ניצחון משפטי לדן על עיריית תל אביב: מסוף כרמלית לא יפונה

ועדת התכנון בעירייה מעוניינת להסב את מתחם האוטובוסים המרכזי לשטח מניב, אבל נאלצה לקבל את המלצת בית המשפט לפשרה ■ "יש לאסור את שיווק הקרקעות של המסופים ולאפשר המרת ייעודם רק כאשר מספקים שטחי פעילות חלופיים"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסוף כרמלית
מסוף כרמליתצילום: Ethan1701
אורן דורי
אורן דורי

בניגוד לרצונה של עיריית תל אביב, מסוף האוטובוסים "הכרמלית" לא יפורק בשנים הקרובות - כך עולה מהסכם פשרה שהתקבל אתמול (א') בין העירייה לחברת דן, בבית המשפט המחוזי. הכרמלית משתרעת על פני יותר מ-7 דונמים והיא מסוף האוטובוסים השלישי בגודלו בעיר.

דן, מפעילת התחבורה הציבורית הגדולה בתל אביב, היא המשתמשת העיקרית במסוף, הסמוך לשוק הכרמל. החברה הגישה בתחילת החודש ערר לבית המשפט נגד המהלך שמקדמת העירייה לפינוי המסוף והסבתו לשטחים מסחריים מניבים ולשטח ציבורי. זאת לאחר שהשינויים בייעוד הקרקע אושרו על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במסגרת תכנית המתאר לעיר (תא/5000).

"הוועדה המחוזית התנערה בהחלטה מאחריותה כמוסד תכנון המאשר תכנית כוללנית לעיר מרכזית כמו תל אביב יפו, להבטיח את המשך פעילותה התקינה של התחבורה הציבורית באזור העיר וגם מעבר לגבולותיה. ביטול עתידי של מתחם הכרמלית הינו צעד בעל השלכות הרסניות ודרמטיות על מערך התחבורה הציבורית העירוני והבינעירוני ועל יכולות מפעילות התחבורה הציבורית לתפקד באופן מיטבי באזור". בלשון זו נימקה דן את העתירה, שהוגשה על ידי עורכות הדין אורנה ורכובסקי וכרמל חנני–דגני ממשרד גולדפרב זליגמן.

השופטת גיליה רביד קיבלה את עמדת דן, לפיה אין לפנות את הכרמלית מבלי להעמיד שטחים חלופיים בסביבה הקרובה לרשות מפעילות האוטובוסים. רביד המליצה על יישום פשרה שהתקבלה על הצדדים: הוועדה המקומית לתכנון בעירייה לא תסרב להאריך את היתר השימוש לחניון ומסוף האוטובוסים למשך עשר השנים הבאות, או עד שתימצא חלופה תפעולית – ובו בעת יתאפשר לה להמשיך בשלבים הסטטוטוריים בתכנון הפרויקט שיחליף את המסוף. צוות תכנית המתאר בתל אביב המליץ לקבל את המלצת בית המשפט לאור המשמעויות של דחייתה, ביניהן הקפאה אפשרית של הליכי הקידום באזור.

אוטובוס של דן בתל אביבצילום: עופר וקנין

כבר לפני עשור תבעה עיריית תל אביב מדן לפנות את מסוף הכרמלית, בגלל חוב של 270 אלף שקל, אבל לא נחלה הצלחה. הכרמלית פועלת מזה עשרות שנים על היתרים זמניים שמוארכים מעת לעת. לולא הפשרה שהושגה לטובת דן, יכולה הייתה העירייה לפרק את המתחם בשנת 2019.

קשיים בשיפור התחבורה הציבורית

מצוקת השטחים התפעוליים המוקצים לאוטובוסים בערים הצפופות, ובייחוד לצורך חניוני לילה, מקשה על שיפור התחבורה הציבורית. לפי גורמים בענף התחבורה, תכניות להוספת קווים ולתגבור קווים קיימים נבלמות מראש עקב המחסור בחניונים מתאימים.

"כיום לא ניתן לעבות את התחבורה הציבורית בלי מסופים. אוטובוסים זקוקים עדיין למקום לחנות בלילה ולמרכזי קישוריות בין אזורים. המסופים נחוצים למרכזי החיים של הערים. עשינו טעות גדולה מאד כשוויתרנו על מסופים בכל הארץ, ללא חלופות מתאימות", אומרים בענף.

סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו לתחבורה, מיטל להבי, לא תמכה בכוונת הוועדה המקומית להשבית את המסוף. "הכרמלית חיונית למתן השירות של תחבורה ציבורית בעיר. היא מהווה נקודת מוצא ויעד לכ-3,000 אוטובוסים ביום ומשרת מעל ל-10,000 נוסעים מידי יום", אמרה להבי.

לדבריה, חיוניותו של המסוף עתידה לגדול עם הפעלת קווי הרכבת הקלה מאחר והוא יספק הזנה לקווים משלימים של הרכבת. "לכן אני שמחה שהגענו לפשרה בבית משפט שתאפשר את הפעלת המסוף עד למציאת חלופה תפעולית ותכנונית מקובלת", הוסיפה.

להבי מחזיקה בדעה נחרצת נגד המגמה הכלל-ארצית: "יש לאסור את שיווק הקרקעות של המסופים ולאפשר המרת ייעודם רק כאשר מספקים שטחי פעילות חלופיים. חשוב להדגיש כי המסופים שמוקמו בעבר בשולי הערים יושבים כיום במיקומים מרכזיים, והעלייה בשווי הקרקע מהווה תמריץ לשינוי ייעוד שלא מועיל למשתמשי התחבורה הציבורית. לאור העובדה שכולנו עדים להתאיידות הדרגתית של המסופים, בעיקר באזורים מניבים, הרי שעל המדינה לנהל מעקב ופיקוח על שטחי המסופים וניצולם - אחרת שטחים ייעודיים אלה יהפכו מכאלה שהוקצו לתועלת הציבור לפנינה נדל"נית שתורמת בעיקר ליזם".

סיפורו של מתחם הכרמלית הוותיק, שכעת מיועד לעבור שיפוץ, שונה מגורלם של מסופי אוטובוסים אחרים ברחבי הארץ, אשר נסגרו בהמוניהם לאורך העשור האחרון. בהרצליה ובנתניה למשל נסגרו מסופים, ותכניות דומות קודמו בין היתר בבת ים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו