תערוכת פריז |

מי צריך מכוניות יוקרה? הנה המכוניות שאתם באמת צריכים

מאזדה, סקודה, אופל, יונדאי ויצרניות רבות נוספות יחגגו בעוד כשבוע את התאוששות ענף הרכב בהשקת הדגמים החדשים שלהן ■ השנה בחרו היצרניות לפנות לשווקים גדולים יותר, ומכוניות הסופר-מיני ורכבי הפנאי ייהנו מאור הזרקורים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בתעשיית הרכב האירופית לא זוכרים משבר כלכלי ארוך כל כך, אבל כעת, אחרי יותר מחמש שנים, מכירות הרכב באירופה מתחילות לעלות בהתמדה. כבר למעלה משנה שבכל חודש יש גידול במכירות, ואפשר לומר שהיצרניות באירופה רואות את האור בקצה המנהרה הארוכה. תערוכת הרכב בפריז, שתיפתח ב–4 באוקטובר, תהיה הזדמנות לחגוג את האופטימיות הזהירה של היצרניות האירופיות, שמתעוררות משנת חורף ארוכה עם דגמים שפותחו במשך זמן רב.

היצרניות האירופיות כמובן לא יהיו שם לבד. יצרניות קוריאניות ויפניות יהיו שם כדי להכין את הנשק להמשך המאבק להתבססות גם בשוק הרכב האירופי התחרותי. המשבר הארוך הופך את התערוכה בפריז למעשית יותר, כזו שמוקדשת יותר למכוניות לשימוש יומיומי ופחות לדגמי יוקרה וספורט שנועדו למעטים. עם זאת, מרבית הדגמים החשובים הם בקטגוריות שנמצאות בצמיחה, באירופה ובעולם - מכוניות קטנות, רכבי פנאי ומכוניות יוקרה קומפטיות. לקראת התערוכה, התפרסמו פרטים ונתונים על כמה דגמים חשובים, גם עבור הלקוח הישראלי.

קטנות (סופר-מיני)

קבוצת המכוניות הקטנות, או סופר-מיני, גדלה במכירות בישראל, וגם באירופה. בפריז יציגו מחליפות לכמה מהדגמים הפופולריים בקבוצה. החשובה בהם היא יונדאי i20 החדשה, היורשת של המכונית הנמכרת בקבוצה. הבשורה העיקרית של הדור החדש, השני של המכונית, הוא מרווח פנימי משופר, שמושג בעזרת גידול בממדים. בסיס הגלגלים מגיע ל–257 ס"מ, עלייה של ארבעה ס"מ לעומת הדגם היוצא, והאורך עלה אף הוא במידה זהה ל–403 ס"מ.

יונדאי i20 החדשהצילום: יונדאי

מתחת למכסה המנוע אין הפתעות, והמכונית תוצע עם מנועי יונדאי המוכרים, למעט שינויים קלים. המנוע העיקרי בהיצע, בנפח 1.4 ליטר, מפיק 100 כ"ס, ויוצע גם עם תיבת הילוכים מיושנת, בת ארבעה יחסי העברה. גרסה נוספת, ידנית, תצויד במנוע בנפח 1.2 ליטר, עם 84 כ"ס. מפרט האבזור יכלול, בחלק מהגרסאות, גם גג שקוף, מערכת מולטימדיה ומערכת הבולמת את המכונית בעת זינוק בעלייה (בגרסאות ידניות). ה-i20 תיוצר בטורקיה, וצפויה להגיע לישראל באפריל 2015.

מאזדה תציג בתערוכה את הדור החדש של מאזדה 2. פרטים מלאים טרם פורסמו, אך כבר ידוע כי הדגם החדש יהיה גדול מקודמו במידה ניכרת, עם בסיס גלגלים שצמח ב–6 ס"מ ואורך כולל שעלה ב–14 ס"מ. למרות זאת, הדגם החדש צפוי להיות קל וחסכוני יותר, בזכות תיבת הילוכים אוטומטית רציפה ומנוע "סקיי־אקטיב". העיצוב דומה לזה של ה–3 החדשה.

מאזדה 2, הסופר־מיני של המותגצילום: מאזדה / ניוזפרס

מתחרה יפנית נוספת בקבוצת הסופר־מיני היא הדור השלישי של הונדה ג'אז. הג'אז זונחת את העיצוב המיניוואני לטובת מראה ספורטיבי יותר, ומציגה גידול מתון של 1.5 ס"מ באורכה. פרטים מלאים על המכונית (שכבר נמכרת בארה"ב וביפן) לא נחשפו, אבל ידוע כי היא תוצע עם מנוע בנזין בנפח 1.3 ליטר (בטכנולוגיה בעלת השם הצנוע Earth Dreams) או בגרסה היברידית, ותיבת ההילוכים האוטומטית תהיה רציפה. הבטיחות והאיכות מיועדות להיות טובות יותר מבדגם היוצא.

סקודה פאביה הצליחה בדור האחרון שלה לזכות להצלחה בישראל, ואחרי שבע שנים מוצגת לו מחליפה. למכונית החדשה עיצוב ספורטיבי ונאה יותר ממכוניות הדור האחרון של סקודה, וכמקובל בתחום - היא גדולה יותר, עם צמיחה של 9 ס"מ ברוחב, אך גם קלה יותר. מתחת למכסה המנוע אין חידושים גדולים, לפחות לשוק הישראלי - ויוצעו מנועי TSI בנפח 1.2 ליטר שישודך לתיבה רובוטית כפולת מצמד. אבל הלקוחות כנראה יתעניינו יותר במערכת המולטימדיה, שמתממשקת לטלפון הנייד. לישראל היא תגיע בראשית 2015.

סקודה פאביה החדשהצילום: סקודה

האחרונה ברשימת הקטנות החדשות היא אופל קורסה, שאחרי שמונה שנים ארוכות זוכה למחליפה. לא מדובר במכונית חדשה לגמרי, אלא ב"צורה חדשה", כלומר מרכב חדש על בסיס הפלטפורמה של המכונית המוחלפת. בעיצוב החדש יוצעו מנועי טורבו־בנזין חדשים וחסכוניים, כולל מנוע בנפח ליטר שמפיק 115 כ"ס, ותא הנוסעים מתוכנן להיות איכותי יותר מהדגם הקודם, ולכלול כמובן מערכת מולטימדיה שמציגה גם תכנים מהטלפון הנייד.

רכבי פנאי קטנים

אחת הקטגוריות הצומחות ביותר בענף הרכב היא זו של רכבי הפנאי הקטנים, או במלים אחרות - מתחרים לניסאן ג'וק הפופולרי. לאחר שמרבית יצרני הרכב האירופיים קפצו לקלחת, מגיע כעת תורן של היצרניות היפניות הגדולות - טויוטה והונדה. רכב הפנאי של הונדה קרוב יותר לאולמות התצוגה, ולמעשה כבר נמכר ביפן מזה כשנה. באירופה הוא ייקרא הונדה HR-V, על שם רכב פנאי קומפקטי ופופולרי משנות ה-90.

הונדה HR-Vצילום: הונדה

רכב הפנאי החדש יימתח לאורך 430 ס"מ, עם בסיס גלגלים מכובד של 261 ס"מ, ויאופיין בעיצוב ספורטיבי. הוא מבוסס על הג'אז החדשה וחולק אתה מכלולים נוספים כמו המנועים (שפרטים עליהם טרם פורסמו). גם גרסה היברידית צפויה להיות מוצגת. ה-HR-V יוצע גם בהנעה לכל הגלגלים, ותיבת ההילוכים תהיה אוטומטית רציפה.

טויוטה כבר ניסתה להתמודד בקטגוריית רכבי הפנאי הקטנים, עם ספק מיניוואן ספק רכב פנאי בשם "אורבן־קרוזר", אך בחברה מתעתדים לחזור לקבוצה עם רכב קרבי בהרבה, לפחות בהופעתו - טויוטה HR-C. לפס הייצור הוא יגיע, כנראה, רק עוד שנתיים, ובינתיים אפשר להתרשם מעיצוב מוחצן, עם חלון אחורי נטוי, והצהרות על הנעה היברידית.

טויוטה CH-Rצילום: טויוטה

לשני דגמים אלה יצטרף גם פיאט 500X, רכב פנאי קטן בעיצוב רטרו שיוצג השבוע, שלמרות שמו מבוסס על הפונטו הגדולה יותר, ולא על ה-500.

רכבי פנאי גדולים

אם רכבי פנאי קטנים הם תחליף למשפחתיות, בקצה השני של סקאלת הגודל והמחיר נמצאים רכבי הפנאי הגדולים, חלופה אופנתית למיניוואנים ולמכוניות מנהלים. בפריז יוצגו כמה דגמים מעניינים בקבוצה זו. היוקרתי והגדול שבהם הוא וולוו XC90 החדש. הדור הנוכחי של רכב הפנאי הגדול עלה על פס הייצור ב–2003, כשוולוו היתה עדיין בבעלות פורד. כעת, אחרי 12 שנים ארוכות, בוולוו מחליפים אותו תחת הבעלים החדשה, ג'ילי הסינית. מתחת לעיצוב השמרני יש ל–XC90 תצוגת תכלית של טכנולוגיה מודרנית, בעיקר בתחום הבטיחות.

וולוו XC90צילום: וולוו

המראה של ה–XC90 סולידי, אולי מאחר שגם הדור החדש צפוי להימכר שנים רבות. יש בו מקום לשבעה נוסעים, ובהתאם לכך הממדים מגודלים. בסיס הגלגלים נמתח לאורך 298 ס"מ - 12 ס"מ יותר מהדגם היוצא - והאורך עלה בלא פחות מ–14 ס"מ, ל-495 ס"מ בסך הכל.

היצע המנועים כולל מנוע בנזין חזק עם שני מגדשים, המפיק 320 כ"ס מנפח של 2.0 ליטרים, או מנוע דיזל בנפח דומה עם 225 כ"ס בלבד, אך המומנט מגיע ל-47.9 קג"מ. בשתי הגרסאות הנעה לכל הגלגלים ותיבת הילוכים אוטומטית עם שמונה יחסי העברה. בחודשים הקרובים תוצג גם גרסה היברידית נטענת, שבה מצטרף למנוע הבנזין גם מנוע חשמלי, ושניהם מספקים יחד 400 כ"ס.

נהגה של הוולוו ייהנה משפע של מערכות בטיחות, כולל התראה על פגיעה בכלי רכב או הולכי רגל בעיר, רכב חוצה בצומת ואפילו התראה על פגיעה מאחור. אם המכונית יורדת מהכביש, המערכת מכינה את הנוסעים לתאונה אפשרית. יש גם בקרת שיוט אדפטיבית, שמאטה ומאיצה את ה–XC90 בהתאם לקצב התנועה. הדגם צפוי להגיע לישראל בראשית 2015.

גם לנדרובר היתה שייכת בעבר לפורד, וכעת היא מנסה לעבור לרווחיות תחת הבעלות של טאטא ההודית. האסטרטגיה של היצרן הבריטי היא פיצול קו הדגמים לשניים - ריינג' רובר היוקרתי, ואף האריסטוקרטי, ודיסקברי עם מחירים נוחים קצת יותר. הסנונית הראשונה של סדרת דיסקברי החדשה (להבדיל מהדגם המוכר) הוא דיסקברי ספורט, רכב פנאי בינוני במידותיו שיחליף את לנדרובר פרילנדר, שייצורו ייפסק בקרוב. לדגם החדש עיצוב מודרני ומרשים, שמשלב בין הסגנון של האיווק המוחצן לדיסקברי התכליתי יותר. מתחת לעיצוב המסוגנן יש רצפה ומכלולים מוכרים מהאיווק, ואולם לדיסקברי ספורט יש שבעה מושבים (שניים מהם לילדים בלבד).

לנדרובר דיסקברי ספורטצילום: לנדרובר

הספורט אמנם קטן מהדיסקברי המוכר, אך לא מדובר ברכב עירוני. אורכו הכולל 459 ס"מ, והאורך של בסיס הגלגלים 274 ס"מ. הוא מיועד להציע יכולות לא מבוטלות גם בשטח, בעזרת מערכת לניהול העברת הכוח בהתאם למצב האחיזה בתוואים מסוגים שונים. היצע המנועים כולל מנוע בנזין בנפח 2.0 ליטרים, שמחלץ 240 כ"ס בעזרת מגדש טורבו, או מנועי דיזל עם 150 או 190 כ"ס. לתיבת ההילוכים לא פחות מתשעה יחסי העברה, וניתן להזמין את הדגם עם הנעה לכל הגלגלים, או הנעה קדמית למי שלא מעוניין בנהיגת שטח.

מי שמעוניין לשלם פחות על המכונית החדשה שלו, אך בכל זאת רוצה מראה כוחני של רכב שטח, ימצא אולי עניין בקיה סורנטו החדש. הדור השלישי של רכב הפנאי לא מציע יכולת שטח גבוהה, אבל בזכות גידול באורך (של 9.5 ס"מ) ובסיס הגלגלים (של 8 ס"מ) הוא צפוי להציע מרווח טוב עוד יותר גם לשבעה נוסעים. היצע המנועים כולל יחידות בנזין עם הזרקת דלק ישירה וטורבו־דיזל בהספקים של 172–270 כ"ס. לישראל הוא יגיע ככל הנראה ברבעון הראשון של 2015.

קיה סורנטוצילום: קיה

מכוניות מנהלים

רכבי הפנאי דחקו את מכוניות המנהלים (משפחתיות גדולות) משוקי העולם, אך יצרני הרכב לא נסוגים מקטגוריה זו, ומציעים דגמים יוקרתיים וספורטיביים יותר. פולקסווגן פאסאט, למשל, מצליחה עדיין להיות סמל מעמד. בפריז יוצג הדור החדש והשמיני של המכונית, שמחליף את קודמו אחרי יותר מעשר שנים. כדי להיות חסכונית יותר, הפאסאט החדשה קלה ב–85 ק"ג, וגם קצרה מעט יותר (ב-2 ס"מ), אך בסיס הגלגלים גדל ב-8 ס"מ ונמתח לאורך 279 ס"מ, מה שאמור לאפשר מרווח פנימי משופר. היצע המנועים כולל גרסאות בנזין ודיזל, בהספקים של 125–280 כ"ס, וגם גרסה היברידית־נטענת עם הספק כולל של 211 כ"ס וטווח נסיעה חשמלי של 50 ק"מ. תיבת ההילוכים אינה מפתיעה - רובוטית כפולת מצמד (DSG). מפרט האבזור כולל, בין היתר, תצוגה עילית, מסך במקום לוח המחוונים ומערכות לחניה אוטונומית. הפאסאט צפויה להגיע לישראל בראשית 2015.

פולקסווגן פאסאטצילום: פולקסווגן

יגואר מכוונת גבוה יותר, למכוניות המנהלים של מרצדס וב.מ.וו. בעשור הקודם יגואר ניסתה להתמודד בקבוצה זו עם ה-X טייפ הפושרת, שהתבססה על פורד מונדיאו. הפעם, היא מנסה באמצעות דגם עם יומרות ספורטיביות יותר. ה-XE החדשה מציגה מראה מרשים, בסגנון של ה-XF הגדולה יותר, ומצוידת במרכב אלומיניום, שהופך אותה לקלה יותר מדגמים מתחרים. בינתיים נחשף רק מנוע אחד בהיצע, ואחד החזקים בו. זהו מנוע בנזין בנפח של 3.0 ליטרים ובתצורת V6 שמייצר 340 כ"ס, ומאפשר למכונית להגיע ל-100 קמ"ש בתוך 5.1 שניות. לישראל היא תגיע ככל הנראה במחצית 2015.

יגואר XEצילום: יגואר

מכוניות ספורט

שתי מכוניות ספורט חשובות יוצגו בפריז - אחת יקרה וחלומית, והשנייה צנועה ובת השגה, אבל לשתיהן אותו תפקיד: לשפר את תדמית המותגים שמייצרים אותן. נתחיל דווקא בצנועה יותר - מאזדה 5-MX החדשה היא דור רביעי לרודסטר (מכונית ספורט פתוחה ודו־מושבית) של היצרנית היפנית. הדור הקודם יוצא לגמלאות אחרי עשור, והמכונית החדשה אמורה להיות חדה וספורטיבית יותר. אחד האמצעים להשגת המטרה היא משקל שפחת ב–100 ק"ג ויותר, והושג בעזרת ממדים קטנים יותר. המכונית קוצרה ב–8 ס"מ, הגובה קוצץ בס"מ ובסיס הגלגלים קטן ב-2 ס"מ. הדיאטה של המכונית כוללת גם ויתור על גג המתכת המתקפל לטובת גג בד רך וקל יותר.

מאזדה MX-5צילום: מאזדה

נתונים על המנועים וביצועים טרם פורסמו, אך לפי הערכות הם יהיו בנפח 1.5 ו-2.0 ליטרים, עם 130 ו-160 כ"ס בהתאמה - כמו המנועים שכבר נמכרים במאזדה 3 ו-6. פרטים נוספים יתפרסמו בקרוב, ואז גם אפשר יהיה לדווח מתי תגיע המכונית לישראל, אם בכלל.

דווקא המכונית היקרה ביותר, מרצדס AMG GT, צפויה להגיע לישראל, אבל היא תימכר כאן למעטים, כי מחירה ההתחלתי צפוי להיות יותר ממיליון שקל. המכונית פותחה בידי AMG, חטיבת מכוניות הספורט של מרצדס, ומיועדת להתחרות במכוניות ספורט כמו פורשה 911 ואאודי R8. בניגוד להן יש לה מנוע קדמי, אבל לא כזה שכדאי לזלזל בו. יש לו שמונה צילינדרים ונפח של 4.0 ליטרים, ובעזרת שני מגדשי טורבו הוא מפיק 462 כ"ס בגרסה הבסיסית, או 510 כ"ס בגרסה חזקה יותר. זו האחרונה מאיצה ל-100 קמ"ש בתוך 3.8 שניות, ומגיעה למהירות מרבית של 310 קמ"ש. מבין החידושים הטכנולוגיים כדאי לציין תושבת מנוע מתכווננת חשמלית שיכולה להוסיף קשיחות למרכב בנהיגה ספורטיבית, ולהעביר לנהג את רטט המנוע - או להיות רכה ומבודדת יותר בנהיגה יומיומית.

מרצדס AMG GTצילום: מרצדס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר