דו"ח המבקר: המדינה מסבסדת את התחבורה בדן שמעבירה כספים לחברות בת הפרטיות

בפעולת הביקורת התגלתה שורה ארוכה של נורמות פסולות - החל בהעסקה של קרובי משפחה, דרך נסיעות לא מבוקרות לחו"ל, וכלה בשימוש בכספי ציבור למימון עסקי הנדל"ן

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

אי סדרים בהיקף נרחב ושימוש בכספי מדינה לשם עסקים פרטיים הם רק שני ממצאים המפורטים בדו"ח חמור שפירסם היום מבקר המדינה על חברת דן. החברה פרטית, אך הכספים שהיא מקבלת מהמדינה, 3.6 מיליארד שקל בין 2004 ל–2011, מצריכים ממנה נורמות ניהול גבוהות ויושר ציבורי. המבקר כתב כי "אם דן אינה נוהגת בחיסכון וביעילות, ההוצאות הנגרמות עקב כך מתגלגלות לציבור ולצרכני התחבורה".

בפעולת הביקורת של המבקר על דן התגלתה שורה ארוכה של נורמות פסולות - החל בהעסקה של קרובי משפחה, דרך נסיעות לא מבוקרות לחו"ל בעשרות אלפי שקלים, וכלה בשימוש בכספי ציבור למימון עסקים בתחום הנדל"ן והקמעונות. המדינה, מצדה, לא מפקחת על דן בצורה נאותה, וויתרה על אופציות למניות בחברה עבור סכום נמוך בהרבה משוויין בשוק.

לדן יש לא פחות מ–17 חברות בנות. העיקריות שבהן הן חברת אמד להשקעות נדל"ן, חברות ההיסעים מש־דן ויונייטד טורס, ו–D&M, המייצרת מערכות לניהול ציי רכב ולוגיסטיקה. בעבר היתה דן גם בעלת השליטה בחברת הליסינג אוויס. כל החברות הללו לא אמורות ליהנות מכספי המסים שמועברים לדן כסובסידיות, אך בפועל המצב אחר לגמרי. הן נהנות מהלוואות בריבית נמוכה מריבית השוק, ללא דרישה לערבות או שיעבוד, ולעתים דן עצמה מעניקה להם ערבות. מדובר, לפי המבקר, בהטבת מימון אשר "מפנה בעקיפין את כספי הציבור הניתנים לדן לתמיכה בפעילות עסקית של גופים פרטיים אחרים, והיא אינה ראויה".

דן גם משלמת עבור פוליסת הביטוח של החברות, אך חייבה רק חברה אחת מתוכן בהוצאות הביטוח. גם במקרה זה התעריף לא עודכן במשך שנים, ולא שיקף את החלק היחסי של החברות במצבת העובדים והאוטובוסים. במשך כל אותו הזמן צימצמה דן את צי האוטובוסים, ואילו חברות בנות כמו יונייטד הרחיבו אותו, אך דמי הביטוח שהיא נדרשה לשלם לא עודכנו. בתגובה, דן, חברה המקבלת כספי ציבור, טענה כי מדובר בסכומים "שוליים", אף שפעולה זו שינתה את חישובי הסובסידיה.

אוטובוס של דן בתל אביבצילום: עופר וקנין

דן סיפקה לחברות גם שירותי ניהול. מנהלים בכירים בדן שימשו דירקטורים ומנהלים גם בחברות הבנות ושכרם שולם בידי החברה האם - שיטה שעשויה להיות מקובלת בחברות פרטיות, אך אינה ראויה בחברה שנהנית מכספי ציבור.

דן גם משתמשת בנדל"ן השייך לחברות בנות מבלי לשלם להן שכירות, אף שהדבר כלול בהוצאות של דן, שעליהן היא מדווחת לצורכי סובסידיה. בדן מאיימים כי אם ישלמו שכירות, הדבר "צפוי להטיל על הפעלת התחבורה הציבורית נטל כספי של עשרות מיליוני שקלים בשנה, שאינו מקבל כיום ביטוי במקורות המוקצים לדן להפעלת התחבורה הציבורית". זוהי טענה לא נכונה, לאור העובדה כי הוצאות אלה כלולות בסל ההוצאות המדווח של החברה. דן גם לא מדווחת, כנדרש ממנה, על התקשרויות עם החברות הבנות, והתהליך להפרדת פעילות דן מהחברות לא מתקדם, למרות הצהרות החברה.

המנכ"ל והיו"ר דאגו לילדיהם

אי סדרים ניהוליים התגלו גם בתוך דן, ובראשם העסקת קרובים בחברות בנות, בקרב נותני שירותים לחברה ואפילו בייעוץ המשפטי שהיא מקבלת. כך, בן דודו של מנכ"ל דן, שמואל רפאלי, מועסק בצוות הייעוץ המשפטי של החברה - שומר הסף בהתקשרויות ומכרזים.

זו רק ההתחלה. ב–2007–2012 התקבלו לעבודה בחברות הבנות ובחברה שותפה של דן (המתקינה מכונות למשקאות באוטובוסים) שבעה קרובי משפחה של בכירים בדן ושל משקיע גדול. בהם, בנו ובתו של יו"ר החברה, מיכאל נגר, ובנו ובתו של המנכ"ל רפאלי. כך נוצר מצב שבו המנכ"ל ובן דודו, יועץ משפטי, לוקחים חלק בדיונים בהתקשרות עם חברה המעסיקה את בנותיהם של המנכ"ל והיו"ר. הסכם חדש עם אותו זכיין, בתנאים טובים פחות עבור החברה, שנתחם בידי המנכ"ל והיו"ר, "מעלה חשש להשפעת עניינם האישי ולהעדפתו על פני האינטרסים של דן".

אי סדרים נוספים נמצאו בנסיעות לחו"ל. רפאלי אישר לעצמו 12 נסיעות בארבע שנים, בניגוד לנוהלי החברה, ואישר גם שבע נסיעות ליו"ר נגר. נגר לא הסתפק בכך, וגם אישר לעצמו נסיעות. הנסיעות שלא אושרו כנדרש עלו לקופת החברה 900 אלף שקל. לא ידוע גם כיצד הועילו הנסיעות, מאחר שראשי החברה לא הגישו דו"חות לסיכום הביקורים, כפי שנדרש מהם. כך, למשל, נגר ורפאלי נסעו יחד ל–17 יום בארה"ב, בעלות של 103 אלף שקל, אך לא הגישו שום דו"ח בעניין.

מנכ"ל דן, שמואל רפאלי

בתגובה לטענות המבקר, אישר הדירקטוריון נוהל חדש עם תנאים מקלים לנסיעות. נוהל זה, כותב המבקר, "פוגע בעקרונות החיסכון המתחייבים מחברה הנעזרת בכספי הציבור, ומשריש את דרך הפעולה הנפסדת של ההנהלה הבכירה בעניין זה".

אנשי המבקר מצאו גם מדיניות תמוהה של מתן תרומות, בין השאר לעמותות שאינן מאפשרות לדן לקבל החזרי מס, וללא אישור הדירקטוריון. הרכש בחברה בעייתי מאוד גם הוא - ללא נהלים מסודרים. אף שהוצאות התפעול של האוטובוסים עולות, החברה לא מחליפה את ספק האוטובוסים, חברת מאן הגרמנית. המבקר העיר כבר לפני כשנה כי רכש האוטובוסים בדן אינו מתקיים בהליך מכרזי, אף שהוא ממומן בכספי ציבור.

ההתנהלות הזאת מסכנת את יציבותה של דן, ועלולה להביא לכך שהמדינה תידרש לחלץ את החברה מחובות ולהעביר אליה כספים נוספים.

כך ויתרה המדינה על מניותיה בדן

בתחילת העשור הקודם התחילה הממשלה לפתוח את שוק התחבורה הציבורית לתחרות, ולהכניס אליו מפעילים נוספים. במשא ומתן עם דן הוחלט כי תמורת סיוע כספי מיוחד לחברה, תקבל המדינה אופציה לרכישה של עד 25% ממניות דן. הסיוע הכספי הועבר לחברה, אך המדינה ויתרה על האופציה, ובהסכם עם דן נקבע כי החברה תשלם לה בתמורה 100 מיליון שקל. סכום זה אמור לייצג 25% מהשווי של דן באותה תקופה (2007). ואולם אין כל תיעוד של האופן שבו חושב שווי האופציה.

תשעה חודשים לאחרי הוויתור על האופציה, אמד מעריך חיצוני את שוויה של דן ב–1.2 מיליארד שקל, פי שלושה מהערך שנקבע בידי המדינה. זמן לא רב אחר כך נמכרו 10% ממניות דן לשני משקיעים, פנחס רוטנברג ועמיקם בן־צבי. באותה תקופה היו שניהם היבואנים של מאן, ספק האוטובוסים היחיד של דן. ערך החברה הוערך אז ב–1.05 מיליארד שקל.

הכניסה של השניים כמשקיעים היתה הפרת התחייבות של דן לממשלה להנפיק מניות למשקיע חיצוני שאינו קשור לדן. דן גם הפרה את ההתחייבות שלה למסור למדינה דיווחים מיידים, לפי חוק ניירות ערך, וההסכם דווח רק עשרה חודשים אחרי שנחתם, כאשר מימושו כבר החל. בתגובה, קנס משרד התחבורה את דן ב–250 אלף שקל בלבד.

המבקר קובע כי דירקטוריון דן צריך להתחיל לפעול על פי נורמות ראויות ולחזק את גופי הבקרה בה. דן צריכה להפריד בין פעילותה והוצאותיה לאלה של החברות הבנות, ולהציג זאת בדו"חותיה הכספיים. המנהלים שחרגו מנוהלי החברה, ובהם היו"ר והמנכ"ל, צריכים להשיב לחברה כספים.

באשר למשרדי התחבורה והאוצר, מומלץ כי ישקלו להחיל על החברה כללים מיוחדים, ולוודא כי יש הפרדה בין תחום התחבורה הציבורית לעסקיה המסחריים של דן. יש גם לערוך ביקורות יזומות בחברה, ולא להסתפק בדיווחיה.

חברת דן מסרה בתגובה: "הנהגת קבוצת דן הצליחה לבצע מהפך של ממש בחברה ולהובילה מסף חדלות פירעון, עם גירעון עצום בהון, וחשש להמשך קיומה, לקבוצה עסקית מגוונת, מהגדולות במשק הישראלי, עם רווחים של מאות מיליוני שקלים בשנה, המחולקים כדיווידנד לאלפי משפחות בישראל, בעלי מניות דן. הצלחת החברה הינה הודות לפיתוח עסקי מושכל והרחבת פעילות הקבוצה לתחומים מגוונים, כגון נדל"ן, תשתיות תחבורה וטכנולוגיה ויישום תהליכי התייעלות עמוקים אשר הובילו לחיסכון של למעלה מ-160 מיליון שקלים בכל שנה. תוצאות המהפך שעברה קבוצת ניכרות באופן מוחלט וחד משמעי בדוחותיה הכספיים ובדירוג הפיננסי.

"כחברה פרטית דן פועלת על פי נורמות החלות על תאגיד עסקי בהן היא עומדת באופן מלא, מכאן שהחלטת המבקר להחיל עליה נורמות של חברה ממשלתית, מוטעית. אף על פי כן, כחברה הקשובה לביקורת, אימצה החברה את החלקים הרלוונטיים בדו"ח, כבר במהלך הכנת הטיוטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון