בלעדי |

"רכישת זיכיון מאן בידי מכשירי תנועה תפגע בתחרות"

לפי חוות דעת שהגישה עמותת הצלחה לממונה על ההגבלים העסקיים, מיזוג של יבואנית מאן עם מכשירי תנועה, המחזיקה מניות בחברות היסעים, עשוי לפגוע ביבואני אוטובוסים אחרים ובחברות היסעים מתחרות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> איחודים ורכישות בשוק הרכב היו עניין שבשגרה בעבר, אך האווירה הציבורית בישראל הופכת אותם למסובכים יותר בימים אלה. הממונה על ההגבלים העסקיים במשרד התמ"ת טרם אישר שתי עסקות גדולות שבוצעו לאחרונה - רכישת קמור (יבואנית ב.מ.וו) בידי דלק מוטורס ורכישת החברה המאוחדת למזרח הקרוב, יבואנית מאן, בידי קבוצת מכשירי תנועה.

עמותה בשם "הצלחה" שלחה לאחרונה חוות דעת משפטית לממונה על ההגבלים, לפיה רכישת החברה המאוחדת תפגע בתחרות בשוק האוטובוסים. לפי חוות הדעת, שגובשה בידי הכלכלן מנחם פלרמן והגיעה לידי TheMarker, הרכישה תפגע בתחרות בשוק הרכב בשני אופנים.

בשוק האוטובוסים מתקיים דואופול, בו שתי יבואניות שולטות במעל 50% מהשוק. היבואניות הן מאיר, יבואנית וולוו, והחברה המאוחדת למזרח הקרוב, יבואנית מאן. למאיר יש גם אחזקה בחברת תחבורה ציבורית - 50% מ"קווים". גם למכשירי תנועה, בעלת הבית המיועדת של יבואנית מאן, יש אחזקות בחברות היסעים - 35.1% ממטרופולין ו-25% ממטרודן.

להערכת פלרמן, "אישור המיזוג יוביל למדרון חלקלק של ריכוזיות, שיוביל בתורו לדחיקתן של מתחרים קטנים באספקת אוטובוסים". עוד נכתב בחוות הדעת כי "שתי יבואניות האוטובוסים הגדולות בישראל יפעלו באינטגרציה אנכית עם מפעילי קווי אוטובוס", ולכן "עולה החשש שמחירי אוטובוסים למתמודדים אחרים במכרזים יעלו, והחברות ייהנו מעדיפות בעת הגשת הצעותיהם למכרזים". מכשירי תנועה אף שיתפו פעולה בעבר עם חברת מאיר בהגשת הצעה למכרז ה-BRT בחיפה.

בעיה נוספת שעליה מצביע פלרמן היא שמיזוג מכשירי תנועה והחברה המאוחדת ייצור חברה שתפעל בכל תחומי הרכב והתחבורה - היא תשווק מכוניות פרטיות, רכבי יוקרה, משאיות, אוטובוסים וציוד מכני הנדסי כבד, תספק חלפים, שירות וצמיגים, תציע שירותי ליסינג וביטוח ותפעיל קווי תחבורה ציבורית. הדבר יכול להעניק לה יתרון בעסקות חבילה, בהם נמכרים כמה סוגים של כלי רכב ושירותים (כמו משאיות וציוד מכני הנדסי), מול חברות שפעילות רק בחלק מן התחומים.

קבוצת מכשירי תנועה, יבואנית סוזוקי וקרייזלר, הודיעה בראשית ספטמבר על רכישת החברה המאוחדת, יבואנית מאן, לפי שווי של כ-130 מיליון שקל. מאן מחזיקה ב-10% משוק המשאיות הבינוניות בישראל וב-28% משוק האוטובוסים והמיניבוסים (חברת דן היא לקוח עיקרי שלה). ב-2010 יובאו לישראל קרוב ל-700 משאיות ואוטובוסים חדשים מתוצאת מאן, במחזור של כ-400 מיליון שקל.

כמה ימים אחרי ההודעה פנתה עמותת הצלחה לממונה על ההגבלים, בטענה כי כך תיווצר קבוצת ריכוז בענף הרכב. הצלחה היא עמותתה הפעילה מ-2008, כהגדרתה, ופועלת לקידום חברה כלכלית הוגנת. בפועל, זהו גוף המסייע לגורמי אכיפה ורגולציה לפעול בתחומים שונים במשק, ופועל נגד ריכוזיות בשווקים שונים. בצוות המנהל של החברה חברים, בין היתר, עורכי הדין אלעד מן וניב זקלר.

לפי הערכות בענף, החברה המאוחדת למזרח הקרוב נמצאת במצב כלכלי בעייתי, ורכישתה חיונית להמשך פעילותה. לפי אותם גורמים, במסגרת התוכנית למנוע ריכוזיות במשק, עמותת הצלחה דווקא תצמצם את התחרות בשוק המשאיות ותוציא ממנו מתחרה.

ממכשירי תנועה נמסר כי לא יגיבו בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד