חשיפת TheMarker |

המכונית הבטוחה
 ביותר בישראל

רשות המסים ומשרד התחבורה החלו לפני חצי שנה לדרג את המכוניות שנמכרות בישראל לפי ציון בטיחותי ■ מי המשפחתית הבטיחותית ביותר, איזו מיני זכתה לציון הנמוך בישראל ומהו דירוג הבטיחות של רכבי השרים?

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

לפני חצי שנה עברה בענף הרכב הישראלי רפורמת מיסוי חדשה בשקט יחסי. רשות המסים ומשרד התחבורה החליטו להעניק תמריצי מס למערכות בטיחות אלקטרוניות ברכב - כאלה שיכולות למנוע תאונה, ולא רק להגן על הנוסעים אם תתרחש. בשפה המקצועית, מערכות אלה נקראות "מערכות לבטיחות אקטיבית", בניגוד למערכות הפאסיביות שמגינות על הנוסעים רק בשעת תאונה.

הסיבה לכך שרפורמת הבטיחות הזו לא עוררה תשומת לב רבה היתה גובה זיכוי המס, 2,250 שקל לכל היותר. זהו תמריץ מזערי, הנמוך ממחירה של מערכת בטיחות אחת. יתרה מזאת, לתמריצי המיסוי הטילו באוצר גם "מס יוקרה" על מכוניות שמחירן יותר מ–300 אלף שקל - מה שלמעשה מאיין את ההטבה הזעירה גם כך. עם זאת, הרפורמה נשאה בצדה תרומה חשובה אחרת. בזכותה, ברישיון של כל רכב מצוין כיום הציון הבטיחותי שלו.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

המפרטים של יבואני הרכב הרי ארוכים וסבוכים. הם כורכים יחדיו מערכות בטיחות מתוחכמות לצד מערכות שכבר נהפכו סטנדרטיות כמו ABS (מניעה של נעילת גלגלים בבלימה) ובקרת יציבות (ESP), שהיא מחויבת לפי התקינה בישראל. למרבה האירוניה, רק בזכות תמריץ המיסוי נוצר מדד פשוט וקל יחסית להבנה של רמת הבטיחות האקטיבית בכל מכונית, המשקלל לכדי ציון סופי את תרומת כל המערכות הללו.

לידי TheMarker הגיעה הרשימה של ציוני הבטיחות המלאה של כל הדגמים והגרסאות הנמכרים בישראל. ואולם די ברפרוף קל כדי להתאכזב. אם קיווינו להציג את המכוניות הבטוחות ביותר והבטוחות פחות בכל קטגוריה, הרי שמניתוח הנתונים עולה כי מלבד מכוניות יוקרה, ושני יבואנים יוצאי דופן של מכוניות לקהל הרחב - מרבית הדגמים המשווקים בישראל זוכים לציוני בטיחות נמוכים וזהים, היות שלא מותקנות בהן מערכות בטיחות מוקדמות.

היקרות ביותר הן 
גם הבטוחות ביותר

רשות המסים, עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומשרד התחבורה, בחרו עשר מערכות בטיחות שלפיהן ייקבע הציון. לכל מערכת ניתן ניקוד שנע בין חצי נקודה לשתי נקודות, כך שהמכונית הבטוחה ביותר תקבל 10 נקודות.

שתי המערכות שזוכות לציון הגבוה ביותר של שתי נקודות הן בקרת סטייה מנתיב וכן מערכת לניטור מרחק מלפנים, המתריעה אם הנהג מתקרב במהירות מוגזמת למכונית שלפניו, ולא שומר מרחק.

בנקודה אחת זוכות שלל מערכות חשובות אחרות. בין היתר, מדובר בבקרת שיוט אדפטיבית, המאטה ואף בולמת את המכונית אם היא מתקרבת מדי למכונית שלפניה; ומערכת לזיהוי מכוניות בשטח שאינו נראה במראות ("שטח מת") בצדי המכונית, אשר מתריעה אם הנהג מנסה לעבור נתיב כאשר יש מצדו מכונית. בניקוד דומה זוכה גם מערכת המתריעה בפני דריסה של הולך רגל, ואף בולמת את המכונית במקרה הצורך, וכן מערכת עזר לבלימה, המגבירה את עוצמת הבלמים במקרה חירום.

לבסוף, אם במכונית מותקנות שבע כריות אוויר או יותר, היא זוכה לנקודה נוספת. כדי לקבל את הטבת המס אגב, נדרשות מרבית המכוניות להיות מצוידות בשש כריות אוויר לפחות.

מפחיתים סיכון - ואת המס

שלוש מערכות זכאיות לחצי נקודה: מצלמת נסיעה לאחור, חיישני חגורות מלפנים מאחור (המתריעים אם נוסע אינו חגור) וכן חיישני לחץ אוויר בצמיגים, שמאיצים בנהג לסור לתחנת דלק ולמלא אוויר בצמיגים המתרוקנים.

הניקוד המשוקלל מסווג את המכונית לאחת מתשע קבוצות. ככל שהקבוצה גבוהה יותר, כך הטבת המס הניתנת לה גבוהה יותר.

המכונית הבטוחה בישראל לפיכך, זו שמצוידת בכל מערכות הבטיחות האקטיבית וזוכה לציון עגול ומושלם של 10 - היא מרצדס S־קלאס. לימוזינת הפאר של מרצדס מקבלת בגרסאות הבכירות שלה, S400 ו–S500, את ציון הבטיחות המרבי.

עם זאת, הטבת המס לא תסייע לרוכשים את המכונית הזו, מאחר שהמחיר המינימלי של המכונית בגרסאות הבטיחותיות האלה הוא 885 אלף שקל. מכונית עם ציון בטיחות 8 אפשר לקנות ב–300 אלף שקל "בלבד". במקרה זה מדובר בקדילאק ATS ובכמה מדגמי וולוו היקרים, כמו S60 ו–S80 בגרסאות T5.

ואולם יש ברשימה גם הפתעות. שברולט אימפלה, מכונית סדאן גדולה הנמכרת ב–215 אלף שקל, קיבלה את הציון 9 המרשים. שברולט טרווארס הוא המיניוואן עם הבטיחות האקטיבית הטובה ביותר, עם ציונים של 7–8 (בהתאם לגרסה). מחירו מתחיל בכ–300 אלף שקל. אגב, המכונית של שרי הממשלה, סיטרואן C5 ברמת האבזור אקסלוסיב, זוכה לציון 5 הבינוני.

למרות זאת, מכונית יוקרתית אינה ערובה לציון בטיחות גבוה, ומכוניות יוקרה רבות קיבלו ציונים מאכזבים. לאאודי A6, למשל, ציון 2 בלבד, ולב.מ.וו 320i ציון של לא יותר מ–1.5 נקודות.

ומה לגבי המכוניות המשפחתיות הפופולריות? המשפחתית עם הבטיחות האקטיבית הטובה ביותר, לפי רשות המסים, היא טויוטה קורולה, שקיבלה 3.5 נקודות בטיחות מתוך עשר. מרבית המתחרות שלה מקבלות ציונים נמוכים וזהים, כך שההשוואה ביניהם חסרת ערך.

בתחתית הטבלה ממוקמות בעיקר מסחריות כמו הטנדר הסיני גרייט וול סטיד, שקיבל חצי נקודה בלבד, ומכוניות המיני הזולות והפופולריות כמו יונדאי i25, שמקבלת נקודה אחת ויחידה בעבור מערכת עזר לבלימה בלבד.

"לא סקסי לדבר
 על בטיחות"

בישראל נמכרות שתי מערכות חיצוניות לבטיחות אקטיבית: מוביל־איי המבוססת על מצלמה, ואיווקס המשלבת מצלמה ורדאר. שתיהן מתריעות על אי שמירת מרחק מרכב ועל סטייה מהנתיב.

הכי יקרות - הכי בטוחות

המחיר של מערכת כזו בהתקנה פרטית הוא כ–5,000 שקל. ואולם הטבת המס, עם עלות ההתקנה הנמוכה עבור היבואנים, הופכים את העלות הסופית למזערית. חרף זאת, רק שלושה יבואנים הרימו את הכפפה, כלומר רשמו דגמים עם מערכות בטיחות המותקנות בישראל ויציעו אותם בקרוב לקהל הלקוחות המקומי.

טלקאר, יבואנית קיה, מצהירה כי תציע מערכת מוביל־איי ללא תוספת תשלום; UMI, יבואנית שברולט, תציע את המערכת בדגמים רבים תמורת מחיר שעדיין לא נקבע; וקרסו מציעה מערכת בטיחות בניסאן קשקאי ללא תוספת תשלום, אך הלקוחות יכולים לבחור גם מערכות מולטימדיה או תקשורת במקומה.

מוביל־איי מקפיצה את הציון הבטיחותי של הרכב, מאחר שהיא מספקת כמה יכולות התראה. קיה פיקנטו, למשל, מכונית המיני הפופולארית, מקבלת ציון של 1.5 נקודות ללא המערכת, אך 6.5 נקודות לאחר שהיא תותקן. שברולט סוניק, מכונית סופר מיני, קופצת לציון 7 עם מוביל־איי, לעומת 2 נקודות בלעדיה. לכן מומלץ להתקין את המערכות האלה, שגם אם אינן מושלמות, ולעתים מפעילות התרעות שווא, הן יכולות למנוע תאונות.

כאשר יבואני הרכב נשאלים על דירוג הבטיחות הנמוך של המכוניות, הם מפילים את האחריות על הלקוח. לטענתם, קהל הלקוחות לא מעוניין במערכות לבטיחות אקטיבית, ולכל היותר משתמש בהן כשיקול משני ברכישת המכונית. הלקוחות, טוענים יבואני יוקרה, מעדיפים מערכות מולטימדיה ומושבים מתכווננים על פני כל מערכת בטיחות יקרה, ולכן התקנתה נעשית בדרך כלל ברכבי יוקרה בלבד.

"במבצע מועדון חבר הוצעה ללקוחות מערכת בטיחות בהתקנה מקומית בחינם (מוביל־איי, ד"ש)", אומר אחד היבואנים. "לא רק שהלקוחות סירבו לקבל את המערכת, הם אפילו דרשו הטבה שוות ערך כחלופה. מערכות בטיחות אקטיבית נתפשות כמשהו מעצבן ומטריד".

לדברי איש שיווק בענף, "זה לא סקסי לדבר על בטיחות במעמד הקנייה. מבחינת הלקוח, כל המכוניות החדשות בטוחות, הוא לא נכנס לפרטים ומתמקח. אנשי המכירות לא מדברים על מערכות שמונעות תאונות כשהם מנסים למכור מכונית".

היבואנים מצדם מלינים גם על הביורוקרטיה המסובכת מול רשות המסים, ובעיקר על הערך הכלכלי הנמוך יחסית שגלום בהטבת המס, שלא באמת מתמרץ התקנה של מערכות הבטיחות.

סמנכ"ל הכלכלה ברשות המסים, ערן יעקב, מודע לביקורת. "אני לא טוען שזו הטבת מס ענקית, אבל זו הטבה מספיקה", הוא משיב. "הקלנו על היבואנים. זה המקרה היחיד שבו יבואן מקבל הטבת מס 'רעיוניות', כלומר הוא מקבל את הכסף לפני שהוא התקין את המערכת. התעקשנו גם שדרגת הבטיחות תופיע ברישיון הרכב, כך שאי אפשר יהיה לבלף. עכשיו הציבור צריך לדרוש את המערכות האלה, כדי שהטבת המס תוכל להפוך אותן לזולות, אם בכלל יהיו כרוכות בתוספת תשלום", הוא אומר.

האם מערכות הבטיחות מונעות תאונות דרכים?

משתלם להשקיע במכונית בטוחה?

באגף הביטוח במשרד האוצר ביקשו באחרונה לבחון את ההשפעה של התקנת מערכות לבטיחות אקטיבית על מספר התביעות של חברות הביטוח, או במלים אחרות - על המעורבות בתאונות דרכים.

בדו"ח שחיברה עבור האגף חברת רון בינה אקטוארית, לאחר שניתחה נתונים של כ–6,200 מכוניות המצוידות במערכות, נמצא כי שכיחות התביעות פוחתת ב–45% עם התקנתן.

אם נביא בחשבון כי מערכות אלה לא מונעות תאונות שבהן המכונית נפגעת שלא מלפנים (כלומר, מאחור או בצד) וכי הן לא מונעות את הפגיעות השכיחות בחניות, הרי שהתוצאה היא לא פחות ממצוינת.

ברון בינה אקטוארית נוקטים, עם זאת, גישה שמרנית למדי בעבור הנהגים, וממליצים להפחית את מחיר הפוליסה רק ב–15% למכוניות שבהן מותקנת מערכת ניטור מרחק ובקרת סטייה מנתיב, כמו זו של מוביל־איי.

בשנה שעברה ערך גם אגף הביטוח רפורמה להכנסת קריטריונים לחישוב מחירי הביטוח. בין היתר, דובר על התקנת מערכות בטיחות וציון הספק המכונית. עם זאת, "בשלב זה, האגף טרם פירסם נתונים על שינויי מחיר הפוליסות בעקבות הרפורמה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"