מי צריך אפליקציה: הבשורה הספונטנית שעוקפת את הפקקים בכניסה לתל אביב

ביציאות מראשל"צ ומודיעין צצו טרמפיאדות של תחבורה שיתופית ■ הסיבה: האפשרות לעבור בנתיב המהיר ללא תשלום ברכב מרובה נוסעים ■ התוצאה: 16 אלף מכוניות שחוצות מדי חודש בחינם את נתיב האגרה ■ "אנשים למדו את הטריק"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנתיב המהיר
צילום: מוטי מילרוד
אורן דורי
אורן דורי

בעוד שאפליקציות הטרמפים של ווייז ,Moovit וחברות אחרות מתקשות להתרומם, והממשלה חוסמת את כניסת שירות אובר X, שיאפשר לבעלי רכב להפוך לנהגי מוניות מזדמנים - מהפכת התחבורה השיתופית צומחת מהשטח.

בחודשים האחרונים צמחו טרמפיאדות בוקר מאולתרות, חכמות ויעילות, באזור מודיעין, ראשון לציון והשפלה, המיועדות לנוסעים לעבודה בתל אביב. בניגוד למקובל בטרמפים, בטרמפיאדות האלה הנהגים הם אלה שממתינים לנוסעים שיעלו לרכבם - ובחינם.

הסיבה להצלחת המיזם החברתי הספונטני נעוצה דווקא בפרויקט האגרה של הנתיב המהיר לתל אביב. בעוד שהאגרה עבור המעבר בנתיב מגיעה מדי בוקר לעשרות שקלים - הרי שעבור כלי רכב שבהם נוסעים שלושה או ארבעה אנשים (בהתאם לשעות העומס), הנסיעה בנתיב פטורה מתשלום.

"הפקקים בדרך לתל אביב יכולים לגזול בין עשרים דקות לשעה", מסביר תושב מודיעין, שבאופן קבוע מעלה למכוניתו נוסעים בצומת שילת שבכניסה לעיר. "כשהייתי ממהר לעבודה הייתי נוסע לפעמים בנתיב המהיר בתשלום. כשהבנתי שאוטו מלא יכול לנסוע בחינם - אם עוברים בעמדת הבידוק מהחניון - התחלתי למלא את האוטו בטרמפיסטים. תושבי האזור מכירים את הטריק. בצומת שילת האוטו מתמלא די מהר. גם אם צריך לחכות כמה דקות לטרמפיסטים זה שווה, כי אפשר לחסוך חצי שעה בממוצע".

טרמפיאדה בכניסה למודיעין. "מגיעים למחלף לה גוארדיה ב–25 דקות" צילום: גיל כהן מגן

תושב מודיעין עילית, שעולה בכל בוקר על טרמפ מצומת שילת לתל אביב, מספר כי כולם מרוויחים מהסידור החדש. "האוטובוס בשעות שלי עמוס למדי, וההמתנה יכולה לקחת זמן. בבוקר כל דקה חשובה, והמתנה של אפילו 15 דקות משמעה איחור לעבודה. מי שמגיע לצומת בין השעות 7:30 ל–8:00 - מיד יוצא לנסיעה. בעלי מכוניות יוצאים לכאן וממלאים את האוטו. הנסיעה בנתיב המהיר בשעות הבוקר עולה 40–75 שקל ולפעמים מגיעה ל–100 שקל. מי שמעלה כל יום טרמפיסטים יכול לחסוך המון כסף".

לדבריו, "השיטה הזו חוסכת זמן רב ובעיות חניה, ולכן היא עדיפה גם על נהיגה ברכב פרטי. עם הטרמפים של הנתיב המהיר אני יכול להגיע למחלף לה גוארדיה ב–25 דקות, תוך עקיפה של הפקקים שמתחילים לפעמים כבר באזור נתב"ג".

מלבד הטרמפיאדות, רבים מן הנוסעים קובעים להיפגש על בסיס קבוע בחניון הנתיב המהיר הסמוך למחלף שפירים. עם הזמן, נוצרו בחניון מפגשים קבועים בין אנשים החולקים מסלול דומה לעבודה. הם מחנים שם את כלי הרכב וממשיכים לתל אביב במכונית של אחד מהם שנקבעת לפי "הסכמי רוטציה". כמובן שגם אנשים המכירים זה את זה היכרות מוקדמת מתארגנים לנסיעות משותפות ומנצלים את ההטבה.

"קיבלנו תשובה שלילית מווייז"

בנתיב המהיר, שמופעל על ידי הזכיינית קבוצת שפיר, עוברים מדי חודש כ–140 אלף כלי רכב. נתון זה כולל את השאטלים המסובסדים שמפעילה החברה בהתאם לחוזה שחתמה עם המדינה, וכולל גם אוטובוסים ציבוריים, שמפעיליהם פטורים מאגרת השימוש בנתיב.

"מדי חודש עוברים אצלנו כ–16 אלף רכבי קארפול - יותר מ–10% מכלל הנסיעות בדרך האגרה", חושף סמנכ"ל הנתיב המהיר, אבי בן ארי. "בכל שנה אנו רואים גידול של 20% בנסיעות המשותפות. שם נמצאת הצמיחה הכי גדולה שלנו".

אבי בן ארי, סמנכ"ל הנתיב המהיר

לדברי בן ארי, "ההתארגנויות הספונטניות הפתיעו אותנו. בהתחלה לא חשבנו שהנסיעה השיתופית תהיה סיפור הצלחה. כשהתחלנו היו נסיעות בודדות בקארפול".

בנתיב המהיר משיקים בימים אלה קמפיין אינטרנטי שמטרתו לעודד את טרנד שיתוף הנסיעות. ועדיין, עם כל החן שבהתארגנות עממית מאולתרת, לא ברור מדוע ארגון הנסיעות המשותפות מוטל על הציבור. בזמן שכל הרשויות הרלוונטיות תומכות מן הפה אל החוץ בשיתוף נסיעות והורדת מכוניות מיותרות מהכביש - עד כה איש אינו העניק למשתפי הנסיעות בנתיב המהיר פלטפורמה מסודרת לחיבור בין נהגים לנוסעים, כמו אפליקציה ייעודית לתיאום, או לפחות נקודת איסוף מסודרת בחניון הנתיב.

"אני עובד תחת זיכיון של המדינה", מסביר בן ארי. "כדי לדחוף את הנושא, צריך פיקוח של משרד התחבורה. אתה שואל למה הרגולטור לא דוחף את פרויקט התחבורה השיתופית? היתי שמח לו היו עושים זאת.

"באופן אישי, הצעתי לחברה גדולה שעושה פיילוט של תחבורה שיתופית (שירות RideWith של ווייז; א"ד) לשתף פעולה. קיבלתי תשובה שלילית, שהם לא צריכים עזרה", מגלה בן ארי. "מלבדנו, אין היום מיזם שיתוף נסיעות שבאמת הצליח בארץ כי בחו"ל חולקים נסיעות בעיקר למרחקים ארוכים, וישראל מדינה קטנה. ואולי כי לנו, כישראלים, יש עוד סיבות פסיכולוגיות והתנהגותיות שגורמות לנו להירתע מוויתור על המכונית", הוא תוהה.

"כדי שפרויקט הסעות שיתופי יצליח דרוש מכלול שלם, לא רק קארפול, או רק שאטל, או רק נתיב מהיר - צריך את הכל ביחד".

חניון הנתיב המהיר עולה על גדותיו - ולמדינה יש זמן

בעוד שהמדינה מבזבזת עשרות מיליוני שקלים על פרויקט השאטלים המיותם שנוצר עקב העבודות על הרכבת הקלה בגוש דן, שאמור היה לשכנע אלפי בעלי מכוניות לוותר עליהן בכניסה לתל אביב - דווקא מערך ה"חנה וסע" היעיל של פרויקט הנתיב המהיר סובל מהזנחה.

האפשרות החינמית להשאיר את המכונית הפרטית בחניון הסמוך למחלף שפירים בכביש 1, ולהמשיך משם לתל אביב, ובחזרה, בהסעות התדירות של הנתיב המהיר, קורצת לישראלים רבים שמבקשים להימנע מהפקקים הקבועים. ואולם, הביקוש למערך ה"חנה וסע" עולה על היצע מקומות החניה במגרש, שמסוגל להכיל כ–2,000 כלי רכב בלבד.

כשלוש שנים מתעכבים הגורמים הממשלתיים בבניית קומה שנייה לחניון, שתכפיל את קיבולתו, תקל על אלפי הנוסעים ותאפשר לקלוט נוסעים נוספים - וכן להציע שירות שאטלים נוסף ושלישי במספר לשדרות רוטשילד בתל אביב.

בניית הקומה הנוספת, שמיקומה בתוכניות השתנה בינתיים מחניון תת־קרקעי למגרש עילי על עמודים, עברה בעצלתיים את מרבית השלבים הביורוקרטיים והסטטוטוריים, ואושרה לפני שנה על ידי הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל). עם זאת, משרדי האוצר והתחבורה גוררים רגליים בהוצאת מכרז לקבלן שיבצע את העבודות.

לדברי אנשים המעורבים בפרויקט, הסיבה לעיכוב נעוצה בהסתייגות אגף החשב הכללי באוצר מהאפשרות שזכיינית הפרויקט, קבוצת שפיר, תבצע את העבודות ותתפעל את השאטל הנוסף בפטור ממכרז. אלא שבה בעת, "תוקע" האגף גם את קידום החלופה של פרסום מכרז במשך חודשים.

מצוקת החניה לכלי הרכב הפרטיים כבר אילצה את חברת חוצה ישראל לבטל את גביית האגרה במקטע הכביש הראשון ממחלף נתב"ג ועד לחניון, מחשש שלא ימצאו חניה וישלמו לשווא, תוך שהם חוזרים לכביש הציבורי העמוס. החברה הודיעה כי תוקף הפטור מתשלום יפוג במהלך 2017, מתוך הנחה שעד אז יימצאו מקומות חניה נוספים.

מעבר לבעיות החניה - חמורה לא פחות היא העובדה שהתשתיות הקיימות מונעות תגבור מתבקש של מערך השאטלים לתל אביב וירושלים בשל מחסור בשטח תפעולי לאוטובוסים ולמיניבוסים. הרחבת החניון תאפשר הצטיידות פוטנציאלית ב–60 רכבי הסעות חדשים, צמצום זמני ההמתנה לנוסעים ובסיס אפשרי לפתיחת קווים חדשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים