הסלול לצד כביש 1 מאפשר כניסה חופשית למכוניות רבות תפוסה - שלושה-ארבעה נוסעים, בהתאם לשעות העומס. כך, ניתן לעקוף את הפקקים משמאל ולהימנע מהתשלום בנתיב האגרה.

במארס האחרון דיווח TheMarker על תופעה שבמסגרתה קבוצות נהגים קובעות להיפגש בבקרים בחניון הנתיב המהיר - שם מחנים חלקם את כלי הרכב, וממשיכים לתל אביב במכונית של אחד מהם שנקבעת לפי "הסכמי רוטציה" - כדי לזכות בהטבה שניתנת לנסיעות משותפות בנתיב.

הדיווח לווה בתמיהה מדוע אין ברשות משתפי הנסיעות בנתיב המהיר פלטפורמה מסודרת לחיבור בין נהגים לנוסעים, כמו אפליקציה ייעודית לתיאום, או לפחות נקודת איסוף מסודרת בחניון הנתיב. ואמנם, חברת הנתיב המהיר מאחדת כעת כוחות עם שירות הקארפול של מוביט, במטרה להעלות את מספר המשתמשים בשני השירותים. במסגרת שיתוף הפעולה, תיחנך ביום שני תחנת קארפול ייעודית בחניון הנתיב, הסמוך למחלף שפירים.

נהגים שירצו למצוא שותפים לנסיעה יורידו את אפליקציית Moovit Carpool לנהג, ויקבלו בקשות מנוסעים המעוניינים להגיע ליעד דומה. הנהג יחבור לנוסעים בתחנה המסודרת בחניון. כך לדוגמה, נהג היוצא בבוקר מראשון לציון לרמת החייל יוכל לקבל בקשות הצטרפות לנסיעה מנוסעים המגיעים מירושלים בתחבורה ציבורית לחניון הנתיב המהיר בדרכם לרמת החייל.

"אנו צופים ששיתוף הפעולה יביא לתוספת של עוד 25% משתמשים ביום, כבר בשנה הראשונה לפעילות", אומר סמנכ"ל השיווק של הנתיב המהיר, אבי בן ארי. לדבריו, "המהלך יאפשר לנוסעים ולנהגים להגיע בדרך חסכונית, פשוטה ומהירה למרכזי תעסוקה כגון רמת החייל, הרצליה ומרכז תל אביב, וכן מקומות נוספים ששירות ההסעות החינמי של הנתיב המהיר לא מגיע אליהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו