אימפרזה 2.0 ליטר: האם 160 סוסים והופעה משופרת יקסמו לעם הנבחר?

המשפחתית היפאנית עברה מתיחת פנים (נוספת) תוך שדרוג משמעותי למנוע ה-2.0 ליטר; אין ספק כי היא מרשימה מקודמתה אך דפי הנתונים מבטיחים פוטנציאל שקשה למצות

קובי ליאני
קובי ליאני

בדרכי לאסוף את גירסת ה-2.0 ליטר של סובארו אימפרזה המחודשת, לא יכולתי שלא לעצור לרגע כדי לתת לעיניים ולקצות האצבעות ללטף את בעלת הכנף החזקה במשפחה, ה-STI השרירית. כמו שאר אחיותיה למשפחת האימפרזה, 'אסתי' חזרה ממש בימים אלו לאחר רענון קוסמטי ושדרוג מתחת למכסה המנוע. במרתף, באור ניאון לא מחמיא במיוחד, פגשתי בגרסת ה-GX.

הגירסה החצי-עממית ('מתחתיה' ניצבת גרסת ה-1.6 ליטר) נקייה ממרבית הכנפיים ושאר פריטי 'תראו אותי!' שמעטרים את ה-STi. למעשה, מלבד אגזוז בצבע ניקל, לא ניתן לדעת שמדובר כאן בגירסת ה-2.0 ליטר. אפילו כיתוב על הישבן אינו מופיע בתפריט. במבט מאחור, רק חדי העין יבחינו בשינוי הקל שעברו יחידות התאורה. השינוי העיקרי נוגע לחזית: יחידות התאורה, הפגוש העמוק וגריל ה'כנפיים' מקנים לאימפרזה חזית כוחנית במיוחד. אמנם יופי הוא 'בעיני המתבונן', אך אין ספק שהאימפרזה המחודשת נאה ומרשימה מקודמתה.

מנוע וביצועים

המשפחתית של סובארו היא לא המשפחתית הרגילה שאתם מכירים. זו אינה הפעם הראשונה כמובן שבהיצע של האימפרזה קיימת גירסת 'עוד קצת שרירים', אבל גירסת ה-2.0 ליטר הקודמת הציעה 125 סוסים צנועים. כעת האימפרזה המחודשת מצוידת במנוע 2.0 ליטר חדש, המהווה קפיצת מדרגה משמעותית עבור היצרנית וגם עבור הצרכנים. מדובר במנוע שהגיע ישירות ממדף החלפים של האחות הגדולה, ה-B4: מנוע בוקסר המייצר 160 כ"ס ו-19 קג"מ.

אם נניח בצד לרגע את המספרים היבשים ונוציא את האימפרזה אל האספלט, נגלה כי תוספת הכוח מורגשת כבר בלחיצה הראשונה. אבל אל תצפו לנסים ונפלאות (או למיני-STi): המשקל של האימפרזה 2.0 ליטר חוצה את רף ה-1,300 ק"ג, שמכבידים על הביצועים - יותר מ-11 שניות מעמידה ל-100 קמ"ש. מלבד משקלה של מערכת ההנעה (הכפולה), ניתן לתלות את האשם גם בתיבת ההילוכים, שמציעה רק ארבעה יחסי העברה (ארוכים). למרות זאת, המנוע מרגיש חי ברוב תחום הפעולה, עם 'נשימה' טובה ותפוקה בריאה מעבר ל-5,000 סיבובים. ואם כבר נגענו בתיבת ההילוכים, ראוי להוסיף כי היא חסרת כל תחכום וגם מתג ה-'POWER' הצמוד אינו מניב שיפור. לחיצה עמוקה על דוושת המצערת מניבה הורדה לא ממש מהירה של הילוך אחד ואפילו שניים, אבל עם כל הרפיה מהדוושה ממהרת התיבה לדפדף אל ההילוך הגבוה ביותר. למעשה, רק באמצעות העברה ידנית של ההילוכים ניתן לקבע את התיבה בהילוך הרצוי.

נוחות והתנהגות

גולת הכותרת של גירסת ה-2.0 ליטר החדשה (וגם של קודמתה) היא מערכת ההנעה הכפולה. היבואן בארץ - וגם היצרנית - קושרים כתרים רבים לראשה של האימפרזה הודות לאותה הנעה ייחודית בקבוצה; הם טוענים שהנעה כפולה משפרת את הבטיחות האקטיווית ואף מסייעת לנהג להתמודד עם תנאי נהיגה קשים. בסובארו גם מעדיפים את ההנעה הכפולה על פני שימוש במערכת בקרת יציבות אלקטרונית.

אולם, הנעה כפולה אינה 'תרופת פלא' - עיקר יתרונה מתבטא בשיפור המשיכה (Traction) אך היא אינה משפיעה בהכרח על האחיזה. אמנם בהאצה מהמקום עם רגל ימין ממוסמרת לרצפה, מערכת ההנעה הכפולה מונעת סחרור גלגלים מיותר, וכאשר ממש מגזימים נהג מיומן ידע להשתלט על החלקות מבוקרות של ארבעה גלגלים - אבל כמה נהגים יודעים או רוצים להגיע כל כך רחוק עם המכונית המשפחתית התמימה שלהם?! אמנם האימפרזה בטוחה ומהוגנת, אך לאחר בילוי ממושך בכביש הררי אי אפשר להימנע ממסקנה כי מערכת ההנעה הכפולה אינה עומדת בתחרות עם הבקרות האלקטרוניות, שיודעות 'לרמות' את חוקי הפיסיקה ולסייע באופן ממשי לנהג לשלוט במכונית. בנוסף, קשה למצוא הבדלים מהותיים בהתנהגות של גירסת ה-2.0 ליטר בעלת ההנעה הכפולה לזו של מכונית הנעה קדמית 'רגילה'.

סביבת נהג ותא נוסעים

תא הנוסעים של האימפרזה המחודשת נותר זהה לזה של קודמתה כמעט בכל מדד; מן הראוי שבמתיחת פנים מקיפה שכזו נזכה לראות מעט יותר חן בתא היפני האפרורי. אמנם סביר להניח שכל הפלסטיקים יישארו במקומם שנים רבות (למרות שאיכות הגימור לא תמיד הרשימה אותנו - כמו למשל בתא המטען), אך הם אינם נעימים במיוחד למראה או למגע. גם בכיסוי המושבים הסתפקו היפאנים בבד 'רחיץ' מחוספס, הרחוק מהמקובל בקטגוריה.

גם אל נוחות המושבים יש להתרגל - מי שאינו מתורגל בתנוחת הישיבה האופיינית לסובארו עשוי שלא למצוא בה את מקומו; הישבן נמוך, הברכיים גבוהות וההגה - שאינו ניתן לכוונון למרחק - נותר כמעט תמיד רחוק מדי. לזכותם של המושבים הקדמיים יש לציין את התמיכה הצדית הטובה וכן את התמיכה לגב התחתון, אף שהיא אינה ניתנת לכוונון. מאחור מוצע מרווח מספק למדי לשני מבוגרים (תוצאה של בסיס גלגלים קצר ביחס למקובל בקטגוריה), עם תוספת של משענת יד במרכז המושב האחורי ועם גישה יעילה לתא המטען מתא הנוסעים. אך בעיית הנוחות ממשיכה גם מאחור: גם כאן אנו נתקלים בבסיס מושב נמוך וקצר, רק שכאן מתווספת משענת נטויה מדי לאחור.

עלויות

מחירה של גירסת ה-2.0 ליטר החדשה, עם תיבת הילוכים ידנית, תשיל מחשבון העו"ש שלכם 134 אלף שקל; הגירסה האוטומטית תאלץ אתכם להוסיף עוד 6,000 שקל למחיר הנקוב. מחיר זה מציב אותה בשכונה של יריבות כמו גירסת ה-2.0 ליטר של מאזדה3 (145 כ"ס), הנושאת תג מחיר של 141 אלף שקל, וההונדה סיוויק החדשה, המצוידת במנוע 1.8 ליטר (140 כ"ס) ועולה 143 אלף שקל. גם הפער מגירסת ה-1.6 ליטר הרגילה - כ-18 אלף שקל - עשוי להקשות על חייה; לדעתנו, אנשי המכירות של סובארו יתקשו לשכנע לקוחות רבים להשקיע את תוספת המחיר הנדרשת לגרסת ה-2.0 ליטר.

סיכום

את המפגש עם גרסת ה-2.0 ליטר של האימפרזה המחודשת אנו מסיימים ברגשות מעורבים. מחד, בחזיתה שוכן המנוע החזק בקטגוריה, היא מציעה הנעה כפולה ייחודית ולאחר הטיפול הקוסמטי האחרון היא גם נראית לא רע בכלל. מאידך, תיבת ההילוכים האוטומטית ומשקלה של האימפרזה מונעים מאותו מנוע רב-און למצות את הפוטנציאל המובטח בדפי הנתונים ותא הנוסעים ממאן ליישר קו עם הקבוצה בכל הנוגע לאיכות. הוסיפו לכך את מחירה של גירסת ה-2.0 ליטר - ואת היריבות המוכשרות - והרי לכם משימת שיווק לא קלה

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה