"הוא מיואש ומתוסכל ממירי רגב": ראש הרשות לתחבורה ציבורית התפטר

אמיר אסרף הודיע על התפטרותו לאחר שנה וחצי בתפקיד ■ לפי מקורות, ברקע ההתפטרות עומדת מורת רוח כללית בנוגע להתנהלותה של השרה רגב: "עסוקה בעיקר בנראות ובפוליטיקה" ■ משרד התחבורה מסר בשם אסרף: "אין קשר בין האמור בכתבה לסיבה לעזיבתי"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב ואמיר אסרף
אסנת ניר
אסנת ניר

ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, התפטר הבוקר (ראשון) לאחר שנה וחצי בתפקיד. מקורות במשרד התחבורה אומרים כי ברקע ההחלטה עומדת תחושת ייאוש ותסכול ברשות הארצית לתחבורה ציבורית, ובקרב בכירים במשרד התחבורה, מהעדר רצון מצד השרה מירי רגב להנעת מהלכים לטובת שיפור התחבורה הציבורית. "התחושה הכללית היא שרגב עסוקה בעיקר בנראות ובפוליטיקה, במקום לקדם מהלכים אמיתיים לטובת הציבור", אמר מקור במשרד.

בשבועות האחרונים פועלת השרה רגב לסיכול הרפורמה בשיטת התשלום בתחבורה הציבורית, תוכנית דגל של הרשות שהיתה אמורה להוזיל את עלויות הנסיעה עבור מרבית הציבור. במרכז הרפורמה נמצא מעבר לתשלום באפליקציות שמחשבות רטרואקטיבית את אפשרות התשלום המשתלמת ביותר למשתמש.

השרה הקפיאה לפני כחודש את רפורמת התשלום באפליקציות בתחבורה הציבורית, בטענה לסכנה אפשרית לפרטיות המשתמשים. רגב הפעילה לחץ גם על שר האוצר, ישראל כ"ץ, לבלימת הרפורמה, והוא אכן נכנע ללחציה והקפיא את יישומה בשלושה חודשים - זאת על אף שהמהלך החל להיות מקודם כשכ"ץ עצמו היה שר תחבורה. הרפורמה מצריכה אישור מצד משרד האוצר, משום שהיא כוללת שינוי בסובסידיה.

האזהרות לגבי סכנה ממשית לפרטיות צצו על אף שהמכרז להפעלת אפליקציות התשלומים, שבו זכו שלוש קבוצות, הסתיים כבר לפני יותר מחצי שנה, והמהלך כבר נכנס בשלב הפיילוט. מאחורי הקלעים של בלימת הרפורמה עומדים אינטרסים כלכליים משמעותיים: לוביסטים שעוסקים בנושא פנו למשרד התחבורה עוד לפני כניסת רגב לתפקיד, כשאחת העומדות מאחורי הקמפיין היא המפסידה העיקרית מהתחרות שתיווצר לשימוש בכרטיסי רב-קו - החברה הפרטית פיסנטרה, שפועלת באמצעות חברת "גלעד לובינג".

הרשות הארצית אינה היחידה שמביעה מורת רוח ממהלכיה של רגב. בכירים במשרד ובחברות הממשלתיות תיארו בפני TheMarker עיסוק רב בנראות - טקסים, סיורי ראווה והודעות לעיתונות - על פני עשייה בפועל וקידום מהלכם ארוכי טווח. "הדרך עודנה אורכה ומורכבת והמשימות שנותרו רבות ומאתגרות, מהמורות ודאי לא יחסרו בה", כתב אסף הפורש לחברות האוטובוסים היום. "יחד עם זאת, אין ספק בליבי כי אתם תוכלו לכל אלה וכי תמשיכו לפעול באחריות ובמסירות למען ציבור הנוסעים בישראל".

משרד התחבורה העביר בשם אמיר אסרף את התגובה הבאה: "מבקש להבהיר שאין שום קשר בין האמור בכתבה לבין הסיבה לעזיבתי וכל ניסיון להמציא קשר הוא מופרך והזוי. אני 20 שנה בסקטור הציבורי והחלטתי לצאת לדרך חדשה. 
אני מודה לשרה רגב על האמון והעבודה המשותפת. בזמן הקצר של עבודתנו המשותפת נוכחתי לראות מקרוב את מסירותה ומחויבותה לקידום התחבורה הציבורית בישראל".

יש לציין כי בין רגב לאסרף לא קיימת מחלוקת ברמה האישית, אך המצב הנוכחי מצטרף לתסכול מהתקיעות הממשלתית הנוכחית. עזיבתו של אסרף מתרחשת גם כן על רקע תסכול מחוסר תפקוד הממשלה והיעדר התקציב שאינו נראה באופק, שמקשה על קידום מהלכים ברשות. אסרף עובר לתחום הפרטי והולך לנהל את חברת Carmelton, שמנהלת את מנהרות הכרמל.

פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מסר בעקבות עזיבתו של אסרף: "אנו מבקשים להודות לראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית היוצא, אמיר אסרף, על שירותו למען שיפור ויעול התחבורה הציבורית בישראל. פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות שולח איחולי הצלחה לאמיר בדרכו החדשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker