משרד התחבורה מאשים: ראש עיריית רעננה בלם את פרויקט הסעת ההמונים בשרון

כ"ץ: "סיכמנו עם ראש עיריית רעננה הקודם שנקדם את כביש 531 תמורת קידום הקו הוורוד. ראש העיר החדש מסרב לעשות את חלקו"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ובכירי משרדו הופיעו היום (ב') בפני ועדת הכלכלה של הכנסת וסיכמו את השנה האחרונה, ובמידה מסוימת, את הקדנציה כולה. קרן טרנר, סמנכ"לית התשתיות במשרד, אמרה כי יותר ממילארד שקל שנועדו לפיתוח הקו הוורוד במערכת הסעת ההמונים בגוש דן, קו אוטובוסים מהירים על נתיבי בלעדיים שיחבר בין רעננה, כפר סבא והרצליה, הועברו לפיתוח הקו הכחול - המחבר בין ראשל"צ, נס ציונה ורחובות. הסיבה להעברה, לדברי טרנר: "חתמנו על הסכמים עם שלוש הרשויות, אבל ראשי הרשויות התחלפו ומסרבים לאשר את הפרויקט". כ"ץ הסביר כי "סיכמנו עם ראש עיריית רעננה הקודם שנקדם את כביש 531 תמורת קידום הקו הוורוד. אנחנו עשינו את חלקנו, אבל ראש העיר החדש (זאב ביילסקי - ד"ש) מסרב לעשות את חלקו. על כן, נפגעים כל תושבי אזור השרון". טרנר הוסיפה כי למרות הבחירות המתקרבות, הפרויקטים של הסעת ההמונים והרכבת "הגיעו לנקודת אל-חזור" כדבריה, ובהם פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן. עם זאת, טרנר ציינה כי "כל פרויקט כבישי שטרם יצא, ייתכן שיידחה מעט.

מאיר חן, ראש הרשות לתחבורה ציבורית, אמר כי "ב-2014 היתה תוספת תקציב של 100 מיליון שקל לרמת השירות באוטובוסים וביקשנו תוספת גם בשנה הבאה". באשר לקיצוץ בתקציב, חן אמר כי מדובר ב-350 מיליון שנועדו לפצות על עליית מחירי הדלק, שלא קרתה.

שר התחבורה ישראל כץ בהרמת כוסית של רש"ת

בועז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראל, נדרש ליחסי העבודה בחברה ואמר כי "יחסי העבודה ברכבת הם מלחמת התשה. יש בעבוע תמידי של המים". צפריר סירב להגיב לשאלות בנוגע לבעיות בטיחות, בעיקר ברכבות שתחזוקתן עברה למיקור חוץ, וטען כי מדובר בתעמולה של העובדים. אולם, דווקא שר התחבורה אמר כי "אנחנו בודקים את עניין מיקור החוץ ונפעל כדי לתקן. אף אחד לא יקבל פטור מאחריות. אני מודאג בקשר למשמעויות על הבטיחות".

כ"ץ תקף את ההצעות להקים רשויות מטרופוליניות לתחבורה ציבורית ואמר כי "זו היתה מזימה כדי להטיל מסים על הציבור. רשויות כאלה הרי מוסמכות להטיל מסים. משרד האוצר היה יכול לומר להן ש-30% מהסובסידיות לתחבורה ציבורית אתם תקבעו, בעזרת מסים. פקידי אוצר לא מתעניינים בתחבורה הטהורה, אלא בתקציב. כמו בתחום המים, הקמת רשות תהיה הטלת מסים על הציבור". יצוין כי רשויות מטרופוליניות דווקא לא נועדו להחליף את המדינה בסבסוד תחבורה, אלא רק בתכנון שלה.

זאב ביילסקי

ח"כ תמר זדנברג (מרצ) אמרה בתגובה כי המצב שקיים היום, בו כל ראש עיר יכול לעצור פרויקט תחבורה לאומי שמשפיע על המטרופולין כולו, הוא אבסורד.

יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים, ח"כ דוד צור (התנועה), אמר כי "לדעתי, אנחנו במגמה של עלייה בתאונות ונסיים את השנה לא טוב. תקציב הרשות הלאומית לבטיחות נמצא בכירסום מתמיד וזו מגמה מטרידה".

שר התחבורה השיב כי "מספר ההרוגים דומה לשנה שעברה ולאורך שנים זו ירידה סטטיסטית מובהקת". את נושא תקציב הרשות גלגל השר לכיוון משרד האוצר. עוד התברר בוועדה כי בשנה הבאה ייכנסו מכשירי תיקוף לרב-קו ותתאפשר עלייה מהדלתות האחוריות בקווי אוטובוס עמוסים, וכן יתחיל ניסוי מצומצם באוטובוסים עירוניים דו-קומתיים בגוש דן, עם חמישה אוטובוסים לכל היותר.

מעיריית רעננה נמסר כי "עמדתה של עיריית רעננה היתה ונשארה כי למען תושבי רעננה והסביבה יש להעביר את ה-BRT דרך רחוב ויצמן רחב הידיים, המתאים גם למעבר של קו רכבת קלה. בנוסף לכך, התפתחות העיר היא לכיוון רחוב ויצמן. הקו, כפי שהוא מתוכנן, עשוי ליצור בעיות תחבורה ובטיחות קשות. אנו תקווה כי נצליח לשכנע את משרד התחבורה בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה