כץ: "ענף הרכב מונופוליסטי ונשלט על ידי האנשים החזקים במשק" - רכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כץ: "ענף הרכב מונופוליסטי ונשלט על ידי האנשים החזקים במשק"

שר התחבורה הקים ועדה בראשות זליכה להגברת התחרותיות בענף הרכב; משרד התחבורה: על הוועדה להציע רפורמות בענף, ולבחון את הבעלות הצולבת בין יבואני רכב לחברות ליסינג, מוסכים ויבוא חלקי חילוף

132תגובות

>> פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר הידוע בעמדותיו הביקורתיות ביחס למבנה המשק, יעמוד בראש ועדה חדשה להגברת התחרותיות בענף הרכב. הוועדה אמורה לגבש המלצות להסרת חסמים לתחרותיות ולהוזלה של המחירים בכל ענפי הרכב.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ
עופר וקנין

הוועדה תתבקש להציע רפורמות בענף, ולבחון את הבעלות הצולבת בין יבואני רכב לחברות ליסינג, מוסכים ויבוא חלקי חילוף. בין החלופות שיישקלו: חיוב יבואני רכב לתת אחריות ושירות לכל מכונית שיובאה לישראל, גם ביבוא אישי או מקביל. בכוונת משרד התחבורה לעודד גם יבוא אישי של מכוניות באמצעות הקלות שונות, ואולי להקל גם על יבוא של מכוניות חשמליות של יצרניות קטנות.

שר התחבורה ישראל כץ, שמינה את הוועדה, אמר כי הוא נחוש לקדם את התחרות בענף הרכב, במטרה להוזיל את המחירים לצרכן. "אני משוכנע כי ניסיונו הרב של זליכה והתפקידים שמילא בעבר יובילו לגיבוש מסקנות משמעותיות, שיאפשרו להגביר את התחרותיות ולהוזיל את המחירים בכל ענפי הרכב", אמר כץ.

המיסוי הגבוה של ענף כלי הרכב לא נכלל במנדט של הוועדה. מקור במשרד התחבורה אמר אתמול כי "הנושאים הרלוונטים במנדט של משרד התחבורה הם מוסכים, חלקי חילוף והמשך פתיחת השוק, ולא יהיו המלצות בנוגע למיסוי". חלק גדול מהמחיר הגבוה נובע ממיסוי הרכב בישראל, שהוא בין הגבוהים בעולם - אחרי דנמרק וסינגפור - אלא שבניגוד למדינות אלה, בישראל אין אלטרנטיבה בדמות תחבורה ציבורית יעילה וזמינה. לכן, מכונית פרטית אינה מוצר מותרות בארץ.

צפוי לחץ כבד של לוביסטים

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר ל-TheMarker: "לדעתי זה יוריד מחירים בענף. אנחנו רוצים לאפשר לייבא יבוא מקביל ולהוזיל עלויות בחבילה של היבוא, מוסכים, ליסינג ומחירון. גם בתחום מחירי המשומשות, נצטרך לבדוק את המחירונים שקובעים את מחיריהן.

"העניין המרכזי שבלם את היבוא המקביל הוא הקשר עם היצרנים, שבולמים כל ניסיון לצרף עוד יבואנים לשוק. לכן, נצטרך להגמיש את הקשר עם אותם דילרים מהם יכולים היבואנים המקבילים לקנות. אולי נחייב את היבואנים הסדירים לתת שירות למכוניות ביבוא מקביל. הוועדה הזו תטפל בבעלויות צולבות ותגיע לפתרון".

לדברי כץ, "ענף הרכב הוא תחום מונופוליסטי, עם האנשים החזקים במשק, שרווחיהם איפשרו להם לגלוש לתחומים אחרים. לא צריך לכוון את כל הביקורת לאוצר ולמיסוי. יש בעיות נוספות. אני מניח שאפשר יהיה לרתום את הממשלה לתרום את חלקה להפחתת המחירים.

"הוועדה רצינית, ואני רציני בטיפול בנושא. להערכתי יהיה לחץ כבד של לוביסטים, ואני יודע מה העוצמה של היבואנים. כל אנשי הגז והסלולר ביחד חזקים פחות מהיבואנים. זה התחום הכי רווחי, פשוט רישיון להדפיס כסף. מקבלים את הכסף מראש, בלי סיכון בכלל, ואחר כך הם מרוויחים לאורך חיי המכונית על התחזוקה. בנוסף, השוק הפרטי מסבסד את הליסינג ומתח הרווחים של היבואנים אדיר".

פרופ' ירון זליכה מסר כי "החלטתי להניח תרומה צנועה להגברת התחרותיות במשק, כדי לתת דוגמא לאחרים, אנשים רבים וטובים שקיימים במגזר הפרטי והציבורי, בשעה קשה למשק".

רפורמות קודמות כשלו

כץ ביצע לפני שנתיים כמה ניסיונות להגברת התחרותיות, ובראשן רפורמת היבוא המקביל, שלא נשאה פירות, מאחר והיבואנים המקבילים נדרשו להתקשר עם סוכן משנה באירופה או בארה"ב, אך סוכני המשנה לא הסכימו לייצא מכוניות ללא אישור היצרן עצמו.

תקנה שפורסמה השבוע תאפשר יבוא מכוניות בתקינה אמריקאית, וצפויה להגדיל את ההיצע, בעיקר של מכוניות יוקרה. בוועדה הציבורית יהיו חברים נציגים ואנשי מקצוע מענף הרכב, ואנשי ציבור ונציגים ממשרדי הממשלה הרלוונטי.

מאז שסיים את כהונתו כחשב כללי כיהן זליכה כיועץ כלכלי לכמה קבוצות, וכן גיבש קבוצת משקיעים לרכישת כביש 6, אך לא היה מעורב בייעוץ כלכלי לענף יבוא הרכב, החלפים או הליסינג.

בעיות מבניות

כפי שפורסם בסדרת כתבות ב-TheMarker בשבועות האחרונים, שוק כלי הרכב סובל מבעיות מבניות המונעות תחרותיות. הלקוחות הגדולים בענף, הרוכשים כ-60% מן המכוניות החדשות, הן חברות הליסינג וההשכרה. כדי שערך המכוניות שבבעלותן יהיה גבוה ככל הניתן, הן דורשות מחיר מחירון גבוה, ממנו תיגזר ירידת הערך, והנחה מרבית. כך, יכולות החברות למכור את המכונית כמשומשת במחיר גבוה כמעט כמו זה בו הן קנו אותה כחדשה. באופן זה, הלקוחות הפרטיים מסבסדים את שיעור ההנחה שמקבלות חברות הליסינג. סבסוד דומה קיים גם בתחום חלקי החילוף, שם הלקוחות הפרטיים משלמים מחיר גבוה פי כמה מחברות הליסינג או הביטוח.

בעיה נוספת היא שכל יצרן רכב מיוצג בישראל בידי יבואן אחד בלבד. יתרה מכך, כל יבואן משווק כמה מותגים.

כך לדוגמה, דלק מוטורס משווקת את מאזדה ואת פורד, וקרסו מייבאת את רנו ואת ניסאן. הדבר מצמצם את התחרות בשוק הרכב. בנוסף, חלק מהיבואנים אף מחזיקים חברות ליסינג, ובעצם הופכים ללקוחות הגדולים ביותר של עצמם או של יבואנים אחרים. כך נוצר משק אוטרקי.

דודו בכר

"פופוליזם שייגמר בבכי"

בענף הרכב, התגובות על המהלך של משרד התחבורה נעו אתמול בין זלזול לכעס. "באופן עקרוני, המחירים בישראל הגיוניים בהתחשב במס", אמר יבואן רכב בכיר. "אם יכריחו כל יצרן למכור לשני יבואנים, אף אחד לא יוכל להרוויח, ובסוף נראה את היצרנים עצמם פועלים בישראל. זה ניסיון לאלץ שוק תחרותי לעבוד בהפסד, ובעיניי זה פופוליזם שייגמר בבכי".

"אולי משהו טוב יצא מהוועדה הזו", אומר יבואן אחר. "אולי התופעה בה חברות קובעות את המחיר לצרכן ואונסות את היבואנים לא להוריד מחירים, תיפסק. אנחנו מתים להוריד מחירים כשהמטבע יורד, אבל חברות הליסינג יושבות עם חרב על הצוואר שלנו. אולי יטפלו גם בבעיה של הקשר בין חברות הביטוח ומחירי החלפים, שמעלה גם את מספר גניבות הרכב בארץ.

"לפני שנתיים, שר התחבורה הבטיח יבואנים חדשים, ולא הצליח להביא אפילו מכונית אחת ביבוא מקביל. כבר ראינו שוועדות לא הביאו כלום. הוועדה הזו לא מטרידה, כי אנחנו עובדים הכי נקי בעולם. אתה רוצה להוריד מחיר? תוריד מסים. ברמה כל כך גבוהה של מיסוי לא יכולה להיות תחרות. צריך להוריד את המס משמעותית", אמר היבואן.

מוני בר, בעל השליטה ומנכ"ל בחברת הליסינג באדג'ט, אומר כי "ענף הרכב מורכב מיבואנים וחברות ליסינג. יש תחרות חריפה בין חברות הליסינג. אנחנו לא מבקשים לשמור על מחירים גבוהים, וכשמדברים על הנחות ליסינג מתעלמים שהעובדה שמועדוני קניות מעניקים הנחות לא פחות גדולות.

"כשאני מקבל הנחה מיבואן, אני רואה אותה הנחה שניתנה לכל עם ישראל במבצע. יש עסקאות נקודתיות בהנחות גדולות, על מכונית בסוף חייה. במקרה הזה, יש ליבואן אינטרס לא לזרוק אותה בהנחות גדולות לשוק הפרטי,כדי לא לפגוע בערך של מכוניות של לקוחות פרטיים שקנו ממנו לפני כן, ואנחנו מסייעים לו בכך".

יקי אנוך, יו"ר איגוד יבואני הרכב אמר בתגובה: "אנחנו מברכים על הוועדה, ומקווים שיישמו את המלצותיה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#