מכשול בתוואי הרכבת הקלה בירושלים: בית המשפט השעה את תוכנית עמק רפאים

בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים קיבל את עתירת עמותת "רפאים במושבות" נגד אישור מתווה הקו הכחול במושבה הגרמנית, וקבע כי "התוכנית תוחזר להחלטה מחודשת של הוועדה המחוזית" ■ חבר מועצת העיר: "פגיעה אנושה בתושבי העיר"

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה בירושליםצילום: אמיל סלמן
אסנת ניר

בית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, קיבל אתמול (א') את העתירה שהגישה עמותת "רפאים במושבות" נגד אישור הוועדה המחוזית של מתווה הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים.

בית המשפט קבע כי "התוכנית תוחזר להחלטה מחודשת של הוועדה המחוזית, שתקבל את החלטתה לאחר מתן אפשרות לוועדה המקומית בירושלים להביע את עמדתה בנוגע לתוכנית".

תוואי הקו הכחול שבמחלוקת משתרע לאורך 800 מטר ברחוב עמק רפאים בשכונת המושבה הגרמנית. לפני כשנתיים אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים את המתווה והחליטה לקדם את התוכנית שלפיה הקו יהיה חד-מסילתי, על-קרקעי, ברחוב מסחרי בלב השכונה. בהודעת הוועדה נכתב כי לתוכנית יתרונות משמעותיים בהיבטים תחבורתיים, סביבתיים ואורבניים.

המתווה עורר התנגדות מצד בעלי עסקים ברחוב עמק רפאים, ונדון פעמים רבות בעבר, בלחץ מטה מאבק של אנשי העסקים ברחוב - חלקם אמידים ובעלי כוח פוליטי בליכוד - שלוחצים לכך שהרכבת לא תעבור ברחובות שלהם. המתנגדים דורשים להעביר את הרכבת בפארק המסילה, המרוחק כמה מאות מטרים מהמקום.

רחוב עמק רפאיםצילום: אמיל סלמן

עמותת "רפאים במושבות", שעתרה לבית המשפט המחוזי באמצעות עוה"ד אלי וילצ'יק ומירב ברנע ממשרד כהן וילצ'יק ושות', טוענת, כפי שהוצג בפסק הדין הנוכחי, כי ההחלטה לא לתת לה רשות להגיש ערר בפני המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לוקה ב"חוסר סבירות קיצוני". לטענתה, זוהי "תוכנית שעוררה את אחת המחלוקות הציבוריות הנוקבות ביותר בשנים האחרונות".

העותרת טוענת כי היא נתמכת על ידי יותר מ-4,200 תושבים ובעלי עסקים באזור עמק רפאים המתנגדים לתוכנית. ההתנגדות בעתירה התבססה על טענות כי התוכנית נדונה בפני מוסד תכנון אחד בלבד (הוועדה המחוזית) ומבלי שנשמעה עמדת הוועדה המקומית - ועדה שכוללת בעיקר גורמים מתחום התרבות - ולא אנשי מקצוע תכנוניים ומומחי תחבורה.

משה ליאוןצילום: אמיל סלמן

עוד טענו העותרים כי ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שהחליף את קודמו, ניר ברקת, סמוך להגשת העתירה, הביע נכונות לקבל חוות דעת שהעותרים מגדירים כ"אובייקטיבית" ובדיקה מחודשת של החלופות - ושרי הבינוי והשיכון, האוצר והתחבורה, שאליהם פנה ליאון בפברואר 2019, לא התנגדו לכך. זאת, מאחר שליאון מטיל ספק במידת האובייקטיביות של המומחים שבחנו את הנושא, המשתייכים לשתי חברות בקרה שמונו על ידי צוות תוכנית אב לתחבורה - הגוף הממשלתי המשמש זרוע ביצוע של משרד התחבורה בשיתוף עם עיריית ירושלים לבחינת הנושא. הליך הבדיקה כבר עלה למדינה כ-4 מיליון שקל.

לפני כשנה פורסם ב-TheMarker כי שר התחבורה באותה עת, בצלאל סמוטריץ', הבהיר לליאון כי המשרד ימשיך לקדם את המתווה הנוכחי של הקו הכחול. סמוטריץ', שכבר אישר בחינה מחדש של התוואי, חזר בו מהמהלך בעקבות ביקורת רבה, ובמכתב ששלח לליאון ציין כי "לאחר בדיקה מול גורמי המקצוע, הובהר כי תוואי קו הרכבת הקלה הנדון נבחן באופן מקצועי ומעמיק במשך כמה שנים וקיבל את האישור של מוסדות התכנון".

עו"ד איתמר שחר, מתכנן ערים וממובילי קבוצת "רכבת בעמק", שתומכת במתווה הקיים בעמק רפאים, טוען כי בית המשפט דחה את מרבית טענות המתנגדים, וקיבל רק טענה אחת: טענה פרוצדורלית הנוגעת לשאלה אם היה מקום שהוועדה המקומית תדון בשנית במקטע עמק רפאים ב-2018, אחרי שכבר דנה והמליצה עליו במסגרת הקו הכחול ב-2016.

"בכל תולדות מדינת ישראל, לא היו 800 מטר שהושקעו בהם כל כך הרבה משאבים תכנוניים ודיונים של ערכאות שונות, כמו מקטע הרכבת הקלה בעמק רפאים. כל גורמי המקצוע האובייקטיביים שבחנו את הנושא, תמכו בתוואי עמק רפאים והתנגדו לכל פגיעה בפארק המסילה, ואנו סמוכים ובטוחים שהוועדה המחוזית, המוסמכת להכריע בעניין, תשוב ותאשרר את החלטותיה להעביר את הקו בעמק רפאים, לטובת כלל תושבי האזור והעיר", אמר שחר.

אלעד מלכא

חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת התעוררות, אלעד מלכא, שפועל בשנים האחרונות לאישור מתווה עמק רפאים, התייחס להחלטת בית המשפט ואמר כי מדובר ב"פגיעה אנושה בתושבי העיר בשל שיקולים פוליטיים צרים. לצערי, לעשרות אלפי תושבי גילה, קטמונים ופת אין סוללת עורכי דין, לוביסטים וקשרים. מה שעומד לצדם הוא האינטרס הציבורי וההיגיון הבריא. אני קורא לוועדה המקומית להתכנס מיד, לגבש המלצות ולהעבירן לוועדה המחוזית, בהתאם להחלטת בית המשפט, כדי לקדם את בניית והפעלת הקו".

מ"רפאים במושבות" נמסר: "אנו בטוחים שניתן למצוא אלטרנטיבות שמכבדות את ההיסטוריה של ירושלים ואת הצורך של תושביה ברכבת קלה, יעילה ונוחה, ולגבש תוכנית לתוואי חלופי לרחוב עמק רפאים - שישרת את תושבי האזור והעיר ללא פגיעה באלמנטים היסטוריים ובמרקם השכונה - נחלת כל אוהבי ירושלים ומוקיריה.

"אנו בטוחים שבימים אלה של מגיפת הקורונה גם למצבם של הסוחרים שנפגעו קשות מסגירת עסקיהם יהיה משקל רב בגיבוש המתווה, והוא יכלול התחשבות בפגיעה האנושה שיחוו במידה וחלילה יוקם קו רק"ל בשכונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker