פאנל TheMarker |

"הנהג במכונית החשמלית חייב לדעת על מה הוא משלם"

לקראת השיווק של מכוניות חשמליות, מתחולל מאבק על אופן הטעינה, וחשוב יותר - מחירה; לדברי המומחים, יש למנוע תופעה דומה לזו של דמי הקישוריות בשוק הסלולר

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בישראל עוד לא נמכרה עדיין אף מכונית חשמלית, אבל ההגעה הצפויה של מכוניות חשמליות או היברידיות נטענות כבר הספיקה לחולל מאבק רווי אינטרסים מאחורי הקלעים של ענף הרכב.

מצד אחד נמצאת בטר פלייס, חברה לניהול טעינה, ששאפה להפוך את הטעינה המנוהלת לחובה בישראל. לפי החברה, כדי למנוע קריסה של רשת החשמל, צריך ליצור מערכת מתוחכמת, עם מרכז שליטה ובקרה, שיווסת את צריכת החשמל של המכונית. לדוגמה, אם חיברת מכונית לעמדת טעינה בשעת עומס בערב, הטעינה לא תחל עד שעות הלילה, כאשר רשת החשמל תהיה עמוסה פחות. מי שאמור היה להקים תשתית לטעינה מנוהלת הן חברות שהוגדרו "ספקיות טעינה", הגדרה שיצרה בטר פלייס, שיפעילו עמודי טעינה בבתים, בחניונים וגם ברחוב.

מנגד, טענו יבואני הרכב כי כך עלול להיווצר מונופול על שירותי הטעינה, ומוטב לאפשר טעינה זולה בבית, שתאיץ את חדירת המכונית החשמלית ותאפשר תחרות בתחום. בתווך היה משרד התשתיות, שהזדרז לפרסם מדיניות ותקנות בעניין. הגרסה הסופית של התקנות מונעת היווצרות מונופול ומאפשרת לספקיות טעינה לפעול לצד חברת החשמל. זהו מקרה נדיר שבו נמנעה ריכוזיות בשוק שעוד לא נוצר.

לאור הנושא הבוער, ערך TheMarker פאנל עם מומחים בעניין, ממנו עולה כי חופש הטעינה לצרכנים הובטח, וכעת צריך גם לדאוג למערכת תשלום הוגנת לטעינת המכוניות. בפאנל השתתפו שני רגולטורים - ד"ר יהודה ניב, ראש מינהל החשמל במשרד התשתיות וערן יעקב, סמנכ"ל תכנון וכלכלה ברשות המסים; ושני נציגים של גורמים שיהיו פעילים בשוק הרכב החשמלי - ד"ר זיוה פתיר, סמנכ"לית תקינה בבטר פלייס ודורון ודאי, מנכ"ל כלל מוטורס, יבואנית BYD הסינית, המתמחה במכוניות חשמליות והיברידיות.

"נדרוש בלו על חשמל"

יהודה ניב, איפה ואיך אוכל לטעון את המכונית החשמלית?

ניב: "אם יש לך בית פרטי, תוכל לרכוש התקן טעינה שעומד בתקינה, ותזמין חשמלאי עם רישיון שיתקין לך אותו. המתקן יהיה מחובר לרשת החשמל, ואם תצטרך הגדלת חיבור, כי החיבור לא מספיק, תפנה לחברת החשמל שתגדיל את החיבור. אם לא, תוכל לטעון, לשלם חשבון חשמל והכל בסדר.

"אם אתה גר בבית משותף עם חניות מסומנות, אז אין לך אפשרות להתחבר לחשמל משלך. לכן סיכמנו עם חברת החשמל שתקים ארון חלוקה שבו היא תשים מונים וכל דייר יתחבר למונה הרלוונטי, יעמיד התקן טעינה ויטען. זה הכי פשוט. ברחוב, תוכל לטעון בהתקנים של חברת החשמל שתעניק שירות לכל אחד. מה יהיה אמצעי הזיהוי, האם תעביר כרטיס אשראי או משהו אחר, אנחנו לא נכנסים לנקודה זו. אנחנו מניחים שחברת החשמל וחברות טעינה אחרות ידאגו לדרך שבה הוא מקבל כיסוי על החשמל".

משרד התשתיות הכניס גורם נוסף לתמונה, שאותו כיניתם "ספק טעינה".

ניב: "סוג אחד של ספקי טעינה יהיו חניונים, למשל, שיוכלו להרכיב עמדות טעינה. אם הם רוצים לספק חשמל הם צריכים רישיון של ספק חשמל, זה החוק. הם ייצרו קשר עם חברת החשמל והיא תמכור להם את החשמל, והם יצטרכו לרשום כמה הם גובים.

"יכול להיות שיקומו גם ספקי טעינה מסוג אחר, כמו הספקים הווירטואליים ברשת הסלולרית. כלומר, ספק שאין לו תשתית אבל יכול למכור את השירותים, כלומר לקנות בצובר ולמכור בבודדת. ספקים אלה יוכלו לעשות מכירה כזאת או להתקין עמודי טעינה בחניונים. דאגנו לרשום בתקנות שספק כזה לא יוכל לומר שהוא מוכר רק ללקוחות שלו.

"יש גם שאלה של מחיר. אנו בעולם של כלכלה חופשית וספקי הטעינה יוכלו לתת הנחה ללקוחות קבועים על פני לקוחות מזדמנים. עושים זאת לא רק בחשמל, אלא בכל דבר. אם תהיה פריצת גבולות בנושא חיוב לקוחות מזדמנים, המדינה תרשה לעצמה להיכנס ולפעול, אבל היא לא תיכנס לשם מראש".

משרד התשתיות המליץ שמחיר החשמל למכוניות יהיה שונה ממחיר החשמל הביתי.

ניב: "מחיר הדלק שאנו רוכשים הוא לא מחיר הדלק נטו. יש רווחים למי שמשנע ויש גם אלמנט של מיסוי. משתמשי הרכב מקבלים שירותים מהמדינה בדמות כבישים, תאורה ושירותי הצלה, שאותם צריך לממן. למה להטיל זאת על מי שלא משתמש ברכב? אפשר להטיל זאת רק על המשתמשים. המדינה גובה מיסוי על הדלק כדי לכסות זאת, ועשויה לחשוב שהיא זקוקה להטיל מס על מכוניות חשמליות בנקודת זמן מוקדמת או מאוחרת. עדיין יהיו כאלה שישלמו על התשתית, אך עדיין לא ברור איך הם ישלמו".

ערן יעקב, תטילו מס על חשמל למכוניות? תחליף לבלו?

יעקב: "רשות המסים הצהירה שבראייה עתידית נדרוש בלו על חשמל. אנחנו לא גובים מסים ייעודיים. המסים נכנסים לכלל הפיילה ומשם מחולקים לפי הצורך. בחנו את העלויות החיצוניות של הרכב, ורכב חשמלי הוא נטול פליטה ברמת המדרכה, אבל יש לו עלויות בארובה (מזהם). נכון שזה עדיף לאין ערוך על מנועים קונווציונליים, אבל עדיין המכוניות החשמליות יעשו תאונות דרכים ויגרמו לגודש וצפיפות".

והדרך למסות את הרכב החשמלי תהיה במחיר החשמל?

יעקב: "היות שיש קושי להפריד שימושים שונים בחשמל, נתמודד עם הבעיה. חשבנו בתחילה שאם יהיה מנגנון לניהול טעינה, נוכל לעשות ניכוי במקור - לגבות את המס מהחברה שמספקת את החשמל. בעתיד הרחוק הכוונה היא לגבות מס על התשומה המשתנה, כלומר החשמל. האפשרויות שפתוחות בפנינו הן ניכוי במקור ואגרה. נניח שנחליט שאי אפשר למסות חשמל, אז נטיל אגרה כמו ברכבי הדיזל. הדבר המיטבי הוא באמצעות מיסוי לפי ק"מ, ויש ועדה שעוסקת בכך. אחת האפשרויות היא לגבות מס לפי נסועה באמצעות GPS. בסופו של דבר המיסוי יהיה בהתאם לנסועה, לגודש, לשעות, למקום ותהיה נוסחה ברורה מאוד לכך".

"הגישה החופשית תאפשר תחרות לכולם"

התקנות טובות ליבואנים וחברות הטעינה? זה מאפשר תחרות בשוק?

פתיר: "הטענה שבטר פלייס היא מונופול נשמעת מגוחכת מאי פעם לאחר ששומעים את התקנות. ברור שלא רק שמשרד התשתיות יצר מערכת שמחייבת הרבה תנאים, למשל, שבטר פלייס לא תתקין עמודים במרחב הציבורי. מדינות באירופה, למשל, נוקטות מדיניות של 'בעד' - איך לעודד חדירת רכב חשמלי. בלונדון העירייה מתקינה תשתית. רק בישראל מדברים על מה אסור לעשות ולא על מה עושים, חוץ מרשות המסים".

ודאי: "אני שמח על החלטת משרד התשתיות לאפשר טעינה ביתית. טעינה ביתית חופשית היא בסדר גמור. אסור לתת תמריץ לעבור על חוק הטעינה. אם יהיו שני שקעים, ואחד עולה שקל והשני שניים, אנשים ילכו לשקע הזול. לגבי נושאים אחרים, כמו חניונים, החוק נותן פתרונות טובים למצב, הגישה החופשית תאפשר תחרות לכולם.

"יש ניואנס אחד שכדאי לשים אליו לב: אם יש לי מפעל ואני רוצה לרכוש חשמל לא מחברת החשמל אלא מחברה אחרת, אני נאלץ להשתמש בהולכה של חברת החשמל, אך בחוק משק החשמל נקבע שרשות החשמל תפקח על המחיר של אותו מקטע. אם אני בא לחניון, שאמנם הוא בבעלות פרטית אך השימוש בו ציבורי, עמוד הטעינה ייחשב לתשתית הולכה ועלות השימוש בו צריכה להיות מפוקחת, כך אומר החוק. בענף הסלולר אין גישה חופשית, אבל בענף החשמל יש חוק מסודר. אני שמח על גישת רשות המסים, כי יש כאן הבנה. אני עדיין לא יכול לברך על המוגמר, כי לא כל התקנות פורסמו. אני יוצא מהנחה שהחוק יקפיד על הגישה החופשית ואני לא מזהה בעיה מהותית".

ניב: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שבמעברי רכבת יש אור אדום, פעמון ומחסום, אבל צריך גם צופה. אנחנו היחידים שיש לנו קוצים על עמודי חשמל, שעלותם 50 מיליון שקל, כי לא מספיקה האזהרה. אנחנו מיוחדים, לא נעים, אבל זו העובדה. לכן יש חשש מהתנהגות מסוכנת. אי אפשר למנוע מכל אחד לנהוג כך, אבל אנחנו חושבים שהטעינה הבטיחותית תהיה מחויבת".

כמה יעלה לטעון אם איני מנוי של בטר פלייס?

פתיר: "בטר פלייס מוכרת סל של שירותים, שלחשמל יש חלק קטן מאוד בו. בגלל שהתחרות היא מול בנזין, אדם שיבוא עם כל מכונית חשמלית, עם הסכם נדידה (שמאפשר הטענה של המכונית בחברות שונות), עם כרטיס פרי פייד או עם כל אמצעי תשלום אחר, יוכל לטעון את הרכב שלו. אבל באותה מידה מנוי בטר פלייס יוכל לטעון ממישהו אחר. ברחוב, כולם יטענו מחברת החשמל".

"ייגבה מס על רכב חשמלי"

יהודה ניב, לא כדאי היה לחכות ולראות איך השוק יתנהג?

ניב: "ניסינו לחשוב קדימה. למדנו מהכבלים והלוויין, שם לקח למדינה 15 שנה להגיע לשירות DDT. אתה יכול לקנות עמדת טעינה, כלומר, ממיר, ואתה לא חייב לשלם לספק כזה או אחר. זה נראה לנו טבעי שכל אחד יתקין עמדת טעינה בבית".

ערן יעקב, אתם, לעומת זאת, מחכים למצב בשטח כדי להטיל מס?

יעקב: "הסיבה לכך היא שחשבנו שהחשמל יהיה מנוהל ונוכל לנכות מס במקור. לא חיכינו, היינו מעורבים בהרבה תהליכים. אנחנו לא רוצים להיות הגורם שמחליט על תשתיות, אלא להשתמש בתקנות של משרד התשתיות. בכל מקרה, אנחנו לא הולכים לגבות מס מחר בבוקר. כרגע כל רכב חשמלי במקום רכב בנזין הוא תועלת למשק".

פתיר: "אתם לא צריכים לגבות מס על משהו שמנקה את הסביבה".

יעקב: "ודאי שבעתיד צריך יהיה לגבות מס גם על רכב חשמלי. מעבר לפן הסביבתי, למס יש רכיב פיסקלי. בנוסף, עדיין יש צורך בתשתיות ועלול להיווצר גודש. חוץ מזה, אני מאמין שצריך להיות חסם מסוים לבחירה של אדם במכונית פרטית או בתחבורה ציבורית. צריך שתהיה החלטה רציונלית שלא תהיה מוטה, כי אנחנו לא משקפים את העלויות האמיתיות.

"בנוסף, חשוב שלא תהיה דיפרנציאציה במחיר. אם יהיה מצב של ספסור בחשמל, הצרכן ייפגע. תראה מה קורה בשוק הסלולר - אין צרכן שמבין את החשבון שהוא מקבל ואיך הוא מתומחר. אם נהפוך זאת לחשמל, זה יהיה גרוע מאוד. אם בונים מאפס, צריך לבנות כמו שצריך".

איך היית מציע לתאם בין חברה כמו בטר פלייס, שמתמחרת ק"מ, לבין חברות אחרות שימכרו חשמל?

יעקב: "פה למשרד התשתיות יש אחריות כבדה, כדי שבסופו של דבר השוק הזה לא ייראה כמו שוק הסלולר. בטיחות זה הדבר הבסיסי, אבל גם צריך לדאוג שלצרכן יגיע מחיר שהוא יידע מה עומד מולו. לדעת בדיוק על מה אני משלם, בלי קישוריות ובלי אוליגופולים. לעניין הזה חייבים לתת את הדעת".

ודאי: "בחוק משק החשמל כתוב שאדם יוכל לדעת כמה קילוואט-שעה הוא צרך. החוק מחייב דיווח".

פתיר: "חיוב לפי קילוואט-שעה הוא בעייתי. בטר פלייס מערבבת יחד את כל השירותים, האלמנטים והעומסים. אנחנו משקיעים בפתרון כולל לניידות".

לקוח מזדמן לא קונה שירותים נוספים, כמו החלפת מצברים.

יעקב: "לא צריך שלקוח מזדמן יחויב על קישוריות, ויצטרך לשלם עשרה שקלים על כל קילוואט של קישוריות".

פתיר: "לכן עושים תקינה לנדידה, כדי שתוכל לנסוע בכל אירופה עם אותה מכונית חשמלית. תחת הניסיון לשמר תחרות, עומד הרעיון לשמר את מונופול הבנזין".

הפאנל: התחרות בשוק המכוניות החשמליות

המשתתפים: ד"ר יהודה ניב, ראש מינהל החשמל במשרד התשתיות

ערן יעקב, סמנכ"ל תכנון וכלכלה ברשות המסים

ד"ר זיוה פתיר, סמנכ"לית תקינה בחברת בטר פלייס

דורון ודאי, מנכ"ל היבואנית כלל מוטורס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"