המהירות המותרת בכביש 6 תועלה ל-120 קמ"ש

לפי הודעת משרד התחבורה, "אכיפת המהירות תהיה מחריגה של 10% מהמהירות - כך שמהירות הנסיעה בפועל יכולה להגיע ל-130 קמ"ש" ■ מנכ"ל עמותת אור ירוק: "מהירות גבוהה בתשתית לא מותאמת עלולה להיות מסוכנת וקטלנית"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

מהירות הנסיעה בכביש 6 תעלה ל-120 קמ"ש, כך החליט היום (ג') שר התחבורה, ישראל כץ. מדובר בעלייה של 10 קמ"ש מהמהירות המותרת עד כה, ובאופן חריג נכתב בהודעת המשרד כי "אכיפת המהירות בכביש 6, כמו בשאר כבישי הארץ, תהיה החל מחריגה של 10% מהמהירות המרבית המותרת, כך שמהירות הנסיעה בפועל בכביש 6 תוכל להגיע עד ל- 130 קמ"ש". עוד נכתב בהודעה כי "הכביש נסלל בסטנדרטים גבוהים ביותר ומאפשר נסיעה רציפה ומהירה של 130 קמ"ש לכל אורכו, ללא אף רמזור".

כביש 6

יצוין כי משטרת התנועה נמנעת, בעקביות, מפרסום סף האכיפה שלה, כדי שלא לעודד נהגים לעבור על החוק ולחרוג ביודעין מהמהירות הקבועה בחוק, אך משרד התחבורה לא נמנע מכך.

העלאת המהירות מצריכה שינוי בתקנות התעבורה, לפיהן ניתן לנסוע בדרך מהירה עד 110 קמ"ש. על שר התחבורה לשנות את התקנה ולהביאה לאישור ועדת הכלכלה. לפי המשרד, התקנות יוגשו לוועדה כבר בימים הקרובים.

בכבישים רבים אפשר להעלות את מהירות הנסיעה גם ללא שינוי תקנות. למשל, ניתן לעלות את מהירות הנסיעה בכביש מספר 1 בין ירושלים לתל אביב - בקטעים שבין מחלף גנות לבין מחלף בן שמן ובין מחלף לטרון לבין מחלף שער הגיא - ל-110 קמ"ש (בפועל ל-120 קמ"ש), במקום 100 קמ"ש כיום. בכך, ניתן ליצור רצף של נסיעה במהירות של 110 קמ"ש, ממחלף שער הגיא ועד מחלף גנות.

בהתאם לכך, בכביש מספר 2 (כביש החוף), בקטע שבין קיסריה לחיפה, תעלה מהירות הנסיעה מ-100 קמ"ש ל-110 קמ"ש. בשלב הראשון תעלה מהירות הנסיעה בקטע שבין קיסריה ועד עתלית, ולאחר ביצוע ההתאמות בכביש תעלה מהירות הנסיעה ל-110 קמ"ש עד חיפה.

גם בכביש מספר 471 (כביש מכבית) תעלה המהירות המותרת, בקטע שבין מחלף בר אילן לבין מחלף נחשונים מ-90 קמ"ש ל-110 קמ"ש. בדרך מספר 5, בקטע שבין מחלף הכפר הירוק לבין מחלף ראש העין תעלה מהירות הנסיעה מ-90 קמ"ש ל-100 קמ"ש. לפי משרד התחבורה, כבר בימים הקרובים יוחלפו התמרורים בכבישים אלה.

בהמשך מתוכננת גם העלאת מהירות הנסיעה בכביש 40 (עוקף באר שבע) מצומת גורל לצומת אוהלים מ-100 קמ"ש ל-110 קמ"ש, וזאת עם שינויי התקנה של דרך מהירה. כמו כן מתוכננת העלאת המהירות בכביש 77 מרמת ישי לצומת המוביל מ-100 קמ"ש ל-110 קמ"ש.

לפני שנתיים עלתה המהירות המותרת מ-100 ל-110 קמ"ש בכבישים רבים, ולפי משרד התחבורה לא נרשמה כל השפעה שלילית ולא חלה כל הרעה על בטיחותם של הנהגים בכבישים. יתרה מכך, בחלק מהכבישים אף ירד מספר תאונות הדרכים, וגם לא היו יותר עבירות מהירות.

"למנוע קנסות מיותרים"

ההודעה של משרד התחבורה יוצאת דופן ומעמידה בספק את המשאבים הרבים שמשקיעה המדינה באכיפת עבירות מהירות, על אכיפה של אי שמירת מרחק, חציית פס לבן ועבירות שהסיכון בהן הוא גדול יותר. העלאת המהירות נעשית בהתאם למסקנות צוות של מהנדסי תנועה ובטיחות.

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר כי התאמת מהירות הנסיעה בכבישים התאפשרה בעקבות השיפור המשמעותי שחל בשנים האחרונות בתשתיות הכבישים והתחבורה, בכל רחבי הארץ. "הנחתי את אנשי משרדי להתאים את מהירויות הנסיעה בכל כביש חדש שנסלל, בהתאם לתנאי הכביש, זאת גם במטרה למנוע קנסות מיותרים מנהגים".

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר בתגובה להעלאת המהירות כי "מנתוני משטרת ישראל שפורסמו לאחרונה, עולה כי המהירות היא הגורם השני לתאונות דרכים חמורות. מחקרים בעולם מוכיחים כי במהירות גבוהה, מרחק העצירה מתארך והתאונה תהיה קשה יותר. מהירות גבוהה בתשתית לא מותאמת עלולה להיות מסוכנת וקטלנית. לכן, אני קורא למשרד התחבורה לא לעלות את מהירות הנסיעה מעבר למהירות הקבועה כיום".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה