מבצעי סוף השנה בשוק הרכב: 
לקנות כעת או לחכות ל-2016?

יבואניות כלי הרכב מנסות להיפטר מהמלאי של דגמי 2015 ■ חברות הליסינג, מצדן, מציעות מכוניות "יד שנייה, 0 ק"מ" - בהנחות גדולות ■ מהם המבצעים המשתלמים ביותר כיום בשוק?

אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי

דצמבר הוא חודש עתיר הזדמנויות עבור רוכשי המכוניות החדשות. כמדי שנה, היבואניות פתחו בשבועות האחרונים את החורף עם מבול של מבצעים והנחות במטרה לחסל את המלאי הקיים. מצד שני, עולה שוב השאלה אם כדאי לרכוש כעת רכב מוזל ממודל 2015 או שמא להמתין לתחילת השנה החדשה.

בשנים הקודמות מיהרו רבים מהלקוחות לסגור עסקה לרכישת רכב לפני 1 בינואר, מחשש לעליות מחירים צפויות. השנה, לעומת זאת, לא בטוח שהיבואנים ייקרו את ההיצע, שכן היורו והין נחלשו אל מול השקל ב-2015. בנוסף, לא ידוע כרגע על שינוי משמעותי שצפוי להתרחש בשיטת המיסוי הירוק של המדינה.

לקנות או למכור?צילום: shutterstock

עבור הממהרים להזמין, יבואניות רבות מציעות לרכוש את מודל 2016 כבר כעת, לפי מחירי המחירון הנוכחיים ואפילו בהנחה מסוימת. מי שיבחר בכך או שידחה את הרכישה לתחילת השנה, יעשה זאת בעיקר כדי להרוויח את הרישום של 2016 בסעיף "שנת העלייה על הכביש" ברישיון הרכב, שיקל למכור את הרכב בעתיד כמשומש.

שיטת הרישום שונתה על ידי משרד התחבורה כך שבאופן רשמי, לא אמור להיות הבדל משמעותי במחירון רכב שעלה על הכביש בדצמבר 2015 לעומת רכב מקביל שנרשם בינואר 2016. ובכל זאת, אין ספק שבעוד שלוש־ארבע שנים יהיה קל יותר למכור רכב ממודל 2016. בחלק מהמקרים, היתרון הכלכלי במכירה גדול יותר מההנחות המוצעות במבצעי סוף העונה של 2015 ומייתר אותן. ואולם ככל שהרוכש מתכוון להחזיק את הרכב לתקופה ממושכת יותר, כך תהפוך רכישת דגם 2015 לכדאית יותר.

אלא שמעבר לכך, התשובה לשאלה אם לרכוש או להמתין השתנתה בשנים האחרונות. אפשרות שלישית וזולה עוד יותר נכנסה למשוואה - זו של מכוניות ה"אפס ק"מ, יד שנייה", שמוצעות בעיקר על ידי חברות ליסינג בהנחות של 10%-20% ואף 30% על מחירוני היבואנים.

מדובר במכוניות בנות כלאיים של רכב חדש ומשומש. הן נרכשו בהנחה על ידי חברות הליסינג - שבשנתיים־שלוש האחרונות החלו לגלגל חלק מהנחת הגודל שקיבלו אל הלקוח הפרטי.

מכוניות היד שנייה החדשות נקלעו למצבן בשל אחת משתי סיבות. חלקן "נתקעו" במלאי היבואן ויוצאו למיקור חוץ, משום שרכב שיושב במחסן במשך יותר מ-12 חודשים מחויב ברישום בעלות. מכוניות אחרות, רבות מהן חדשות לחלוטין, נמכרו ברווח זעום לציי הרכב רק כדי להגדיל את תזרים המזומנים ולנפח את טבלת המסירות. חברות הליסינג, מצדן - שחלקן שייכות ליבואנים - רוכשות את המכוניות בהנחות ענק וגוזרות קופון על גלגול הרכב לצרכן הפרטי.

עשרות אלפי מכוניות כאלה נמכרות בשנה בישראל ומושכות את השוק כלפי מטה. כך, מחירי שוק הרכב נהפכו דומים למחירי שוק הכרמל - הכל פתוח למשא ומתן. התופעה גורמת כעת לכמה מהשחקנים, כמו יבואניות טויוטה, פיג'ו־סיטרואן ורנו־ניסאן, להציע כבר כעת הנחות על דגמי 2016.

אז איך באה הדילמה הצרכנית לידי ביטוי במחירי המכוניות בקטגוריות השונות?

מכוניות קטנות: שברולט ב-51 אלף שקל בלבד?

ניסאן מיקרה הקטנה מדגימה היטב את שרשרת המזון של שוק הרכב. המחירון הרשמי של היבואנית קבוצת קרסו לגרסה האוטומטית הוא כיום כ-100 אלף שקל. בפועל, ניתן היה להזמין באחרונה את דגמי 2016 ישירות מהיבואן בכ-90 אלף שקל, ולעמיתי חבר (מועדון הלקוחות של מערכת הביטחון) - בכ-80 אלף שקל. בתור מודל 2015 "יד שנייה מהניילונים" אפשר למצוא את המיקרה הנפוצה אפילו ב-70 אלף שקל. מיצובישי ספייס סטאר, שבדומה למיקרה פונה בעיקר לחברות הליסינג וההשכרה, מוצעת בעסקות אפס ק"מ בכ-66 אלף שקל ל-1.2 ליטרים למכונית אוטומטית, לעומת מחירון של כ-79 אלף שקל.

במסגרת שבוע המכירות של טויוטה יצאה היבואנית במבצע על היאריס. כרגיל אצל היבואנית יוניון מוטורס, ההנחה מתונה יותר. אפשר היה להזמין את מודל 2016 של הסופר מיני היפנית במחיר של כ-96 אלף שקל לדגם האוטומטי - הנחה של 5,000 שקל לעומת המחיר הרשמי.

פיגו' 208 עם מנוע 1.2 ליטרים טורבו ממודל 2016 משווקת כיום על ידי היבואנית לובינסקי בכ-95 אלף שקל - הנחה של 4,000 שקל. פיג'ו 208 מודל 2015, עם המנוע המוחלף בנפח 1.6 ליטרים, נמכרת במבצעי אפס ק"מ במעט יותר מ–80 אלף שקל. היריבה המושבעת של הפיג'ו הקטנה, רנו קליאו, מוצעת גם היא בתנאי מכירה דומים.

בגזרת מכוניות המיני הננסיות, יבואנית קיה אינה ממהרת לפרסם הנחות על הפיקנטו, חביבת הקהל והמכונית הנמכרת בישראל. אבל טלקאר מוכרת יחידות רבות לציי רכב וגופים גדולים, שמוציאים את המכוניות החוצה לשוק הפרטי כ"יד ראשונה, אפס ק"מ" בהנחה משמעותית - 69 אלף שקל, במקום 79 אלף שקל באולם התצוגה של קיה. מבצע זה מתקיים גם במקרה של המתחרה המרכזית של הפיקנטו, יונדאי i10.

שברולט ספארק הידנית, שתוחלף בקרוב בדור חדש עם תיבה אוטומטית, מוצעת בהנחות של כ-10% במבצעי אפס ק"מ - עם כ-60 אלף שקל למנוע ה-1.2 ליטרים ו-51 אלף שקל למנוע 1.0 ליטרים הקטן.

מבצעי היד שנייה מיבואן חתכו את מחירה של פיאט 500 האופנתית בכ-20% לכ-69 אלף שקל עבור ה-1.2 ליטרים הרובוטית. סיטרואן C1 מודל 2016 ידנית, שנמכרת בדרך כלל ב-59.4 אלף שקל, תוצע במהלך דצמבר אצל היבואן לובינסקי ב-57.9 אלף שקל.

משפחתיות: יונדאי בהנחה של 20 אלף שקל

על הנייר, מחירה הממוצע של מכונית משפחתית חדשה בישראל הוא קצת פחות מ-130 אלף שקל. עבור מכוניות שנמכרות היטב, כמו רבת המכר טויוטה קורולה ואחותה טויוטה אוריס, ניתן למצוא הנחות קטנות של כ-5,000 שקל למודל 2016. על רנו פלואנס המקבילה תוכלו לזכות בהנחות של יותר מ-10,000 שקל, בהתאם לכישורי המיקוח שלכם. סיאט מציעה את
הלאון TSI 1.2 ליטרים בהנחה של כ-6,000 שקל.

הדילים הנוצצים ביותר נמצאים כמובן במגרשי ה"אפס ק"מ מליסינג". לדוגמה, ניתן היה לרכוש באחרונה באוויס, שהיא חברה בת שלהיבואנית UMI, שברולט קרוז טורבו אפס ק"מ בהנחה של יותר מ-30 אלף שקל מהמחיר שמציעה UMI. גם פורד פוקוס החדשה, שרק החודש הושקה בישראל בקול תרועה, כבר מוצעת במסלול יד שנייה מליסינג במחיר של כ-112 אלף שקל, לעומת 128 אלף שקל בסוכנות של דלק מוטורס.

יונדאי i30 נמכרת בהנחות של כ-20 אלף שקל במבצעי אפס ק"מ ובמחיר של כ-110 אלף שקל. גם את מאזדה 3 הנפוצה עם מנוע 1.5 ליטרים תוכלו לקבל במחיר דומה. דגמים פחות פופולריים זוכים לתגי מחיר נמוכים עוד יותר, כמו סובארו אימפרזה (כ-97 אלף שקל) או קיה פורטה (כ-103 אלף שקל). סיטרואן C4 מוצעת כרגע על ידי היבואן ב-118 אלף שקל - הנחה של 6,000 שקל לעומת המחירון. במגרשים ניתן למצוא את המשפחתית הצרפתייה עם אפס ק"מ בפחות מ-100 אלף שקל.

ג'יפונים: טוסון בהנחה של 15 אלף שקל

חושבים שקיה ספורטאז' 1.6 ליטרים אוטומטית ב-135 אלף שקל זה מחיר שובר שוק? מה תגידו על 128 אלף שקל למכונית חדשה מהניילונים בחלק מסוכנויות קיה? מאז תחילת השנה העלתה טלקאר על הכביש יותר מ-10,000 יחידות של הג'יפון העממי, רגע לפני שהוא מוחלף בדור חדש, שצפוי להיות יקר יותר. בעסקות "אפס ק"מ" תוכלו למצוא את הספורטאז' גם במחיר של כ-120 אלף שקל.

יונדאי טוסון, הכוכב החדש בזירת הג'יפונים שזה עתה הושק בישראל, כבר מוצע במבצעי יד שנייה. המחיר: כ-153 אלף שקל למהדורת ה-2.0 ליטרים Open Sky, המשקף הנחה של כ-15 אלף שקל.

מיצובישי אאוטלנדר החדש, רכב עם שבעה מושבים הנמכר בישראל, מוצע במבצעי "חדש יד שנייה" בכ-150 אלף שקל, אשר מגלמים הנחה של יותר מ-15 אלף שקל. דגם החמישה מושבים נמכר בכ-138 אלף שקל.

מי שמעוניין בכלי עם יכולת שטח ממשית יוכל לאתר את סובארו XV אוטומטית 1.6 ליטרים, יד שנייה אפס ק"מ, בכ–122 אלף שקל - 15 אלף שקל פחות מאשר באולמות התצוגה של היבואן. מכוניות הפנאי־שטח הגדולים יותר של סובארו - פורסטר ואאוטבק - מוצעים בהנחות של כ-25 אלף שקל. עוד ברף העליון של סקטור הקרוסאוברים נמצאת שברולט טראוורס עם שמונה מקומות ישיבה, שנמכרת ב-195-190 אלף שקל, לעומת 228 אלף שקל במחירון UMI.

למי שאינו חושש מגיר ידני, יבואנית סקודה יצאה באחרונה במבצע על הג'יפון הקטן יטי. במסגרת המבצע מוצע הרכב, עם מנוע 1.2 ליטרים מוגדש טורבו, במחיר של 115.9 אלף שקל - הנחה של 8,000 שקל ממחיר המחירון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"