בלעדי |

הממשלה תממן שאטלים לעובדי הבנקים בת"א מתחנות הרכבת

בעוד כחודש ענף התחבורה הציבורית בישראל ירשום פריצת דרך: בתום מהלך מורכב שנמשך שנתיים, הסכימה הממשלה לממן שאטלים עבור עובדי הבנקים בתל אביב - מתחנות הרכבת בעיר עד למשרדיהם; בשלב הבא יוצע השירות לעובדי חברות הביטוח במרכז העיר ולעובדי ההיי-טק ברמת החי"ל; בעיריית תל אביב משוכנעים: "הפרויקט ימריא להיקפים שאנחנו לא צופים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> בעוד כחודש יגיעו 1,000 מעובדי בנק הפועלים ובנק דיסקונט לתל אביב באמצעות הרכבת לעוד יום של עבודה. אלא שהחל מבוקר זה תמתין להם מחוץ לתחנת הרכבת הפתעה נעימה. באמצעות כרטיס חכם, שהונפק לכל אחד מהם מבעוד מועד, יוכלו העובדים לעלות למיניבוס ייעודי שייצא מהתחנות בכל רבע שעה ויסיע אותם היישר לפתח משרדי הבנקים הראשיים שברחוב יהודה הלוי בעיר. המיניבוס אף ימתין להם עם סיום העבודה, ויסיע אותם בחזרה אל תחנות הרכבת בשעות אחר הצהריים והערב.

כך, ייצא לדרכו ב-1 ביולי השנה הפרויקט המאסיבי הראשון לתחבורה משולבת כמעט "מדלת לדלת", המשלב כמה אמצעי תחבורה ציבורית, בזמינות גבוהה, במטרה לעודד את עזיבת הרכב הפרטי, מבלי לפגוע בסדר היום הצפוף של הנהג. זאת, תוך הבטחה לשאטל שימתין מחוץ לתחנת הרכבת, ויוריד את העובדים בסמוך לדלת הכניסה של בניין המשרדים.

רון חולדאיצילום: דן קינן

הצלחת הפיילוט, שיחל ככל הנראה בתחנת הרכבת ההגנה, תקפיץ את ענף התחבורה הציבורית מדרגה ותצביע על הפיתרון התחבורתי הבלתי נמנע לעתיד המטרופולינים הסואנים בישראל. לכן, כך נראה, הסכים משרד האוצר לממן את הפיילוט במלואו. זאת, בתום שנתיים ארוכות של ויכוחים, תיאומים והתדיינויות בין שלל הגורמים המעורבים בפרויקט התקדימי - עיריית תל אביב, משרדי התחבורה והאוצר, רכבת ישראל, חברת דן והנהלות הבנקים.

בשלב ראשון יוצע השירות לעובדי בנק הפועלים ובנק דיסקונט בלבד, שהסכימו להשתתף במיזם החדשני, להגיע ברכבת אל תחנות ההגנה והשלום בשעות (9:00-06:30 ולחזור בשעות 19:00-15:00, ומועסקים במרכז העסקים הראשי (מע"ר) של תל אביב. עובדים אלה השתתפו בשנה החולפת בסקר שערכו הבנקים בקרב עובדיהם, ובו הביעו את מידת העניין שלהם בפרויקט ואת רגישותם למחיר השירות, שהוערך בעת עריכת הסקר ב-100 שקל לעובד בחודש.

כך למשל העביר בנק הפועלים את הסקר בקרב 5,000 מעובדיו במתחם מרכז העסקים הראשי (מע"ר) של תל אביב, מע"ר רוטשילד. 661 מעובדי הבנק הביעו עניין להצטרף לשירות, מתוכם 400 שמשתמשים כיום ברכב פרטי כדי להגיע לעבודה. בבנק דיסקונט הופץ הסקר בקרב 3,000 עובדים, שמתוכם הסכימו 360 עובדים להצטרף לשירות. 250 מהם משתמשים כיום ברכב פרטי כדי להגיע לעבודה. עובדים אלה יירשמו באתר אינטרנט ייעודי שייפתח בידי עיריית תל אביב ויונפק להם כרטיס מגנטי שבו יטענו בעתיד את התשלום.

את השירות תתפעל בפטור ממכרז חברת האוטובוסים דן, באמצעות חברת ההיסעים משדן. החברה התחייבה להעמיד לצורך הפרויקט רכבי הסעה חדישים בעלי קיבולת ממוצעת של כ-16 נוסעים, וכן להפעיל מוקד שליטה ובקרה שיסונכרן עם מועדי הגעת הרכבות ועם כמות הנוסעים הצפוייה. עלות מיניבוס יומית נאמדת ב-20 אלף שקל. העלות החודשית לנוסע מוערכת ב-250 שקל. את המיזם תנהל החברה העירונית של תל אביב אחוזות חוף.

"קיימות היא עדיין מס שפתיים"

בכוונת יוזמי המהלך לצרף להסדר מעסיקים גדולים נוספים באזור המע"ר, ובראשם חברות הביטוח והפיננסים. בנוסף, יוצע השירות גם לעובדי מתחם רמת החי"ל בצפון תל אביב. אלה יזכו לשאטלים בחינם באותו המתווה מתחנות הרכבת בבני ברק ובתל אביב האוניברסיטה. מיפוי של בתי העסק במתחם שבוצע באחרונה לימד על כ-500 חברות ובתי עסק במתחם, המעסיקים יחדיו כ-27 אלף עובדים. בשלב הראשון מתכננת העירייה פנייה ל-50 החברות והגופים הגדולים במתחם. זאת, במטרה לייצר גרעין ראשון ומאסיבי של חברות עם מספר עובדים משמעותי להתחלת המיזם.

כמה מיזמי שאטלים מהרכבת כבר פועלים בשנים האחרונות, אך לרוב, באופן נקודתי. כך, חברת קרית עתידים מפעילה שירות שאטלים מתחנות הרכבת באוניברסיטת תל אביב ובבני ברק אל מתחם העסקים שבצפון תל אביב. בשל מגבלות החוק, האוסר עליה לגבות תשלום בעבור ההסעה, היא מורשית לעשות כן רק כשירות עבור השוכרים קרקע עירונית במתחם הקרייה.

חברת קומברס מממנת עבור עובדיה ברמת החי"ל שירות שאטלים מתחנת הרכבת שבאוניברסיטת תל אביב. התקשרויות נוספות במימון המעסיק יש למשל בקרית גת, שם אינטל מממנת שאטלים לעובדיה מתחנת הרכבת למפעל; כך עושה גם עיריית הרצליה עבור המועסקים באזור התעשייה העירוני.

לחברת רכבת ישראל תקציב שנתי לעידוד השימוש בהגעה ברכבת באמצעות סבסוד תחבורה משלימה. בין היתר, מממנת כיום החברה שירות שאטלים מתחנת הרכבת בהרצליה למרכז הבינתחומי עבור הסטודנטים במקום, וכן מממנת שירות כזה בין גבעת עדה לתחנת הרכבת בבנימינה.

אלא שהפעם, מדובר במיזם מקיף הרבה יותר, מרובה מעורבים ברובד המוניציפלי והממלכתי, הממוקם בדיוק בנקודות העמוסות ביותר של התנועה ברכב או ברכבת ומתיימר להוות פריצת דרך להסדרי ניידות תואמים גם ברמה המטרופולינית.

המיזם המתבקש והפשוט לכאורה עבר בשנתיים האחרונות אינספור מהמורות ומכשולים כפי שרק המערכת הביורוקרטית הישראלית מסוגלת לנפק - ובוודאי שבתחום התחבורה. הוא נולד לפני שנתיים במסגרת הבחינה שערכה עיריית תל אביב ליירוק העסקים שבתחומה, בשיתוף ארגון מעלה ושותפות לוס אנג'לס-ישראל ובסיוע מתמחים בבית הספר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב.

הרוח החיה מאחורי הפרויקט היא סגנית ראש עיריית תל אביב, מיטל להבי (מרצ), שרתמה בשנתיים החולפות למיזם את אגפי העירייה, הנהלות הבנקים, משרד התחבורה ורכבת ישראל.

"המושג קיימות הוא עדיין מס שפתיים שלא מוטמע עמוק מספיק בקרב מקבלי ההחלטות כולם, ולכן השמרנות מאטה לעתים תהליכים, וגורמת לדברים לכאורה פשוטים להיות מורכבים ומסובכים", מנמקת להבי את משך הזמן שנדרש ללידתו של הפרויקט. "מה שחשוב הוא שבסופו של דבר, למרות הקשיים והזמן שנדרש כדי להטמיע את עצם האפשרות ואת התפישה הזו בתוך המערכת, הפרויקט יוצא בסוף לדרך, ואין לי ספק שמהרגע בו ייצא - הוא גם ימריא להיקפים ולממדים שאנחנו לא צופים אותם עכשיו".

"האחרים ימצאו עצמם נגררים"

למרות חבלי הלידה והגמישות שנדרשה לשם בריאתו, מעלה המיזם כמה שאלות נדרשות לצד תהיות מתבקשות. למשל, מדוע פנתה העירייה קודם לבנקים. "היינו צריכים לקוח עוגן שעמו אפשר להריץ סקרים ולהעריך ביקושים", אומרת להבי. "הבנקים שהצטרפו אלינו הם אלה שמחויבים לאחריות סביבתית. כך, למשל, בבנק הפועלים, יש מנהל ליחידת אחריות סביבתית ודיסקונט פועל ליירוק הסניפים שלו באופן מוצהר. הכוונה שלנו היא שבנקים נוספים - כמו לאומי, אגוד וירושלים - וכן תאגידי הביטוח שיושבים על ציר המע"ר ,יצטרפו גם הם להסדר. ברגע שתהיה לפרויקט הזה מסה קריטית - אז ניתן יהיה לפתוח אותו גם לחברות נוספות".

מדוע לאומי לא הצטרף עכשיו?

"תשאל אותם. לנו חשוב לשבח את פורצי הדרך, והאחרים ודאי ימצאו עצמם נגררים בשלב כלשהו לתהליך, אחרי שיוכיח עצמו כמוצלח".

מדוע הפרויקט לא מתוקצב מקיזוז החזרי הוצאות הרכב של העובדים למשל?

"כדי שלא לפגוע בפריון העבודה של העובדים, האלטרנטיבה הזו לא באה על חשבון הרכב, שלעתים נחוץ להם לתפקודם הביצועי. גם אני, כסגנית ראש עיר, יכולה להגיע לעבודה באופניים, אבל יש ימים שבהם אני צריכה רכב לניידות. האופציה הזו רלוונטית רק לאותם ימים שבהם העובד לא נזקק לרכבו, לצורך תפקודו בעבודה. זה לא יכול לבוא על חשבון הליסינג, כל עוד הכנסת לא מחוקקת חוק שמכיר בפדיון קמ"ר - ונותנת תמריץ להגעת לעבודה בתחבורה הציבורית.

"כידוע, הסכמי השכר הם לא אקולוגיים ובמסגרתם מעודדים באופן ברור הגעת לעבודה ברכב. את זה צריך לשנות כדי לאפשר לשירות החדש לפרוץ קדימה, עד למצב שבו העובד יוותר על רכבו".

מה יהיה כשחברות אחרות, ואפילו בתי עסק שעל ציר המע"ר, יתעניינו בהצטרפות להסדר. מי יממן את כניסתם, והאם זו תתאפשר בכלל?

"כיום אנחנו מדברים על כ-15 אלף עובדי פיננסים שיודעים שהם יצטרכו לשלם עבור השירות. אני מניחה שרמת הביקושים תגדל, וחושבת שאפשר רק לברך על הגדלת הביקושים ולשמוח בהצלחת הפרויקט שמפחית כניסת כלי רכב פרטיים לעיר ומפחית את רמת הזיהום".

מדוע השירות ניתן ללא מכרז לאחוזות החוף ולחברת דן?

"הכוונה היתה שחברה עירונית תנהל את הפרויקט, כדי שכל מי שירצה להיכנס להסדר יוכל להצטרף - ואני בטוחה שהמהלך נעשה לפי כללי מנהל תקין, בכפוף למגבלות הקואופרטיבים העירוניים. אחוזת חוף תפקח כפי שהיא מפקחת על פרויקט השכרת האופניים. עיריית תל אביב נחשבת לפורצת דרך, ואני מעריכה שהפרויקט ישוכפל גם לערים אחרות שיש להן מצד אחד תחנת רכבת ומצד שני מרכז תעסוקה פקוק".

ואמנם, בעיריית תל אביב לא שוקטים על השמרים. לצד האפשרות להרחיב את הפיילוט גם לעובדי חברות הביטוח, דנים בעירייה גם בהרחבת השירות הניתן לקריית עתידים, כך שייתן מענה גם למועסקים במע"ר רמת החי"ל. כמו כן, פועלת להבי להתניית פיתוח המע"ר הדרומי של אזור יפו וציר אילת בהעמדת שירותי שאטלים עבור העסקים שייפתחו במקום. בנוסף, פועלת עיריית תל אביב לכינון מנגנון שיופעל באירועי שיא מקומיים, כמו משחקי ספורט בהיכל נוקיה או באצטדיון בלומפילד, וליצור מערך היסעים מחניונים חוץ-עירוניים (שפירים, למשל), כדי למנוע את הפקקים באזורי האוכלוסייה הסמוכים. "השיטה יכולה לסייע לנו גם בפיתרון נקודתי למשברים כמו עבודות תשתית עירונית", אומרת להבי. "כשיתחילו לחפור את מנהרות הרכבת הקלה, חלקים שלמים בתל אביב ייסגרו לתנועה. הדרך הנכונה לאפשר את התפקוד השוטף של האזור תהיה למצוא פתרונות זמניים באמצעות מערך היסעים. רעיונות לא חסרים. צריך רק שותפות ואמונה שאפשר לחולל שינוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר