"כל איילון עומד שעתיים וחצי": עומסי תנועה כבדים, ובמשטרה מודים - זה בכוונה

באיילון צפון נהגים עמדו יותר משעה לפני מחסום שהוצב צפונית לראשל"צ ■ "אין שום אפשרות להגיע לעבודה בזמן"

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקק באיילון. משרד התחבורה לא עמד ביעדי הרפורמה הממשלתית
אסנת ניר

עומסי תנועה כבדים נרשמו הבוקר (א') בככמה מוקדים בארץ, בשל מחסומי המשטרה שמטרתם לאכוף את הסגר שהטילה הממשלה. עומסי התנועה נוצרו למרות ההפחתה הניכרת בתנועה. השיא היה בנתיבי איילון: בשעות מסוימות הנוסעים עמדו בפקקים יותר משעה וחצי.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון

הנחיות הסגר אוסרות על יציאה מהבית למרחק של יותר מקילומטר למטרות שאינן מוגדרות חיוניות. נוסעים רבים שעמדו שעות בפקקים הטילו ספק בהסבר זה ובאפקטיביות של המחסומים. לתחושתם, המדיניות נועדה להשאיר אנשים בבתים וליצור סגר בשיטות פסיכולוגיות, וכך לגרום לציבור להימנע מנסיעות. "זה טירוף, כל איילון עומד שעתיים וחצי, לא זזים", אמר לנו עובד חיוני שנתקע בפקקים. 

"יצאתי קצת אחרי 8:00 כדי לא להיכנס לפקקים", סיפר נהג שנסע הבוקר מפתח תקווה לתל אביב. לדבריו, "זמן הנסיעה המשוער על באפליקציית ווייז היה 22 דקות. בפועל, נסיעה של כ-500 מטר בלבד אחרי קניון איילון ארכה כ-40-35 דקות, בגלל מחסום שהוצב אחרי צומת אם המושבות. השוטרים במחסום עוצרים כל אחד, כולל משאיות בטון. השוטר רק שאל אם אני חיוני, ולא ביקש מסמך או הסבר. ההרגשה היא שהמחסומים נועדו להקשות על כולם על מנת שתחשוב פעמיים לפני יציאה מהבית. שום סגר נושם ושום אפשרות להגיע לעבודה בזמן".

המשטרה אינה יכולה להציב מחסומים בכל כבישי הארץ. הפקקים שנוצרים בכבישים שבהם המשטרה מציבה מחסומים יוצרים הרתעה בקרב הציבור, המעוניין להימנע מפקקים ככל הניתן. ואולם, התוצאה היא שגם אנשים רבים שיצאו מהבית למטרות חיוניות - עמדו בפקקי ענק.

פקק באיילון, הבוקר

מחסומי המשטרה, שהוצבו בכ-24 מוקדים ברחבי הארץ, הם חלק ממדיניות הסגר של הממשלה. במשטרת ישראל טוענים כי המחסומים הוקמו כחלק מהנחיות אכיפה של הסגר, ונועדו ליצור איזון בין הצורך של עובדים חיוניים להתנייד, לבין נוסעים המנצלים את הסגר לטיולים למשל. במשטרה טענו כי תפסו במחסומים היום כ-20 אנשים שהפרו בידוד וארבעה חולי קורונה מאומתים. עוד נטען, כי המחסומים הוצבו מ-9:00 בבוקר בלבד, במטרה לא לפגוע בעובדים חיוניים שהיו צריכים להגיע לעבודה לפני כן, כמו רופאים הנדרשים להגיע לעבודה לרוב בשעות מוקדמות מאוד.

ואולם כמה נוסעים סיפרו ל-TheMarker כי נתקלו במחסומים בשעות מוקדמות יותר מ-9:00, ופקקים ממושכים שנמשכו בעקבות זאת. במשטרה הסבירו את הפער בכך שהמחסומים המוקדמים הוצבו בדרכים עירוניות בלבד, ולא בכבישים הבין-עירוניים.

כבר בסוף השבוע ניתן היה להבחין במחסומים. רופא ששוחח עם TheMarker סיפר כי נסע במהלך סוף השבוע בכבישים, ועקף פעמיים את המחסומים בעקבות התרעה מאפליקציית ווייז. נוסע אחר טען: "ווייז מזהה את הפקקים במחסומים ושולח לעקוף אותם. אתמול בדרך לירושלים מחיפה הוא הסיט אותי פעמיים ולא עברתי באף מחסום. המחסומים במיקומים קבועים".

לפי נתוני משטרת התנועה, הבוקר היו עומסי תנועה במוקדים רבים בארץ, ביניהם: בכביש 2 מדרך ינאי לחבצלת השרון, בכביש 5 מזרח מגלילות (מערב) לגלילות, באיילון צפון ממבוא איילון לקוממיות, ובכביש 5 מערב מקסם עד ירקון. באזור הצפון היו עומסים בשל מחסומים בכביש 85 מערב, מחנניה למורן, בכביש 4 מדרך עכו לעין המפרץ, בכביש 73 מזרח מגניגר למזרע, בכביש 75 מזרח מהשומרים לישי, בכביש 65 מזרח ממגידו לסרגל, ובכביש 65 מערב מנחל חדרה לקיסריה. באזור הדרום נרשמו עומסים בכביש 4 דרום מחולות עד יבנה, בכביש 40 צפון מביל"ו עד סתריה, ובכביש 1 מזרח משורש עד חמד. כך גם בכביש 4 צפון עד אשדוד, בכביש 4 דרום מאשקלון עד סילבר, ובכביש 25 מזרח מברוש עד גילת.

סנ"צ רועי ולדמן, ראש ענף חקירות במשטרת ישראל, הודה הבוקר בתוכנית "קלמן-ליברמן" של כאן רשת ב' כי המחסומים נועדו לגרום לאנשים להימנע מיציאה מהבית. לדבריו, "יש המון תנועה ופקקים". בתשובה לשאלה אם הפקקים לא נוצרו בגלל המשטרה עצמה, השיב ולדמן: "המחסום חשוב, מפני שזה מסר שאנחנו פה לאכיפה, זה אפקט פסיכולוגי לא לצאת אם לא לצורך חיוני, ומביא להצלחות מקצועיות בתפיסת עשרות חולי קורונה שבדרך למחסומים בכפר סבא, בני ברק, צומת פלוגות ובמקומות נוספים ברחבי הארץ". ולדמן גם התייחס לצורך בציות מצד אזרחים: "שמענו לא מעט שקרים של אנשים שסיפרו למה יצאו מהבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker