בשל העיכוב ברכבת הקלה: האוצר שוקל לצמצם את התפקיד של נת"ע

אגף החשב הכללי במשרד האוצר עשוי להפקיע מנת"ע, האחראית על פרויקט הרכבת הקלה, את ביצוע הקווים העתידיים - ובינתיים דורש לדחות בכמה שנים את המכרז שפירסמה החברה לרכישת קרונות וציוד

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

אגף החשב הכללי באוצר שוקל להפקיע מחברת נת"ע, המבצעת את פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, את האחריות להקמת קווי הרכבת העתידיים המתוכננים בפרויקט בשל עיכובים ואי־סדרים. במקביל, מבקש האגף לבטל את המכרז שפירסמה נת"ע לרכישת קרונות וציוד נייד לקו האדום של הרכבת הקלה, ולדחותו בכמה שנים. זאת, בעקבות העיכוב הצפוי בהפעלת קו הרכבת.

המכרז פורסם בשלהי 2012, ובקרוב ייקבע הזוכה בו. ככל הידוע, חברות אירופיות כמו סימנס, בומברדייה ואלסטום מתמודדות בו, כמו גם חברות סיניות. הבעיה עם המכרז הוא מועד האספקה: לרוב, במכרזים כאלה, מקובל כי הקרונות מסופקים בתוך שנתיים או שלוש מרגע ההכרזה על הזוכה. כלומר, נת"ע תקבל קרונות ב–2016.

כתבות נוספות ב-TheMarker

החברה הישראלית שעושה כסף מההתמכרות הסלולרית החדשה שלכם

הטכנולוגיה שתשגר אתכם מלוס אנג'לס לניו יורק בחצי שעה

עבודות תשתית לרכבת הקלה בדרך שלמה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

אם הקו האדום, שמתוכנן לעבור מפתח תקוה לבת ים דרך תל אביב, היה נפתח ב–2017, כפי שתוכנן בתחילה, היה תאריך האספקה מתאים, אלא שלאחרונה העריכה אז'יס, חברת הבקרה של הפרויקט, כי הפרויקט לא יושלם לפני 2022, וגם בנת"ע מודים כי העבודות לא יושלמו לפני סוף 2020. במקרה כזה, הקרונות יגיעו לישראל שנים ארוכות לפני שייעשה בהם שימוש, והם יסבלו מבלאי ונזקים שונים במהלך האחסון. בנת"ע אומרים כי אפשר יהיה לדחות את מועד האספקה, אך באוצר סבורים כי עדיף לדחות את המכרז כולו, ואולי לקבל מחירים טובים יותר לקרונות.

הקו לבת ים 
מחפש מנהל

לפי התוכנית כיום, בגוש דן יפעלו שמונה קווים של רכבות קלות או אוטובוסים מהירים ‏(BRT‏), אך לאור העיכובים בבנייתו של הקו האדום מתכננים באוצר להעביר חלק מהקווים לאחריותן של חברות אחרות.

בשלב זה, עוד לא ברור מי הן החברות שיכולות לנהל קווים נוספים מלבד נת"ע. ייתכן ואלה יהיו חברות ממשלתיות אחרות בתחום התחבורה, כמו נתיבי ישראל, חברת חוצה ישראל ואולי נתיבי איילון העירונית־ממשלתית, ששייכת במחציתה לעיריית תל אביב.

שני הפרויקטים הגדולים ביותר שעשויים לצאת מידיה של נת"ע הם הקו הירוק ‏(מהרצליה לראשון לציון, דרך תל אביב‏) והקו הסגול ‏(מיהוד ופתח תקוה לרמת גן, ומשם למרכז תל אביב‏). בשני המקרים, אלה קווי רכבת קלה ולא אוטובוסים מהירים

כבר עכשיו, נת"ע לא יכולה להתקדם בתכנון הקו הירוק עד שמצבה יתייצב. לפי הערכות, נת"ע תצטרך בקרוב לפנות את המשרדים המהודרים ששכרה במגדלי עזריאלי בתל אביב, ולעבור למקום שבו השכירות נמוכה יותר.

החריגה אינה רק בלוחות הזמנים, אלא גם בתקציב. התקציב המקורי לקו הרכבת האדום הוא 10.7 מיליארד שקל, אך האומדן הנוכחי הוא 14.3 מיליארד שקל. בקרוב יתמנה לנת"ע יו"ר חדש, אלכס ויזניצ'ר, לשעבר מנכ"ל מע"צ ויו"ר מקורות, שיצטרך לייצב את החברה. בחברה מחפשים גם מנהל לפרויקט הקו האדום.

מנת"ע נמסר בתגובה: "מבחינתנו מכרז הקרונות נמשך כרגיל ופתיחת המעטפות למכרז תהיה בסוף ספטמבר. חשוב לנו כעת לבחור את סוג הקרונות כדי לתכנן את התשתיות בעתיד. זמן האספקה של הקרונות אינו שייך כלל למועד פתיחת המעטפות, ולאחר שייחתם החוזה עם הזכיין שייבחר, נתאים את קצב אספקת הקרונות לקצב התקדמות העבודות וללו"ז הפרויקט. לגבי הוצאת התכנון והביצוע של כמה קווים מנת"ע - הנושא כלל לא מוכר לנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"