עד כמה יעילה מערכת הבטיחות שהותקנה אצלכם במכונית?

לפני שהמדינה מתחילה לתמרץ התקנת מערכות בטיחות, בדק הטכניון את כמות ההרוגים שתחסוך כל מערכת: התרעה על מהירות מופרזת או סטייה מנתיב תציל כ-8% מההרוגים בתאונות דרכים, התרעה מפני אי שמירת מרחק תוריד את מספר הפצועים ב-9%

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

הביקורת העיקרית שמוטחת בהצבת מצלמות המהירות החדשות והמתוחכמות לאורך הדרכים, היא שיעילותן לא ברורה. למרות ההשקעה הגבוהה ברכישתן ובתפעולן (600 מיליון שקל בעשור), לא בחנו בכלל למי הן יתרמו יותר - לקופת המדינה או לבטיחות בדרכים.

ואולם כשמדובר במערכות בטיחות שהממשלה שוקלת לחייב את היבואנים להתקין במכוניות חדשות, בתמרוץ ממשלתי - לא משאירים בממשלה מקום לספק. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, האמונה על מחקרי בטיחות למען הממשלה, יזמה מחקר אמפירי שכזה, הבוחן את יעילותן של חמש מערכות בטיחות אלקטרוניות, ובמלים אחרות: עד כמה הן באמת תורמות להצלת חיי אדם.

צילום: עבדאללה שמא

במחקר שערכו פרופ' שלמה בכור, ד"ר יותם אברמסון, ד"ר ויקטוריה גיטלמן ושרית שפר, במסגרת מרכז רן נאור לחקר הבטיחות בדרכים בטכניון, בחנו החוקרים את יעילות המערכות בכלים סטטיסטיים. הבחינה נעשתה תוך בדיקת שיעור התאונות שהיו עשויות להימנע על ידי שימוש במערכת הבטיחות המסוימת, ושיעור התאונות האלה מתוך כלל התאונות עם נפגעים. באופן זה, העריכו החוקרים כמה נוסעים יכולה המערכת להציל בשנה, באחוזים שונים של הטמעה.

המערכת הראשונה שבדקו החוקרים, והפשוטה שבהן, היא התרעה על מהירות (Speed Alert). כלומר מערכת המשמיעה צפצוף כשהמכונית עוברת את המהירות שנקבעה לה מראש. לפי המחקר, המערכת הביאה לשינוי התנהגות והפחיתה את מהירות הנסיעה. במצב של הטמעה מלאה נמצא כי היא תפחית 8.3% מההרוגים ו-5.4% מהנפגעים בתאונות דרכים, כלומר תחסוך לפחות 25 חיי אדם עד 2015. מערכת זו התבררה כיעילה ביותר מבין החמש שנבחנו. ואולם מכיוון שהיא מופעלת כיום בכל מכשיר ניווט או סמארטפון, היא לא תזכה לתמריץ התקנה ממשרד האוצר.

מצלמת מהירות חדשהצילום: מתוך ויקיפדיה

מערכת נוספת שלא תתוקצב בישראל היא קריאת חירום אוטומטית (eCall), שהיא שדר חירום שמשדר הרכב למוקדי הצלה (מד"א, משטרה, מכבי האש) אחרי תאונה, וכולל נתונים על אופי התאונה ומיקומה. המערכת לא יכולה למנוע תאונות, אך יכולה להציל חיי נפגעים - בעיקר בתאונות עצמיות ובמקומות מרוחקים. לפי הערכת המחקר, מערכת שכזו יכולה להפחית 2.6% מההרוגים ו-1.9% מהנפגעים בהטמעה מלאה.

מערכת נוספת שלא תזכה בגיבוי תמריצים אך תותקן בכל המכוניות בישראל, היא מערכת לניטור נהיגה (קופסה ירוקה). באמצעות הבקרה מרחוק, המערכת מאפשרת לשפר את סגנון הנהיגה ולהפוך אותו למתון וזהיר יותר. מן הסתם, היא יעילה במיוחד לציי רכב. התוצאות של הפעלת המערכת התבררו כדרמטיות: ירידה של 7.3% בהרוגים ו-2.5% בנפגעים, כלומר התקנתה המלאה עשויה לחסוך חיי 22 נהגים עד 2015.

לבסוף, נבחנו שתי המערכות שיזכו גם לעידוד במיסוי רכב ובתעריפי הביטוח. האחת היא מערכת התרעה על סטיית מנתיב (LDW), שמפעילה קריאת אזהרה במקרה של חציית קו הפרדה (רצוף או מקוקוו) ללא איתות. לפי המחקר, היא יכולה להפחית 7.7% מההרוגים ו-3.3% מהנפגעים בתאונות. בנוסף, נבחנה גם יעילותה של מערכת התרעה מפני אי שמירת מרחק, כמו אלה שמשווקות חברות מוביל איי ואיווקס. במערכת מעין זו נמצאה יעילות של 5.2% בהפחתת מספר ההרוגים ו-8.8% מהנפגעים.

האוצר: "נעודד מערכות עם אימפקט גדול"

מקדמי הגנה

גורם באוצר אמר כי במשרד מכירים את המחקר. "מתוך חמש המערכות שהם בחנו, שתיים אנו מעודדים ושתיים אחרות - קופסה ירוקה ו-eCall - עדיין לא בשלות", אמר הגורם. "בחרנו לעודד את המערכות עם האימפקט הגדול ביותר, ונעדכן את רשימת המערכות מדי שנה".

שתי המערכות, כמו גם התקנת מערכות חיישני לחץ אוויר בצמיגים ומערכות לזיהוי מכוניות ב"שטח מת", יזכו מ-2013 לדירוג גבוה של בטיחות. את הדרגה יחויבו היבואנים לפרסם במודעות הרכב, ובגינה יזכו להטבות מס (בדומה למיסוי הירוק). במקביל, חברות הביטוח יוכלו להעניק הנחות למכוניות שבהן מותקנות מערכות בטיחות אלקטרוניות, כמו התרעה על שמירת מרחק וסטייה מנתיב, ומערכות ותיקות כמו בקרת יציבות, לאחר שהממונה על הביטוח הכניס אותן לקריטריונים הקובעים את גובה הפרמיה של ביטוח החובה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "עדכון המשתנים שיזם אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון נערך בתיאום עם גורמים מובילים בתחום הביטוח והתחבורה, בהם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. האגף ימשיך לבחון מעת לעת את הצורך באישור מערכות בטיחות חדשות כתמריץ לנהיגה בטוחה".

מהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים נמסר בתגובה כי היא "פועלת בשיתוף פעולה מלא והדוק לקידום הנושאים האמורים עם משרדי התחבורה והאוצר - הן מול חברות הביטוח והן מול רשות המסים - כדי לבחון את ההיבט הכלכלי של הטמעת מערכות הבטיחות במכוניות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?