יוסף אברמוביץ' ושותפים ירכשו את בטר פלייס ב-43 מיליון שקל בלבד

(עדכון) סאנרייז תשלם 18 מיליון שקל על פעילות החברה ו-25 מיליון שקל כתשלום ראשון עבור הקניין הרוחני של בטר פלייס ועוד 100 מיליון שקל כתמלוגים על השימוש בפטנטים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

(עדכון) בטר פלייס, בה הושקעו 3 מיליארד שקל, נמכרה היום בנזיד עדשים. קבוצת אנשי עסקים יהודים מארה"ב וקנדה חברה עם עמותת בעלי המכוניות החשמליות, ורכשה את הפעילות בישראל בעבור 18 מיליון שקל, ועוד 25 מיליון שקל על הקניין הרוחני של החברה.

הקבוצה התמודדה מול קבוצה שכללה את צחי מרקור, הבעלים של רשת חניוני הצלחה, ואת החברה האמריקנית CCGI - Car Charging. ההצעה של אברמוביץ', מבעלי חברת Arava Power, ומשקיע באנרגיות ירוקות. אברמוביץ' חבר להנרי שיינר, איש עסקים מקנדה ומתכנן לגייס משקיעים נוספים, ובהם עמותת בעלי המכוניות החשמליות.

ההצעה שלהם הוכרזה כזוכה, למרות שהסכומים שהציעו דומים מאוד לאלה של הקבוצה השנייה, בשל התמיכה שתהיה בלקוחות המכונית החשמלית, ההתחייבות להעביר את מלוא התמורה מהר יותר, וההבטחה לשלם כ-20% מהתקבולים העתידיים לקופת הפירוק.

*****צילום: מוטי מילרוד

הסכומים נראים זעירים, בודאי שבהשוואה להשקעות הענק שנדרשו להקמת החברה (כ-800 מיליון דולר), אבל פרקליט שהסתובב היום במסדרונות בית המשפט ציין כי "זה נראה כאילו שולם סכום נמוך על אוניית פאר, אבל צריך לזכור שזו אונייה שטבעה ונמשתה מהים").

יוסף אברמוביץ', מקבוצת המשקיעים, אמר ל-TheMarker כי "בכוונתו לפתוח את רשת הטעינה לכל מכונית חשמלית. אנחנו פלטפורמה לכל מי שרוצה לטעון מכונית". לדבריו, אחרי 5,000 מכוניות החברה תגיע לאיזון תפעולי. אולם, כיום מונים לקוחות בטר פלייס רק כ-1,000, והחברה תוכל למכור כעת כ-350 מכוניות נוספות שנמצאות במכס.

אברמוביץ' אומר כי הוא עושה זאת מסיבות ציוניות והוא רוצה להפוך את ישראל מאומת הסטארט-אפ לאומת המכוניות החשמליות. באשר לשם החברה- אברמוביץ' מבטיח כי תתקיים תחרות בפייסבוק, על שם חדש לבטר פלייס, והזוכה יקבל הטבות שונות.
החברה התחייבה להפעיל 15 תחנות החלפת סוללה, למשך שנתיים, ולהעסיק 50 מעובדי בטר פלייס. אבל כעת עליה להתמודד עם אתגרים רבים.

ראשית, לפחות בהתחלה, ההפעלה תהיה גרעונית. גם לאחר צמצום תחנות החלפת הסוללות ומספר העובדים, ההוצאות של בטר פלייס הם כמה מילונים שקלים בחודש, אבל כלל ההכנסות בשלב זה הן מיליון שקל בלבד. אפשר היה אולי לכסות על ההוצאות אם ניתן היה למכור עוד מכוניות, אך זיכיון היבוא של המכוניות החשמליות ניטל מבטר פלייס, בידי רנו, ואין אפשרות למכור מכוניות נוספות מעבר לאלה שבמלאי. לכן, אברמוביץ' מקווה לשרת מכוניות של יבואנים נוספים.

אבל, זה לא הכל, לא ברור אם צרכני המכוניות החשמליות בכלל מחויבים לבטר פלייס, שיצאה מפירוק. השירות לו הם זוכים ייפגע, ובמילא הם נדרשים לשלם ישירות לחברת החשמל על טעינת המכונית שלהם בבית. מדוע, אם כן, שישלמו אלפי שקלים כל חודש על המכונית החשמלית. אם לא די בכך, לפי הערכות המצברים יאבדו מיעילותם אחרי שלוש שנים, וטווח המכוניות אף יקטן. על כן, יש לקבוצה החדשה כמה אתגרים מורכבים.

בנוסף למכירת הפעילות בישראל, הוחלט היום למכור גם את הקניין הרוחני לחברת סאנרייז של אברמוביץ', תמורת 25 מיליון שקל כתשלום ראשון, ועד 100 מיליון שקל כתמלוגים על השימוש בפטנטים. המפרקים בקשו שהחברה האם, בארה"ב, תעביר מימון ביניים לחברה הבת השוויצרית, Better Place GmBH שמחזיקה בפטנטים, והנושא אושר.

לדברי המפרק, עו"ד שאול קוטלר "ההפעלה כעסק חי תרמה להצעות שקבלנו בסופו של דבר. כאשר בית המשפט יאשר, זו לא פעילות גירעונית, והיא תניב תוצאות חיוביות לנושים".

עו"ד סיגל רוזן רכב אמרה כי "בתחילת הדרך בכלל לא היה ברור מאליו שנצליח לשמור על פעילות הקבוצה כעסק חי. קצב שריפת המזומנים החודשי של החברות היה כ-8 מיליון דולר ובקופתן יש סכום של כ- 10 מיליון דולר והיה ברור שחייבים לקבל החלטות קשות ובמהירות כדי לנסות מצד אחד לשמר על העסק הגרעוני כעסק חי, ומצד שני לדאוג לנושים

"בקיצור, האתגר היה להחזיק את הכל בחיים – בארץ ובחו"ל. התוצאה שקיווינו להשיג כל הזמן הייתה שימור פעילות הרכב החשמלי בישראל במתכונת רחבה ככל הניתן ושנצליח למצוא פתרון רחב וכולל למכלול הגורמים המעורבים בסיפור ובראשם הלקוחות, הרוכשים ששילמו מקדמות וטרם קיבלו רכב, העובדים ונושי החברות. לכן, מבחינתנו, השלב הנוכחי הסתיים באופן המוצלח ביותר ומעל לכל הציפיות שהיו בתחילת הדרך. באופן אישי, אני מאושרת שאנחנו כמפרקים, הצלחנו לתרום את חלקנו להמשך קיום המיזם החשוב הזה של הרכבים החשמליים בישראל, ואני מרשה לעצמי להביט על עתיד הפעילות באופטימיות זהירה. אין ספק שהלילה סוף סוף אשן כמו שצריך אחרי כמעט חודשיים של עבודה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"