השווי האמיתי של רכב מליסינג לצרכי מס

שעסקאות ליסינג יש לפחות צד חיובי אחד - המס שהמדינה מקבלת הוא מספיק גדול כדי לכסות את ה"הפסדים" הנובעים ממקלט מס של העובד שהמדינה "מפסידה"

פבל קנור
פבל קנור

בטור זה נחשב מה השווי האמיתי של ההטבה על רכב צמוד ואתייחס לנקודות נוספות שהועלו על ידי מר בועז סופר, סמנכ"ל רשות המסים.

בכתבה הראשונה ראינו שלעסקאות ליסינג יש לפחות צד חיובי אחד - המס שהמדינה מקבלת על כך שחברת ליסינג רוכשת עבור העובד רכב חדש והוא מספיק גדול כדי לכסות את ה"הפסדים" הנובעים ממקלט מס של העובד שהמדינה "מפסידה".

כדי לחשב את שווי ההטבה, צריך לחשב קודם כל את עלות ההחזקה של רכב פרטי מקבוצה 2 במהלך 3 שנים (פרק זמן של העסקת הליסינג) העובר 25,000 ק"מ בשנה (ממוצע הקלומטרז' של רכבי הליסינג).

מכיוון שהשוני בין רכבים בקבוצה 2 גדול, נבחר בשני רכבים הנמצאים בגבולות טווח המחירים: 1. מאזדה 3 , שנת 2007. 2. יונדאי גטס, שנת 2007.

עובד משתמש ברכב הליסינג שלו לצורכי עבודתו בהיקף יומי ממוצע של 60 ק"מ ובחישוב שנתי בהיקף של 15840 ק"מ (60 ק"מ * 22 ימי עבודה * 12 חודשים). כלומר העובד נוסע לצרכיו הפרטיים רק 9160 ק"מ מתוך 25,000 , כלומר 36.6%. אצל אנשי השטח, כמו: סוכני מכירות וטכנאים למיניהם, אחוז השימוש לצרכים פרטיים אפילו נמוך מזה.

לשם השוואה, הנורמטיב של רשות המסים לנסיעות פרטיות של רכב עבודה לעצמאים ,קובע היקף של 9900 ק"מ בשנה לשימוש פרטי, המהווה 39.6% מ-25,000 ק"מ. חישוב זה מבוסס, כנראה, על מדגם גדול יותר,לכן נשתמש במספר זה בהמשך החישובים.

לאור הנ"ל, ההטבה שאנו מקבלים הינה %39.6 מעלות חודשית של רכב פרטי. במקרה שלנו, עובד שקיבל מאזדה 3 מהמעביד מקבל הטבה בגובה 1,244 שקל בחודש ואילו עובד שקיבל יונדאי גטס מקבל הטבה בגובה 1026 ₪ בחודש. האינטואיציה אומרת ש-60.4% מההוצאות על רכב הינם לצורכי עבודה (1,565 שקל עבור יונדאי גטס ו-1898 שקל עבור מאזדה 3) והוצאות אלה מוכרות לעובד לצורכי מס בצורה של מקלט מס.

כבר היום, כאשר שווי רכב לצרכי מס עבור קבוצה 2 הינו 1330 שקל, אנו נאלצים לשלם על ההטבה יותר ממה שהיא באמת.

תשובתו של בועז סופר, סמנכ"ל רשות המסים, לשאלה למה אנו צריכים לשלם על ההטבה יותר ממה שהיא באמת, קיבלתי תשובה הבאה: "נניח שנלך לפי החישוב שלך. עכשיו תשווה את זה למה שאתה משלם בנטו ולא בברוטו. מכיוון שהזקיפה היא 1330 שקל ומכיוון שכתבת ששיעור המס שלך הוא 46% זה אומר שאתה משלם 527 שקל במקום 1244 שקל". צורת חשיבה מאוד מעניינת לדעתי.

נניח לדוגמא שעובד קיבל מהמעביד 500 שקל תווים כמתנה לחג. השווי של הטבה הוא 500 שקל והעובד משלם מס על ה-500 שקל, במקרה שלי 230 שקל. לפי צורת החשיבה של סמנכ"ל רשות המסים, קיבלת 500 שקל תווים, אתה צריך לשלם עבורם 500 שקל מס ואז אתה אומר למעביד "לא, תודה. זה לא שווה לי". זה בדיוק מה שיקרה לרכבי ליסינג אם זו תהיה המדיניות שהוא יבחר בה.

האם הטענה שרכבי ליסינג פחות בטיחותיים מרכבים חדשים שנמכרים ללקוח פרטי נכונה?

התשובה היא שלא תמיד. כל הרכבים בארץ מחולקים ע"י משרד התחבורה לקבוצות על פי מחיר הרכב בעת רכישתו מהיבואן. הקבוצה הפופולארית ביותר בקרב משתמשי ליסינג הינה קבוצה 2 עליה משלמים היום שווי רכב לצורכי מס בגובה 1330 ₪ בחודש. כדי שהרכב יכנס לקבוצה זו מחירו צריך להיות בין 92,001 - 122,000₪ . אם מחיר של רכב מאובזר מלא ללקוח פרטי הינו 130,000 ₪ (הוא נמצא כמובן כבר בקבוצה 3) , היבואן צריך להחליט איך הוא מוזיל את אותו רכב כדי להכניסו לקבוצה 2. חלק מהיבואנים החליטו שהם מורידים רק את האביזרים הנלווים כמו חלונות חשמל מאחור ורדיו דיסק מקורי ולא נוגעים באביזרי בטיחות בכלל, והחלק השני של יבואנים עושים בדיוק את ההיפך. מצד אחד, שר התחבורה החליט לתת פטור ממס לחלק מאביזרי הבטיחות. החלטה מבורכת לכל הדעות, אבל ממש לפני כמה ימים פורסם ששרי האוצר והתחבורה החליטו להוריד את קבוצות מחיר של רכבים משנת 2007. הטווח החדש של קבוצה 2 יהיה 91,001 - 120,500 שקל. כלומר גם אם היבואן מעוניין להכניס את אביזרי הבטיחות, קבוצות רכב החדשות מקשות עליו עוד יותר. אילו שרי האוצר והתחבורה היו מבטלים את החלוקה לקבוצות, היבואנים לא היו צריכים לייבא רכבים פחות בטיחותיים.

האם קיים אי צדק חברתי?

לדעתי כן. אני מכיר לא מעט עובדים שכירים שמשתמשים ברכבם הפרטי לצורכי עבודה ולא מקבלים הכרה במס על ההוצאות הנ"ל. למה לעובדים עצמאים ולעובדים שכירים שיש להם רכב צמוד מגיע ולשאר האוכלוסייה לא?

הצעתי: לכל מי משתמש ברכבו הפרטי לצורכי עבודה, להכיר בהוצאות אלה לצורכי מס.

להלן תגובתו של בועז סופר :"במקום שאני אכיר גם לעצמאים וגם לשכירים מה שיעלה כמה מיליארדי שקל, אני אבטל את ההטבה בשווי שימוש. כך יהיה לי כסף למשל להפחית את מס הכנסה. למה בדלת האחורית ולא בראשית?"

מר בועז היקר, אותם מיליארדי ש"ח שאתה מפחד להפסיד - זה כסף שהמדינה מרוויחה היום שלא בצדק. כל עובד צריך לשלם מס על "הרווח הנקי" שלו לאחר שמורידים את כל ההוצאות לצורכי עבודה וביניהם הוצאות רכב, ולא חשוב האם הוא שכיר או עצמאי.

זוכרים שהבטיחו לנו הורדה הדרגתית במס הכנסה? הבטיחו וקיימו. באמת מ- 1.1.06 בדלת ראשית הורידו את מדרגות המס, אבל בדלת אחורית העלו את התשלום לביטוח הלאומי. בשורה תחתונה, הנטו שלי לא ממש השתנה.

אם כבר מדברים על אי צדק חברתי, מה עם כל אנשי קבע שיש להם רכב צמוד והוא נרשם כ"רכב יחידתי". איש קבע משתמש בו בדיוק כמו שאני משתמש ברכב ליסינג, אבל הוא בכלל לא משלם עליו שווי רכב לצורכי מס. קומבינה דומה קיימת גם במשטרה.

תשובתו של בועז סופר, סמנכ"ל רשות המסים הייתה: "הניסיון שלך להגיד אולי קודם תפתור את הבעיה עם הצבא והמשטרה הוא נחמד אבל יש עוד כמה בעיות במדינה ולא ניתן לפתור את כולם בבת אחת". באמת מוזר, כל כך הרבה בעיות במדינה והוא בחר להתמקד דווקא בעובדים שכבר משלמים את זקיפת המס ולא באלה שלא משלמים בכלל.

משרד האוצר ורשות המסים נחושים בדעתם לבצע את המהלך. האם זה ניסיון להגדיל את הכנסות המדינה על גבו של מעמד ביניים שמחזיק את כל המדינה הזו על הרגליים?

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות