המכרז נחשף: צה"ל יחכור לקצינים 5,500 מכוניות קטנות לחמש שנים

המכוניות הקטנות ייחכרו לקצינים בדרגת רב-סרן וסגן-אלוף

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> משרד הביטחון יפרסם מחר את מכרז הליסינג החדש שלו. מדובר במכרז ל-5,500 מכוניות קטנות שישמשו קצינים בדרגות רב-סרן וסגן-אלוף.

המכרז כולל שני מפרטים נדרשים. הראשון עוסק במכוניות לקצינים בדרגת רב-סרן, ויכלול 1,000 מכוניות קטנות (כמו דייהטסו סיריון) שבו יכולה לזכות חברה יחידה. המתאר השני, לקצינים בדרגת סגן-אלוף, מיועד למכוניות סדאן קטנות (כמו יונדאי אקסנט), בנפח מנוע של עד 1,600 סמ"ק. במתאר יכולות לזכות עד שלוש חברות, שיספקו 1,500 מכוניות כל אחת. החברות יכולת להגיש הצעות לתקופות החכרה שונות, הנעות בין שלוש לחמש שנים. הצעות המחיר של החברות יהיו תקפים למשך שנה וחצי. המכרז פתוח הפעם גם ליבואני רכב, בנוסף לחברות הליסינג, אולם נראה שיבואני רכב לא יגישו הצעות משום שהדבר יכול ליצור בעיה משפטית. יבואניות לא יכלו להשתתף בעבר משום שאינן מציעות שירותי ליסינג, ובתי המשפט אף פסלו בעבר הצעות שבהן נרכשו מכוניות ושירותים מהיבואנים, ומינהל הרכב הממשלתי נדרש לפצל את המכרז לרכישה ולתחזוקה.

לעומת המכרז הקודם, שכלל 6,000 מכוניות ובו זכו החברות הגדולות שלמה סיקסט ואלבר, במכרז החדש שיפורסם מחר תהיה אפשרות לזכייה של שלוש חברות. משרד הביטחון הקל את תנאי הזכייה כדי לעודד חברות קטנות להשתתף במכרז ולהציע מחירים נמוכים יחסית.

עם זאת, נראה שהמחירים יעלו. צה"ל משלם כיום כ-2,500 שקל בחודש על מכוניות כיונדאי אקסנט, והצעות המחיר במכרז החדש יהיו לתשלום של כ-2,800-2,900 שקל בחודש. אחת הסיבות לכך היא העלייה במחירי הביטוח. בעניין זה, במשרד הביטחון מבקשים לוותר על ההשתתפות העצמית במקרה תאונה ועל הוצאות חד-פעמיות אחרות, ולכלול הכל בחשבונית אחת.

גורם נוסף להתייקרות הם תנאי השימוש הקשים בצה"ל, הפוגעים בערכה של מכונית כמשומשת. קציני צה"ל נוסעים קילומטרים רבים בשנה - הנסועה הממוצעת היא 40 אלף ק"מ (לעומת 30 אלף ק"מ בצי ליסינג של חברה פרטית) וכמה מכוניות אף מגיעות ל-80 אלף ק"מ בשנה.

במכוניות משתמשים נהגים רבים, והן מעורבות ביותר תאונות (פי שלוש לעומת צי מקביל) ונגנבות יותר. עם זאת, בענף הליסינג מציינים כי אופן השימוש ברכבי שירות בחברות כמו בזק או HOT אינו שונה. בסופו של דבר, העלייה במחירי הליסינג של צה"ל משקפת את העלייה הכללית במחירי הליסינג.

בעוד כחודש צפוי להתפרסם מכרז נפרד למכוניות שישמשו קצינים בדרגות אלוף משנה ותת- אלוף. מדובר במכרז קטן יותר, שהיקפו כמה מאות מכוניות. המכרז החדש מתפרסם לאחר עיכוב של שנתיים. מכרז הליסינג הראשון של צה"ל יצא ב-2005 והמכוניות הראשונות הגיעו לצבא בראשית 2006. אחרי שלוש שנים תיכננו בצה"ל לפרסם מכרז גדול יותר ל-10,000 מכוניות, אך המשבר הגלובלי ומחנק האשראי הביאו לכך שחברות הליסינג לא גילו נכונות להשתתף במכרז רחב ההיקף, ועל כן הוא נדחה. צה"ל פיצה על המכוניות החסרות על ידי השכרת רכב, רכישה של מסחריות קלות והארכה של חוזי ליסינג קיימים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"