נמל חדש באשדוד |

נתניהו: "אנחנו מתחילים להרוויח מהמקום האסטרטגי שלנו"

רה"מ ושרי האוצר והתחבורה חתמו על הסכם עם חברת צ'יינה הארבור לבניית נמל חדש באשדוד ■ שגרירת סין: "יש לכם את ההבטחה שנמשיך לשתף פעולה - סין היא הכלכלה השנייה בעולם, והיא תעקוף את ארה"ב לא בזמן רב מדי ■ ישראל כ"ץ: הרפורמה תוזיל מוצרים, ותביא לתוספת מקומות עבודה ■ עלות הקמת הנמל היא 3.3 מיליארד שקל

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חתם היום (ג') על הסכם עם חברת צ'יינה הארבור שזכתה במכרז על הקמת נמל הדרום, סמוך לנמל אשדוד הקיים. בטקס בנוכחות שגרירת סין בישראל, גאו ין פינג, ושרי האוצר והתחבורה, אמר ראש הממשלה כי "למערכת היחסים בין ישראל וסין יש פוטנציאל, שרק כעת מתחילים לממש אותו. לא בתחום ההיי טק, אלא בסין עצמה, יש פוטנציאל בתחום החקלאות והמים. יש לנו מיקום אסטרטגי בעולם, ולא הרווחנו ממנו. לכן החלטנו שנקים גשר יבשתי, מסילתי, בין הים האדום והים התיכון. לא נתחרה בתעלת סואץ, אלא נשלים אותה. אנחנו מבינים שמרבית הסחר ימשיך לעבור דרך תעלת סואץ". אמר נתניהו כדי לא להרגיז את המצרים.

נתניהו הוסיף כי "יש כאן פוטנציאל אדיר. אנחנו נהיה הנמל הסואן ביותר של תחבורה בינלאומית. אנחנו רוצים להיות השותפים שלכם" , אמר נתניהו לסינים. "זה חשוב גם מסיבות ישראליות, יש כאן שינוי גדול לאזרחי ישראל. אנחנו מפתחים נמל בעיר שעברה חוויה חדשה ומחברים את העיר לעורקי תחבורה בינלאומיים. כשאנחנו פותחים את אשדוד לסחר בינלאומי, אנחנו מעניקים דחיפה כלכלית ומורידים את המחירים - מחיר המוצרים יירד. אני מבקש להודות לכל מי שעסק בזה, אני מחכה לרפורמה הבאה".

ישראל כ"ץ אמר כי "אחרי 30 שנות פעילות, יש מעט דברים שמרגשים אותנו. מפוליטיקה אני לא מתרגש, הגלגל מסתובב, ואנחנו משתדלים להיות איפה שצריך. מזה אני באמת מתרגש. אמרנו לפני קצת יותר משנה שאנחנו מוציאים לדרך רפורמה מרחיקת לכת, רפורמה שתוביל לתוספת מקומות עבודה. כמעט שנה אחרי, אנחנו נמצאים אחרי כל השלבים, בהסכם החתימה. זו מהירות חריגה".

"זה ודאי חריג בישראל, בסין זה לא יהיה חריג". העיר נתניהו, וכ"ץ הוסיף כי "אני מקווה שעד סוף החודש נתבשר על זוכה בהקמת הנמל בחיפה. מה שהחלטנו, זה מה שיהיה, שני נמלים חדשים. אמרנו את זה לראשי ערים, אבל גם לנציבי ועדים. הבטחתי כי הנמל יהיה, והיו"ר לא יהיה. לא שלמנו שום שוחד לאף עובד, נגן עליהם, אך לא נשחד אותם. חברת נמלי ישראל חבוקה בידי האוצר והתחבורה, וזהו חיבוק משותף ומתואם. ייקח שנים להקים את הנמלים, אך כשהכלים עולים לשטח, אז עשינו את שלנו. הרפורמה תביא להוזלה של מוצרים, ותביא לתוספת מקומות עבודה - 1000 רק בהקמת הנמל, והרבה יותר אחר כך. זו רפורמה שאי אפשר להתנגד לה. אני שמח שהצלחנו לגייס מימון שלא מתקציב המדינה אלא מגיוס הון. אנחנו עושים מכרז מקביל להפעלה - 15-12 מיליארד שקל של השקעה במדינת ישראל, לא על חשבון תקציב המדינה, ולא בערבות המדינה. הורדוס בנה נמל בקיסריה שהחזיק אלף שנים, אני לא מתחייב ליותר מאלף שנים", סיכם כ"ץ, ונתניהו שאל אם הוא מעוניין להקים גם נמל בקיסריה.

שגרירת סין, גאו יאן-פינג, שר האוצר לפיד, ראש הממשלה נתניהו ושר התחבורה כ"ץ

יאיר לפיד, שר האוצר, אמר בנאומו כי "לפני שנה לקחנו החלטה להקים נמלים חדשים. זוהי החלטה בנושא שמעסיק אותנו כל יום, הורדת יוקר המחיה. בימי מיתון, זו עבודה קשה, לא תמיד מתגמלת, אבל הכרחית. זה מייצר גם ודאות. אנחנו צריכים לדעת שהנמל תמיד יעבוד. אנחנו נמצאים במצב בו המשק עומד בפני תקציב, ואנחנו רוצים שהתקציב יכלול לא רק מספרים, אלא גם מנועים. אנחנו רוצים ללכת לכל המקומות הלא בריאים והלא תחרותיים, ולפתור אותם. אני רוצה לתת קרדיט לישראל כ"ץ, שיפה מצדך שאתה חולק את הקרדיט, אבל אתה הובלת את זה".

הקמת הנמלים החדשים

אחרי מו"מ שנמשך כשלושה חודשים, סוכמו הפרטים עם חברת התשתיות הסינית צ'יינה הארבור, שתקים את הנמל הפרטי החדש באשדוד. עלות הקמתו תעמוד על כ-3.3 מיליארד שקלים, כאשר העלות הסופית תיקבע בהתאם להצמדות שונות, למדד ולדולר, שנקבעו בקרוב.

הקמת הנמל תוכל להתחיל עד סוף השנה, ופתיחתו מיועדת רק ל-2021, אז ייפתח גם נמל בחיפה. הממשלה פירסמה ביולי 2013 מכרזים לעבודות הקמה של נמלים חדשים, סמוכים לנמלים הקיימים בחיפה ואשדוד. ובנפרד- גם מכרזים להפעלה של נמלים אלה בזיכיון, למשך 25 שנה. צ'יינה הארבור הגישה הצעה זולה בהרבה משל המתחרות, לשני הנמלים, אולם לפי המכרז היא יכולה להקים נמל אחד בלבד. הסינים בחרו בנמל אשדוד, והחלו בסיכום פרטי החוזה עם חברת נמלי ישראל להקמת הנמל.

נמל אשדוד יכלול רציף באורך 1,050 מטר, צפונית לנמל הקיים, ושובר גלים באורך 2,800 מטר. הקמתו תיארך שבע או שמונה שנים, והיא ממושכת יותר מהקמת הנמל הפרטי בחיפה, בשל הצורך להקים נמל עבודה ארעי ממנו יפליגו כלי שיט לביצוע עבודות להקמת המזח החדש.

יצוין כי צ'יינה הארבור היא חברת בת של ענקית התשתיות הסינית CCCC, שעשויה להיות החברה שתקים את מסילת הרכבת לאילת, אם זו אכן תוקם. נמל אשדוד יוכל להיות תחנות המוצא של רכבות מטענים בין אשדוד לאילת, או לעקבה, במסגרת "הגשר היבשתי", עליו מדובר במשרד התחבורה, שיתחרה במידת מה בתעלת סואץ.

במקביל, לפי הערכות בענף התשתיות, בשבוע הקרוב תתקבל החלטה באשר לזהות החברה שתקים את נמל המפרץ, הנמל החדש בחיפה. על ההקמה מתחרות שתי קבוצות - קבוצה ישראלית הכוללות את החברות שפיר ואשטרום, וקבוצה משותפת לסולל בונה ול-Jan De Nul הבלגית. שתי הקבוצות מתמודדות במכרז להקמת הנמל החדש, אחרי שהפחיתו את ההצעות הראשוניות שלהן במידה ניכרת. בניגוד לשלב הראשון, המדינה לא מחויבת לבחור בקבוצה שתציע את ההצעה הזולה ביותר, ופרמטרים נוספים יכולים להכריע את הכף. לפי הערכות, עלות הקמת הנמל תנוע בין 4-3.5 מיליארד שקל.

נמל המפרץ יכלול רציף באורך 1,100 מטר עם שובר גלים ראשי מוארך והנחת שוברים משניים באורך כולל של 3,100 מטר. הקמת רציף זה צפויה להימשך חמש או שש שנים, מהר יותר מנמל הדרום.

חברת נמלי ישראל נמצאת בעיצומו של מכרז בינלאומי נפרד, להפעלת הנמלים הפרטיים החדשים. לפי הערכות, מדובר במכירת זיכיון להפעלת הנמלים לתקופה של 25 שנה. בתמורה, יידרש הזכיין לשלם למדינה דמי שימוש קבועים - כ–4% מהמחזור השנתי - וכן תשלום קבוע פר מכולה, שעל גובהו יתחרו המתמודדות במכרז. ארבע חברות עברו את שלב המיון המוקדם במכרז - יורוגייט הגרמנית, TIL ההולנדית, MSC הפילפינית ו-SIPG הסינית.

יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדוד אמר כי "ההתרגשות היא של כל תושבי אשדוד. אחרי הקיץ הקשה שעברנו, אנחנו מחפשים סיבות לשמוח".

גאו ין פינג, שגרירת סין, " זוהי חגיגה עבורי, להשתתף בטקס החתימה. זהו פרויקט חשוב. ראש הממשלה נפגש עם נשיא סין, והיתה להם כימיה טובה מאוד. הפרויקטים הללו יוכלו להביא יותר הזדמנויות ועבודה עבור שני העמים. סין היא השוק הגדול בעולם, ויש לנו כוח אדם גדול ומיומן. אם שתי המדינות יעבדו ביחד, יהיה לנו אף עתיד טוב יותר עבור שני העמים. סין היא הכלכלה השנייה בעולם, והיא תעקוף את ארה"ב לא בזמן רב מדי. עלינו ללמוד ממדינות אחרות. אנחנו חוגגים 20 שנה לקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, ויש לכם את הכרת התודה שלי, ואת ההבטחה שנמשיך לשתף פעולה".

שלמה ברימן , מנכ"ל חברת נמלי ישראל: "החזון הופך למציאות - מדינת ישראל מניעה היום מהלך היסטורי משמעותי לקידומה של כלכלת ישראל. הקמת נמל חדש תיתן מענה לצרכי הסחר של המשק, לפקידת אניית הענק וכמחולל תחרות ממנה יהנו היצואנים והיבואנים, ענף הספנות וכל בית בישראל".

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים