חסכוניות לשרים, יקרות לציבור: כך נראית הפוליטיקה שמניעה את מכוניות השרים

מכרז מכוניות השרים נכשל, לאחר שהשרים סברו כי סיטרואן C5 אינה "מכובדת" מספיק, אך חששו מביקורת ציבורית אם יבחרו בב.מ.וו 528i ■ התוצאה: השרים שוכרים מכוניות בעלות גבוהה יותר, והמדינה מפרסמת כיום מכרז חלופי לרכש מכוניות היברידיות יקרות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

ביום חמישי ננעץ המסמר האחרון בארון המתים של מכרז מכוניות השרים המתוקשר מלפני שנתיים – שבו זכו ב.מ.וו 528i וסיטרואן C5.

שני הדגמים נחלו כישלון חרוץ בקרב בכירי המשק, ובסוף השבוע פירסם מינהל הרכב הממשלתי מכרז חלופי לרכישת מכוניות היברידיות במקומם, לאחר שלמד כנראה את הלקח שלפיו בכל הקשור לשרי ממשלה, לא צריך להבין במכוניות, אלא יותר בצרכים הפוליטיים של הנוהגים בהן.

במכרז היוקרתי שנוהל לפני שנתיים התמודדו חמש יבואניות רכב עם שישה דגמים: UMI הציעה את קדילאק CTS וביואיק לה־קרוס; מכשירי תנועה את קרייזלר 300C; מאיר את וולוו S80; דלק מוטורס הציעה את ב.מ.וו 528i; ודוד לובינסקי הציע את המכונית הקטנה ביותר- סיטרואן C5.

תוצאות המכרז היו הפתעה. רני רהב, דובר ב.מ.וו ישראל, מיהר להכריז על זכיית ה–528i במכרז. לאור הביקורת על הזכייה של מכונית מוחצנת כל כך במכרז של נבחרי ציבור (בעקבותיה אף אמר שר האוצר דאז, יובל שטייניץ, כי הוא בוחן אפשרות לביטול המכרז), חשפה המדינה את ההנחות שלהן זכתה. התשלום על כל מכונית ב.מ.וו היה 206 אלף שקל - הנחה של 48% מהמחירון הרשמי שלה. במכרז זכתה גם מכונית נוספת, צנועה יותר - סיטרואן C5 ברמת הגימור "אקסלוסיף", שהוצעה למדינה בהנחה של 13%, במחיר של 178 אלף שקל למכונית.

בשנתיים שחלפו התברר כי השרים כלל לא מעוניינים במכוניות שזכו במכרז. הב.מ.וו הוזמנה על ידי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, זמן קצר לפני שסיים את תפקידו אחרי הבחירות, אבל הסיטרואן הזולה יותר לא זכתה להצלחה גדולה בהרבה. שני שרים נוסעים כיום ב–C5 כמכונית שרד: שר הרווחה, מאיר כהן, ושר החקלאות, יאיר שמיר. שני שרים אחרים - יאיר לפיד ויעל גרמן - מעדיפים להשתמש במכונית הפרטית שלהם (ניסאן מוראנו וטויוטה פריוס, בהתאמה).

השרים האחרים משתמשים במכוניות ישנות, מן המכרז הקודם (אאודי A6 וסקודה סופרב), אך רבים מהם שוכרים מכוניות יוקרתיות. רשימת השוכרים כוללת את שר התקשורת גלעד ארדן, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שר החינוך שי פירון ושר הכלכלה נפתלי בנט. בקרוב יקבל גם שר הפנים, גדעון סער, מכונית שכורה במקום האאודי ששימשה אותו עד כה.

ההצטנעות של השרים, שמעדיפים שלא לקחת את ב.מ.וו, עולה למדינה הרבה כסף. הרי השרים לא שוכרים מכוניות משפחתיות זולות, אלא מכוניות מנהלים - וההשכרה שלהן עולה לציבור הרבה יותר מאחזקת מכונית בבעלות המדינה, אפילו אם היא ב.מ.וו.

עבור יבואני הרכב, הזכייה במכרז מכוניות שרים הוא עניין יוקרתי, שיכול להיות מקדם מכירות לא מבוטל. זו הסיבה שדלק מוטורס התאמצו כל כך לזכות במכרז. ב.מ.וו, שהיו ידוע כמותג ספורטיבי ומוחצן של קהל צעיר, יכול היה ליהנות מתדמית סולידית ומכובדת אילו נהפך למכונית השרים. כך, למעשה, קיוותה ב.מ.וו להפוך את השרים לפרזנטורים שלה, תמורת הנחה גדולה במחיר המכונית.

גם בדוד לובינסקי, יבואנית סיטרואן, היו שיקולים דומים. "רכב שרד זוכה לתדמית מכובדת בישראל", מסביר בכיר בחברה. "יש לו חשיפה גבוהה במדיה והמודעות שלו עולה. לכן, עירבנו את היצרן כדי להשיג הנחה. לצערנו, התוצאות לא הגיעו". לובינסקי רכשה מכוניות לאספקה מיידית, ואלה נמצאות כיום במלאי החברה, ובוודאי יוצעו למכירה בקרוב. בלובינסקי לא יודעים להסביר מדוע מרבית השרים העדיפו שלא לקחת את הסיטרואן, אך ההערכות בענף הרכב הן שהמכונית לא נתפשה כמכובדת מספיק.

בחירה סמלית

לא מכובדת מספיק? סיטרואן C5צילום: סיטרואן

בצל כישלון זה, פירסם ביום חמישי האחרון מינהל הרכב הממשלתי מכרז קטן, לעשר מכוניות בלבד, לרכישת מכוניות היברידיות לשרים. מדוע צריכה המדינה לרכוש מכוניות היברידיות? מכוניות היברידיות הן חסכוניות בדלק ומזהמות פחות, אך זו טכנולוגיה שעד כה אומצה על ידי יצרנים מעטים בלבד, ולראייה - המכרז שפורסם פתוח, למעשה, רק ליבואנית אחת - יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה ולקסוס, שיכולה להציע את הדגמים טויוטה קאמרי הייבריד ולקסוס IS300h.

בנוסף, המכרז דורש שנפח מנוע הבנזין במכונית ההיברידית יהיה מעל 2.2 ליטרים - דבר שפוסל אותה מהטבות המס של רשות המסים, הניתנות רק למכוניות היברידיות קטנות. יש בישראל מכוניות חסכוניות ונקיות אחרות, עם מנועי טורבו־בנזין קטנים, או מנועי דיזל, שהם לרוב חסכוניים יותר ממכוניות היברידיות בנסיעה בין־עירונית, האופיינית לשרים. בנוסף, הגבלת המכרז ליבואן אחד ודאי לא תועיל להורדת מחירי המכוניות - כך שהתדמית הירוקה תעלה לא מעט למשלם המסים.

במינהל הרכב טרם החליטו אם לפרסם מכרז מקיף נוסף לרכבי שרים, וכנראה שההיענות של השרים למכוניות היברידיות תסייע להם להחליט. במינהל שקלו באחרונה לחסוך מעצמם את הבחירה הנפיצה בדגמים מסוימים לשרים, ולצאת במכרז ליסינג לרכבי שרד. כך, חברת הליסינג היא זו שתצטרך להתמודד עם דרישות השרים והעדפותיהם השונות. עם זאת, ההערכות בענף הן שמכרז ליסינג, שבו משלמים על רכב חלופי עם נהג שיאסוף אותו, ייחשב בזבזני במיוחד, בהתחשב בעובדה שלשרים נהגים משל עצמם.

מכוניות לשרים נחשבו, אגב, תמיד לבחירה סמלית. בשנות ה–50 וה–60 נסעו שרים במכוניות אמריקאיות של קייזר־פרייזר וסטודבייקר, שהורכבו בישראל במפעלו של אפרים אילין. בשנות ה–70 החלה כוכבה של וולוו לזהור. הסיבה לבחירה במכונית השוודית היתה בעיקר העובדה שהיא איננה גרמנית. באותה תקופה היה היחס לגרמניה עדיין טעון, וראשי המדינה לא רצו לנסוע במכוניות כמו אלה שבהן נסעו בכירי הממשל הנאצי.

השרים שמרו אמונים לוולוו עד ראשית העשור הנוכחי, עם דגמים כמו 740, S70 ו–S80. רק במכרז השרים הלפני אחרון, שנערך ב–2008, זכתה מכונית גרמנית - אאודי A6 - לצדה של סקודה סופרב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה