קיצור הנסיעה בתחב"צ וייקור השימוש ברכב פרטי: כך מציע בנק ישראל לטפל בפקקים

מניתוח מיוחד שפירסם הבנק עולה כי כ-65% מהעובדים נוסעים לעבודה ברכב פרטי ■ הבנק ציין כי משבר הקורונה עשוי להביא לירידה מסוימת בהיקף הנסועה, הודות להרחבת העבודה מהבית - אך במקביל הבהיר כי הוא גם גרם להימנע מהגעה לעבודה בתחב"צ

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתיבי איילון. בית הדין לעבודה הסכים עם עמדת המדינה בנוגע למעקב אחר רכבי העובדים
נתיבי איילון. בית הדין לעבודה הסכים עם עמדת המדינה בנוגע למעקב אחר רכבי העובדיםצילום: מוטי מילרוד

"במבט לעתיד, בעיית התחבורה המאפיינת את כלל המדינות המפותחות, אקוטית יותר במטרופולינים של ישראל" - כך קבע בנק ישראל בניתוח מיוחד שפורסם היום (רביעי), ודן בדרכים להתמודדות עם הגודש בכבישים. לפי הדו"ח, הכלים המרכזיים לטיפול בנושא הם הפיכת הנסיעה בתחבורה הציבורית למהירה יותר, וייקור הנסיעה ברכב פרטי.

מהניתוח עלה כי בשני העשורים האחרונים היקף הנסיעות ברכב פרטי לעבודה עלה בקצב של 4% בשנה; בחמש השנים האחרונות חלה עלייה במספר הנוסעים ברכב פרטי לעבודה בקצב של נקודת אחוז בשנה; וכי כיום כ-65% מהעובדים נוסעים לעבודה ברכב פרטי.

בנק ישראל הציע כלים לצמצום הגודש החמור בכבישים באמצעות עידוד מעבר מנסיעה לעבודה ברכב פרטי לתחבורה הציבורית. אלה מתרכזים בשני עקרונות מרכזיים - שיפור התחבורה הציבורית, וייקור הנסיעה ברכב פרטי. "חשוב להשתמש באלה יחדיו, ששימוש באחד יחייב קביעת מחיר גבוה מאוד לנסיעה ברכב פרטי, או האטה קיצונית של הנסיעה בו (ופגיעה בניצולת של תשתית הכביש)", נכתב בניתוח.

אלה המהלכים המיידים שצריך ליישם כדי למנוע את המשך והחמרת הקטסטרופה הצפויה בכבישים, לפי בנק ישראל.

צילום: מוטי מילרוד

1. שיפור מהירות הנסיעה בתחבורה הציבורית

הבנק מציע לצמצם את היתרונות של הרכב הפרטי, על ידי קיצור משך הנסיעה בתחבורה הציבורית ושיפור איכות הנסיעה. את זאת הוא מציע לעשות באמצעות כלים פשוטים, שחלקם כבר נמצאים בתוכניות הממשלה, אך באופן חלקי בלבד, שאינו מספק: מסלולים ייעודיים לתחבורה ציבורית, העדפה ברמזורים, רכבת תחתית שמופרדת מהתנועה, וחנייה נוחה לרכבים ולאופניים בתחנות מרכזיות ובתחנות הרכבת.

קביעה זו אינה מתיישבת עם דו"ח אחר של בנק ישראל מלפני כשנה (של החוקרים טניה סוחוי ויותם סופר), שמצא כי כאשר בוחנים את השיקולים המשפעים על העובד בבחירת האמצעי דרכו יגיע למקום העבודה - רואים השפעה קטנה יחסית למשך הנסיעה שעליו לעבור בדרכו לעבודה. לפרמטרים כמו קרבת התחנות לבית ותדירות השירות יש השפעה רבה יותר על בחירתו.

העדפה לתחבורה ציבורית ברמזורים קיימת היום בשתי ערים בלבד - ירושלים (עבור הרכבת הקלה, ועבור אוטובוסים בכמה צמתים) ובחיפה (עבור המטרונית). העדפה ברמזורים מתוכננת נכון לעכשיו בעוד מספר צמתים ברחבי הארץ במסגרת פרויקט מהיר לעיר, אך יעברו עוד כמה שנים עד שהמהלך יושלם.

בנק ישראל ציין כי נתוני הנסיעות באוטובוסים מצביעים על עלייה בתדירות השירות לאורך 15 השנים האחרונות, ושיפור השירות ברכבת. עם זאת, "המשך התרחבות הנסיעה ברכב פרטי על חשבון תחבורה ציבורית, במיוחד בגוש דן, אזור צפוף ובעל פוטנציאל לתחבורה ציבורית יעילה, מעיד שכדי לחולל מגמה של מעבר מנסיעה ברכב פרטי לנסיעה בתחבורה ציבורית נדרש לעשות יותר".

2. ייקור השימוש ברכב פרטי

הפער בין עלות נסיעה לעבודה ברכב פרטי לבין עלות נסיעה בתחבורה ציבורית עומד כיום על 15-10 שקל ליום לטובת התחבורה הציבורית. הפער אמנם גבוה מעט מזה שהיה קיים לפני כ-20 שנה, לפי בנק ישראל, אך עליית ההכנסה לנפש הופכת אותו ללא משמעותי. זאת בייחוד כשעובדים רבים מחזיקים ממילא ברכב פרטי, ומקבלים החזרי הוצאות וחניה.

למעשה, כיום, מלבד תשלום על דלק ובלו, אין כמעט שום עלות לשימוש בפועל במכונית, ומי שנוסע בכל יום לעבודה ברכב פרטי ישלם אותו סכום כמו מי שלא. הוצאות כמס קנייה, מכס, מע"מ (ללא בנזין) ואגרת רישוי משולמים ללא קשר לשימוש במכונית. "העובדה שהמס תלוי בשווי הרכב, במידת הזיהום שלו, באביזרי הבטיחות ובמדינת הייצור מצמצמת מאוד את הקשר בין היקף המס לשימוש, ובכך נפגעת יעילות המסים ככלי לצמצום השימוש", קבע בנק ישראל. לפי הבנק, כדי להגדיל את עלות הנסיעה ברכב פרטי יש להטיל אגרות גודש בכניסה למטרופולינים, ולקחת כסף על חניה.

רכבת ישראל
רכבת ישראלצילום: גיל אליהו

אמירה זו מתיישבת עם תוכניות משרד האוצר ורשות המיסים בשנתיים האחרונות, לגביית אגרות גודש בכניסה למטרופולינים בשעות העומס, והעלאת התשלום על החנייה בכחול לבן ובמקומות העבודה - אמצעים שנותנים ביטוי לשימוש בפועל ברכב פרטי, על פני בעלות עליו. האוצר תכנן לכלול את שתי התוכניות בחוק ההסדרים, אך נכון לעכשיו הן יידחו בשל העדר תמיכה מצד פוליטיקאים.

בנק ישראל מתייחס גם לירידה בהשפעת תשלום הבלו, המוטל על בנזין, על הבחירה לנסוע ברכב פרטי ביחס לנסיעה בתחבורה ציבורית. לטענת החוקרים, הטכנולוגיה מאפשרת כיום לגבות תשלום על נסיעה בכביש על פי היקף השימוש וזמן השימוש. "כאשר הטכנולוגיה מאפשרת זאת, גביית תשלום על פי השימוש במשאב הציבורי תוך התייחסות להשפעה החיצונית של הנסיעה ברכב פרטי נראית נכונה יותר מבעבר", נכתב.

ישנם עיוותים נוספים שמשפיעים על פערי עלויות הנסיעה, כמו הטבות לאחזקת רכב צמוד ממקום העבודה – שעל אף שלא קיבלו התייחסות בדו"ח הנוכחי, דובר עליהם בדו"חות קודמים. בנק ישראל קבע בעבר כי להטבות אלו יש השפעה דרמטית על העדפת רכב פרטי בהגעה לעבודה.

3. עבודה מהבית היא לא פתרון טוב מספיק

בנק ישראל ציין כי משבר הקורונה עשוי להביא לירידה מסוימת בהיקף הנסועה, הודות להרחבת העבודה מהבית - אך במקביל הבהיר שהמשבר גם הביא יותר אנשים להגיע ברכב פרטי לעבודה. עוד צוין בניתוח כי סביר להניח שהמצב יחזור לעצמו וקצב הגידול בשימוש במכונית ימשיך להיות מהיר.

הקביעה כי לא ניתן לבנות על עבודה מהבית כפתרון לגודש מתיישבת עם נתוני מחקר אחר, שהוצג השבוע בכנס המטרו של משרדי האוצר והתחבורה, ונערך על ידי פרופ' יורם שיפטן וד"ר ניר שרב. לפי המחקר, לעבודה מהבית פוטנציאל הפחתה של 5%-8% בלבד מהיקף הנסיעות.

"קשה להעריך באיזו מידה השינויים בדפוסי הנסיעה לעבודה הם קבועים, אולם יש להניח כי ללא עידוד השימוש בתחבורה ציבורית, לאחר התייצבות על שיווי משקל חדש, קצב הגידול של הנסיעה לעבודה במכונית פרטית יחזור לקצב שהכרנו בעבר", קובע בנק ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום