כמו בתל אביב: מחר יחל לפעול בירושלים שירות תחבורה במסלול גמיש

שירות התחבורה במסלול גמיש יצטרף אל באבל בגוש דן ואל תיקתק בחיפה ■ בשלב הראשון יפעל השירות בשטח מצומצם והזמנת ההסעה תיעשה מראש

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות תיק תק בחיפה
אסנת ניר
אסנת ניר

אגד תיקתק, שירות תחבורה במסלול גמיש לפי הזמנה, יתחיל לפעול מחר (ג') בירושלים. זהו שירות נסיעה במיניבוסים שיתופיים, המוזמנים באפליקציה ייעודית. בניגוד לבאבל בגוש דן ולתיקתק בחיפה, בשירות בירושלים תיעשה הזמנת ההסעה מראש, עד שעה לפני הנסיעה.

בשלב הראשון יפעלו בעיר 50 מיניבוסים (כמו בחיפה, וכמחצית ממספר המיניבוסים שפועלים בגוש דן). עלות הנסיעה תהיה דומה לזו שבחיפה ובגוש דן – בין 10 ל-15 שקלים, בהתאם לשעות העומס. לאזרחים ותיקים תינתן הנחה של 50%.

השירות, שיופעל על ידי אגד, יפעל בימים ראשון עד חמישי, בין 6:00 ל-21:00, אף שדווקא בסופי השבוע יש צורך מוגבר בפתרון תחבורתי. ההזמנה מראש תיעשה באפליקציית אגד, מיממה מראש ועד שעה לפני הנסיעה. מיקום האיסוף המדויק יישלח לנוסע כשעה לפניו. חישוב המסלול נעשה באמצעות אלגוריתם שפותח על ידי חברת ויה.

בשל המאפיינים הייחודיים של ירושלים, השונים באופיים מגוש דן ומחיפה, עדיין לא ברור מה יהיה הביקוש לשירות, והיות שמדובר בהזמנה מראש, תצטרך להיבחן הנכונות של הנוסעים לתכנן מבעוד מועד את נסיעתם. מן הסתם, ככל שהביקוש יהיה נמוך יורדת גם היכולת להציע מסלולים קצרים ויעילים לנוסעים.

השירות פועל כרגע בשטח מצומצם יחסית – מרכז העיר ואזור הר חוצבים בלבד. גורמים המעורבים בפיתוח השירות מסבירים כי הסיבה לכך היא הפיזור הרחב של השכונות בירושלים, שעלול לגרום לכך שהנוסעים ייאלצו לנסוע מרחקים רבים בין נקודות איסוף ויעדים ברחבי העיר. מנגד נשמעות טענות מצד גופים שמנסים לקדם תחבורה ציבורית משופרת בעיר, ובהם ארגון 15 דקות, כי שירות המוגבל לאזורים מסוימים אינו מספק, משום שאינו מאפשר הגעה של תושבים משכונות העיר השונות להר חוצבים.

ב-15 דקות מחזקים את טענתם בקביעה שפיילוט של העירייה להכנסת קורקינטים לאזור הר חוצבים בלבד נוחל כישלון. עוד טוענים בארגון כי שירות נסיעות באמצעות הסעה משותפת מתאים יותר כפתרון להגעה אל תחנות הקצה של הסעת ההמונים או אל אזורים צפופים פחות.

הר חוצבים. המתנגדים טוענים שהשירות רחוק מלספק פתרונות לשכונות מרוחקות ממרכז העירצילום: אופק צילומי אוויר

"ירושלים תלויה לחלוטין בתחבורה ציבורית, והיא צריכה מערכות הסעת המונים מתקדמות ומהירות", מציין יוסי סעידוב, ממייסדי 15 דקות. סעידוב אינו מתנגד לשירות, משום שהוא פתרון תחבורתי נוסף, אבל הוא מדגיש את הצורך להאיץ את מכרזי האוטובוסים בבירה, נוסף על האצת עבודות הרכבת הקלה והנחת המסילות. מכרזי האוטובוסים פורסמו רק באחרונה, לאחר שנתיים של קיפאון בבית משפט, והם אמורים להכפיל את השירות.

מאגד נמסר כי בתקופת ההרצה יפעל השירות באזורי פעילות מוגדרים, ובעתיד, עם עליית הביקושים, הכוונה היא לרשת את כל העיר בשירות.

שירות באבל, שמופעל על ידי דן ונתמך בטכנולוגיה של ויה, פועל בתל אביב, גבעתיים ורמת גן מאפריל 2019. שירות תיקתק של אגד בחיפה, שנתמך בטכנולוגיה של חברת מוביט, משמש בעיקר כשירות משלים לרכבת באזורים שבהם לא פועלת תחבורה ציבורית.

השירות נועד להחל לפעול בירושלים באפריל השנה, אבל לטענת משרד התחבורה, השקתו נדחתה בשל מגפת קורונה ובחינה מחדש של המודל. על פי מידע שהגיע ל-TheMarker, עלות הפרויקט היא 18 מיליון שקל בשנה בכל אחת מהערים שבהן הוא פועל. בשל העובדה שמספר המיניבוסים הפועלים בבאבל בגוש דן הוא כפול, העלויות של השירות גבוהות פי שניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker