הדבר הבא? תל אופן למכוניות ייצא לדרך בתל אביב

עיריית תל אביב אישרה השבוע תקציב של 100 מיליון שקל שיוקדש להקמת מערך עירוני להשכרת רכב לפי שעה, שאותו מתוכננת להפעיל חברת קאר טו גו ■ מסתמן: מאות חניות כחול־לבן יופקעו לטובת הפרויקט ■ ראש העיר חולדאי: "נייצר תרבות תחבורה שיתופית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכונית של קאר טו גו בתל אביב.
מכונית של קאר טו גו בתל אביב.צילום: עומר לוי

עיריית תל אביב אישרה שלשום תקציב של כ-100 מיליוני שקל, שיוקדש להקמת מערך עירוני להשכרת רכב לפי שעה. הפרויקט, שהוא למעשה תל-אופן למכוניות, צפוי לצאת לדרך במחצית השנייה של 2017, עם 260 מכוניות מיני בשלב ראשון.

מערך שיתוף כלי הרכב של העירייה יופעל, על פי התכנון, על ידי חברת קאר טו גו (Car2Go) מקבוצת שגריר, אם כי עדיין לא נחתם הסכם סופי בין הצדדים. כיום מפעילה החברה מערך של 200 כלי רכב בכמה נקודות בעיר.

החידוש הניכר במיזם הוא שיועמדו לרשות המערך כ-520 חניות ייעודיות שיפוזרו בעיר, כלומר, שתי חניות על כל מכונית. בנוסף, ניתן יהיה לחנות ולאסוף את הרכב בכל מקום חניה מוסדר אחר (כחול-לבן) בעיר.

החניות שייצבעו ברחבי העיר למכוניות המשותפות יופקעו ברובן, לפי המסתמן, מחניות כחול־לבן ציבוריות. לפי העירייה, "רוב החניות לא יהיו בחניונים, משלל סיבות, למשל מכיוון שכניסה ויציאה מחניון עלולה להימשך זמן".

תעריפי השירות למשתמשים ייקבעו סמוך למועד ההשקה, והכוונה היא להציע תעריפים הנמוכים בכ-30%–40% מתעריפי המוניות. משמעות הדבר היא שכלי הרכב יהיו משתלמים ללקוחות שמבקשים לבצע נסיעה נקודתית ואינם זקוקים למכונית צמודה לשעות ארוכות בעלות של מאות שקלים.

החזון לטווח הרחוק הוא שכלי הרכב השיתופיים ישכנעו אנשים לוותר על רכישת מכונית. לפי הערכות, כרגע צפוי הפרויקט לפנות לקהל המתניידים במוניות. כמובן, לא מדובר בתחליף מלא למונית רגילה - שיתרונה הוא בכך שאין צורך לחפש חניה.

משא ומתן עם 
עיריית חיפה

הנסיעה עצמה יכולה להיעשות גם אל מחוץ לגבולות העיר, ובעתיד תיבחן הכדאיות להרחבת המערך לשטחי המטרופולין, בערים הסמוכות. לקאר טו גו יש כבר הסכם מול עיריית רמת גן, ובמקביל היא נמצאת במשא ומתן מול עיריית חיפה.

פעילות קאר טו גו דומה לחברות השכרת הרכב המסורתיות, אבל כלי הרכב מושכרים לטווחי זמן קצרים יותר. השירות שלה שונה גם באופן הזמנת המכונית, שמתבצע באמצעות אפליקציה או מוקד שירות טלפוני שפועל 24 שעות. למעשה, הלקוחות אינם תלויים כלל בשעות הפתיחה של השכרת הרכב - הם פותחים את הרכב באמצעות כרטיס חכם ומחזירים אותו לאותה חניה.

החברה פונה כיום ללקוחות פרטיים, בעיקר בני 24–45. היא שואפת להגדיל את הכנסותיה גם מהמגזר העסקי, והגדילה באחרונה את מערך השיווק שלה לעסקים. לקוחות של החברה משלמים דמי מנוי חודשי או שנתי, וכן תשלום נוסף בהתאם לשעות ההשכרה ומספר הקילומטרים שנסע הרכב.

הרכב העירוני של ת"א. יעלה לנו בכחול לבן?צילום: Awesome Tel-Aviv

לצורך הפרויקט עם עיריית תל אביב תקים קאר טו גו חברה בת ייעודית, שתהיה אחראית על מערך נפרד מזה של החברה. בבעלות החברה הבת יהיו תחנות ההשכרה והמכוניות שיירכשו על ידי עיריית תל אביב, ישועבדו לה.

שגריר, שמחזיקה ב-61% ממניות קאר טו גו, מתכננת להירשם בקרוב בבורסה בתל אביב, לאחר שהתפצלה מהחברה האם פוינטר. לצורך כך פירסמה שגריר תשקיף שממנו ניתן ללמוד על פעילות קאר טו גו.

בתשקיף, שפורסם לפני כשבועיים, נכתב כי ההסכם עם עיריית תל אביב יהיה למשך 11 שנים וחצי, כשהעירייה יכולה להאריך אותו בשלוש שנים כל פעם.

בתשקיף עידכנה קאר טו גו גם כי במאי אישרה ועדת המכרזים של עיריית חיפה את החברה כספק יחיד לצורך הפעלת שיתוף מכוניות בעיר. קאר טו גו נמצאת בשלבים מתקדמים של משא ומתן עם העירייה. המערך צפוי לכלול הפעלת כלי רכב חשמליים או היברדיים. במקביל, החברה הגישה באחרונה הצעה למכרז להפעלת מערך שיתוף מכוניות בירושלים, בהיקף של כ-17–35 כלי רכב.

מספר המנויים של קאר טו גו היה 8,000 בסוף 2015. מספר ההשכרות שבוצעו ב–200 כלי הרכב של החברה הגיע ב–2015 לכ-84 אלף, עלייה של 8.5% לעומת 2014. הכנסות החברה ב-2015 הסתכמו בכ-15 מיליון שקל, עלייה של 11%, שנבעה מגידול בשימוש. החברה רשמה הפסד תפעולי של 100 אלף שקל, לעומת הפסד של 3.6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

המכרז בתל אביב: בלי מכוניות חשמליות

המהלך של עיריית תל אביב עם קאר טו גו לווה בחילוקי דעות מקצועיים בתוך מועצת העיר. חלק מהגורמים צידדו ביוזמת ראש העיר, רון חולדאי, כפי שהתקבלה. אחרים חשבו כי נכון יותר לבסס את מערך כלי הרכב המשותפים על מכוניות חשמליות, שחוסכות את עלויות הדלק, אינן מזהמות את הסביבה ומותאמות לסביבה האורבנית.

ערים גדולות באירופה מרושתות כיום בעמדות טעינה לכלי רכב חשמליים, ומחלקן ניתן לשכור לפי שעה מכוניות חשמליות קטנות, בעלות טווח נסיעה שמספיק להתניידות עירונית ממוצעת.

המערך העתידי של קאר טו גו בחיפה צפוי לכלול הפעלת כלי רכב חשמליים או היברדיים. תושבי תל אביב והעובדים בה לא מתוכננים לקבל את הדגמים הירוקים, אך בתמונות יחסי הציבור של עיריית תל אביב דווקא מופיע חולדאי כשהוא נוסע במכונית חשמלית.

חולדאי אמר אתמול: "במערכת התחבורה הציבורית במדינת ישראל נדרש שיפור דחוף ומיידי. לנוכח זאת, אנו ממשיכים לפעול באמצעים העומדים לרשותנו לקידום הפרויקט, שראוי שמדינת ישראל תוביל ברמה הארצית". לדבריו, מדובר במהלך חשוב לצמצום השימוש ברכב הפרטי, שיאפשר "לשנות הרגלים ולייצר תרבות תחבורה שיתופית חדשה".

"שיתוף כלי רכב הוא אחד הנושאים המדוברים ביותר בעולם ורק באחרונה חברות הפועלות בזירה זו גייסו מיליארדי דולרים", אמר מנכ"ל קאר טו גו, גיל לייזר. "אנו מאמינים כי השוק בשל לסוג זה של שיתוף כלי רכב שיאפשר לתושבי העיר, מבקרים ותיירים להתנייד בקלות בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר