נסיעות אוטובוסים ש"יגלשו" לתוך השבת יבוטלו - והאזרחים והחיילים ייפגעו

שר התחבורה: "לא קיבלתי כל החלטה לגבי מועדי נסיעת אוטובוסים בשישי, או בשבת"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בישראל אין תחבורה ציבורית בשבת, למעט מקרים חריגים, אך משרד התחבורה לא מוכן גם ל"גלישה" של פעילות קווים לתוך השבת. משרד התחבורה הוציא בשבוע שעבר מכתב לחברות המפעילות תחבורה ציבורית, שמבקש מהן להקפיד על תקנה 386א' לתקנות התעבורה, זו שאוסרת על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

המכתב נשלח בעקבות "תקלה" שנגרמה בשל המעבר המאוחר לשעון חורף. מתברר כי המעבר לא משפיע רק על סמארטפונים, אלא גם על מפעילות התחבורה הציבורית. אלה הפעילו את האוטובוסים באופן שלא מסונכרן לכניסה וליציאת השבת, וכך האוטובוסים "גלשו" לתוך השבת, ועבדו כמה דקות במהלכה.

ישראל כ"ץצילום: דניאל בר און

בעקבות המכתב, חברות התחבורה הציבורית שינו את המועדים של הנסיעות האחרונות, והקדימו אותן ב-15 דקות, כדי שלא לפעול בשבת. מנגד, המפעילים אמורים להוסיף נסיעות מוקדמות יותר במוצאי שבת.

הטעות הזו התגלתה בעקבות סדרת כתבות של העיתונאי עידן יוסף, מאתר News1, והביאה ללחץ של אישי ציבור מהמגזר הדתי ורבנים על משרד התחבורה.

עד לשלב פרסום הידיעה, משרד התחבורה לא העביר את רשימת הקווים שפעלו בשבת ונסיעתם האחרונה תוקדם. במשרד טוענים כי המכתב שהעבירו מתייחס רק לקווים עירוניים, אך לפי פעילי תחבורה ציבורית, גם קווים בינעירוניים מרכזיים, כמו 405 ו-480 של אגד בין ירושלים ותל-אביב, יוקדמו. אולם, גם באגד לא הצליחו לספק רשימת קווים בהם ישתנו מועדי הנסיעות האחרונות.

חשוב לציין שיש קווים שנסיעתם האחרונה יכולה להסתיים בשבת. אלה קווים ותיקים, שפועלים עוד לפני החלת תקנה 389, שקיבעה את הסטטוס קוו בתחום. גם את רשימת הקווים הללו משרד התחבורה לא הצליח להעביר.

שינוי מועדי הקווים, שלא משפיע על העובדה שבפועל אין תחבורה ציבורית בשבת (גם אם היא פעלה 15 דקות במהלך השבת), גרר תגובות חריפות מעמותות שונות והמערכת הפוליטית.

אוטובוס של אגדצילום: עזרא לוי

ב"ישראל חופשית" רשמו בעמוד הפייסבוק שלהם: "זוכרים שהרב הראשי לישראל, הרב לאו אמר ש'התחבורה הציבורית בישראל רומסת את השבת'? זה היה לפני פחות מחודש, ובזמן הזה הצליח שר התחבורה לעשות ״רפורמה״ ולתעדף את שמירת השבת על פני שירות לאזרחים ולחיילי צה״ל. משרד התחבורה בראשות ישראל כ"ץ פועל לצמצום התחבורה הציבורית בישראל מתוך מניעים של כפייה דתית וחנופה לרב הראשי ולמפלגות החרדיות".

ח"כ מירב מיכאלי (העבודה) אמרה: "למה צריך כפיה דתית כהשימין החילוני מתנדב לעשות את העבודה? בשונה ממסחר, שלא צריך להתקיים בשבת כשיטה, חופש תנועה הוא זכות יסוד בדמוקרטיה, ותחבורה ציבורית בשבת גם ככה אין מספיק וודאי שאסור לצמצם את המעט-מדי שיש.

"ישראל כץ, שכבר לא זוכר מתי לא היה לו אוטו עם נהג, סוגר בבית את כל מי שלא נהנות ונהנים מהפריבילגיה שלו וגם את החיילות והחיילים שרוצים להגיע הביתה לשבת, למשל. ואחר כך הליכוד יגיד כמה הוא חברתי".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "לאור המעבר בין שעון הקיץ לשעון חורף, בוצעה התאמה של מספר קווי אוטובוסים שחרגו מלוחות הזמנים וסיימו את נסיעתם לאחר כניסת השבת.

*****צילום: דניאל צ'צ'יק

בקשה ראשונה נשלחה למפעילים לפני מספר שבועות, בסמוך לכניסת שעון החורף, ובימים האחרונים נשלחה תזכורת נוספת בנושא. עדכונים אלה מבוצעים פעמיים בשנה (בהתאם לחילופי השעון) ובהתאם לסטטוס קוו. יצוין כי לא בוטל שום קו אלא התבצע עדכון של לוחות הזמנים בהתאם לתקנות"

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כתב הערב בעמוד הפייסבוק שלו כי "לכל תומכיי ודורשי טובתי, הריני להבהיר: בניגוד לפירסומים שונים ובניגוד להשמצות של ח״כ מירב מיכאלי, לא נדרשתי ולא קיבלתי כל החלטה לגבי מועדי נסיעת אוטובוסים בשישי, או בשבת. כל ניסיון לייחס לי החלטות מסוג זה, ועוד לכרוך את זה בשיקולי פריימריז הוא שקר שכל מטרתו להשמיץ ולפגוע. לו חברת הכנסת הנכבדה היתה טורחת לברר במקום לתקוף ולהשמיץ היתה יודעת את האמת".

מאגד לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית