שובתים ומתעשרים: מענק של 3 מיליון שקל לכל עובד שיפרוש מנמל אשדוד

רשות החברות דורשת לשפר את הסכם ההפרטה המתגבש בנמל ■ בין הדרישות: תוכנית התייעלות רחבה יותר שגם תביא לחיסכון בעלויות השכר ■ השרה רגב פנתה השבוע לשר האוצר בבקשה להיטיב עוד יותר עם העובדים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

רשות החברות דורשת לשפר באופן ניכר את הסכם ההתייעלות המתגבש בנמל אשדוד, הכולל תוכנית פרישה לעובדים. ההסכם הנוכחי עם עובדי הנמל כולל עלויות גבוהות עבור החברה, שיכולות להסתכם בכ–800 מיליון שקל, עם עלות מוערכת של כ–3 מיליון שקל לעובד שיפרוש. ברשות אומרים כי בתוכנית ההתייעלות שהוצגה לפני כשלוש שנים על ידי הנהלת החברה הוצג חיסכון שנתי של כ–80 מיליון שקל, אך בעקבות שינויים שהוכנסו בתוכנית יצומצם החיסכון לשליש מהסכום.

במכתב שהעביר אתמול ראש רשות החברות יעקב (ינקי) קוינט לראשי משרדי האוצר והתחבורה, מנוסחת הדרישה לשיפור ההסכם, על רקע כוונתן של חברת הנמל, המדינה וההסתדרות לחתום על הסכמים בשבועות הקרובים. ברשות טוענים כי ההסכם אינו מיטיב עם החברה ואינו "צפוי להביאה לחוף מבטחים".

קוינט דורש ליישם תוכנית התייעלות מקיפה שתביא לחיסכון נרחב יותר בהוצאות החברה ותשפר את הפעילות העסקית שלה, בין היתר בחיסכון עלויות שכר העבודה.

הסכם פרישת העובדים הוא חלק מהיערכות חברת נמל אשדוד לתחרות הצפויה בנמלי הים, כתוצאה מהקמת הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד, שצפויים להתחיל לפעול בעוד כשנה. צעד זה הוא חלק מרפורמה שהחלה ב–2005 ליצירת תחרות בנמלים, הכוללת את הפרטת נמל חיפה ונמל אשדוד.

אחד התנאים לעובדים שהוכנסו להסכם והאמירו את עלויותיו לחברה הוא הגנה מפיטורים למשך עשר שנים, החל מתחילת פעילותם של הנמלים החדשים. התנאי הוכנס בד בבד עם התחזית הברורה לירידה תלולה בהכנסות החברה (לכ–40% מההכנסה כיום). השילוב בין התנאים החדשים לפרישת העובדים לבין הירידה הצפויה בהכנסות מוביל לכך שההסכם עלול לפגוע במצבה הפיננסי של חברת נמל אשדוד, וכן בהכנסות המדינה ממכירתה.

בהתבסס על התוצאות הכספיות הצפויות של נמל אשדוד לאחר יישום ההסכמות בהסכם המוצע, רשות החברות חוששת מהתגשמות של כמה תחזיות: עליית שכר של כ–70%, הפסד שנתי במשך תשע שנים רצופות בסכום מצטבר של כ–900 מיליון שקל וירידה חדה ביתרות המזומן של החברה וביתרות העודפים (שחיקה של יתרות העודפים מ–1.6 מיליארד שקל כיום לכ–600 מיליון שקל בעוד כעשור). לאור כל זאת, רשות החברות דורשת יישום תוכנית יעילה וחסכונית יותר.

למעשה, הרשות דורשת לנסח תוכנית פרישת עובדים גדולה בהרבה לצד צמצום העלויות שישולמו לכל עובד פורש, כחלק מהליך ההפרטה. הסיבה לכך היא שלטענת הרשות, התוכנית הנוכחית תוביל להתייעלות נמוכה, אשר לא מקדמת את הפרטת החברה ולא מביאה לשגשוגה, וכי לפיכך יש לפעול למכירת החברה באופן מיידי.

עוד דורשת הרשות להשאיר את הכוח לאישור ההחלטה בידי הממשלה ובידיה של ועדת השרים לענייני הפרטה, כפי שקבעה ועדת השרים בעניין מכירת נמל חיפה לפני כשנה: "למרות השיהוי ביישום הליך ההפרטה המאושר, למדינה, באמצעות הרשות, קיימת האפשרות לקדם את מתווה ההפרטה שאושר, ללא מתנים נוספים לעובדי החברה", כתבה הרשות.

רגב מקדמת את רצונות הוועד

שרת התחבורה, מירי רגבצילום: אוהד צויגנברג

דרישותיה של רשות החברות נשלחו על רקע פנייתה של שרת התחבורה מירי רגב לשר האוצר ישראל כ"ץ לפני כשבוע. רגב ביקשה מכ"ץ להתערב במתווה ההפרטה של נמל אשדוד, באופן שמשרת את האינטרסים של ועד העובדים. מוקד ההתנגדות של רגב נעוץ באופציה להכנסת תחרות לנמל בתחום המטען הכללי, על ידי העברת הבעלות ברציפים 24 ו–25 למשקיע פרטי.

מדובר ברציפים שהוקמו על ידי חברת נמלי ישראל (חנ"י) בעלות של כ–700 מיליון שקל כחלק מהרפורמה בנמלים, שמשמשים אותה בהקמת נמל הדרום — הנמל הפרטי החדש שמוקם סמוך לנמל אשדוד — שיתחרה בו כחלק מהרפורמה בתחרות הנמלים.

רגב מקדמת את דרישת ועדי נמל אשדוד לקבל את תשתיות הנמל הללו לאחר ההפרטה, ובכך למנוע תחרות אפשרית בנמל בתחום המטען הכללי. בכך, רגב מנסה לנטרל את הצורך באישור של משרד האוצר להכנסת משקיע חיצוני בעתיד, ורוצה שהמדינה תתחייב לכך שבשטחי הרציפים 24 ו–25 לא תהיה תחרות לנמל אשדוד.

החלטה זו מצריכה את אישור הוועדה לענייני הפרטה בראשות השר דודי אמסלם. הגורמים המעורבים בהחלטה על מתווה הפרטת הנמל הם משרד התחבורה, ההסתדרות, אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר והממונה על התחרות. משרד האוצר מבין שהשארת האופציה להפרטת הרציפים בידיו הכרחית להתמודדות עם איומי הוועדים בהמשך.

בעניין זה דורשת הרשות במכתבה הנוכחי כי כל החלטה על העברת שטחים לשימוש נמל אשדוד יחייב את אישור הגורמים המוסמכים בחנ"י, "בהתחשב בכך שחנ"י היא חברה שהנפיקה אג"ח לציבור, ובהתחשב במגבלות שהיא קיבלה על עצמה, באישור הממשלה, במסגרת ההנפקה".

לפי עמדתה המנוגדת של ההסתדרות, חנ"י תתחייב להעביר את רציפי העבודה בעתיד לשימוש נמל אשדוד מיד עם השלמת מכירת החברה, אם תתרחש.

לנטל עלויות הפרישה של העובדים יש השלכה על הליך מכירתה ועל האטרקטיביות שלה בעיני הרוכש הפוטנציאלי, ומתוך כך — גם על הצעת המחיר שהמדינה תוכל לנקוב עבור מכירת הנמל. גם לפני מכירתה, העובדה שיעילותה של התוכנית שנויה במחלוקת משפיעה גם על יכולת החברה להתחרות בנמל המתחרה.

פרויקט הדגל של כ"ץ

שר האוצר, ישראל כ"ץ צילום: אמיל סלמן

הרפורמה בנמלים היא פרויקט הדגל שבו מתגאה שר האוצר כ"ץ, שפעל לקדמה כשר תחבורה. כחלק מהרפורמה נבנים שני נמלים חדשים בחיפה ובאשדוד, שיתחרו בקיימים; יופרטו הנמלים אשדוד וחיפה שבבעלות ממשלתית; ומחלקות הים יעברו לחנ"י.

נמל אשדוד אינו הנמל היחיד שבו התקיים משא ומתן על הסכם הפרישה של עובדים. בדצמבר 2018 חתמו המדינה וההסתדרות על מזכר הבנות בנוגע לנמל חיפה, שכולל הסכמות בנושאי פרישה והתייעלות של עובדים. במסגרת ההסכמות התחייבה החברה לפיתוח תשתיות עתידי, למעבר מחלקת הים של נמל חיפה לחנ"י ולמכירת הנמל לרוכש אסטרטגי, בשילוב גיוס הון לחברה בהיקף של עד מיליארד שקל.

כמו כן, הוסכם על מתן ביטחון תעסוקתי לעובדי הנמל ועל הגנה חלקית על שכרם. בינואר השנה אישרה ועדת השרים לענייני הפרטה את המתווה ונחתמו הסכמים קיבוציים בין הנמל להסתדרות. החברה נמצאת כעת בהליך מכרז למכירתה לרוכש אסטרטגי.

למכירתה לרוכש אסטרטגי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker