המצוקה בתחבורה הציבורית בפריפריה: "זמן הנסיעה לעבודה מתארך פי 2 באוטובוסים"

ועדת המשנה לתחבורה ציבורית דנה במצוקת התחבורה של תושבי הפריפריה ■ התושבים דיברו בכנסת: "היישובים התרחבו מאוד בשנים האחרונות, אך פתרונות התחבורה הציבורית הניתנים להם נותרו ללא שינוי ■ דב חנין: "נגבש תוכנית כוללת"

אורן דורי
אורן דורי
אוטובוס של אגד
אוטובוס של אגדצילום: מוטי מילרוד
אורן דורי
אורן דורי

אוטובוסים היוצאים ריקים מיישובים בשל חוסר התאמה מוחלט לצרכים התושבים, עומסי תנועה שמטופלים באמצעות הרחבת כבישים במקום הסדרת תחבורה ציבורית, היעדר חיבור מספק אל מוקדי שירותים ציבוריים והעדר קישוריות בין הרכבות לאוטובוסים – אלה הן רק כמה מהבעיות התחבורה מהם סובלים תושבי הפריפריה.

השלכות מצוקת התחבורה מחוץ לערים הגדולות עלו היום (ג') בדיון ועדת המשנה של הכנסת לתחבורה ציבורית, בראשות ח"כ דב חנין. בוועדה הוצג נתון לפיו זמני ההגעה באמצעות תחבורה ציבורית מאזורי המגורים למרכזי התעסוקה בפריפריה הם פי 2-3 מאשר נסיעה ברכב פרטי.

"בחודשים הקרובים נגבש תכנית כוללת של הוועדה, שתציג חזון לאופן בו הפריפריה צריכה להיות מחוברת לתחבורה ציבורית יעילה", הודיע חנין, ובסיכום הדיון דרש מנציגי רכבת ישראל וממשרדי האוצר והתחבורה להציג בתוך חודשיים את תכניות הפיתוח שלהן בנושא.

"הפערים הגדולים שישנם בין המצב בשטח ובין הפתרון שצריך ליישם, נובעים מהעובדה שהניסיון והידע שנמצא בשטח, אצל התושבים המקומיים, לא תמיד מחלחל אל מקבלי ההחלטות. פתרון יצירתי שעולה מהשטח, למשל, מציע שאולי במקום שיגיע אוטובוס פעמיים ביום, תגיע מונית שירות 15 פעמים ביום", הוסיף חנין.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, תושבת המועצה האזורית עמק בית שאן, אמרה בדיון: "כיום לגור בפריפריה זו הקרבה. אם הבנות שלי יפספסו את ההסעה לבית הספר אין להן פתרון שלא כרוך באובדן ימי עבודה שלנו, ההורים. אל תהפכו אותנו לשבויים שלא מרצון, או למהגרים במרכז. הגיע הזמן שהמדינה תספק את הטוב ביותר לכל אזרחיה ולא רק לתושבי המרכז המועדפים".

דן לנדאו, סמנכ"ל רגולציה ברכבת ישראל אמר כי: "אנחנו רואים עלייה של 13% במספר הנוסעים ברכבת לעומת שנת 2015. ציבור הלקוחות שלנו מצביע ברגליים ורק מחכה שהרכבת תהפוך לאלטרנטיבה אמיתית".

גיל יעקב, מנכ"ל ארגון 15 דקות, אמר בדיון כי: "כל עוד לא ניתנים פתרונות נסיעה לאזורי התעסוקה אנחנו בבעיה. בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית הבעיה רק מתעצמת, כשאנשים הופכים חסרי יכולת למצוא עבודה".

יעקב העביר לידי הוועדה השוואה של זמני נסיעה בפריפריה למוקדי התעסוקה בין רכב פרטי לתחבורה הציבורית. "כך למשל, אנשים מנתיבות שחיפשו עבודה ורצו לעבוד באשדוד גילו שבשביל לנסוע מביתם לאזור התעשייה באשדוד יהיה עליהם לנסוע בכמה אוטובוסים שונים, חלקם מאספים, ולעבור דרך באר שבע – כל זה במהלך שעתיים וחצי, בעוד נסיעה ישירה ברכב פרטי תארך רק שעה", הוסיף.

יפעת סובל, תושבת חבל עדולם הסבירה כי: "היישובים באזורנו התרחבו מאוד בשנים האחרונות, אך פתרונות התחבורה הציבורית הניתנים להם נותרו ללא שינוי מזה כמה עשורים. הקו היחיד שעובר באזורנו מגיע פעמיים ביום בשעות לא רלוונטיות, נכנס לכל היישובים הקטנים, ומה שקורה בפועל זה שנסיעה של 15 דקות במסלול ישיר אורכת שעה וחצי".

מנכ"ל ארגון תחבורה בדרך שלנו, איתי חיים, אמר בדיון: "אנחנו מלווים את רפורמת התעריפים בפריפריה בשנה האחרונה ומבקשים ממשרדי האוצר והתחבורה למצוא מקור תקציבי לסיים את הרפורמה גם בתעריפים הבינעירוניים, בכרטיסי הנסיעה הבודדת, שבה עיוותים רבים".

עוד ציין חיים את "הקישוריות המינימלית בהתיישבות הכפרית לתחנות הרכבת בערים הסמוכות, המסתמכת על קווים מאספים וכן את היעדר השילוביות בנסיעה הבודדת, המאפשרת החלפה בתוך 90 דקות רק במטרופולינים הגדולים".

"הפתרון לבעיות התחבורה בפריפריה הוא מוניות שירות"

יו"ר ארגון מוניות השירות, אברהם פריד, אמר היום בדיון כי ניתן לפתור את המצוקה בתחום באמצעות הכנסת מוניות השירות למערך הרב־קו. משמעות המהלך היא מתן סובסידיה של המדינה למוניות השירות, בדומה להסכמים שיש לה מול מפעילי האוטובוסים בקווי התחבורה הציבורית.

"מונית השירות היא הדרך הנגישה והמהירה ביותר לתחבורה ציבורית יעילה בפריפריה", אמר פריד. "רק דבר אחד חסר - משרדי האוצר והתחבורה, שלא מוכנים לשלב אותנו במערך הרב־קו. המהלך לא יעלה יותר כסף לאוצר, כי הם מסבסדים את הנוסע, וזה לא משנה אם הוא יעלה על אוטובוס או על מונית שירות".

מבין כ-2,300 הרישיונות שחילקה המדינה למוניות שירות, כיום פעילות 600-500 מוניות בלבד, רובן במרכז הארץ, לפי נתוני הארגון. לדברי פריד, "ארגון מוניות השירות ערוך להפעיל 2,300 מוניות, שרק מחכות להשתלב במאגר פתרונות התחבורה הציבורית לפריפריה. קווי השירות של המוניות בפריפריה לא שרדו כלכלית ונסגרו. אם יהיה רב־קו, אז כולם יחזרו לעבוד".

אם לא ישונה החוק, בעוד פחות מחודשיים תיאסר הפעלת מוניות שירות בכל ישראל - פריפריה ומרכז. בסוף 2016 יפקע אוטומטית תוקפם של כל הרישיונות שחילקה הממשלה להפעלת קווי השירות ברחבי המדינה, ללא אפשרות לחדשם. בממשלה גררו רגליים בהסדרת הענף במועד, ויידרשו כעת למהלך בזק של הרגע האחרון, אולי במסגרת חוק ההסדרים, שיאפשר את המשך פעילותו של הענף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן