השקעה של מיליארד שקל תפתור את בעיית המפגשים בין מסילות לכבישים

ברכבת ישראל יש רשימה של כ-30 "מפגשים אדומים" המחייבים טיפול מיידי; מנכ"ל הרכבת, יוסי מור: בימים אלה מבצעת הרכבת עבודות להפרדה מפלסית של שבעה מפגשים קריטיים

שרון קדמי
שרון קדמי

התאונה שקיפחה את חייהם של שבעה בני אדם ופצעה יותר מ-180 היתה יכולה להימנע - זו הדעה הרווחת בקרב מומחי תחבורה. ד"ר אביתר רייטר, מומחה לתחבורה ציבורית ורכבות, אומר כי השקעה לא גדולה יחסית בביצוע הפרדות מפלסיות היתה יכולה למנוע את התאונה.

כיום יש כ-200 מפגשים בין מסילות ברזל לכבישים החוצים אותן וברכבת ישראל יש רשימה של כ-30 "מפגשים אדומים" החייבים בטיפול מיידי. ד"ר רייטר אומר כי להערכתו, השקעה של כמיליארד שקל עשויה לפתור מהותית את הבעיה במפגשים אלה.

מנכ"ל הרכבת, יוסי מור, אמר אתמול כי בימים אלה מבצעת הרכבת עבודות להפרדה מפלסית של שבעה מפגשים קריטיים, כהגדרתו, ובתוכנית החומש הנוכחית יש כוונה להגדיל עוד יותר את ההשקעה בהפרדות מפלסיות. בהתייחסו לטענה כי צופה של רכבת ישראל היה אמור להיות נוכח במקום, אמר מור כי הצופה נכח במקום עד 15:30, מועד סיום משמרתו. "הרכבת החליטה להציב צופה בשעות העומס בלבד", אמר מור. "אנחנו ממתינים למסקנות ועדת החקירה ונסיק את המסקנות בהתאם".

בהתאחדות הקבלנים קראו לפעול להקצאת תקציב רב-שנתי למחלוף מפגשי הרכבת הקיימים והעתידיים באמצעות יצירת מעבר עילי או תחתי של הכביש וביטול צומתי כביש-מסילה. מנכ"ל ההתאחדות, שמואל הרשקוביץ, אמר כי יש למהר ולהקצות את התקציב האמור לפני המועד לקביעת מסגרת תקציב המדינה ל-2006. הרשקוביץ, ששימש בעבר מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, הוסיף כי קבלני התשתיות בהתאחדות הקבלנים ערוכים לביצוע המשימה.

יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, ד"ר יואב סרנה, אמר כי היות שהרכבות בישראל נוסעות בתדירות גבוהה יותר, ולנוכח העובדה שיש עדיין מפגשי רכבת שאינם מוסדרים, יש לנצל את תקציב הפיתוח של הרכבת, המסתכם ב-25 מיליארד שקל בחמש השנים, גם לטיפול בנושא הבטיחותי.

היום שאחרי: נוסעי הרכבת לא מפחדים

נוסעי רכבת ישראל אינם מפחדים, ומצביעים ברגליים - כך לפחות נראה אתמול בתחנת הרכבת הגדולה ביותר, במסוף ארלוזורוב בתל אביב. ברציפים הצטופפו נוסעים רבים בהמתנה לרכבת, תוך עיון בכותרות הענק בעיתונים על "אסון הרכבת".

שי, סטודנט מחיפה, מרים את ראשו מהעיתון ואומר בפשטות: "מדובר בתאונת דרכים לכל דבר. אם אני אשב בבית אחרי כל תאונה, אני לא אראה אור יום. אין אפשרות לנטרל את כל הסיכונים בעולם שאנו חיים בו". דורית ושתי בנותיה, יהלי ושגיא, נסעו ברכבת לטיול בחיפה. "אנחנו לא מפחדות", הן מכריזות. "תאונות יכולות לקרות תמיד. מה נעשה, לא נצא מהבית?".

גם בזמן הנסיעה ברכבת מתל אביב לחיפה לא מורגש פחד באוויר. הקרון הראשון, שבו יושב נהג הקטר, אמנם היה ריק יחסית, אך הכרטיסן אומר כי זה מקרי בלבד. לדבריו, רכבות לא נועדו להיות מעורבות בתאונות. "המטרה של הרכבת היא להישאר על הפסים. אף אחד לא מתכנן רכבת להתנגשות במשאית או אוטובוס. זה פשוט לא צריך היה לקרות".

מנכ"ל הרכבת יוסי מור אמר היום כי אינו מופתע שהיקף הנוסעים לא ירד. "צפינו שלא יהיה כל שינוי. לצערי עם ישראל למוד אסונות, והחיים מוכרחים להימשך. הרכבת היא אמצעי תחבורה בטוח, והנוסעים שלו לא יכולים לוותר עליו", אמר.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן