ההימור של שברולט על הרכב ההיברידי שישלוט בכבישים

בשברולט כבר מתכוננים למהפכה ההיברדית ■ בראיון עם סגן נשיא החברה - ג'ון לוקנר - מתברר שהם גם בטוחים שהם יובילו אותה: "שברולט וולט היא לא תעלול יחסי ציבור; היא מכונית אמיתית" ■ "אנחנו נייצר אותה מ-2010 במפעל הגדול ביותר של ג'נרל מוטורס בארה"ב, תאמינו לי"

יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה
יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה

פאריס. לג'ון לוקנר, סגן נשיא ג'נרל מוטורס והאחראי על התוכניות העולמיות של החברה, יש שפם מעוצב ובלורית מטופחת. הוא יושב על כיסא בר גבוה שמוצב על במה המשקיפה על שטח התצוגה של ג'נרל מוטורס בתערוכת הרכב של פאריס.

אני לא מאמין לו. כיצד יפתרו את בעיית המצברים? כמה יעלו המצברים? לאיזה טווח נסיעה הם יספיקו? בכלל - איך יצליחו לייצר מכונית חשמלית ולשווק אותה במחיר סביר לצרכן? הרי אפילו טויוטה והונדה הודו שטכנולוגיית המצברים עדיין אינה בשלה ובטח שאינה כלכלית.

אבל לוקנר מתעקש. "הגדרנו את הבעיות הטכניות. הן ברורות לנו וכולן ניתנות לפתרון", הוא אומר. "בנינו כבר כמה אבות טיפוס שנוסעים יפה. עד סוף השנה נכריז על ספק המצברים שלנו". אני מציץ מהבמה. אבטיפוס של שברולט וולט מונח ממש למטה. מתחת לקורה הקדמית שמאלית של הרכב פעור חור קטן. מהחור משתלשל חוט חשמל שמחובר לשקע. צל"ש או טר"ש? שברולט וולט היא הסיכוי של ג'נרל מוטורס להישאר בחיים ואולי המסמר האחרון בארון המתים של יצרן הרכב שמפסיד כיום כסף בקצב של מיליארד דולר בחודש.

הקונספירציה מאחורי EV1

את הסיפור של הוולט צריך להתחיל ב-1996 ובמכונית חשמלית אחרת של ג'נרל מוטורס, EV1 - קיצור של 1 Electrical Vehicle. המכונית הזאת, שנוסעת על חשמל בלבד, לא נמכרה לציבור אלא הוחכרה תמורת 300-600 דולר בחודש. זאת היתה מכונית מדהימה: האווירודינמית ביותר בהיסטוריה (מקדם גרר 0.195 CD), חשמלית לחלוטין, שקטה לחלוטין ואפילו בעלת ביצועים מרשימים - תאוצה של 8 שניות למהירות 100 קמ"ש.

הקהל התלהב מ-EV1 ובידי ג'נרל מוטורס הצטברה רשימת המתנה עצומה. אבל החברה החליטה לייצר רק 1,100 יחידות וב-2003 החליטה לבטל הכל. ג'נרל מוטורס אספה בחזרה את כל המכוניות, שילמה לכל מי שתוכנית החכירה שלו נקטעה באיבה, ואז פשוט השמידה את כולן. בכירי החברה הודיעו ש-EV1 לא היתה כלכלית ולא כדאית לייצור.

אבל בסרט "?Who killed the electric car", שעלה על האקרנים ב-2006, נטען שמאחורי חיסול המכונית החשמלית עומדת, בין השאר, קונספירציה של ג'נרל מוטורס וחברות הנפט. אלה רוצים להמשיך למכור טנדרים ורכבי שטח גדולים במחירים מופקעים וברווח עצום, ואלה רוצים להמשיך ולגרוף מיליארדים מהזהב השחור.

השנה היא 2005, שנתיים בלבד לאחר חיסול EV1, ובוב לוץ, סגן נשיא ג'נרל מוטורס למוצרים וטכנולוגיה, מציע למועצת המנהלים של החברה לפתח מכונית חשמלית חדשה. לוץ, אם אינכם מכירים את השם, הוא גורו מוטורי עולמי, לשעבר מנכ"ל קרייזלר והאיש שחתום על מכונית השרירים, חיית הביצועים וזללנית הבנזין דודג' וויפר.

מתברר שלוץ, בגיל 73, מחליט ליהפך לצמחוני ומציע לג'נרל מוטורס מכונית ירוקה. ויש לו גם רעיון איך לפתור את בעיית הטווח - בעיית הבעיות של כל כלי רכב חשמלי, הנובעת מכך שתכולת האנרגיה במצברים נמוכה מאוד ביחס למה שמציע בנזין. כדי לשנע מכונית למרחק סביר בלי להיתקע באמצע הדרך ללא חשמל דרושים מצברים גדולים במיוחד. מצברים גדולים הם יקרים וכבדים והופכים את כל העניין לבלתי ישים.

הפתרון של לוץ פשוט: לצייד את המכונית במצברים לא גדולים מדי ולא יקרים מדי שיספיקו לטווח נסיעה עירוני או פרברי. לצד המצברים והמנוע החשמלי יותקן במכונית מנוע בנזין קטן, שיתפקד כגנרטור להטענת המצברים במקרה שאלה יתרוקנו. הטווח המתוכנן לנסיעה על חשמל בלבד הוא 60 ק"מ. מעבר לטווח זה תניע המכונית את מנוע הבנזין ותייצר בכוחות עצמה את החשמל.

60 ק"מ בפחות מיורו

אז מה החוכמה, אני שואל את לוקנר: אחרי 60 ק"מ, שזה לא הרבה, תשתה הוולט בנזין ותזהם את האוויר בדיוק כמו כל מכונית. "הסטטיסטיקה מוכיחה ש-75%-80% מהנהגים בארה"ב ואירופה נוהגים פחות מ-60 ק"מ כל יום", מסביר לוקנר, "כך שברוב רובם של המקרים מנוע הבנזין כלל לא ייכנס לפעולה. לרשות אלה שרוצים טווח נסיעה רחוק יותר, במקרה של נסיעה לטיול או חופשה, יעמוד מנוע הבנזין".

ומה דעתך על הפתרון שהגה שי אגסי מחברת Better Place - להחליף את המצבר שהתרוקן במצבר טעון מראש?

"באופן תיאורטי זה אפשרי. אבל אנחנו ב-GM יודעים לא מעט על התקנת מכלולי רכב והגענו למסקנה שהפתרון הזה מציב אתגרים טכנולוגיים לא פשוטים. ואם להגיד לך את האמת, אני לא יודע מה בדיוק אגסי והשותפים שלו מתכננים שם".

באיזה שלב נמצא פיתוח השברולט וולט?

"יש כבר כמה אבות טיפוס על בסיס שברולט מאליבו מהדור הקודם. אנחנו קוראים להם מאליוולט. עד סוף השנה נבנה 33 אבות טיפוס נוספים על בסיס שברולט קרוז, שיכילו גם מנועים חשמליים. עד סוף השנה נודיע גם מי יהיה יצרן המצברים שלנו. מדובר במצברים שישקלו 170-180 ק"ג".

מה העלות של מצברים כאלה?

"אני לא יכול לומר. אני רק יכול להגיד שזה החלק הכי יקר במכונית".

לוקנר גם אינו מוכן לדבר על מחיר המכונית עצמה. אבל ההערכות הנפוצות - ואת המספרים האלה לא מכחיש לוקנר - מתייחסות ל-35-40 אלף דולר. בסכום הזה אפשר לקנות בארה"ב מכונית יוקרה קומפקטית של אאודי או ב.מ.וו. מחירה של טויוטה פריוס היברידית, לשם השוואה, מסתכם ב-22-25 אלף דולר. משפחתית אמריקאית ממוצעת זולה עוד יותר.

"נדמה לך שזה יקר", מתקן אותי לוקנר. "נהג אירופאי נוהג בממוצע 12-15 אלף ק"מ בשנה. עלות כל טעינה של המצברים בשברולט וולט מסתכמת בפחות מיורו אחד - כלומר 60 ק"מ של נסיעה יעלו פחות מיורו. זה אומר שהנהג האירופאי הממוצע יחסוך כל שנה 1,500 יורו על דלק. אנחנו גם מצפים שרוב המדינות יציעו תמריצי מיסוי לוולט, כמו אלה שחלק מהמדינות מציעות למכוניות היברידיות.

"נכון שמחיר הרכישה יהיה גבוה יותר, אבל השימוש במכונית יהיה זול וכשתרצה למכור אותה תקבל מחיר גבוה יותר. בדיוק כמו שבאירופה מכוניות דיזל חסכוניות שומרות יותר על הערך בהשוואה למכוניות בנזין, כך אני שמאמין שערך הגרט של הוולט יהיה גבוה במיוחד".

אגסי מציע לא למכור את המכוניות אלא לגבות תשלום רק תמורת החשמל, בדיוק כמו שאתה משלם על זמן אוויר ומקבל חינם את מכשיר הטלפון. מה דעתך?

"אני מכיר את המודל של אגסי. זה קונצפט אחר לגמרי והוא לא מתאים לנו. לנו יש מפיצים עם הסכמים בכל בעולם. וחוץ מזה, קח בחשבון שמחיר המכונית צפוי לרדת ככל שנייצר יותר מכוניות, בדיוק כמו שקרה עם מחשבים אישיים, מסכי LCD וכדומה. אם לא היינו בטוחים שוולט תהיה מכונית פופולרית ונפוצה לא היינו קוראים לה שברולט (המותג העממי של ג'נרל מוטורס, להבדיל למשל מקאדילק - י"ק)".

וולט מושכת תשומת לב

במשחק הזה אף אחד אינו תמים. טויוטה, יצרנית הרכב המצליחה בעולם, עושה הון ממכירת רכבי שטח וטנדרים. אלא שטויוטה נהנית מתדמית של חברה מתקדמת וידידותית לסביבה. הקרדיט מגיע לדגם אחד: טויוטה פריוס, המכונית ההיברידית שנוסעת בעזרת שני מנועים - מנוע חשמלי ומנוע בנזין. פריוס, להבדיל מוולט, כמעט שאינה מסוגלת לנסוע על חשמל בלבד. אלא שפריוס, להבדיל מוולט, היא מכונית קיימת - יותר ממיליון פריוסים נמכרו בעשר השנים האחרונות.

האם חזון הוולט יקרום חוטים וחשמל? האם וולט תחולל מהפכה אמיתית בתעשיית הרכב ותציל את ג'נרל מוטורס מכליה? מה זה משנה. העיקר שוולט כבר עושה את העבודה ומצדיקה את קיומה. וולט משכה טונות של תשומת לב בתערוכת פאריס, גרמה למאות עיתונאים, כולל הח"מ, לכתוב כתבות והקפיצה את יחסי הציבור של ג'נרל מוטורס. שברולט וולט - עוד לפני שנסעה מטר אחד במציאות - כבר מככבת בפרסומות של ג'נרל מוטורס בארה"ב.

שברולט וולט

תחילת הייצור: 2010

משקל מצברים: 170-180 ק"ג

טווח נסיעה (על חשמל): 60 ק"מ

עלות טעינה: דולר אחד

מחיר משוער: 35-40 אלף דולר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן