חיה עירונית: טויוטה פריוס נולדה לכבישים צפופים ולתנועה אטית; יומן מסע בהיברידית הטובה ביותר

איזו מכונית הייתי בוחר לנהיגה מהירה מאילת לתל אביב? התשובה לא רלוונטית ■ יוניון מוטורס, יבואן טויוטה, כבר החליט - טויוטה פריוס ■ השקת הדור החדש של טויוטה פריוס תתבצע בנהיגה מאילת, ווהתוצאה? הטויוטה דווקא כובשת את העיר ולא את המרחבים הבינעירוניים

יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה
יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה

איזו מכונית הייתי בוחר לנהיגה מהירה מאילת לתל אביב? התשובה שלי לא רלוונטית. יוניון מוטורס, יבואן טויוטה, כבר החליט בשבילי - טויוטה פריוס. כתבי הרכב התבשרו כי השקת הדור החדש של טויוטה פריוס תתבצע בנהיגה מאילת. אז ב-8:00 עלינו על טיסת ישראייר, וב-10:30, לאחר ארוחת בוקר ותדריך, התחלנו בנהיגה.

מעבר להרים האדומים

כמובן שבחרתי שלא לנסוע בכביש הערבה המשעמם והמסוכן. כיוונתי את ההגה להרים האדומים ולחצתי על הדוושה. אני חייב להגיד שזה מוזר. מה למכונית היברידית שכזאת ולכביש הררי מפותל? ובכלל, למה להשיק מכונית היברידית בתוואי בינעירוני מהיר? הרי מכוניות היברידיות נולדו להצטיין בסביבה עירונית, מקסימום פרברית. ההשקה היתה צריכה להתבצע בקו תל אביב-כפר סבא. זה אולי רומנטי פחות מהרי הגרניט של אילת, אבל מציאותי הרבה יותר.

מנוע הבנזין של הפריוס לא אוהב לעבוד קשה ולא מיועד לעבוד קשה. אבל מה לעשות? אני בהרים ורצה לי הדרך. אז סחטתי את הדוושה, המנוע מחה בקול לא נעים והצג הממוחשב הוכיח אותי - 7 ק"מ לליטר. 7 ק"מ לליטר במכונית שמתיימרת לעשות 25 ק"מ לליטר לפחות.

זאת לא אשמתי, הכביש עקום. וחוץ מזה, המכונית צריכה לסחוב עמה חבילה כבדה של סוללות ומנוע חשמלי - וכל אלה מעיקים עליה.

האם טעה היבואן טעות מרה כשבחר להשיק את המכונית בנסיעה מאילת?

שיפור עצום

כן, זאת טעות להשיק מכונית היברידית בנהיגה תובענית של כמה מאות קילומטרים. מצד שני, בזכות הנהיגה הזאת יכולתי להיווכח חד משמעית בשיפור שעברה המכונית. שימו לרגע את העניין ההיברידי בצד ותשכחו לשנייה את העניין של צריכת הדלק ופליטת הגזים הממאירים. טויוטה פריוס היא גם מכונית שיש לשפוט בקריטריונים של מכונית. הדור הקודם שלה, זה שנפוץ בישראל, לא ענה בדיוק להגדרה של מכונית. בטח לא להגדרה של מכונית ראויה לנהיגה. המתלים של פריוס הקודמת רופפים למדי, והקשר בין הגלגלים הקדמיים להגה ולכפות הידיים של הנהג הוא קלוש לחלוטין. הייתי חושב כמה פעמים (ובסוף אומר לא) אם היו מציעים לי לנהוג בפריוס הקודמת לאילת או מאילת.

אפשר להגיד שהדור הקודם של פריוס נתן חיזוק לכל הפסימים בינינו, שטענו שמכוניות העתיד יהיו אולי ידידותיות לסביבה אבל משעממות לחלוטין לנהיגה, ושלמעשה אנחנו נמצאים בסוף עידן המכוניות לנהג.

אז מה, הפריוס החדשה היא ב.מ.וו סדרה 3 בטכנולוגיה היברידית? ממש לא. מאזדה 3 היתה מצטיינת הרבה יותר בכביש הזה ומשיגה צריכת דלק דומה. פז'ו 308 דיזל היתה מצטיינת הרבה יותר ומשיגה צריכת דלק חסכונית יותר באורח משמעותי. הדור השלישי של פריוס סובל מרעשי רוח וכביש מוגזמים. כשהכביש משתבש, מערכת המתלים שלה לא מצליחה להחזיק את הגוף יציב ושלו.

אלא שלמרות הכל מדובר בשיפור עצום לעומת פריוס הקודמת. ההיא היתה חללית רכרוכית ומוזרה. לזאת החדשה אפשר לקרוא מכונית. לפריוס החדשה יש שלדה קשיחה ומגובשת הרבה יותר, ויש לה הגה שמחובר למציאות. ועם כל הטרראם ההיברידי - זאת מכונית שאפשר לנהוג בה.

סביבת נהג חדשה

קווי המתאר מעט חדים יותר, אבל באופן כללי פריוס החדשה דומה מאוד לקודמת. אל תתנו לזה להטעות אתכם: מדובר במכונית חדשה לחלוטין. אחד השינויים הבולטים הוא החלפת מנוע הבנזין - במקום 1.5 ליטרים, שתלו בפריוס 1.8 ליטרים. לכאורה, הם נפלו על הראש. הרי אם רוצים לשפר את צריכת הדלק ולהקטין את זיהום האוויר צריך דווקא להקטין את המנוע. מתברר שלא: המנוע החדש גדול יותר, אבל פועל בסל"ד נמוך ויעיל יותר. פריוס החדשה, כך על פי נתוני היצרן, פולטת רק 89 גרם פחמן דו חמצני לק"מ לעומת 104 שפלט הדור הקודם. ההספק המשוקלל של המכונית - בנזין פלוס חשמל - עלה מ-110 כ"ס ל-134 כ"ס. התאוצה מ-0 ל-100 קמ"ש התקצרה בחצי שנייה, והיא מסתכמת ב-10.4 שניות.

המכונית קיבלה סביבת נהג חדשה לגמרי. אמנם הפלסטיקה קשיחה אבל האיכות גבוהה והנדסת האנוש מצוינת. המכונית מכילה תצוגה עילית (Head on display), כמו זאת שפגשנו פעם בקאדילאק, בב.מ.וו, במרצדס ובסיטרואן C6. זה לא גימיק. הנתונים - מהירות וצריכת דלק - מוקרנים בספרות ירקרקות ברורות מאוד, בכל מצב תאורה, על גבי השמשה הקדמית, כך שלא צריך להסיט את המבט מהדרך כדי לקרוא אותם. אביזר חמוד נוסף שבו מצוידת המכונית הוא חיישן מפתח. המכונית מזהה את המפתח שמונח בכיס הנהג ומשחררת את נעילת הדלתות לקראתו (Keyless entry).

פריוס מגיעה לישראל ברמת גימור אחת ויחידה (לקח מגרסת ה-Luxury של הדור הקודם, שאיש לא רצה לקנות). למרבה הצער ולהבדיל מחו"ל, אין אופציה לקנות את המכונית עם מערכת לוחות סולריים שמספקים חשמל, שבאמצעותו אפשר להפעיל את המזגן בחנייה.

כובשת את העיר

אני מתקרב לתל אביב. המהירות הממוצעת יורדת וצריכת הדלק משתפרת - עכשיו היא מסתכמת ב-14 ק"מ לליטר. ככל שהתנועה נעשית צפופה יותר, כך פריוס מלבלבת. בתל אביב זה כבר סיפור אהבה: המכונית חרישית ונעימה, הזינוקים מתבצעים בעזרת המנוע החשמלי בלבד ובהמשך מצטרף מנוע הבנזין. המעברים בין המערכות שקופים וחלקים לגמרי. מיזוג האוויר לא מפסיק לפעול גם כשהמכונית ממתינה בצומת לאור ירוק ברמזור. והחלק היפה ביותר - צריכת הדלק משתפרת לכדי 20 ק"מ לליטר. דווקא בעיר.

המתחרה של טויוטה פריוס

הונדה אינסייט

ההונדה אינסייט זולה מהפריוס ב-22 אלף שקל. אלא שהיא מצוידת במצבר ובמנוע חשמלי קטנים יחסית, שלא מסוגלים להניע את המכונית בכוחות עצמם ואף לא להפעיל את המזגן בעצירה ממושכת. אינסייט מציעה חיסכון בדלק ובזיהום, אבל חוויית נהיגה שגרתית למדי.

מחיר: 130 אלף שקל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?