תג לכל דורש |

מספר הבקשות לתג נכה זינק מ-4,000 לכ-8,000 בחודש

כ-150 אלף איש מחזיקים כיום בישראל בתג נכה למכוניתם ■ אתמול נחשף בגלי צה"ל כי חברות פרטיות "מסייעות" כמעט לכל אחד בקבלת תג, בתמורה לתשלום של אלפי שקלים ■ ארגוני נכים: העלייה יוצרת מצוקת חנייה; יש לשנות את החוק, כך שרק מי שמוגבל קשות בתנועה יהיה זכאי לתו

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

ארגוני נכים פנו באחרונה למשרד התחבורה בדרישה לשנות את החוק, כך שרק אנשים שאינם יכולים ללכת 100 מטר במישור ללא עזרה יוכלו לקבל תג נכה למכוניתם. זאת, בשל העלייה הניכרת בפניות למשרד התחבורה לקבלת התג, שבו מחזיקים כיום כ–150 אלף איש.

העלייה בבקשות ובאישורים יוצרת מצוקת חניה קשה בקרב אוכלוסיית הנכים ועיכובים באישורים לקבלת התג למי שבאמת נזקק לכך. לפי דיווחים שהתקבלו במשרד התחבורה, בחודשים האחרונים יש עלייה בבקשות לקבלת תג נכה מ–4,000 בחודש לכ–8,000 בחודש (5,500 אם לא כוללים ערעורים). ב–2013 התקבלו במשרד 45 אלף בקשות ואושרו 18 אלף. ב–2014, עד אוגוסט, הגיעו למשרד כ–30 אלף בקשות, שמתוכן אושרו 12 אלף.

משרד התחבורה לא מתכוון בשלב זה להיענות לדרישת ארגוני הנכים. "חשוב להבהיר למי כן מגיע תג נכה - או לנכה או לאדם שהוא מוגבל בניידות שלו ושתנועה יכולה להזיק לבריאותו", אומרים במשרד. "כרגע אין כוונה לשנות את החוק. יש אנשים שמוגבלים בניידות ואינם בכיסא גלגלים. זה בכפוף להמלצת רופא מומחה".

חניית נכים. "שר התחבורה צריך לשנות את החוק"צילום: אילן אסייג

אתמול נחשפה בגלי צה"ל תופעה חדשה יחסית: עשרות חברות שהוקמו בחודשים האחרונים, חלקן על ידי מאכערים, מעניקות סיוע בהוצאות תו נכה כמעט לכל אדם, גם אם הוא סובל מבעיה רפואית שכלל לא גורמת לבעיית נגישות. לפי הפרסום, אחת החברות גובה כ–4,000 שקל מאנשים המבקשים להוציא תו נכה. החברה בונה עבור הלקוח תיק רפואי, ומגישה ערעורים למשרד התחבורה עד שמתקבל האישור המיוחל. באחרונה פנה משרד התחבורה בעניין זה למבקר המדינה, בנוגע לעצם פעילותן של החברות מול הרשויות. בפרסום של אחת החברות באינטרנט נכתב כי "אם הינך סובל מבעיות לב או קיבלת בעבר התקף לב בעבר — מגיע לך תו נכה".

לדברי יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל ונכה הנעזר בכיסא גלגלים, סעיף מסוים בחוק החניה יוצר פתח לאנשים שלא באמת זקוקים לתג לקבל אותו. לפי חוק החניה, מי שזכאי לתג הוא לא רק נכה בכיסא גלגלים או אדם עיוור, אלא גם אדם "שדרגת נכותו מגיעה ל–60% לפחות ותנועתו בדרכים ללא רכב עלולה לערער את מצב בריאותו; שהוא מוגבל בהליכה וזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידות".

לדברי וגנר, אלה סעיפים אמורפיים, המאפשרים לאנשים לטעון שבגלל מצבם הבריאותי הם מתקשים ללכת, אף שזה לא באמת המצב. "עורכי דין מנצלים את הסעיף הזה לרעה. הם שולחים בקשות ערעור לוועדות הרפואיות השונות ולוחצים על המערכת", הוא אומר. "יש גם בעיה שבני משפחה משתמשים בתג הנכה, מבלי שהם מסיעים את מי שנזקק לעזרה. שר התחבורה צריך להיות אמיץ ולשנות את החוק. סעיף החקיקה שאנו דורשים מקובל בחו"ל וראוי שהוא יאומץ גם בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית