יו"ר נת"ע: "הרכבת הקלה בתל אביב תיפתח באיחור של שנה"

רמי בלניקוב, יו"ר נת"ע - החברה הממשלתית שאחראית על הפרויקט, אמר כי האשמים בעיכוב הם מכרז ענק שבוטל - והקורונה ■ בינתיים, הרגולטורים מסירים מעצמם אחריות

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלילת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דןצילום: עופר וקנין
אסנת ניר

הרכבת הקלה בתל אביב תיפתח בשנה איחור לפחות, לא לפני אוקטובר 2022, כך אמרו היום (ג') בכירי החברה הממשלתית נת"ע - שמנהלת את הקמת הרכבת - בדיונים בוועדות הכנסת.

בדיון בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי, אמור יו"ר נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), רמי בלינקוב: "אנחנו צריכים לדאוג שתהיה יותר שקיפות, ובקרה הדוקה יותר על לוחות הזמנים. עם זאת, החברה נמצאת כעת ברמה מקצועית גבוהה, ובסוף 2022 הרכבת הקלה אמורה לפעול". לדבריו, העיכוב נובע משתי סיבות עיקריות: הקורונה, ומכרז המערכות שבוטל לפני כמה שנים. 

רם בלניקובצילום: אוליבייה פיטוסי

בלניקוב התייחס לביטול מכרז ענק לפני כשלוש שנים, שאומדן ההערכות לתקציבו היה 2 מיליארד שקל - בעוד ההצעות שהוגשו נקבו ב-4 מיליארד שקל. המכרז בוטל ופורסם מחדש, וההצעות שהוגשו בפעם השנייה היו קרובות יותר להערכה הראשית. התהליך הזה יצר עיכוב של כמה חודשים. 

אבל גם בלינקוב יודע כי הפערים צומצמו בשנה האחרונה בעקבות הסכמים עם הקבלנים להאצת העבודות, וכי אותו מכרז אינו מסביר את סך העיכובים של החברה, שמוערכים בשנה לפחות. לכך מספק בלינקוב הסבר אחר - הקורונה. "בעקבות המגפה, אנחנו נמצאים במחסור של מנהלים ועובדים מסין. חלק משמעותי מהקו נבנה על ידי קבלנים זרים, בעיקר סינים. הקורונה תפסה את הסינים בראש השנה שלהם והם נתקעו בלי כמה מאות עובדים שהיו בביקור בסין, בתוספת מנהלים שהיו אמורים להגיע ולא הגיעו", אמר בלינקוב.

נת"ע אחראית על הקמת שלושת קווי הרכבת הקלה בגוש דן, שהראשון בהם הוא הקו האדום. עלות שלושת הקווים הנבנים הוא 45-47 מיליארד שקל. העבודות על הקו האדום, שחלקו עילי וחלקו מתחת לאדמה, היו אמורות להסתיים באוקטובר 2021.

הקו האדום רחוק מלהיות הבעיה היחידה של נת"ע בימים אלו. בסוף השבוע הודיעה נת"ע שהיא דוחה שוב את מכרז הענק לביצוע הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת הקלה בגוש דן. נת"ע יכולה לזקוף לזכותה נקודת אור אחת: מתווה המטרו שתכננה, ושהושלם בזמן מואץ לפי לוחות הזמנים שנקבעו לה, אמור להיות מאושר במלואו במנהל התכנון השבוע.

איפה הרגולטורים?

בדיון עלו שאלות מהותיות שהממשלה לא נתנה עליהן את הדין עדיין: היכן חברת הבקרה שמפקחת על הפרויקט מטעם המדינה? מדוע אנחנו שומעים רק עכשיו על הסיכונים לפרויקט? והיכן היו הרגולטורים - משרד התחבורה ומשרד האוצר?

הרכבת הקלה בירושלים. גליק: "בטוח שגם סוחרי שדרות יפו בעיר מבינים שהתועלת עולה על החוסר שחוו"צילום: אוהד צויגנברג

חברת הבקרה אג'יס מגישה דו"חות מדי חודש למשרד האוצר והתחבורה בנוגע להתקדמות הפרויקט, שיכולים לשפוך אור על מקור לעיכובים המסתמנים. בשנה וחצי האחרונים הגישו TheMarker ועמותת "הצלחה", באמצעות עו"ד אלעד מן, בקשות חופש מידע ועתירה לקבלת עשרות דו"חות של חברת הבקרה - אך משרדי האוצר והתחבורה מסרבים לחשוף אותם, בטענה שמדובר במידע מסחרי.

ח"כ עידן רול (יש עתיד) התייחס להשפעת העיכובים על הסוחרים שלצד התוואי, כפי שהיה בירושלים. המנכ"ל גליק ציין ביחס לטענה לפגיעה בסוחרים, כי "בטוח שגם סוחרי שדרות יפו בירושלים מבינים שהתועלת עולה עשרות מונים על החסר שחוו".

ריבוי הדחיות והחריגות בפרויקטים מעלה שאלות בנוגע להעדר פעולות מצד הרגולטורים הממשלתיים בשנים האחרונות, ובראשם משרד התחבורה, שאינו משמש גוף מוביל לפרויקטים התחבורתיים הגדולים והחשובים. המשנה למנכ"ל משרד התחבורה, קובי בליטשטיין, אמר בדיון בוועדת הכלכלה כי "המועדים נמצאים בדיון המטרה שלנו לקצר את זמן ההפעלה, ואנחנו רוצים להפעיל במועד הקרוב ביותר. כשנסכם את המועד הסופי נעדכן".

לאחר שנשאל על מקומו כרגולטור, נציג החשב הכללי (חשכ"ל), איתי חגי, אמר בדיון כי "אנחנו מלווים את נת"ע באופן צמוד. הציגו לנו את החששות לעיכובים. לנת"ע יש הרבה אתגרים וחסמים ואנחנו מלווים ומנסים לסייע להם. אנחנו כרגע בדיונים ומקווים שהחריגה תהיה כמה שיותר מצומצמת".

ח"כ רול ציין בדיון בוועדת הכלכלה כי נשמע שנציג החשכ"ל כפוף לנת"ע - במקום לתפקד כרגולטור שאמור לספק תשובות. יו"ר הוועדה, ח"כ מרגי, ציין כי תמוה שלחשב הכללי אין מה לומר, כי רמת המידע שהוא מקבל מנציגי החשכ"ל נמוכה, וכי אם יש צורך יזמן את החשכ"ל לכל דיון.

מחסור חמור של למעלה מ-200 עובדים סינים

כ-80 עובדים סינים הגיעו אתמול לישראל במטרה לצמצם את הפיגורים בעבודות על הקו האדום, לפי בלינקוב. עם זאת, בלינקוב אמר כי עדיין ישנו מחסור חמור של כ-300 עובדים מסין, שאמורים לעבוד על חלק מהמערכות בפרויקט.

סלילת הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

לרכבת יש כרגע מחסור בעובדים למרות שכבר באמצע מאי ישראל הגיעה להסדר עם סין לבידוד עובדים שנכנסים למדינה - שהיה אמור לאפשר הגעה של כ-300 עובדים. ההסכם לא יושם עד אתמול. 

כבר במארס, עם סגירת גבולות המדינה, נת"ע ביקשה למצוא דרך להטיס לארץ עובדים המתמחים בהתקנת מערכות, כדי לצמצם את העיכובים הצפויים. באמצע מאי, משרד הבריאות ורשות האוכלוסין אישרו לחברה להטיס כ-300 עובדים סינים לארץ. על פי מתווה ההסכם, העובדים יחויבו בבידוד של שבעה ימים בסין, ועוד כ-14 ימים בישראל. "300 העובדים המתמחים בהתקנת המערכות הם כוח הכרחי, אך כ-200 נוספים עדיין תקועים בסין ללא פתרון", אמר מנכ"ל החברה, חיים גליק, בעת שאושר ההסכם במאי.

עם זאת, גם לאחר חתימת ההסכם, התקבל אישור להטיס ארצה רק 20 עובדים לטובת נת"ע – ועד עתה משרד התחבורה לא התערב כדי לקצר פרוצדורות ולהאיץ את הבאתם לארץ. בסופו של דבר, הקבלן הסיני CRTG, שאחראי על שלב המערכות, הטיס את העובדים לארץ על חשבונו – וכעת הם יידרשו לשבועיים בידוד במלונית בחיפה עד שיוכלו לעבוד.

"אין פתרון משמעותי בעובדים אחרים חוץ מהסינים, משום שמדובר בעבודה הדורשת מיומנויות מיוחדות, שההכשרה אליהן לוקחת הרבה זמן", הוסיף רמי בלינקוב בדיון בכנסת היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker