בלעדי |

נת"ע מציעה קו חדש בגוש דן - "קומבו"

לפי הערכות בחברה הממשלתית, עשר שנים אחרי שמערכת הסעת ההמונים תפעל, היא כבר לא תוכל לענות על הביקושים

בזמן שהעבודות לביצוע הקו הראשון של מערכת הסעת ההמונים בגוש דן, הקו האדום, טרם החלו, ומועד ההפעלה שלו נדחה שוב ושוב, בנת"ע מציעים להפעיל קו אחר עוד לפני כן.

בחברה הממשלתית, האמונה על תכנון והקמה של מערכת הסעת ההמונים במרכז, מציעים להקים רק קו עילי, שיורכב מחלקים של הקו הירוק (מראשל"צ ומחולון לתל-אביב) ומחלקים של הקו הסגול (שמיועד לחבר בעתיד בין אור יהודה ות"א), אך בשלב הראשון ייסלל רק בקטע המערבי שלו, בתוך העיר תל-אביב.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הדו"ח הגנוז // תחרות על מכוניות חדשות; מחירים גבוהים לחלפים

יו"ר הוועד בנמל חיפה: "יחד עם נמל אשדוד אנחנו כוח בל יתואר"

סלילת חלקים משני הקווים, המתחברים במרכז ת"א, תאפשר ליצור קו רכבת עילי מראש"צ לת"א, ולפי גורמים בנת"ע - גם להפעיל אותו ב-2020, לפני הפעלת הקו האדום. בחברה הקו המשולב מכונה "קומבו", וכעת פועלים להכנת תסקיר על הגנת הסביבה לאורך מסלול הקו ולקידום תוכניות סטטוטוריות. ב-2014, מקווים בחברה, כבר יחלו בהעתקת תשתיות, כהכנה להקמת המסילות.

מנכ"ל נת"ע, יצחק זוכמןצילום: עופר וקנין

העיכובים בביצוע הקו האדום נובעים, אומרים בנת"ע, בעיקר מהצורך לחפור מנהרות בלב העיר, דבר שלא יידרש בהקמת קו ה"קומבו". אולם, התקציב להקמת הקו, שמוערך בכ-10 מיליארד שקל, טרם אושר.

עם זאת, בינתיים, נת"ע צריכה להתמודד עם ביקורת חריפה מצד משרדי התחבורה והאוצר, על תקציב תופח ודחיות חוזרות ונשנות בתאריך ההפעלה של הקו, אך בחברה טוענים כי לא היתה חריגה בתקציב ואף לא בלוח הזמנים. עד כה, הפרויקט פשוט לא תוכנן, ורק כעת התכנונים תואמים את המציאות. אבל, בעוד הקו האדום מתעכב (ויפעל בסוף 2020 לכל המוקדם), בחברה מעריכים כי רק ב-2030 תיפרש רשת הסעת ההמונים המלאה של גוש דן, הכוללת ארבעה קווי רכבת קלה, וארבעה קווי אוטובוסים על נתיבים בלעדיים (BRT). אבל, גם אז אי אפשר יהיה לנשום לרווחה.

לפי תחזיות ביקוש לקוים שערכה נת"ע, כבר ב-2040, עשר שנים אחר כך, יהיה עודף ביקוש בכמה מקטעים של המערכת, והדבר יכול להביא לבעיות תפעוליות. במילים אחרות, עד שכבר תוקם מערכת הסעת המונים בגוש דן, היא לא תוכל לעמוד בביקוש למשך לזמן רב. לפי התחזית, עם השלמת המערכת, 40% מהנוסעים בגוש דן ישתמשו בתחבורה ציבורית, לעומת פחות מ-20% כיום.

בטווח הקצר יותר, בנת"ע מתכננים קו BRT (אוטובוסים רבי-קיבולת על נתיבים בלעדיים) שיפעל על תוואי הקו האדום, ויקל על הפקקים שצפויים כאשר יחלו עבודות החפירה. בקרוב יתחילו להתפרסם מכרזים על ציוד לקו, אך בשלב זה נראה שלא יוקם מסלול תחבורה ציבורית יעודי, כיוון שמשרד התחבורה חושש מאישור מסלולים כאלה אחרי התאונות שהתרחשו לאחרונה בפתח תקווה. בפירים שחופרת החברה, לשם החדרת מכונות הכרייה למנהרות, תונח באוגוסט רצפה עבה מבטון, בידי צוללנים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"