הממונה על השכר שלח 1,200 הזמנות לשימועים לעובדי הרכבת; הוועד ינקוט בעיצומים

הזימונים לשימועים נשלחו בשל חריגות שכר לכאורה בדיווח החזרים על תשלומי מוניות, נושא שעדיין נמצא בין במו"מ בין הממונה על השכר, ההנהלה והעובדים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

דרמה ברכבת ישראל: הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, שיגר היום (ג') 1,200 הזמנות לשימועים לעובדי רכבת ישראל, בשל חריגות שכר לכאורה. חריגות השכר בהן מדובר הם החזרים על תשלומי מוניות, נושא שעדיין נמצא בין במו"מ בין הממונה על השכר, ההנהלה והעובדים. במכתב הממונה צוין כי הרכבת מוציאה 16 מיליון שקל בשנה על תשלומים למוניות, אך בחברה מעריכים כי סכום זה יגיע השנה ל-24 מיליון שקל. מדובר על הוצאה של כ-100 אלף שקל ליום עבודה.

לפי גורמים בוועד, השימוע אליו הוזמנו העובדים הוא צעד חד-צדדי, ולכן תתכנס מחר ישיבת של מועצת עובדי הרכבת ויוחלט על צעדים ארגוניים. לפי הערכות, העובדים לא יפגעו בתנועת רכבות הנוסעים, ובשלב הראשון גם לא בתנועת רכבות המטענים, אך תיתכן השבתה של קורסים והדרכות, כמעין איתות להנהלה. השימוע באוצר אינו הסיבה היחידה למתיחות ברכבת, עובדים חוששים גם מהנפקת האג"ח המתוכננת של החברה, בהיקף של 2 מיליארד שקל. העובדים חוששים מאפשרות בה הרכבת לא תוכל להחזיר את החובות, והדבר יגרום לפיטורים וקיצוצים, אך אפשר להניח שהכפפת הרכבת לכללים המחמירים של רשות ניירות ערך אינה פופולרית בקרב העובדים.

משבר המוניות פרץ ברכבת לפני כשנה, אז החליטה ההנהלה לבטל את המוניות בשעות בהן הרכבת ויתר כלי התחבורה הציבורית פועלים, והביאה לעתירה של הוועד וההסתדרות נגדה לבית הדין לעבודה. השופטת סיגל דוידוב-מוטולה החליטה להוציא צו מניעה שמקפיא את החלטת ביטול הסדר המוניות, כדי לאפשר לצדדים להמשיך במו"מ. הסדר המוניות, קבע בית הדין, אמנם אינו עומד בתנאי ההסכם הקיבוצי, אך זה הרגל שהושרש במשך שנים רבות, ואין לשנותו שלא בהסכם. מו"מ בין הצדדים לא הביא, בשנה שחלפה, לפתרון הבעיה.

צילום: רמי שלוש

לפי נתוני ההנהלה שפורסמה אז, השימוש במוניות בקרב העובדים הולך ועולה בשיעור ניכר, ויש שימוש לא סביר של עובדים במוניות. לפי נתוני השנה שעברה, 80 עובדים משתמשים במוניות ביותר מלמעלה מ-4000 שקל בחודש, ו-750 עובדים משתמשים במוניות בעלות של 1,000 שקל בחודש. השיא שייך לעובד שהשתמש במוניות בסכום של 12 אלף שקל בחודש בודד.

עוד נטען אז כי בקרב העובדים, אין חלוקת מוניות בין כמה משתמשים ולא נהוג להשתמש גם בשאטלים מיוחדים להסעת עובדים ואף לא ברכבות עצמן. במכתב התשובה לעתירה מתוארות נסיעות יומיומיות בין דימונה ובאר שבע, ובין חיפה והקריות, כמו גם בתוך העיר אשדוד. העובדים טוענים בתגובה כי הבעיה היא בחלוקת העבודה של הרכבת, שמכריחה את נהגי הקטרים להגיע לפני תחילת שעות הפעילות לתחנות קצה הרחוקות ממקום מגוריהם, ומוניות היא התחבורה האפשרית היחידה. לפי טענות העובדים, ההנהלה לא מאפשרת תשלום הוצאות דלק במקרה ועובד משתמש ברכבו הפרטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן