הרכבל לכותל: המדינה מעכבת את העתירות נגדה - ובמקביל כבר מקדמת מכרז

הממשלה פירסמה מכרז להקמת הרכבל לעיר העתיקה בירושלים - שאינו כולל אזכור לתהליך המשפטי המתנהל בבג"ץ

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכבל לכותל
רכבל לכותלצילום: הרלי

הממשלה מקדמת את המכרז להקמת הרכבל לכותל, בעלות של 215 מיליון שקל. זאת, בעוד היא פועלת לדחות את הגשת תגובתה לבג"ץ, שדן במיזם הגרנדיוזי.

פרקליטות המדינה פנתה השבוע לארגונים החברתיים שעתרו נגד הפרויקט השנוי במחלוקת, בבקשה לדחות את המועד האחרון להגשת התגובה (6 לספטמבר 2020). הפרקליטות נימקה את הארכה שביקשה בעומס רב שהצטבר, לדבריה, "נוכח טיפול בעתירות דחופות באוגוסט, לרבות עתירות שנקבעו לדיון במהלך ספטמבר". נימוק נוסף שהעלתה הוא נסיבות אישיות של המעורבים.

אלא שבעוד זרוע אחת של המדינה - הפרקליטות - מבקשת עיכוב מהעותרות, זרוע אחרת - הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) פירסמה את המכרז להקמת הרכבל. הרשות היא הגוף שיזם את הפרויקט ומקדם אותו עם משרד התיירות. מועד הגשת ההצעות לשלב המיון המוקדם הוא ה-5 בנובמבר. ההשתתפות בשלב המיון המוקדם במכרז שפורסם כרוכה בעלות של 5,000 שקל שלא יוחזרו למגישות. 

מתחם התחנה ירושלים
מתחם התחנה ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון שהתקיים בסוף יולי בבג"ץ, בהרכב בראשות הנשיאה אסתר חיות, הביעו השופטים ספקנות בנוגע לנתונים שעל בסיסם הוחלט להוציא לפועל את פרויקט הרכבל, ודרשו לקבל פירוט בנוגע לתהליך קבלת ההחלטות בנושא. לשם כף, הם נתנו למדינה ארכה עד 6 בספטמבר, שכעת המדינה מבקשת לעכב. בית המשפט לא נתן צו ביניים המקפיא את קידום הפרויקט כל עוד הדיון בעתירה מתנהל.

"אנשי מקצוע צריכים להיות אחראים - לא חברה פרטית"

העותרים השיבו לפרקליטות כי הם מתנגדים נחרצות לבקשת הארכה של המדינה. בנימוקים לכך ציינה עו"ד טלי גרנות בשם ארגון אדם טבע ודין כי למרות הנטייה הקולגיאלית להסכים לבקשה, נאלץ הארגון לסרב לה - בשל פרסום המכרז. "ייתכן שהדבר לא ידוע לבא כוח המדינה, שאחרת יש באי אזכורו משום חוסר תום לב", כתבה גרנות.

לעותרות נודע כי באחרונה פנתה הרל"י לחברה פרטית כדי שזו תכין תוכנית תחבורתית משלימה לרכבל. במכתב שהעביר אתמול (ד') ארגון עמק שווה, השותף בעתירה, למחלקת בג"צים בפרקליטות (באמצעות עו"ד איתי מק) נכתב כי הטענה המרכזית של המתנגדים לרכבל נגעה לפגמים בתשתית המידע שעל בסיסה אושר הפרויקט, ואי-השתתפות גורמי המקצוע של משרד התחבורה בגיבושו. עוד הזכיר עו"ד מק כי כבר לפני כחודש וחצי ביקש בית המשפט הבהרות לגבי התשתית העובדתית שעליה הסתמכה המדינה לצורך אישור התוכנית.

רכבל לכותל
רכבל לכותלצילום: הרלי

עו"ד מק מתח ביקורת על המהלך של שכירת חברה פרטית להכנת תוכנית תחבורתית - רק בשלב הנוכחי: "לא ניתן להשלים את התשתית העובדתית בדיעבד", כתב. לדבריו, "מי שצריכים להכין את התוכנית התחבורתית המשלימה ולאשר אותה הם אנשי המקצוע במשרד התחבורה, ולא צוות העובדים בחברה פרטית שיש לה אינטרס לקבל תשלום עבור שירותיה". מק דרש לבטל את אישור התוכנית ולהחזיר אותה לדיון בוועדה הלאומית לתשתיות (ות"ל), "תוך מתן זכות טיעון לכל המתנגדים בנוגע לתשתית העובדתית החדשה".

"אין כל הצדקה לרכבל"

הפרויקט המדובר כולל הקמה של רכבל ככלי תחבורתי משלים לאגן הדרומי של העיר העתיקה בירושלים. התוכנית כוללת מסדרון לתנועת הרכבל בתוואי שאורכו כ–1,400 מטר ורוחבו כ–30 מטר. הרכבל יעצור בשלוש תחנות נוסעים — מתחם תחנת הרכבת הישנה, חניון הר ציון ומבנה קדם — וכן תיבנה תחנת תפעול בגן לעיוור בשכונת אבו תור. המכרז שפורסם כעת נעשה בשיטת BOT. כלומר, הגורם הפרטי שיזכה במכרז יהיה אחראי על התכנון, ההקמה, התפעול והתחזוקה של הרכבל.

התוכנית להקמת הרכבל אושרה ביוני 2019 בוות"ל של מינהל התכנון — למרות 50 התנגדויות שהוגשו בעניינה על ידי ארגונים כמו המרכז הבין תרבותי, התאחדות האדריכלים, ארגון עמק שווה, המועצה לשימור אתרים, אדם טבע ודין, ארגון מורי הדרך ועמותת 15 דקות לקידום התחבורה הציבורית.

בעמותת 15 דקות מתריעים מפני מצוקה תחבורתית שתיווצר מהעברת נקודת העצירה של האוטובוסים לתיירים ממקומה הנוכחי בשער האשפות למתחם תחנת הרכבת הישנה. הדבר צפוי ליצור עומסי תנועה נוספים באזור, הצפוף ממילא. יוסי סעידוב, ממקימי 15 דקות, אמר: "אין כל הצדקה לפרויקט הרכבל. מימושו יעביר 300 תיירים מדי שעה לציר תחבורה ציבורית מרכזי בירושלים, ויעכב הגעה מהשכונות למרכז העיר ואזורי תעסוקה. כדי לקצר את זמני הנסיעה לעיר העתיקה יש לבטל את החניון ברחבת הכותל המערבי, להוציא את המכוניות הפרטיות מהחומות ולסמן נת״צ מסביב החומות".

תושבי שכונות סילוואן, ואדי חילווה ואבו תור, סוחרי העיר העתיקה, עמותת במקום והמועצה הדתית לענייני מוסלמים הגישו גם הם התנגדויות לתוכנית, כמו גם המינהלות הקהילתיות של השכונות בקעה, צפון תלפיות וגינות העיר, שהתנגדו בטענה כי התוכנית סותרת את תוכניות המתאר האזוריות. כ–370 אדריכלים, אנשי תכנון ואקדמאים התנגדו לתוכנית בשל הפגיעה הצפויה בנוף.

לפני כחודשיים  פורסמה ב-TheMarker עמדתו של ד"ר גדעון שטיין, המדען הראשי של מובילאיי ואחד המתנגדים החריפים לתוכנית הרכבל (עמדותיו אינן משקפות את אלה של החברה). שטיין, המתגורר בירושלים, חקר את התוכניות ומצא בהן כשלים רבים, לרבות הסתמכות על נתוני תנועה חסרים מאוד, שנאספו במשך יומיים בלבד, לפי דו"חות מ–2013 ועל סמך נתונים מ–2012.

מהרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) נמסר בתגובה: "כבר במהלך הדיון בבית המשפט, הובהר כי הרשות לפיתוח ירושלים מתכוונת לפרסם את המכרז בקרוב והנושא אף קיבל ביטוי במסמכי המכרז עצמם. פרויקט הרכבל לעיר העתיקה כולל בתוכו אספקטים תכנוניים ותחבורתיים רבים, הפניה להשלמת נתונים מגוף מקצועי ומוסמך איננה חריגה, ותחת פיקוח קפדני. תוצאות הבדיקה יועברו לגורמי המקצוע הרלוונטיים בתוך משרד התחבורה לאישורם". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker