סוף למוסכי ההסדר: איפה תוכלו לתקן בקרוב את המכונית

משרדי התחבורה והאוצר גיבשו רפורמה שתאסור על חברות הביטוח להפנות את מבוטחיהן למספר מצומצם של מוסכים שנוחים להן ■ חברות הביטוח: המחירים יעלו ■ המוסכים: שלא יאיימו

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דורי
אורן דורי

האם הטיפול במכוניות שעברו תאונה הולך לקראת שינוי דרמטי? צוות משותף של משרד התחבורה ואגף שוק ההון והביטוח באוצר יניח בימים הקרובים על שולחנו של יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שתי הצעות למהפכה בתחום ההתקשרות בין חברות הביטוח לבין המוסכים.

המתווה הבין-משרדי מציע שתי חלופות מנוגדות, שכל אחת מהן עשויה להשפיע על אופן התיקון של כלי הרכב הפגועים ועל העלויות הכוללות ללקוח. החלופה הראשונה מציעה לבטל כליל את שיטת מוסכי ההסדר, שבמסגרתה מתקשרות חברות הביטוח עם מוסכים קבועים, ומפנות אליהם לתיקון את רוב רובם של כלי הרכב המבוטחים בישראל אחרי תאונות. אותם מוסכי הסדר, שאחראים להחזרת מכוניות לכביש אחרי תאונות, מתפרנסים מחברות הביטוח. בתמורה, הם מתחייבים במסגרת חוזית להעניק לחברות הביטוח הנחות גבוהות של עד 20%–30% בעלויות העבודה, ולהשתמש בחלקי חילוף שחברות הביטוח מעמידות לצורך התיקונים, לרבות חלקים משומשים או תחליפיים באיכות ירודה.

מוסך דלתא בראשון לציון. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

החלופה השנייה שהוצגה פשרנית יותר כלפי חברות הביטוח, ונוקטת פתרון הפוך לכשל השוק. לפיה, יוכנסו רוב המוסכים המורשים בארץ תחת רשימות ההסדר, באמצעות קביעת סטנדרטים מסוימים של שירות. חברות הביטוח יחויבו להתקשר בהסדרים עם כל מוסך שיחפוץ בכך, ובלבד שיעמוד בקריטריונים ברורים של איכות.

שתי החלופות גובשו לאחר שורה של דיונים מול נציגי חברות הביטוח, המוסכים והשמאים. הן הועברו להחלטת ועדת הכלכלה, שתכריע איזה נוסח ייכנס לסעיפי חוק רישוי שירותי רכב שמקדם שר התחבורה, ישראל כ"ץ (הליכוד), ומטרתו להגביר את מידת התחרותיות בשנים הבאות בענף כולו. החוק מתוכנן לעלות להצבעה במליאת הכנסת כבר בשבועות הקרובים. ההחלטה תתקבל לאחר דיון של הוועדה עם כלל השחקנים בענף.

"כולנו תמימי דעים שהסדר המוסכים כפי שמתקיים כיום הוא בעייתי", אמר גורם ממשלתי. להערכתו, לחלופה השנייה, של הרחבת מערך מוסכי ההסדר, יש סיכוי גבוה יותר להתקבל - מכיוון שרבים בציבור מעדיפים לטענתו את מוסכי ההסדר מטעמי נוחות ומחיר - גם אם היא לא תשתלם בטווח הארוך. "איך שלא תסתכל על זה - מדובר בהזדמנות אחרונה להסדיר את הענף ולעשות שינוי בשנים הקרובות", הוסיף הגורם.

"20 שנה דופקים 
את הצרכנים"

טענות חוזרות ונשנות שהעלו בעלי מוסכים ושמאי רכב כבר שנים, והקלטות של שיחות בין חברות הביטוח לשמאים שפורסמו בעבר ב-TheMarker, מעלות תמונת מצב עגומה. לא אחת, לוחצות חברות הביטוח על השמאים שעובדים עבורן לקבוע נזקים נמוכים ברכב מבוטח, ואלה גוררים תיקונים לקויים. כשמדובר במוסכי הסדר, בעלי המוסכים נאלצים לשתף פעולה, בזמן שהלקוח עצמו כלל אינו מודע למתרחש.

אמנם, המבוטח יכול לדרוש לתקן את רכבו הפגוע גם במוסכים חיצוניים, אלא שאז נשללות ממנו הטבות בגובה ההשתתפות העצמית בעלות התיקון וכן כיסוי כספי מיידי של הביטוח והעמדת רכב חלופי למשך זמן התיקון.

תופעת מוסכי ההסדר אינה קיימת כמעט במדינות המערב. שם, בוחר כל מבוטח לעצמו את המוסך בו הוא חפץ, וסכום ההשתתפות העצמית נקבע מראש לפי גובה הפרמיה. כך יהיה גם בישראל, אם תתקבל ההצעה לביטול מוסכי ההסדר.

מוסך בוש בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

לפי איגוד המוסכים, בישראל פועלים כיום כ-5,000 מוסכים, מתוכם 1,400 מוסכי פחחות, שמרבים לעסוק בתיקונים לאחר תאונות, ומהם לכ-600 יש הסדר עם חברת ביטוח אחת לפחות. ביניהם, כ-200 מוסכים נמצאים בקשרי עבודה הדוקים עם כמה מבטחות, והם אלה שמבצעים כ-80% מתיקוני התאונות בישראל.

המחזור השנתי של ענף המוסכים, על פי נתוני משרד האוצר ל-2015, הוא 5.5 מיליארד שקל. הנתח של הסדרי חברות הביטוח מוערך על ידי איגוד המוסכים בהיקף אסטרונומי של 4.3 מיליארד שקל.

על פי רוב, החלקים הראשונים שנפגעים בתאונה הם חלקי מעטפת ופח. כך, כ-30% מסך המחזור הכספי של ענף הפחחות מגיע מחברות הביטוח, ורובו הגדול של המחזור משוריין לטובת מוסכי ההסדר.

"אנחנו בעד ביטול מוסכי ההסדר ובעד שכל מבוטח יוכל לבחור לעצמו את המוסך לתיקון כלי הרכב", מבהיר יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי. "לחלופין, אנו מבקשים לבטל את מנגנון ההטבה של חברת הביטוח למבוטח שלה בעת הפניה למוסך".

לדברי לוי, החלופה המרוככת, להרחבת הסדר המוסכים לכל בעל מקצוע שיעמוד בדרישות, אינה מספקת: "נניח שמאות מוסכים נוספים יצטרפו לחגיגה — זו עדיין חגיגה של חברות הביטוח. האם זה ייתן למוסכים חופש פעולה מקצועי? האם חברות הביטוח יפסיקו ללחוץ לתיקונים מוזלים? המהות לא תשתנה. אפילו אם רובם של המוסכים יצטרפו להסדר - או שיצליחו לקלקל אותם, או שיספקו להם כשלוש־ארבע מכוניות בחודש ולא תהיה לכך משמעות".

לפי לוי, מוסכים מתפתים להצטרף להסדרים מול חברות הביטוח בשל המרדף אחר עבודה, גם אם בעלי המוסכים נאלצים לסבסד את ענקיות הביטוח ולעבוד לפעמים במחירי הפסד. "20 שנה דופקים אותנו ואת הצרכנים. חלק מהמוסכים כיום מפעילים כמה שיטות טיפול שונות לכל תקלה או פגיעה ברכב - תיקון מושקע ללקוח פרטי, תיקון אחר לחברות ביטוח ועוד תיקון עבור חברות ליסינג וציי רכב. שבענו מהבטחות שישפרו את הכשל בתוך מסגרת מוסכי ההסדר", הוא אומר.

"אלה שבהסדר סובלים מחברות הביטוח ומעניקים להן הנחות של 20%–30% בעלויות - ואלה שמחוץ להסדר מתקשים למצוא עבודה", תוקף לוי. "אני לא מוכן להיכנע ולחשוב שישאירו את הכשל גם ל–20 השנים הבאות. הדינמיקה צריכה להיות הפוכה - שקודם ינסו לבטל את ההסדר לשנתיים ואז יחליטו מה עדיף".

חברות הביטוח הן
גם ספקיות חלפים

חילופי האשמות הדדיים בין חברות הביטוח למוסכים נשמעים כבר עשרות שנים. כל אחד מן הגופים טוען כי השני מנסה להשפיע על חוות הדעת של שמאי הרכב - בשעה שהמלחמה האמיתית בין הצדדים היא על ההנחה שמקבל המוסך על חלקי החילוף מהיבואן.

ואמנם, מצדו השני של המתרס, מזהירות חברות הביטוח כי ביטול שיטת מוסכי ההסדר תגרור העלאה משמעותית בפרמיה שמשלם המבוטח עבור הפוליסה, וכך תפגע בלקוחות.

במסמך העמדה שהעביר איגוד חברות הביטוח לצוות ההיגוי המשותף של אגף שוק ההון והביטוח באוצר ומשרד התחבורה נכתב: "מטרתם של מוסכי ההסדר היא להוזיל את עלות תיקון הרכב. מוסכי ההסדר מוזילים את התיקון הן עקב הנחת כמות והן עקב העובדה שאינם כבולים בכשל השוק הקיים בשוק החלפים ולכן יכולים להציע הנחה על מחירי החלפים. מחירי הברוטו בפועל כוללים עמלה שמגיעה אף לכדי 70%, כלומר מחיר הברוטו גבוה ביותר מפי שלושה ממחיר החלף בחצרי היבואן".

באשר למחירי החלפים הגבוהים, שוררת הסכמה בין המוסכים לחברות הביטוח על כך שיש להכניס את חלקי מרכב הרכב לפיקוח מחירים, לרבות דלתות, מכסי מנוע ותא מטען, כנפיים ופגושים וכן מכלולים נוספים בעלי נטייה להינזק בתאונות, כמו רדיאטורים, או כריות אוויר שדורשות החלפה לאחר הפעלתן.

גורם במשרד התחבורה שהתייחס לסוגיה זו, הודה כי קיים כשל שוק בענף החלפים. הוא הוסיף כי יש להתייחס אליו כבר בחוק רישוי שירותי רכב, שיעלה לאישור הכנסת בקרוב.

באיגוד חברות הביטוח טוענים כי איסור ההתקשרות עם מוסכי הסדר יהווה התערבות בשוק החופשי ויהיה בבחינת הסדר כובל: "אנו חיים במדינת חוק, וזוהי זכותה הבסיסית של חברת הביטוח להגיע להסדרים עם ספקים שונים. כתוצאה מהסדרים אלו מופנים לקוחותינו אל מוסכי ההסדר", טוענים באיגוד. "מוסכי ההסדר הינם מוסכים איכותיים, והשירות שהלקוח מקבל בהם הוא ברמה גבוהה מאוד. אם יבטלו את מוסכי ההסדר, בסופו של יום המבוטחים הם אלה שישלמו יותר".

על כך משיבים באיגוד המוסכים: "החשש מעליית הפרמיה שבו מנפנפות - שלא לומר מאיימות - חברות הביטוח על הציבור השכם וערב בהקשרים שונים, מתממש כל הזמן ואינו קשור כלל להסדרים ולמוסכים. והראיה הפשוטה היא שהפרמיות מעולם גם לא ירדו למרות שיטות ההסדרים ולמרות ההנחות הגדולות כביכול בעלות התביעות במוסכי הסדר. כאילו לא היה די בכך, הרי שחברות הביטוח מצניעות את העובדה שהן גם ספקיות חלפים, ועוסקות בכך בניגוד עניינים מובנה מול מבוטחיהן, ולכן יש להן אינטרס כלכלי עליון לשמר את שיטת מוסכי ההסדר".

גם מאגר השמאים בדרך לרפורמה

במקביל לסוגיית מוסכי ההסדר, הצוות המשותף למשרדי התחבורה והאוצר מתכנן רפורמה משמעותית לא פחות בתחום שמאי הרכב. הכיוון המסתמן בדיונים הפנימיים הוא ביטול רשימות השמאים הנפרדות של חברות הביטוח. גם סוגיה זו תידרש להכרעה של ועדת הכלכלה של הכנסת בעתיד הקרוב.

כיום, כל חברה מרכיבה מאגר סגור של שמאים, שעמם היא עובדת באופן שוטף במקרים של תביעות נזיקין לרכב. לא אחת, לוחצות חברות הביטוח על שמאים לקבוע נזקים נמוכים, שגוררים תיקונים לקויים. כדי למנוע את התופעה, נבחן כיום מעבר לרשימת שמאים כלל־ארצית, שממנה ייבחר שמאי באקראי לצורך אומדן נזקי תאונות, באישור הלקוח.

במקרה של תאונה, השמאים הם אלה שקובעים את סוג התיקון הנדרש, שיעור הפגיעה ברכב לעומת שווי, האם הוא מוגדר בר תיקון או אובדן להלכה, ובמקרה הצורך, גם את גובה הפיצוי שיקבל הלקוח מחברת הביטוח לאחר התיקון בעבור ירידת ערך. מעבר לכל חישוב כספי, השמאים הם אלה שפוסקים אם כלי הרכב שיחזור מן המוסך יהיה בטיחותי לנסיעה.

איגוד השמאים תומך בביטול הרשימות של החברות. אמנם על פי חוק, השמאים ברשימה אמורים להיות בלתי־תלויים, ואסור לחברות הביטוח או למוסכים להתערב בפסיקותיהם. עם זאת, רבים משמאי הרכב טוענים כי חברות הביטוח "סוחטות" אותם לשתף פעולה עם שחיתות שמתבצעת על גבו של הלקוח. "כשאתה ברשימת שמאים של חברת ביטוח, אתה מנסה לרצות אותה, אחרת לא תהיה לך פרנסה", טענו בעבר שמאים.

הבעיה היא שכלל לא בטוח אם ההחלטה תסתום את הפרצות שדרכן יכולות חברות הביטוח לנסות להשפיע על קביעות השמאים. "הבעיה השורשית באופן פעילות שמאי החוץ כיום, שכולם מסכימים שאינה אובייקטיבית ופוגעת במבוטחים, כלל אינה נובעת מזהות הבוחר את השמאי, אלא מכפיפותו המנטלית והכלכלית של השמאי לבקר - שמאי הבית - של חברת הביטוח", אומרים באיגוד המוסכים.

לטענת המוסכים, גם אם מוסך בוחר את השמאי, עדיין יפעל השמאי לפי הוראות חברת הביטוח. "יש לבטל כליל את הסדרי השמאים, אך חשוב מכך - את השפעת חברות הביטוח עליהם ועל תוצריהם. אין די בביטול רשימות שמאי החוץ והפיכתם לרשימה אחת. זהו תיקון סמנטי בלבד שאינו קשור לכשלי השוק שאותם המחוקק מעוניין לתקן".

על כך משיבים בממשלה: "לנוסח חוק רישוי שירותי רכב נכנסו סעיפים מרכזיים לנטרול השפעת חברות הביטוח על השמאים. זה יהפוך לעבירה פלילית, וכן יושתו קנסות גבוהים".

באיגוד חברות הביטוח לא מתנגדים לרשימת שמאים ארצית אך מתנים אותה בכך שחברת הביטוח תוכל לעיין בדוחות השמאי לפני תיקון הרכב, לשאול שאלות, להעיר הערות ולהתנגד לשומה הראשונית.

ומה יקרה אם חברת הביטוח תתנגד לשומה הראשונית? כיום קיים מנגנון של שמאי מכריע, והמוסכים טוענים שגם הוא בעייתי: "גם השמאי המכריע בסוף מקבל את המשכורת מחברות הביטוח. אמרנו שאנחנו מוכנים למנגנון של שמאי ומוסכניק, שחברת הביטוח תוכל לקבל אומדן נזק ראשוני ותישמר לה הזכות לערער".

בפן הצרכני, החשש הוא שבמקרה של מחלוקות מורכבות, הרכב הפגוע יעמוד בחצר המוסך ללא טיפול למשך ימים ארוכים. לכן מגבשים כעת במשרדי הממשלה חלופות שונות למנגנון הכרעה מהיר יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר