אסנת ניר
אסנת ניר

שר התחבורה הקודם, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה), ביקר הערב (ב') בחריפות את דבריה של שרת התחבורה, מירי רגב, כי תתנגד למטרו.

"מדובר באמירה פופוליסטית ומופרכת", כתב סמוטריץ' בדף הפייסבוק שלו. "כבר חצי שנה אני מתאפק מאוד לא לבקר את שרת התחבורה מירי רגב על התנהלותה במשרד, ולא שאין על מה. חשוב היה לי לא לדבר מפוזיציה ולתת לה את הקרדיט לנהל את המשרד כפי שהיא מבינה, ‏אבל על התנגדותה היום לתכנית המטרו בגוש דן אני כבר לא יכול לשתוק".

לדבריו, "לרשת הסעת ההמונים שעתידה לקום בגוש דן תהיה השפעה אדירה על הכלכלה ועל איכות החיים של אזרחי ישראל כולם. כולל תושבי הפריפריה".

סמוטריץ', שהיה שר התחבורה 11 חודשים בזמן ממשלות המעבר, הוסיף כי "הניסיון להציג את זה מול השקעה בפריפריה ‏הוא פופוליזם זול שמשקף חוסר הבנה. ראשית, הדבר (המטרו) ישרת גם את תושבי הפריפריה שמגיעים למרכז ויקל על החיבור שלהם למרכז. שנית, תרומתו לכלכלה ולפריון תאפשר הגדלת ההשקעה בפריפריה. שלישית, והכי חשוב, מקורות המימון המתוכננים למטרו לא מגיעים מתקציב המדינה, הם לא באים על חשבון ‏תקציבי הפריפריה ובעיקר הם לא יהיו קיימים בפריפריה. מדובר על שילוב של השקעות פרטיות (מכרזי P.P.P) והכנסות מהשבחת ערך הקרקע באזורי הביקוש הסמוכים לקווים המתוכננים. אלה מקורות מימון שפשוט לא קיימים במיזמים אחרים".

שרת התחבורה, מירי רגב
שרת התחבורה, מירי רגבצילום: עופר וקנין

אמירתו של סמוטריץ' מגיעה על רקע התבטאויותיה של רגב מוקדם יותר היום בנוגע לתוכניות המטרו, הפרויקט התחבורתי המורכב ביותר שמתוכנן בישראל. "אם התוכנית תגיע אלי, אתנגד לה. אנחנו נפקיד את התוכניות במינהל התכנון ונשקול את הביצוע. הבעיה היא שמשרד האוצר מסתכל על הכל דרך החור של הגרוש", אמרה רגב.

דבריה נאמרו אף שהפרויקט איננו בסמכותה. מי שהוביל עד כה את הפרויקט הוא אגף התקציבים במשרד האוצר - והוצאתו לפועל מצריכה החלטת ממשלה. בימים אלה מקים שר האוצר ישראל כ"ץ, שהיה שר התחבורה לפני סמוטריץ', מטה תשתיות באוצר שיהיה אחראי על הפרויקט. משרד התחבורה שותף בשלב זה בפרויקט בעיקר בהיבטי התכנון. רגב יכולה להערים קשיים על השקת הפרויקט, אבל מידת השפעתה תלויה בעיקר ביכולתה להפעיל לחץ על כ"ץ.

עוד תקף סמוטריץ' את רגב בטוויטר על עמדתה ביחס לנת"ע, והאיום להוציא את החברה הממשלתית מפרויקט הרכבת הקלה ולפטר את ההנהלה. לדברי סמוטריץ', "מדובר בחריגה של פחות מ-5% על מיזם של כ-18 מיליארד שקל שנמשך על פני יותר מעשר שנים. זה סביר לחלוטין. העיכוב בביצוע נובע בעיקר מהערכת חסר בשלבים מוקדמים יותר של המיזם שהוא ראשון מסוגו בארץ ואחד המורכבים בעולם (בתת הקרקע). לנת"ע יש הנהלה חדשה שנכנסה לתפקידה לפני קצת יותר משנה כך שלזקוף לחובתם את העיכוב זה מופרך לחלוטין. הארכת הקו לראשון לציון שגויה ומיותרת. יש שם את הקו החום (B.R.T) שנותן מענה מצוין מהיר ובזול. זה מאה אחוז פוליטיקה. ובכלל, חשבתי שהשרה רגב רוצה להשקיע בפריפריה אז איך פתאום היא רוצה להוסיף 800 מיליון שקל להארכה מיותרת של הרכבת הקלה לראשון לציון?! בקיצור, הכל פוליטיקה. וזה עצוב כי במשרד כזה התנהלות פוליטית היא הרסנית ותהיה בכיה לדורות".

מלשכתה של רגב נמסר: "בראיון סיום תפקידו כשר התחבורה, הצהיר סמוטריץ' בעצמו שיש לשקול מחדש את תוכנית המטרו״ מה שלא מפריע לו עכשיו לתקוף את רגב. זה הזמן להזכיר כי מדיניות האנטי פריפריה שלו הביאה עלינו את אפליקציות התחבורה הציבורית שהפלו לרעה את הפריפריה באופן ניכר - מהלך שנבלם על ידי רגב, שעמדה על שיוויון לטובת תושבי הצפון והדרום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker