ישראל כץ: "מצב התחבורה בת"א - מחדל הדומה למלחמת לבנון השנייה"

(עדכון) סמנכ"ל תשתיות במשרד התחבורה: "אם לא יהיו מערכות הסעת המונים, המצב יתקרב לקטסטרופה; העיריות לא הפנימו שאי אפשר להמשיך להתנהל עם רכב פרטי; כדי שיהיה טוב, אולי צריך שיהיה רע יותר בדרך" ■ אייל גבאי: "המדינה היא בת ערובה בידי הזכיינים"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

"מצב התחבורה בתל אביב הוא אחד המחדלים הגדולים בתולדות ישראל", אמר היום שר התחבורה, ישראל כץ. "הייתי משווה זאת למלחמת לבנון השנייה - אז הרמטכ"ל ושר הביטחון היו יכולים לקבל החלטות שישנו את מהלך המלחמה. גם כאן היו יכולים גורמים שונים להניע את המרכבה והרכבת קדימה". את הדברים אמר השר בכנס תחבורה ותשתיות של "הארץ", BDO זיו האפט ומשרד עו"ד לוי-מידן ושות'.

השר כץ הוסיף כי "15 שנה אחרי הנחת אבן הפינה לפרויקט הרכבת הקלה בת"א, לא התקדמנו מספיק. אם הבחירה היא אם לבצע באמצעות הממשלה או לא לבצע בכלל, אז הממשלה יכולה לבצע ותעשה זאת. תכניות נתיבי ישראל נותנת אפשרויות להשקעה. אם ראש ממשלה קודם אמר 'לכו להצביע', אני אומר 'לכו להשקיע'". "ההשקעה שלנו בתשתיות גדולה מזו של ממשלת רבין", המשיך כץ. "יזמים בעלי חזון צריכים לקחת את תוכנית נתיבי ישראל ולהחליט איפה להשקיע. מחירי הנדל"ן עולים, וכל דבר שתקנו עכשיו יתייקר. תפקידי הוא לוודא שיהיה ביצוע. הבעיות כבדות, אך ביצוע יהיה". כץ ציין גם כי אחד התנאים לביצוע הפרויקטים הוא יציבות פוליטית, והעריך כי התנאי יתממש והממשלה תכהן את מלוא התקופה אליה נבחרה.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי דיבר גם הוא בכנס, וציין כי "שינוי בתחבורה לא יכול להתרחש באופן שולי, בצעדים קטנים". הוא התייחס לתוכניות לפיתוח הפריפריה, וטען כי הן תלויות בנושא התחבורה: "הממשלה הניחה כמה יסודות לפיתוח הפריפריה. הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל תשחרר קרקעות ותאפשר צמיחה, הרפורמה בתכנון ובבנייה תקצר את התהליכים של קבלת היתר בנייה. בנוסף, נתנו עדיפות לפריפריה ואנחנו מעניקים שנת לימודים ראשונה חינם לצעירים שיבחרו לעשות זאת בפריפריה, אבל הכלי לקירוב הפריפריה הוא רשת של רכבות וכבישים מהירים".

"למדינה היתה בעיה להוציא לפועל פרויקטים, ועלינו לשנות זאת", ציין גבאי. "הדרך בה אנחנו מתנהלים היום אינה ריאלית. אחרי חתימת חוזה, המדינה היא בת ערובה בידי הזכיינים. עלינו להחליט שאם מדובר בפרויקט בעל מורכבות גבוהה, הוא יעבור לביצוע ממשלתי. גם המכרזים צריכים להשתנות, עם בחירת זוכה שני שיוכל לבצע את הפרויקט במידה שהזוכה הראשון נתקל בקשיים פיננסיים. בנושא התמחור, עלינו לפסול הצעות לא ריאליות ולקבוע ערבויות ריאליות".

סמנכ"ל משרד התחבורה: BOT לא מתאים לקידום מיזמי תחבורה בערים

יצחק זוכמן, סמנכ"ל תשתיות ותיאום במשרד התחבורה, השתתף אף הוא בכנס. לדבריו, "אם לא יהיו מערכות הסעת המונים, המצב יתקרב לקטסטרופה. רק בעשור האחרון המדינה התפנתה לטפל בזה, ואינני בטוח שכולם מבינים עד כמה המצב חמור". זיכמן אמר כי "ביצוע בשיטת BOT מתאים רק לפרויקטים מחוץ לעיר".

לדבריו, "אחרי פרויקט נתיבי איילון, שבוצע על ידי חברה ממשלתית ולקח זמן רב מדי, חשבו ש-BOT הוא תרופה לכל התחלואים. וזה הוכיח את עצמו בכביש 6, אבל המצב בתוך הערים שונה לגמרי ולסקטור הפרטי יש בעיה להוביל שם פרויקטים".

לטענת זוכמן, "הבעיה בישראל היא שאין שכבת ביניים בין הממשלה לבין העיריות. מטרופולין עם גוף ניהול מאוחד מקל על ביצוע פרויקטים מטרופולינים. יהיה טוב לקדם חקיקה בנושא. לעניות דעתי, העיריות לא הפנימו שאי אפשר להמשיך להתנהל עם רכב פרטי. כדי שיהיה טוב, אולי צריך שיהיה רע יותר בדרך".

יוסי דסקל, מנכ"ל בומברדייה ישראל - הסניף המקומי של יצרנית הרכבות הקנדית, ציין כי "התחבורה הציבורית בכלל היא בנסיגה איומה. בשנות השבעים, 70% נסעו בתחבורה ציבורית, והיום זה רק 30%". לדבריו, "בכל העולם נלחמים בתחבורה פרטית, אך בארץ מעודדים אותה. התחבורה הציבורית חייבת להיות מארג עשיר של קווים וכלי רכב. הסעת ההמונים צריכה להיכנס מתחת לאדמה". דסקל סיפר כי "בעיר פורטו בפורטוגל, רכבת קלה הורידה 40% מכלי הרכב הנכנסים לעיר והפחיתה גם את התאונות".

מיכאל רצון, יו"ר נת"ע, אמר בכנס כי "התברר שפרויקט כמו הרכבת הקלה הוא פרויקט מסובך, שהסקטור הציבורי לא יכול לשאת גבו. נת"ע תדע לבצע אותו, והשוק הפרטי יעשה אותו הלכה למעשה. הוויכוח על תפקיד המדינה".

גדעון מזרחי, יו"ר מזכירות אגד - שחברה בשותפות MTS לביצוע הרכבת הקלה, היה ספקן יותר. לדבריו, "נושא MTS לא נגמר. נחיה ונראה. אני לא יודע מתי, אם בכלל, המדינה תוכל להפעיל רכבת קלה". בנושא קידום התחבורה באוטובוסים, אמר מזרחי כי "פרויקטים של אוטובוסים ניתנים למימוש בפשטות ועובדים לא פחות טוב מרכבת, גם אם אין כאן את הזוהר של גזירת סרטים. אנחנו רוצים לייצר איכות חיים, אנחנו לא רוצים להמציא את הגלגל. נכניס רכבות כבדות ונקיות, מערכת הסעת המונים יעילה. המדינה הזו ידעה לעשות דברים מדהימים, אני חושב שמערכת כזו אפשרית בדרכים שונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר