הכביש החשמלי הראשון בתל אביב

עיריית תל אביב עורכת ניסוי בשיתוף הסטארט-אפ הישראלי אלקטרואד, שבמסגרתו הוטמנו בחריצי כביש בצפון העיר סלילי נחושת, שיוכלו להטעין מכוניות חשמליות תוך כדי נסיעה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דורי
אורן דורי

הבעיה הגדולה ביותר שעמה מתמודדת התחבורה החשמלית נעוצה בטווח הנסיעה הקצר מדי שמאפשרות הסוללות. אלה לא רק יקרות מאוד, אלא שוקלות בין מאות קילוגרמים במכונית משפחתית למספר טונות באוטובוסים ומשאית.

פתרון יצירתי לפיתוח המתעכב של סוללות מתקדמות לייצור המוני, עשוי להימצא דווקא בידי חברת הסטארט־אפ הישראלית אלקטרואד (ElectRoad), שפיתחה הנעה וטעינה אלחוטית של כלי רכב חשמליים ללא צורך בסוללות, ותוך כדי נסיעה.

בבריטניה כבר פועל כביש חשמלי לאוטובוסים מאז 2014, לאורך 25 קילומטרים באמצע הדרך בין לונדון לברמינגהםצילום: Highways England

עיריית תל אביב, בשיתוף אלקטרואד, מבצעת בימים אלה בצפון העיר ניסוי בטכנולוגיית "כביש חכם", שמאפשרת להזרים אנרגיה בזמן אמת למנוע החשמלי של הרכב. ברחוב שושנה פרסיץ הותקנו התשתיות של החברה, כדי לבדוק את עמידותן לאורך זמן תחת עומסי התנועה ושינויי טמפרטורות.

אורן עזר, יזם אלקטרואד, מסביר כי הטעינה האלחוטית, עתידני ככל שישמע, אינו מסובך לביצוע. לדבריו, עבודת התשתית פשוטה יחסית. היא כוללת חריצת רצועה צרה לאורך האספלט, הטמנת שרשרת לולאות נחושת בחריץ וחיבורן לממיר מתח בצדי הדרך.

קו הסלילים משרה שדה אלקטרומגנטי על סלילים תואמים שמותקנים ברצפת כלי רכב חשמליים שעוברים מעליו, ואמור לספק להם את האנרגיה הנדרשת לתנועה שוטפת, ולהאריך את טווח הנסיעה גם לאחר שיירדו מהכביש החשמלי.

כך, ניתן יהיה גם להקטין את גודלן הפיזי של הסוללות, להוזיל את עלותן ולהפחית ממשקל הרכב — ואף לייתר את המצברים לחלוטין ברישות מלא של התשתיות. לסלילים בכביש לא אמורה להיות השפעה על מכוניות רגילות הנוסעות עליהם, שכן הם מופעלים רק ברגע שרכב חשמלי מותאם עובר.

הטענת רכב חשמליצילום: Dreamstime

המטרה: אוטובוסים חשמליים

אלקטרואד, שהצטרפה לאחרונה לקהילת אקומושן (EcoMotion) לטכנולוגיות תחבורה מתקדמות, מתכוונת לווסת אנרגיה בעתיד בין כלי הרכב החשמליים בכביש, בהתאם לצורכיהם המיידיים. הרעיון של כביש משדר אנרגיה כבר קיים בעולם. החשיבה ההנדסית היא שבניגוד לרכב מונע בנזין או דיזל — אין היגיון בכך שרכב חשמלי יסחוב על עצמו את מקור האנרגיה שלו. ואכן, באוגוסט האחרון הודיעו הרשויות באנגליה על התחלת פיילוט נרחב של 18 חודשים בנושא, אך לא על כבישים ציבוריים.

לפי אלקטרואד, הטכנולוגיה פרי פיתוחם היא היחידה שמסוגלת להניע באופן ישיר את הרכב ולא רק להטעין את מצבריו. כך, היא תהיה חסכונית לעומת מקבילות לה בעולם. סוללות של אוטובוס חשמלי שוקלות 5–6 טונות, ומחירן מגיע עד לרבע מיליון דולר — כמחצית מעלות הרכב. אם יתממש החזון של אלקטרואד, אותם מצברי ענק ייהפכו למיותרים.

הטכנולוגיה מכוונת בעיקר למרחבים עירוניים. שם מתרחשת כ–64% מתנועת כלי הרכב בעולם ומתגוררת כ–53% מהאוכלוסייה. זאת,סובלת מזיהום האוויר שנפלט מאמצעי תחבורה, המהווה כמעט רבע מפליטות הפחמן ברחבי הגלובוס.

כביש חשמלי. הדמיה: אורן עזר

המיזם מיועד בראש ובראשונה לאוטובוסים חשמליים, שכן התחבורה הציבורית נמצאת באחריות המדינה ויש לה היכולת להכריע לטובת פרויקטים מסוג זה. בנוסף, רצפתם הארוכה של האוטובוסים מאפשרת בהם פרישה מיטבית של הסלילים, שעם התשתית משלימים מעגל דמוי שנאי.

אוטובוסים חשמליים בודדים בישראל כבר נמצאים בניסויים ובהליכי התקנה כאלה ואחרים. פריצת דרך קטנה צפויה עוד השנה, כשיוכנסו לשימוש חמישה אוטובוסים מונעי חשמל לקו 4 המרכזי של דן בתל אביב.

מיטל להבי, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבור האמרה כי "אם הניסוי שלנו עם אלקטרואד ברחוב פרסיץ יצליח, כפי שמסתמן כבר כעת, אני מתכוונת לקדם פיילוט נרחב יותר עם אוטובוסים חשמליים — לכבישים הסובבים את האוניברסיטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי