סובארו אימפרזה STi החדשה: כשהמנוע מתחיל לדבר

סובארו אימפרזה STi החדשה היא מכונית ספורט צפויה שתאכזב סובארואידים אדוקים, אבל היא בהחלט מאוזנת יותר מקודמתה

יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה
יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה

1. STi חדשה שחורה עם חישוקי BBS מוזהבים מחכה לי ברחוב המסגר בחניה התת-קרקעית של היבואן יפאנאוטו. נציג המכירות שניגש אתי לרכב מתלונן שהוא עצמו לא הספיק לנהוג בה. "קח אותה עד היציאה מהחניון", אני מוותר לו.

2. XXX קמ"ש. המכונית דבוקה לכביש. המבט שלוח הרחק לעבר האופק, תר אחרי סכנות כחולות מהבהבות. מאיץ ל-XX פלוס 50. רעש רוח ומנוע בדרגה בינונית מינוס. רעש צמיגים וכביש בינוני פלוס. נוחות הנסיעה מפתיעה לטובה. אין דרמות. האם הגרסה החדשה הלוהטת ביותר של סובארו אימפרזה - סליחה, סובארו B3 - התקררה? האם אנשי פוג'י.

3. בראשית היתה סובארו אימפרזה GT והיא סיפקה ביצועים של פרארי ושות' ברמת אמינות של סובארו. GT ואחריה WRX נהפכו למכוניות פולחן. את הגרסה החזקה, המתוחכמת והיקרה יותר הכתירה סובארו בשם STi. השיווק בארץ התחיל ב-2002. המחיר היה גבוה במיוחד, קצת פחות מ-300 אלף שקל, והמכירות בהתאם: כ-10 יחידות בשנה, חמישית מהיקף המכירות של WRX הזולה ממנה. השנה מהפך: אין יותר WRX. יש רק STi. והמחיר ההתחלתי של המכונית הוא 340 אלף שקל - בדיוק פי שלושה מסובארו B3 בסיסית.

4. תל אביב, רחוב המסגר. הסוכן חוזר לאולם התצוגה. אני מתחיל לעבוד. מכוון מושב, הגה, מראות. יופי של מושב. רקארו, עמוק, חובק. התיפורים של העור דווקא לא משהו. לכפתור העגול והכסוף שבין המושבים קוראים SI-Drive, קיצור של Subaru Intelligent Drive. זה לא i-Drive/Command/MMI משוכללים בסגנון ב-מ-וו/מרצדס/אאודי. לכפתור הזה יש תפקיד אחד בלבד: לקבוע את מהירות תגובת המצערת והמנוע. אני מסובב אותו רבע סיבוב ימינה ומעביר מ-Sport ל-Sport Sharp. עכשיו המכונית מתחילה לזוז. עכשיו אני רוצה דחוף להתחפף מתל אביב.

5. יום חורפי בלי גשם אבל עם פקקים. לוחץ על הכפתור הכסוף ועובר מ-Sport ל-Intelligent. מה כל כך אינטליגנטי שם? בסובארו מסבירים שהמערכת יודעת לזהות את מצבו של הנהג. אם הוא (או היא) לוחצים חזק ומהר על דוושת הדלק, המערכת עוברת מיד ממצב חסכוני אטי תגובה למצב ספורט מהיר תגובה. אני לוחץ חזק ומהר. מאוד חזק ומהר. כלום. המכונית מאיצה כמו B3 1500 או מקסימום כמו STi בלי טורבו. מי נתן לה שכל?

6. שולח ידיים לקוקפיט. פלסטיק נוקשה חלול, כמו ב-B3 בסיסית. מבחוץ היא יותר מוצלחת. כונס אוויר ענק על מכסה המנוע, בתי גלגלים מנופחים, חצאית קדמית עמוקה, צמד כפול של מפלטים מאחור. מזוויות מסוימות היא נראית כמו באטמוביל אכזרי, מזוויות אחרות כמו B3 על סטרואידים במינון שגוי. אבל הפרצוף שלה לא מעניין אותי. אני כאן כדי לעבוד. 2.5 ליטרים, טורבו, תזמון שסתומים משתנה, 300 כ"ס, 41.5 קג"מ, 5.2 שניות ל-100 קמ"ש. ירושלים כבר מאחורי, ים המלח לצדי. כביש 90, ימינה. יוצא לטחון קצת את הסרפנטינות של מצוקי דרגות.

7. הילוך שני, קובר את הדוושה ברצפה, מתפלל שאיזה חיילצ'יק בטנדר פורד צבאי לא יבוא מולי. STi מושכת למעלה בעוז. המשיכה שלה מאוד משכנעת. האחיזה גבוהה ביותר ובקרת היציבות ממשיכה כל הזמן לנמנם בשקט. חבל רק שהצמיגים הקדמיים סובלים, החרטום נסחף החוצה ויש אווירה של תת-היגוי. אני משחק ב-DCCD (Control Centre differential Driver) ופוקד על הדיפרנציאל המרכזי הוויסקוזי להעביר יותר כוח לגלגלים האחוריים. המצב משתפר. ים המוות הכחול עמוק למטה.

8. המכוניות האלה, אימפרזה STi ,WRX ,GT לדורותיהן, מתייחסות לעצמן ברצינות. אלו מכונות עם הגה כבד, מצמד כבד, צמיגים רחבים, הנעה לכל הגלגלים ודיפרנציאלים שעושים רעש. מכונות רציניות ומאוד מהירות. יש משהו מאוד נחרץ במהירות שלהן. כובשות את הכביש בלי חיוך, בלי רחמים. לא כדאי לעמוד בדרכן. STi החדשה יותר מרוככת, מתאימה את עצמה למציאות, לכביש ולנהג. דרך אגב, המנוע גמיש ודוחף חזק כבר מסל"ד נמוך יחסית.

9. סדום-ערד. פניות רחבות, שדה ראייה פתוח. לפני שתי משאיות ואוטובוס. מאחורי שתי משאיות ואוטובוס. לחיצה ארוכה על מתג ESP, ובקרת היציבות עוברת למצב ירוק חצי מנותק. זה המצב המומלץ - חופש נהיגה עם מעטפת ביטחון. הפידבק מההגה לא מושלם, אבל משופר משמעותית לעומת STi הקודמת. המכונית מהירה מאוד מהדייט הראשון, זורמת, קל להתחבר אליה. פעולת ידית ההילוכים מדויקת יותר מזו של הדור הקודם, והבלמים עדיין לא מושלמים, אבל מציעים קצת יותר רגש בדריכה.

10. סובארואידים אדוקים יתאכזבו. אין בעיטה בגב. אין כנף רוח ספקטקולארית. STi החדשה היא מכונית ספורט צפויה, בטוחה ולא מתוסבכת. אבל STi החדשה היא מכונית טובה יותר מקודמתה ובעלת הגה מוצלח יותר. סובארו מקווה לגנוב לקוחות לאאודי וב-מ-וו. התקווה הזאת היא מעט יומרנית. מה שבטוח, STi החדשה פונה לקהל רחב יותר ואפשר לחיות אתה בשלום ביום-יום. מה עוד? אני מגנה את המחיר השערורייתי (החל ב-330 אלף שקל), מצפה לגרסת WRX מתוחכמת פחות וזולה יותר, ומחכה לדו-קרב - STi נגד מיצובישי איוו X.

סובארו אימפרזה STi

תצורה: הצ'בק, 5 דלתות

הנעה ותמסורת: לכל הגלגלים, תיבת הילוכים ידנית בת שישה הילוכים, דיפרנציאלים רוחביים מוגבלי החלקה, דיפרנציאל מרכזי עם שליטה ממוחשבת ואופציה להתערבות הנהג

מידות: אורך 442 ס"מ, רוחב 180 ס"מ, גובה 148 ס"מ, בסיס גלגלים 263 ס"מ, משקל עצמי 1,505 ק"ג, נפח תא מטען 300 ליטר, צמיגים 245/40-R18

מנוע: בנזין עם מגדש טורבו, 4 בוכנות בתצורת בוקסר, נפח 2,457 סמ"ק, הספק מרבי 300 כ"ס ב-6,000 סל"ד, מומנט מרבי 41.5 קג"מ ב-4,000 סל"ד

ביצועים (נתוני יצרן): מהירות מרבית 250 קמ"ש, תאוצה ל-100 קמ"ש ב-5.2 שניות

צריכת דלק: נתוני יצרן (מדידה בתנאי מעבדה) - 7.8 ק"מ לליטר, נתוני מבחן - 5.0 ק"מ לליטר

בטיחות: 6 כריות אוויר, ABS, מערכת בקרת יציבות אלקטרונית. טרם עברה מבחני ריסוק של EuroNCAP

אחריות: 3 שנים או 100 אלף ק"מ

שנת השקה: 2007

מחיר: 340 אלף שקל

אבזור: פנסי קסנון, מחליף דיסקים קורא mp3 עם שליטה מההגה, מושבי ריקארו בריפוד עור ואלקנטרה, חישוקים קלים מתוצרת BBS, הנעה ללא מפתח, שמשות אחוריות כהות

גרסאות נוספות: כנ"ל אבל עם ריפודי בד, חישוקי סגסוגת רגילים, פנסי ערפל, התנעת מפתח ושמשות אחוריות רגילות ב-330 אלף שקל

למבחנים קודמים: "כבישים"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה